• Krátkometrážní

There Are No Saints (2022)

Jezuita nie je film o istom Františkovi. Je to film s mysterióznymi až paranormálnymi prvkami, pretože rozpráva príbeh o nespravodlivo odsúdenom Mexičanovi a to je podľa kníh druh dávno vyhynutý. Ale ako správny plnofúz z Tichuany s okamihom, čo sa za ním zatvoria vráta väznice nahodí namosúrený výraz, ako keby práve sadol na veľký kaktus v Tierra Blanca, pritom z útrpného výrazu badať, že zadok má pomasírovaný aj rokmi príhod so spoluväzňami. A tak začína príbeh o pomste, kde sa filmári neodvážia tie najnásilnejšie scény ukázať na priamo, čo by filmu tohoto typu len pridalo, ale na druhej strane táto cesta za odplatou síce nejak veľmi neprekvapí, ale celkom pobaví. Pretože Yazpik nie je žiadny šunkový aspik a len tak sa neroztrasie, za to však roztrasie polky nejednej ľahkej či ešte ľahšej ženy.

A Creature Was Stirring (2023)

Strach bol umiestnený na nesprávne miesto. Ja by som pri tejto ťažkotonážnej mamičke mal strach z toho, že ona ma zožerie a nie nejaký démon dikobraz, alebo ako naši spoluobčania hovoria: dik, obraz! Takže aj pri tej celkom dobrej hudbe a zvukoch, čo časom robia atmosféru sa človek prichytí, či sa vo filme ešte objaví chladnička, alebo ju pani starostlivá už celú prehltla aj s magnetkami. Záver možno neuspokojí každého, no na takú lacnotu to nebolo úplne na zahodenie.

Hra doopravdy (2024)

Role Play preložiť ako Hra doopravdy však musel nejaký študent nebinárnych sústav, lebo normálny prekladateľ to byť nemohol. Vcelku inak bavilo, keď si teda zvykneme na slečnu Kukovú ako na nájomnú vrahyňu a že sa pári len multikulturálne, aby zmyla tú nadradenú pôvodnú farbu. Feminizácia kedysi mužských rolí je dnes už ale štandardom, svalovci o chvíľu ostanú len na plagátoch a 50 kilové blondsky budú nosiť zbrane ťažšie než ony samé.

Self Reliance (2023)

Kendrick hrá stále to milé dievča, čo stále a potom sú tu ešte vydarené sarkastické fóry. Taká festivalová verzia Hry od Finchera, ktorá nemá toľko drámy, ale má istý humor, nemá toľko napätia, ale skrýva istý zvrat. Lenže očakávaný a v podstate celý čas tušíte, o kom to celé je a veľa odhaľuje aj sám názov. Hlavná postava nesympatická, resp. Jake Johnson v tejto polohe je nesympoš sám o sebe, ale človek sa celkom poteší z postavy bezdomovca.

V letu (2024)

F. Gary Gray tak veľmi chcel natočiť film o krádeži, že vykradol nielen sám seba, ale aj druhých. Skoro všetko, okrem do očí bijúceho popierania fyzikálnych zákonov, sme už niekde videli. Lúpež po taliansky sa spárila s Dannyho parťákmi, ešte aj hudbu vyhrabali z filmov ako James Bond a dali tam aj štipku Rýchlo a zbesilo. Pri celkom slušnom obsadení aj s prefackovaným Hartom a naozaj dobrým režisérom mi to celé príde ako rýchlo zbúchaná objednávka od Netflixu, ktorá sa finančne nedala odmietnuť, a tak nebol čas na nejaké nové nápady.

Návrat na Brideshead (2008)

Hayley Atwell s helmou Kazisveta úplne zapadla na skostnatený vidiek a Goode silne podobajúci sa na Ironsa z verzie 1981, čo ťažko považovať za výhru v lotérii. Film o ťažkostiach ateistu v spoločnosti, kde sa od neho žiada veriť. A potom už len trojuholník od hetero až po platonické homo. Film s jasným protikresťanským nádychom, pri ktorom Weinstein od Atwell žiadal, aby schudla, lebo má parametre prasaťa. Nakoniec on sám prasák skončil tam, kde patrí.

Krvavý příliv (1995)

Pekne ukázané, ako môže jeden blázon, alebo proste len strach či hlúpe neoverené rozhodnutie spôsobiť kľudne aj zánik planéty. Dnes v súvislosti s rôznymi trolmi, ale aj nástupom umelej inteligencie bude takéto nebezpečie mnohokrát väčšie. Ak to ľudstvo nejako nezastaví, lebo potom sa niekto pomýli a všetci budeme rýchlo ožiarení a nebudeme na röntgene. Len okrem toho typického amerického postoja mi tu chýbalo trocha viac profesionality, lebo tí velitelia a posádka atómovej ponorky sú síce len ľudia, ale pôsobili úplne amatérsky a hádali sa tam ako menštruujúce osoby pred kramami. Hoci, je to ešte stará dobrá deväťdesiatka a v scenári sa tak škandalózne neobjavili žiadne nadradené ženy ani muži nad 38 stupňov Celzia, lascívne sa vrtiaci na periskope.

Amerika (1994)

Najlepšie na filme je to čakanie na skvelú pesničku od Lucie, lenže je tu veľký problém: ona je až na konci. A tak sa treba prebrodiť vizuálne amatérskou a herecky priemernou záležitosťou, kde toho Dejdara do vážnej roly fakt nejde obsadiť a Lábus sa tvári ako Al Capone, ale on je to stále len Rumburak.

Na maděru (2023) (seriál)

Na prvý pohľad netflixovský odpadok, ale potom človek rýchlo pochopí, že ide o zaujímavú paródiu na tie akčňáky a drsných hrdinov. Má to výborné repliky, vtipné, humorné a nápadité. Má to svojich pseudodvojníkov Brada Pitta, Jackieho Chana, Steva Buscemiho, Michelle Rodriguez či Gal Gadot. Má to samozrejme aj povinnú diverzitu, takže od homo černocha sa presúvame až k latino či už neviem akej lesbe, ale nejak špeciálne to nevadí. Vadí len presexualizovanie seriálu, je tam toho veľa, holých vtákov až príliš a proste tak nejak pointa končí vždy pri tom sexe a to isté dokázala aj posledná časť. Tu sa na pílu, respektíve na žalude nemuselo až tak tlačiť, lebo keď tlačíš na neho príliš, šťava už nevyjde.

C'est beau la vie quand on y pense (2017)

Slabšie tri hviezdy, lebo ten záver bol odfláknutý a vlastne narýchlo zbúchaný. Človek nemá ani šancu sa zbadať, že do konca filmu sú tak dve minúty. Príde najdramatickejšia scéna filmu a potom sek, rýchlo koniec, lebo už sa zo spodu tlačia titulky. Humor, dráma a nejaké múdre poučenia všetko pol na pol. A zahrá si tu aj Gaia Weiss, Porunn z Vikingov, ktorá pri tom chlapcovi aj pri svojej evidentnej štíhlosti až vyziablosti pôsobila ako čierna vdova, čo ho pekne spapala, keďže obvod jeho lýtka je tak 15 centimetrov.