• Krátkometrážní

Horníci na home office (2020) (seriál)

sKORO NA mizině 2 v krátkej verzii, ostáva to vulgárne, u baníkov pičo to ani inak nejde, ale nemá to tú humornú silu. Celé to nemá 7, ale cez 17 minút. Treba však uznať, že plandemická popularizácia home officu má niečo do seba. Jeden môj známy bol 20 rokov nezamestnaný a tiež hovoril, že on je na home office. Štát by mohol takto preregistrovať všetkých a odrazu by bola nulová nezamestnanosť. Všetci arbeitsloseri budú na home office, samozrejme okrem bezdomovcov. Tí by boli na homeless office.

Nechvalně proslulý Youseff Salem (2022)

Keď za krásne moderných moslimských tónov vidíte v úvodnej sekvencii arabský pár, ihneď viete že sa pozeráte na francúzsky film. A tak je to správne, treba sa obohacovať, len či v krajine galského muezína za chvíľu bude mať ešte kto robiť, keď tam je už samý inžinier. Film však prekvapujúco pod islamskými nuansami prináša vtipy hodné plytkej americkej komédie. Masturbácia v bazéne, onania v posteli, vaječné napätie na každom rohu, takže chlapec roznáša likér kde to príde... nuž veru novátorský štýl. Film nakoniec ale prináša kritiku do vlastného prostredia, chce podkopať tradičné konzervatívne prostredie moslimských rodín, kde sa šuká, ale nehovorí sa o tom, kde, citujem "lízanie frndy" žene inou ženou je neprípustné. Hlavný hrdina je nepraktizujúci moslim, ktorý si rád vypije, myslí ako homo sexualis a chce žiť západne, no pochopenie vo vlastnom prostredí nachádza len ťažko. Film má myšlienkovo svoje plusy, len z tých západných "hodnôt" si netreba brať hneď všetko. A len ťažko sa dá uveriť, že by tradičná islamská rodina kedykoľvek prijala, že dcéra oznámi, že sa vydala za inú ženu a že je to ok.

Karel V.: Neuskutečnitelná říše (2020) (TV film)

Karol raz príznačne povedal: „Nad mojou ríšou Slnko nezapadá.“ A bolo tomu naozaj tak. Bol kráľom Španielska, arcivojvodom rakúskym, kráľom a neskôr cisárom rímskonemeckým, vojvodom burgundským a vďaka španielskym kolóniám ovládal i územia v Amerike. Celkovo bol vládcom nad oblasťami o rozlohe cez 4 mil. km². No a za úpenlivého stráženia jednoty kresťanstva sa medzitým diala za oceánom genocída aj v rámci šírenia týchto bohabojných hodnôt. Ako každý vládca však svoje impérium nemohol udržať naveky a celý život, aj za položenia miliónov obetí, nakoniec bojoval za niečo, čo na sklonku života označil za neúspech. Dokument je kvalitným prierezom jeho životom a panovaním, hoci sa objavia aj nejaká pofiderná historička, ktorá jeho matku Janu Šialenú označí len za "náladovú, rozhodne nebola šialená". Hej, tak ono to je asi len náladovosť, keď otvárate po nociach truhlu svojho dávno mŕtveho manžela, bozkávate a objímate jeho rozkladajúce sa telo a z tej lásky ho nedovolíte pochovať. Zaujímavý feministický prístup.

Sladký východ (2023)

Keď sa raz stratíte na hajzloch v obchoďáku a budete hľadať východ, nikdy ho po úspešnom nájdení nahlas nenazvite sladkým východom, inak by vás takí ako maršál spotené čelo Naď mohli obviniť z prokremeľskej propagandy. Tento tínedžerský sladký východ je o niečom inom. Ani sladký veľmi nie je. Je plne festivalový, so zrnitým vizuálom zafarbeným akoby od šťaniek, no a mladá baba prechádza od jednej subkultúry k druhej na americkom východnom pobreží a to je tak všetko, čo má spoločné s východom. Zvyšok je vyholený tupec, pohľady na Mein Kampf a spanie s hákovým krížom, čo má poukázať na to, že aj také prvky sú v americkej spoločnosti prítomné, avšak v žiadnom prípade nejde o vrcholové dielo typu Kult hákového kríža. Ukazuje len Ameriku ako krajinu stále väčších kontrastov a ako sa s tým musí vysporiadavať nová generácia.

Dunaj, k vašim službám - Episode 11 (2024) (epizoda)

Dunaj ponúka stále napínavejšie scény, žlčníkové kamene a šitie uniform nadzvukovou rýchlosťou, takže náckovia budú lek kukať jak puci, ako rýchlo im to ušili po príchode jedného 70 ročného brigádnika. Najväčšie rozbúchanie srdca ale nastúpilo hneď na začiatku, kedy gardisti prevalcovali pol Bratislavy, aby našli jedného chlapca ukrytého v skrini, no odnesie si to Polnišová, pretože tá sa, pochopiteľne, do skrine nevošla. Už vtedy ten nábytkársky priemysel nestál za veľa, veď niektoré skrine boli široké len dva metre.

Zemský ráj to napohled (2009)

Na pohled tu bola len Voříšková, ale o raji by som rovno nehovoril. Inak je to len pokrivená karikatúra normalizácie, kde disent a celý ten život bol zaškatuľkovaný v intímnych eskapádach jednotlivých postáv typu každý s každým. A potom sa divíme, že nám tí komunisti stavali "králikárne", keď samotní odporcovia režimu sa podľa tvorcov filmu správali ako králiky.

Největší esa mafie - Man of Steel & Heroin (2012) (epizoda)

Galante nebol veľmi galantný a za jeho drogovej éry stúpol počet registrovaných závislých narkomanov v USA z 50 000 na 500 000. A to len registrovaných. Väčšina sa ani neregistrovala a rovno skapala alebo ako zombies šírila kriminalitu. Vtedy neboli také možnosti. Dnes by mohli aspoň vstúpiť k progresívcom.

Největší esa mafie - Vito Genovese (2012) (epizoda)

Od Mussoliniho k americkým vojskám, bolo mu to jedno, kde sa prilepí, chrbtová kosť neviditeľná až neexistujúca. A médiá boli kvalitné už vtedy, keď zo super mafiána robili budúceho premiéra...

Ovládací panel
11. nej uživatel Velká Británie