Ad Astra (2019)

Kto očakával akčný film s Bradom Pittom vo vesmíre, musel byť riadne sklamaný, ale ja som našťastie vedel do čoho idem (narozdiel od niektorých prísediacich v kine). Tempom mi film veľmi pripomenul Blade Runner 2049, ktorý taktiež trošku narazil na divácke očakávania. Vizuál, Brad Pitt a celková atmosféra filmu je vynikajúca. Vykreslenie blízkej budúcnosti mi prišlo neuveriteľne presné a viem si predstaviť, že by to tak skutočne vyzeralo. Film túto budúcnosť vykreslil skutočne minimalisticky, nechválil sa so všelijakými technologickými vychytávkami, hologramami a podobnými hovadinami na ktoré sme zo Sci-Fi filmov zvyknutí. Veľmi to do filmu zapadalo narozdiel od akčných scén, konkrétne tej na ceste na Mars a v úplnom závere filmu. V závere filmu aj prišlo mierne drhnutie príbehu kedy sa začal byť príbeh trocha zbrklý a začali sa diať fakt zvláštne veci len aby sa postava ocitla na mieste a v situácii v ktorej sa ocitla. Celkovo filmu jednoducho niečo chýbalo a preto to nebude za plný počet, ale treba povedať, že je to jeden z najzaujímavejších a najlepších filmov roka.

Aftersun (2022)

Film, ktorý sa celý odohráva v obyčajnom tureckom dovolenkovom rezorte, bez príbehu, bez expozície, bez toho aby sme o postavách čokoľvek tušili. Sledujeme ako spia, kúpu sa v bazéne, sedia na večeri, pozerajú program od animátorov a tak. A je to hrozná nuda. Zachraňuje to krátka stopáž a fakt, že ku koncu to predsa len naberie na obrátkach a zanechá to v divákovy nejakú stopu, aj keď založenú značne na vlastnej interpretácii. Herecky príjemné.

Agent bez minulosti (2002)

Scenár. To je to čo z tohto filmu robí takú parádnu jazdu. Ku koncu síce trochu stráca tempo, ale inak ide takmer o bezchybnú prácu s výborným Damonom. Tento film môžem vidieť aj niekoľko krát a nikdy sa neomrzí. Práve naopak s každým zhliadnutím je lepší a lepší.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Nádherný, dojemný, veľmi nevšedný a na Spielberga skoro až zvláštny film.

Americké psycho (2000)

American Psycho si Christian Bale ukradol celé pre seba, jeho výkon je perfektný a dokonale vtipný. Film je aj vďaka nemu a vďaka absurdným scénkam skvelou komédiou a jediné v čom stráca je nie príliš podarený koniec. Vyvrcholenie, ktoré ani na viacero pozretí nedáva príliš zmysel, nemá žiadnu pointu a v divákovi necháva na môj vkus až príliš priestoru na vlastnú interpretáciu. Človek potom nevie čo tým vlastne autorka chcela povedať.

Anatomie pádu (2023)

57. KVIFF - Najdiváckejší film, ktorý som na festivale videl. Bol som prekvapený ako tvorcovia dokázali naplniť 150 minút filmu na základe relatívne obyčajnej udalosti, ktorá následne spustila mohutnú súdnu drámu. Prišlo mi strašne svieže v tom záplave amerických filmov, ktoré celý rok pozerám vidieť film, kde sa rozpráva defacto troma jazykmi a súdny proces ukazuje triezvo, bez preháňania, tak ako by asi aj v realite vyzeral. Herecky je to výborné a nenudil som sa ani minútu. Jediná výtka, ktorú mám je obyčajný koniec, ktorý nezanechá v divákovy príliš silný pocit. Avšak ide to ruka v ruke s doterajším civilným pojatím filmu.

Anthropoid (2016)

Slabá prvá hodina, kde len režisér nahádzal kvantum krátkych scénok bez nejakého hlbšieho zmyslu, a následná trošku podarenejšia ale vcelku priemerná druhá polovica s akčným finále robí z tohto filmu dosť zabudnuteľný zážitok. A pritom ten námet mal tak veľký potenciál. To, že všetky postavy mali zlý anglický prízvuk, vzhľadom na to, že sa nachádzali v Prahe a rozprávali na seba česky resp. slovensky bolo úplne zlé rozhodnutie. Mali to vyriešiť ako vo Valkyrie.

Ant-Man (2015)

Bol som pripravený to zvoziť, ale ono je to nakoniec docela fajn film. Aj keď je pravda, že na 4 hviezdy to vyťahuje až Michael Peña. Obsadenie je sympatické, vtípky sú tak pol na pol (klasika u Marvelu) a celkovo príbeh je dostatočne pútavý aby to človeka zaujalo. To do akej miery sa film samoparoduje je miestami až bizarné, ale musím povedať, že asi prvý krát to komixovému filmu sadne. Tuto by bolo naozaj chybou keby sa film čo i len miestami bral vážne (zdravím Avengers 2, ktorý správnu hranicu medzi serióznosťou a komédiou bohužiaľ nenašli).

Ant-Man a Wasp (2018)

Veľmi fajn. Sympatické obsadenie, Evangeline Lilly má normálny účes a zaujímavo vyriešený záporák. Je to o chlp lepšie ako jednotka (ktorá mala záporaka riadne tragického) a výrazne to drhne len ku koncu, kedy pravdaže musela prísť veeeeliká akčná sekvencia, pri ktorej som tak jedine zíval. Neverím, že to hovorím, ale teším sa na trojku.

Argo (2012)

Kvalitne natočené remeslo, ktoré sa ale nezapíše do pamäte.

Ovládací panel
2 body