Kelly2502

Kelly2502

Peter Kelemeš

okres Brno
Geek with the goal of becoming a nerd

<< předchozí 1 2 3 4
    • 26.5.2019  20:22

Už keď som videl prvé skreslené zábery na časti ľudského tela predstavujúce rozklad osobnosti, ale taktiež fyzické zmeny hlavnej postavy, bolo mi jasné, že som zapol kvalitný film. Že to bude ale až taký skrytý diamant, o ktorom nikto nevie som netušil. Klasický Hollywoodsky štýl prepájaný hektickými strihmi pre vykreslenie psychického stavu hlavného hrdinu, inšpirácia nemeckým expresionizmom vrátane scény ako vystrihnutej z doktora Caligariho. Skvelé dialógy skvele vystihovali atmosféru celého filmu a pekne nechali vyznieť hlavný odkaz filmu. Na to, že má film vyše 50 rokov musím povedať, že je to nadčasový film predovšetkým čo sa týka narativu a kríženia rôznych štylistických prvkov. Jediné čo by som mu vytkol je trochu slabšia druhá tretina.

• 20.5.2019  14:03
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Game of thrones. Pamätám si deň, keď som videl prvý diel na hodine fyziky, v čase keď mi hrozilo prepadnutie na pol roka, but who cared, bolo to úžasné a nevedel som od toho odtrhnúť oči. Tablet pod lavicu a išlo sa_______Pamätám si deň, keď som začal čítať knihy a pamätám si aj deň, keď som sa rozhodol, že chcem svoj život zasvätiť príbehom. Deň, keď som usúdil, že nikdy nič lepšie na poli fantasy neprečítam (LotR je najvplyvnejší, ale nie najlepší)_______Všetky tieto spomienky sa mi vynorili v hlave keď som dnes sledoval poslednú epizódu tohto seriálu_______Tá láska tam stále je a bude vo mne pretrvávať v podobe kníh, pretože seriálu sa v posledných dvoch epizódach podarilo podkopať si nohy tak ako máločomu (možno Lost, alebo Prison Break)_______Najväčšia chyba nie je ani tak v tom, že sa scenáristom minula predloha, ale to, že sa rozhodli nepokračovať v tradícii kníh a teda aj prvých štyroch sérií. Zatiaľ čo knihy a prvé štyri série sú založené na narative reťazovej reakcie, kedy jedna udalosť, alebo rozhodnutie vedie k ďalšiemu, a to k ďalšiemu a tak ďalej a my nevieme čo rozhodnutie postáv prinesie a kam nás to zavedie, zvyšné štyri série boli založené na klasickom naratíve, pracujúcom s pojmami "setup" a "payoff", čím seriálu úplne zobrali jeho nepredvídateľnosť a chaotickosť v tom, čo bude nasledovať. Zároveň sa tým stali klasickým fantasy seriálom, ktorý pracuje tak ako všetky ostatné pred ním a po ňom, nehovoriac o tom, že sa stali tým, proti čomu autor kníh bojoval od úplného začiatku. Jediný dôvod, prečo vznikli knihy, bol pretože GRR Martin chcel napísať Fantasy, ktorá by bojovala proti tradičným trópom, ktoré už boli vyčerpané viac než Slasher filmy________Takže nie len, že tvorcovia po polovici seriálu spravili obrat o 180 stupňov v naratívnom štýle seriálu, ale išli proti tomu, čo seriál predstavoval a kvôli čomu sa stal taký populárny na prvom mieste. A ako keby toho nebolo málo, showrunneri sa rozhodli, že bude skvelý nápad pokračovať v nepredvídateľnosti seriálu, ktorou bol taký známy. Nejak si však neuvedomili, že tá nepredvídateľnosť vychádzala práve z reťazového narativu, ktorý dával skvelý podklad pre tieto udalosti a my sme presne vedeli prečo sa stalo to čo sa stalo. Prišlo nám to logické. Takže sme sa v druhej polovici seriálov dočkali zvratov, ktoré boli neskutočne nelogické, len aby boli prekvapivé. Navyše sa showrunneri nejak rozhodli, že bude skvelý nápad byť nepredvídateľný no ešte zároveň k tomu aj nejak potešiť fanúšikov, ktorý prichádzali so stovkami teórií....takže seriál ku koncu pôsobil ako high budget fanfiction________Posledné dve série mali k tomu neskutočne malý počet častí na to, aby sa dokázali niekoľko sérií budované a komplexné linky postáv plnohodnotne uzavrieť. To v konečnom dôsledku vyzeralo tak, že niečo čo by možno bolo logické a bolo to aj teasované vyšumelo do prázdna, pretože sa všetko udialo v neskutočne krátkom čase_____________Posledné slová na záver. Prvá séria: 5*, Druhá séria: 5*, Tretia séria: 5*, Štvrtá séria: 5*, Piata séria: 3*, Šiesta séria: 4*, Siedma séria: 3*, Osma séria: 3*.....Tento seriál sa mohol stáť najlepším seriálom v histórii TV, skončil však len ako prehypovaný fanfiction, ktorý rokmi získa na kultovosti, no nikdy neprekoná Breaking Bad. A je vôbec niečo, čo dokáže prekonať Breaking Bad?

