Viktorie (2016) (seriál)

Romantická červená knihovna, která vědomě rezignuje na možnost vybudování nějakého hlubšího historického dramatu. Úvodní titulkový klip nelže, je to celé alelůůůjááá s krásným ksichtíkem jedné žabky. S02 - to co bylo v první serii na hraně , tak tady je to dost za. Knihovna notně červenější, děj každeho dilu bez nadsázky popsatelný jednou krátkou větou. Např. Tanec na bále s nemocným přítelem /s02e03/, nebo princ zjistí že je bastard a jde se vykoupat /s02e04/. Tohle je už výhradne pro hardcore fanoušky, co na to mají extra lalok mozkovej.

Koruna (2016) (seriál)

Řemeslně dokonalá romantizující pohádka o elitě elit. Velice volně na motivy reality. Seriál má vzestupnou kvalitu a především John Lithgow v 9. epizodě mne naprosto dostal.

Příchozí (2016)

Formou i obsahem veskrze moderní Sci-Fi pro 21. století. Dle mého - budoucí klasika žánru. Skvěle a srozimitelně, bez polopatizmu podané myšlenky o jazyku, lidské percepci a agresivitě lidstva, jejich vzájemné provázanosti. Drama jednotlivce, exhibice Amy Adams, audiovizuální zážitek, až matematicky vystavěný scénář, a Denis Villeneuve i napodruhé v poslední době uhranul, čímž ho strkám do TOP10. Pozn. Po přečtení povídky od Teda Chianga musím říct, že to co filmaři přidali, bylo právě to,co mi ve filmu vadilo asi nejvíc - ta militaristická linie a scénka s čínským generálem. Chápu tohle "vylepšení" jako úlitbu hollywoodu, ale pokud jsem dal filmu hvězd 5, tak povídka by si zasloužila 7.

Mladý papež (2016) (seriál)

Seriálová událost roku. Originální příběh, skvělá kamera, hudba, režie i herci, kterým to dost usnadňuje scénář s parádními dialogy. Unavit mohou paradoxně ty pověstné Sorrentinovy vizuální orgie, které jsou předkládány v každém záběru a které na ploše 9 hodin působí tak trochu jako mnohahodinová návštěva cukrárny. Lze vnímat pouze jako vtipnou satiru na Vatikán s.r.o. a nebo taky v druhém plánu jako symbolickou cestu rozporuplného Papeže za skutečnou spiritualitou, která když je vytesána do kamene jako neměnná pravda, pozbývá svou skutečnou hodnotu. Komentář psán po 4 dílech a jen si přeju, aby v nejistotě a nejednoznačnosti i seriál skončil bez toho , že nějakou PRAVDU divákovi v závěru nabídne. Nechte nás tápat v temnotách bez pocitu bezpečí pane Sorrentino.

Semestr - Září (2016) (epizoda)

Zajímavá a originální forma, dobře zvládnutá technicky. Jen nedokážu přijmout bez znechucení fakt, že dítě, které se plynule z puberty neinkarnuje v přemoudřelého, sebevědomého, ambiciózního a inteligentního idiota - nebude mít v 21. století šanci přežít. Všechny 4 postavy na facku.

Adaptace (2002)

