• Krátkometrážní

Přežít (1993)

Bez poznania prípadu a okolností v podstate dokonalý film o vôli či šťastí prežiť. Ale naozaj musí byť splnená táto základná podmienka. Neštudovať, nevedieť, nepoznať. Inak človek príde o momenty prekvapenia, zdesenia i čiastočného zhnusenia. A kto by o to chcel prísť?

Sněžné bratrstvo (2023)

Bayona povedal, že filmom chcel ísť hlbšie do postáv, možno byť detailnejší a hlavne historicky absolútne akurátny. To sa mu možno aj podarilo, ale aj tak tento film už oproti Prežiť! nemal čo navyše ponúknuť. Už tu nie je ten dojem prekvapenia či divných pocitov z pádu lietadla, zasypania lavínou, či konzumácie bratrancovho stehna a ešte neuvareného. Určite zaujímavý film, technicky výborne zvládnutý, krásne hory a v nich takmer istá smrť, situácie priniesli aj napätie, no stále to je také, ako keby niekto išiel dnes natočiť prerábku Šiesteho zmyslu a myslel si, že tým niekoho prekvapí. No o kvalitný film určite ide a beriem aj to, že režisér si naozaj overoval s preživšími aj pozostalými, ako vyzerali presné detaily jednotlivých situácií a aj oni sami potvrdili, že je pre nich film natočený dokonale. Takže určitý prínos oproti Prežiť! (1993) tu asi bude.

Hledá se Al Pacino (2021) (TV film)

Predpokladám, že tá istá produkcia, ako u Mela Gibsona, takže nedostatočné, hoci pútavé. Sú tu zaujímavé veci z tvorby - sčasti - a zaujímavé veci z osobného života, ale tu už ani sčasti ako u Mela, lebo tam aspoň opakovali, aký je to zlý katolík, no tu sa dozvieme len to, že drahý Al chlastá a rekreačne droguje už od útleho veku, lebo veď on je z južného Bronxu. A potom už nič, asi je to hobby na celý život. Ale jeho predstava neba je zábavná: Ak by existovalo nebo, čo by si v ňom chcel počuť? "Zajtra buď o tretej na pľaci." Asi ho to hranie naozaj baví.

Dalibor Janda - oheň, voda, vítr (2023) (TV film)

Pekné povídání s Daliborem, ktorý Daliborem nie je, ale v skutočnosti sa volá Václav. To ma prekvapilo, ale nečudujem sa, veď Václav už má jedno celé námestie a sedí na koni a ešte tu bol ten Vašo Patejdl... 👀 V každom prípade jeho spomienkovanie bolo pekné, len tých pesničiek pramálo a keď sa to volá, že Oheň, voda, vítr, tak tu mohli pustiť aspoň nejaké zábery na jeden zo živlov, napríklad skrze Živú panorámu, a nie pol refrénu z najväčšieho hitu.

Dangerous Waters (2023)

Posledný Liottov film a svoj skorý osud si v ňom napísal. Našťastie realita bola menej krutá. To nie je ani spoiler, pretože v takom filme nič iné neočakávate. Pár postáv, ktoré sa zužujú na doslova pár a je jasné, že v hre kto z koho alebo mačka s myšou víťazí väčšinou myš, čo potvrdí aj Jerry. Skutočné predĺžené akčné béčko, v centre s mocnou hebrejskou teenkou od svahov kdesi pri hore Karmel.

Lekce truchlení (2023)

Ak budete mať tú česť raz sa ocitnúť na teplom vianočnom večierku, zažijete neopakovateľnú atmosféru láskavých objatí a šepkaní do uška, ako chce jeden pán druhému pánovi strčiť vtáka do riti. A v tom dojatí pri nádhernej aróme punču a ľudských výtrusov si budete strašne želať, aby ste si pod stromčekom našli minimálne jednostranné análne dildo, inak budete na párty za hlupáka! Potom sek, párty je koniec, na sklamanie ju divákovi ani neukázali a potom prichádza trúchlenie. A aj by som mu dalo veriť, keby nebolo každých pár minút presýtené nejakým rozprávaním o sexe a predstavách, ako to tí dvaja tam robili. Zrejme ide len o edukatívne okienko a takéto repliky sú vkladané postavám do úst, aby sme si my neprebudení konečne krásne marxisticky a woke uvedomelo poňali sodomiu ako nový normál. Koniec trúchlenia nakoniec začína na kabaretných hajzloch a gay manžel zistí, že v závete po manželíčkovi mu ostala len PROMISKUITA. Dany Levy to natočil podľa seba a ja mu teda sakra verím!

Žena Čajkovskogo (2022)

Chceš potrestať Čajkovského? Daj mu manželku. A natoč o nej film namiesto neho. Takže z jeho fantastickej tvorby tu nie je nič, ale z bláznivého vyšilovania jednej skutočne nešťastnej pani, ktorá nechcela nič len sem tam premastiť určité dutiny, tu je toho veľa. Ani sa nečudujem, keď ti manžel povie "budeme len kamaráti" a potom ho vidíš kamarátiť s inými mužmi a na tých mu už dutiny nevadia. O historických okolnostiach či udalostiach film už nie je a Čajkovský tak ostáva v škrupine homosexuála ako bočná postava, o jeho veľkosti tu nie je skoro nič, ale ako záplata na umeleckú dušu sa tam našťastie mihne, až priam zatancuje, pár škaredých nahých chlapov, takže niekto určite ostane uspokojený. Snová biografia, ktorá biografiou nie je, ale prezentuje časť života umelca, ktorá nie je tým, čím sa preslávil, ale tým, čo je tematicky zaujímavé pre súčasných progresívnych filmárov. S ruskými obmedzeniami.

Eileen (2023)

Najprv to vyzeralo ako film o voyeurskej masturbátorke, potom prišlo k prekvapivo binárnej konverzii z banána na broskyňu, no nakoniec sa z toho vykľulo celkom slušné psycho krimi, ktoré však smerom k záveru začalo lapať po dychu ako sumo zápasník v behu na 110 metrov cez prekážky.

Šílený Mel a pan Gibson (2022) (TV film)

Na jednej strane je tu filmová stránka, ale je nedotiahnutá: ukážu sa tu veľké diela a zaujímavo popíšu, avšak nie úplne, pretože musela prísť tá podstatná linka, ktorá mala byť na Gibsonovi povinne ukázaná: že je to židobijec, veľký antisemita a alkoholik, fanatický katolík, človek s poruchami osobnosti. Proste šialenec a blázon, lebo v Hollywoode sa nesmie kričať, kto ho v skutočnosti ovláda. Skús to raz a vytiahneme na teba všetku špinu. Lebo my ostatní sme čistí. A v rámci osobnostnej purifikácie sme chodievali napríklad na Epsteinov ostrov...

Kryptotunel (2024)

To už je len voľba oviec, či sa nechajú odrbať. Ak vám niekto povie nedôverujte bankám, lebo sú to súkromníci a zároveň vás žiada, aby ste investovali do niečoho nového, čo je tiež v rukách súkromníkov, nuž to je už len vaše riziko. Najmä ak ten človek v dokumente prizná, aký je to humanista: "Sex, drogy, peniaze, za to by som dal čokoľvek." Vidina rýchleho zisku pohltí mnohých, no zarobí na tom skutočne len pár vrchných. A nakoniec nám ale aspoň chlapec objasnil, ako je to dnes s tým americkým snom: "Dnes si len tak dom nezaplatíte, dnes musíte vymyslieť ako prechcať systém. To je novodobý americký sen."