• 29.3.2019  21:08

Blah...ťažko hodnotiť. Nebyť zvratu, ktorý príde už po hodine filmu a radikálne tak zmení celý tón filmu mohla to byť dobrá dráma s kvalitnými hereckými výkonmi. Dokonca si myslím, že keby ten zvrat ponechali no prišiel by až na úplnom konci, stále by som mal z filmu lepší pocit ako mám teraz. Posledných 40 minút filmu sa nieslo v pseudo-filozoficko-psychologickej rovine s prestrihmi na akože IT génia, ktorý ťuká do počítača zatiaľ čo Matthew sa snaží zbaviť ožratého týpka. Hlavne kvôli tým prestrihom a koncu, ktorý mal vyvolať v divákovi nejaké emócie to pôsobilo parodicky a nezachránili to ani tie kvalitné herecké výkony. Inak, totálne si nepamätám, žeby film mal nejaký soundtrack a to je pritom jedna z prvých vecí, ktoré si na filmoch všímam (prácu hudby a zvuku s obrazom). Ticho před bouří je vlastne celkom vystižní preklad, nakoľko sa film k tej "búrke" ani nedostane. Smutné

• 28.3.2019  15:04
    Zlá krev (1986)

Používateľ xxmartinxx presne vystihol moje pocity z tohto filmu. Zlá Krv skúma limity filmového stylu a zavádza ich až do takých extrémov, že film sa po čase stáva nestráviteľným a iritujúcim. Inšpirácia Godardom, nemeckým expresionizmom a bohvie čím ešte pôsobí ako jeden veľký bordel pekných záberov, ktorá na povrchu vyzerajú oslnivo no pod povrchom a ako celok totálne nefungujú. Rovnako je to aj so strihom, ktorý miestami pôsobí geniálne a vyžíva sa v tradíciach Francúzskej novej vlne, no v iných momentoch sa snaha zaujať prehupne do iritujúcej sérii strihov, ktoré ma v mnohých momentoch privádzali do šialenstva a nikto so zdravým rozumom by si nepovedal, že môžu fungovať. A to všetko len preto, lebo Carax chcel evidentne vyskúšať natlačiť všetko čo sa dalo do jedného filmu. Neskutočne rozliatené, bez jasného odkazu či témy, vždy len nejaký náznak, ktorý bol neskôr zahodený pre samoúčelné sa vyžívanie vo forme. Godard je ťažko stráviteľný, to vieme. Ale presne ako xxmartinxx napísal, Godard nikdy nepôsobí samoúčelne, nemá potrebu ukazovať aké krásne zábery dokáže vyprodukovať a ani sa nevychvaľuje tým, aký neprístupný je. Z tohto filmu srší samoľúbosť a viem si predstaviť že Carax si pri jeho natáčaní hovoril, aký masterpiece natočil a ako s ním každému vytrie zrak. Sorry jako, nestalo sa. Film, ktorý podraďuje úplne všetko forme no nedokáže to ani skombinovať dostatočne umne na to, aby nepôsobil samoúčelne a iritujúco pre mňa nie je dobrý film. Už dávno som sa pri filme takto nenudil a to som bol pred pár týždňami v kine na Sklenený pokoj.______________Viem si predstaviť, že kolegovia z FAV budú filmom našený a sám nemôžem filmu uprieť, že v istých momentoch pôsobí fakt geniálne. Koniec má úžasné tempo, niektoré zábery ako napríklad na začiatku pri ceste s autom po dialnici, alebo scéna v ktorej Alex tancuje vyzerajú ako maľby privedené k životu. Scéna so skokom z lietadla je perfektná a zábavná svojim zvláštnym spôsobom, rovnako tak aj "penová vojna" Alexa s Annou....a to nehovorím o kontraste medzi Alexovým vzhľadom a jeho jemnou, umeleckou dušou, ktorý ako pozerám veľa ľuďom stačil k tomu, aby filmu napálili plný počet____________Je mi to ľúto no. Aj napriek tomu, že na filme je veľa štýlisticky perfektne zvládnutých scén, nedokážem sa preniesť cez jeho samoľúbosť a až iritujúcu snahu poriadiť sa plne forme a jej limitom. Ale aspoň sa mi vďaka tomu potvrdilo, že tie najlepšie filmy, tie, ktoré ľudia milujú a rozprávajú o nich aj desiatky rokov po ich vzniku sú filmy, ktoré dokážu vytvoriť symbiózu medzi obsahom a formou, bez prílišného dôrazu na jedno či druhé (can't change my mind)

• 22.3.2019  23:33

Hej o tomto filme by sa dalo napísať toľko superlatív, že ľudí by to viac odradilo zo strachu, že budú nakoniec z filmu sklamaný. Preto len napíšem, že som práve videl asi jeden z najkrajších filmov, aké mohli moje oči vidieť. Písať niečo viac je zbytočné, každý jeden komentár to už napísal predomnou.