Proč vidět ve 108 slovech. Jedinečný a virtuózní /ve smyslu dokonale osvojené techniky s přidanou hodnotou/ scénář – ano. Kaufman mnohými označován za génia – ano. Jeden z nejlepších hereckých výkonů Cage – ano. Meryl Streep – ano. Průnik do mysli komplikovaného intelektuála, který sám sebe přebytečným myšlením paralyzuje v životě – ano. Zábava – mírná. Nuda – mírná. Úmornost – mírná. Umění ve smyslu, vydat se někam, kam ostatní nemají sílu a schopnost dojít, a podat o tom srozumitelnou zprávu – ano. Upřímná komunikace s divákem – ano. Potrava pro onanii analytických intelektuálů – ano. Plně srozumitelné, až pro diváka středního věku – ano. Nutnost vidět pro ty, které zajímá film jako celek a nehledají jen relax a zábavu – ano. Naděje ve tmě – ano. ***********Pár pocitů hozených na zeď. Nejčtenější uživatel Verbal /pro mne inteligentní a talentovanej hulvát z donucení majitelem ČSFD Pomem/ dal Adaptaci odpad a já mu rozumím.******** „Adaptace je důležitej proces. Znamená to, že víte jak v tomto světě vzkvétat.“ Ježíš neadaptoval s úspěchem svoje tělo, ale myšlenky poslal dál napříč staletími.********* K Adaptaci má cenu se po deseti odžitých letech znovu vrátit. Je šance vidět znova jiný film.********* Kurzívou vpisuju monology z filmu. Vytržené z kontextu asi nebudou mít tu sílu a srozumitelnost, ale hlavně pro ně dávám pět hvězd. Jako plamínky v temné místnosti. Jako naděje na podkladu depresívního a sebedestruktivního monologu hlavní postavy.*********** „Tady jde o úžasnou věc. Každá z těchto rostlinek má jedinečný vztah s určitým hmyzem, který ji opyluje. Je jistá orchidej, která vypadá stejně jako určitý hmyz, takže ten hmyz vlastně přitahuje. Je to jeho kopie, duchovní partner a on netouží po ničem jiném než se s ní milovat. Jakmile hmyz odletí, usedne na jinou květinu a miluje se s ní a tím milováním ji opýlí a jak ta květina tak ani hmyz nikdy neporozumí smyslu jejich milování, jak by to mohli pochopit uvnitř svýho maličkýho světa, ale funguje to. Tím že dělají to, k čemu byli stvořeni, se stane něco velkého a úžasného. V tom smyslu nám ukazují jak žít. Že jediným barometrem, který máš, je tvoje srdce. Že když spatříš svou květinu, tak už tě nic nemůže zastavit.“*********** Vidět v jedné věci jednoho okamžiku krásu i ošklivost, radost i utrpení. V záběru motýla a orchideje vidět tu nekonečnou řadu předchozích ne tak adaptovaných a krásných motýlů a květin – v osamělosti umírajících.********* „Chtěla jsem toužit po něčem tak moc, jako tito lidé toužili po orchidejích. Jenže není to v mé povaze. Ale jednu takovou přirozenou vášeň přece jen mám. Chtěla bych vědět jaké to je po něčem tak vášnivě toužit.“********** „Na světě existuje tolik nápadů a věcí a lidí, až příliš směrů, kterými se dá jít. Začala jsem věřit, že důvodem proč stojí za to mít nějakou vášeň je to, že zmenšuje ten obrovský svět na jakousi přijatelnou velikost. Jak milé a smutné poznání. A pravdivé.“********* „Jsem odporný, plešatý a tlustý chlap.“ „ Pšššš. Nejsi. Jen zmenši svět, chápeš? Zaměř se na jednu věc v příběhu a najdi si v něm to jediné, po čem vášnivě toužíš a pak o tom napiš.“********* „Jsi tím koho miluješ, ne tím kdo miluje tebe.“

CINEMA geek (2016) (pořad) odpad!

Možná ta nejděsivější kombinace sebevědomí bez talentu a pravděpodobně na drogách.

Arzenál - 50 % (2016) (epizoda)

Nezvládnutý dokument, který vystihuje samolibé plkání pana Vachka poté, co si ráno poprvé prohlédl stránky ČSFD a sebepropagace pana POMA. Celkem slušná sbírka inteligentních idiotů, kteří poslouchají tak rádi svůj hlas. Asi to mělo být o jedinečnosti a průměrnosti, ale to by si s tím musel dát práci talentovaný dokumentarista. Jedinečný film na ČSFD má většinou mnoho odpadů a pětihvězd a velmi málo tříhvězdiček - to jen tak na okraj.

Expanze (2015) (seriál)

Špatný scénář, chaoticky a kostrbatě vyprávěný příběh, zle napsané postavy, které navíc hrají podprůměrní herci /s výjimkou Shohreh Aghdashloo, která ale taky musí mlýt ty scénáristovy hovna/. Ve výsledku je to klasika Syfy kvalitka, ve které jsou vám hlavní hrdinové úplně ukradení. Celkový dojem nezachrání ani výborná CGI animace. Jen pro zaryté fanoušky žánru - jinak ztráta času.

Máma má raka (2016) (amatérský film)

Řezník nepovznáší to lepší v nás, ale atakuje ty bezpečné a uzavřené minibubliny, v kterých se každý snaží schovat. Mohly by se zvětšit a nebo dokonce rozprsknout do nekonečna. A tím Řezník povznáší to lepší v nás. Je to umělec a tenhle na koleni film mě hodně rozesmál.