Duna: Část druhá (2024)

Znova brilantná audiovizuálna žranica s bezchybným castingom (možno jedine ten Christopher Walken moc nezapadal). Na druhé pozretie ešte lepšie ako prvý krát.

Fallout (2024) (seriál)

Tesné 4 hviezdy, keďže seriál má kopu problémov. Najprv pozitíva: skvelá post-apo atmosféra, zábavná satira, postava Lucy, prvky mysteriózna a rýchle odsýpanie. Akurát, že to celé zrádza fakt stupídny scenár, kde sa postavy celý seriál náhodne stretávajú (na podozrivo podobných lokáciach...rozpočet bol asi striktný) a stupídne chovanie veľkej časti postáv. Tie prvky mysteriózna, ktoré sa mi polovicu série páčili, sú na konci strašne dementne vypointované. A čo sa týka postáv, okrem Lucy a jej brata tam nie je absolútne nikto sympatický. Maximus sa chová ako úplny retard, Ghaul je jednoducho hajzel a ostatné postavy sú takmer všetky úplne hlúpe. Do ďalšej série by to chcelo veľmi popracovať na postavách a príbehu. Rozpočtu by asi tiež nezaškodilo mierne navýšenie. Potenciál má seriál ale obrovský.

Protivný sprostý holky (2024)

Veľmi fajn filmík, na môj vkus iba trochu dlhý a niektoré hudobné vsuvky boli divné, texty sa akoby ani nerýmovali.

Anatomie pádu (2023)

57. KVIFF - Najdiváckejší film, ktorý som na festivale videl. Bol som prekvapený ako tvorcovia dokázali naplniť 150 minút filmu na základe relatívne obyčajnej udalosti, ktorá následne spustila mohutnú súdnu drámu. Prišlo mi strašne svieže v tom záplave amerických filmov, ktoré celý rok pozerám vidieť film, kde sa rozpráva defacto troma jazykmi a súdny proces ukazuje triezvo, bez preháňania, tak ako by asi aj v realite vyzeral. Herecky je to výborné a nenudil som sa ani minútu. Jediná výtka, ktorú mám je obyčajný koniec, ktorý nezanechá v divákovy príliš silný pocit. Avšak ide to ruka v ruke s doterajším civilným pojatím filmu.

Blažiny lekce (2023)

57. KVIFF - Nevšedný námet z nevšednej filmovej krajiny. Pritom to bolo natočené veľmi pútavo, príbehovo čisto a docela divácky. Film sa zaoberá myšlienkami sociálnej nerovnosti paradoxne dosť príjemne, častokrát aj vyčarí úsmev na tvári. Hlavná herečka pútavo stvárňuje prerod jej postavy a to zúfalstvo som jej nemal vôbec problém veriť. Jediná vec čo zráža film dole, je absurdne nepochopiteľné správanie hlavnej postavy na úplnom konci, aj keď dovtedy sa chovala úplne racionálne. Tvorca tým chcel asi niečo hlbokého naznačiť, ale bol to z môjho pohľadu výstrel do tmy. Takto ex-post, keď už vieme, že to vyhralo hlavnú súťaž, ale musím s ocenením súhlasiť. Z filmov z hlavnej sútaže, ktoré som mal možnosť vidieť bol asi skutočne najlepší.

Flash (2023)

Prvú polovicu ma to fakt bavilo. Ezra Miller nebol príliš otravný a peripetie s cestovaním v čase boli zábavné, rovnako ako interakcie s mladším Barrym. A je veľká škoda, že takto nevyzeral celý film. Príchod Batmana do príbehu sa ešte dal prežiť (aj keď teda úprimne žiadna sláva), ale odkedy prišla na scénu Super Girl (herečka mimochodom veľmi fajn), začalo typické Zack Snyder DC peklíčko. To znamená výbuchy, digitálna akcia, ničenie sveta a nesmrteľní mimozemštania. Návrat Zoda bol už len takou čerešničkou a fakt mi krivilo tvár z toho, že sa po 10 rokoch vraciame k tomu najmenej zaujímavému na Man of Steel. Na konci sme okrem neprehľadnej akcie videli ako dejové linky s Batmanom a hlavne Super Girl vyšumeli totálne do stratena a reálny hlavný záporak filmu bol predstavený aj vybavený do 5 minút. Čo však ale fugnovalo prekvapivo dobre bolo dojemné rodinné finále, pár príjemných režisérskych nápadov a celkovo taká fajn odlahčená atmosféra väčšinu filmu. A ohľadom CGI, tak to bolo tak zlé až to bolo zábavné :D Najsmiešnejšia na tom nebola katastrofálna Playstation 2 kvalita trikov, ale hlavne to v akých situáciach sa triky používali, lebo častokrát sa objavili digitálne tváre aj pri obyčajných close-upoch na postavy, ktoré sa práve rozprávali. Strašne rád by som vedel ako prebiehala postprodukcia tohto filmu, z toho by bol neskutočný dokument.

Fremont (2023)

57. KVIFF - Filmu nie je moc čo vytknúť po príbehovej, hereckej ani režisérskej stránke. Základný problém mám s tým, že režisér vyložene chcel natočiť nudný film a to sa mu náramne podarilo. Celé dielo by sa dal bez problémov zostrihať do 15 minútového kraťasu a nikto by nikdy nespoznal, že sa pôvodne jednalo o celovečerný film. Nediváckosť dokresľuje aj čiernobiele podanie a 4:3 formát. Tých 90 minút sa vlieklo ako sopeľ a divácky zážitok to bol o to nepríjemnejší, že v sále Lázně III sa veľká časť publika spolu so mnou očividne skoro po začiatku ošívala a driemala. Kebyže sedím pri dverách pravdepodobne to vzdám, sedel som však bohužiaľ na úplne druhom konci.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Fajn filmík, ktorý utečie ako voda. Hlavné postavy majú skvelú chémiu a hrajú výborne. Ostatní, hlavne herci marginálnych vedľajších postáv, už sú bohužiaľ z ochotníckych rankov. Čo mi najviac vadilo je extrémne uponáhľanie príbehu, kde scénky búšili jeden zvrat za druhým s minimálnou expozíciou a čo bolo najhoršie, motivácia a vývoj charakteru hlavnej postavy v poslednej tretine bol vyložene neuveriteľný. Ale dal by som si pokračovanie, nie že nie.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Nebolo to zlé, ale bolo to také nemastné neslané. Najhoršia na tom celom bola tá odporná digitálnosť, šialene viditeľná hlavne v úvodnej sekvencii na Indyho tvári. V dnešnej dobe už naozaj nestačí uchvátiť diváka tým, že sa tvorcovia postavia pred zelené plátno a v posprodukcii sa tam domaľujú atrakcie. Treba aj dobrý príbeh a nejakú zaujímavú invenčnú akciu, ktorou digitálna naháňačka v Maroku, ktorá trvala pocitovo snáď pol hodinu, nie je. Bavil ma návrat Indyho, scénky pod vodou a aj posledná tretina filmu. To všetko okolo bolo skôr priemerné, a horšie ako predošlý diel. Aj ten koniec, ktorým sme sa po vyše 40-tich rokoch rozlúčili s filmovou legendou bol taký "meh".

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Akčná lahôdka na zaujímavých lokáciach s katastrofálnou zápletkou a nudným antagonistou. Akcia nestojí za reč, tá bola skvelá ako vždy, ale čo bol ten príbeh? Mal som pocit, že sme sa zrazu ocitli v 90-tych rokoch a preto nemohla chýbať zlovestná ruská ponorka, vždy o krok dopredu premýšlajúca vševediaca umelá inteligencia (a kľučik, ktorý ju vypne pravdaže) a hlavný protivník so zmysel nedávajúcou motiváciou. Do toho ešte aby si divák počas premietania vytiahol flip chart a zapisoval si komplikované schémy vysvetlujúc, kto akurát hrá na ktorú stranu a kto ukradol a drží v rukách kľučik. Niežeby ten tupý príbeh úplne pokazil zážitok z filmu, ale očakával som jasnú 5* záležitosť a je ho veľká škoda. A bohužiaľ toto bola iba prvá časť.