• 16.3.2019  23:24

Najväčšou chybou filmu je, že sa spolieha na divákovu znalosť predlohy a predovšetkým znalosť dejín Československa (pomerne hutnú, nakoľko sú tu spomínané aj také maličkosti, o ktorých niekto mimo ČR nebude mať totálne žiadne poňatie no pre danú scénu a vývoj jednej postavy majú docela veľký význam...aspoň si to teda režisér myslel). Mnohé z scén, ktoré vysvetlujú prechod dejinami sú len jemne naznačené, alebo nám je prednesené jednou vetou niektorej postavy. Prečo je ale takýto film natočený v anglickom jazyku s európskymi hercami a prečo sa silou mocou snaží prezentovať ako medzinárodný a to ako z naratívneho tak aj štýlistického hľadiska....keď jediný kto si ho dokáže užiť a plne ho pochopiť budú pravdepodobne len ľudia z ČR___________Tu sa dostávam k postavám a príbehu. Už dlho som nevidel nič, čo by malo tak chabý vývoj postáv. Polovica filmu je sleďou random scén, ktoré sú prepojené len tou postavou a ich motivácie sú v mnohých prípadoch prinajmenšom nejednoznačné. V jednom momente začne ženská pichať nemeckého inžiniera aby zabezpečila výhody pre svojho manžela, každý záber nám dáva najavo ako veľmi je jej to proti srsti, no keď ju v rozhodujúcom momente pošle do piče s tým, že jej manželovi nepomôže, tak si vytiahne suknu a nechá ho pretiahnuť ju ešte raz? What the fuck? Takýchto momentov je vo filme kopa. Najlepšia herečka vo filme Hanna Alstrom zmizne na posledných takmer 40 minút a keď sa konečne objaví a my nevieme čo s ňou bolo, film nám začne ponúkať melodramatické zábery z pohľadu postavu, ktorú sme polku filmu nevideli...ako keby sme s ňou mali mať vytvorené puto...pritom asi psoledná scéna v ktorej ju bolo vidieť bola v jazere kde si to robila rukou.______Random generátor náhodných scén, ktoré každých 5 minút preskakujú z roka na rok....Ešte nikdy som nevidel film, ktorý by sa snažil vopchať 30 rokov života dvoch rodín do 100 minút....Vo filme je postava, ktorá sa objaví v troch scénach....v jednej je mimino, o 10 minút je to 12 ročný chalan a o ďalších 5 minút dospelý chlap...Mnohé zábery sa dokonca prioritne venujú tomuto nepodarku a rámovanie nám naznačuje, že bude asi podstatný....bol? Haha kdeže. Aký bol jeho zmysel vo filme? Myslím, že ani Ševčík to nevedel. A takýchto postáv je vo filme viac než tých, ktoré si aspoň nejakým vývojom prešli__________Štýlistické spracovanie? Vcelku zaujímavé. Film sa vyžívá v dlhých nájazdoch kamery a veľkých celkoch, ktorými sa predpokladám snažili tvorcovia vdýchnuť vile život a v celku sa im to aj darí. Pravda je však taká, že vo filme je mnoho záberov, ktorých jedinou pointou je ponúknuť nám pastvu pre oči. Ich význam v rámci celku je však minimálny. A to nehovorím o spôsobe, akým tvorcovia využívali strih. Jediné dve scény, ktoré dokázali vytvoriť aký taký pocit napätia a strachu o hlavné postavy(útek lietadlom z krajiny a bombardovanie Brna s následným vniknutím vojakov do domu) usekli v polovici a už nám nedali vedieť ako sa skončili...a vrátili sa k nim postavy neskôr o filme? Haha kdeže. Akoby sa ani nestali a napätie, ktoré mohlo pocit z filmu trochu vylepšiť nám bolo odobraté ako lízatko rozmaznanému decku_________Nerád kydám na filmy. Milujem ich a sú tým jediným prečo mám v živote zápal. Ale pravdou je, že okrem skvelej hudby a Hanny Alstrom v tomto filme nebolo nič hodné zapamätania si_________Vzhľadom k tomu, že Ševčík študoval v New Yorku na rovnakej škole ako napríklad Scorsese je tento film obrovským sklamaním a úprimne nechápem ako je možné, že doňho zainvestovali 100 miliónov korun, keď toto jasne nemohlo fungovať ani na papiery. Ako sa tomu mohla upísať Carice van Houten, jedna z najlepších Európskych herečiek súčasnosti....nejde mi to do hlavy. A byť Ševčíkom tak sa modlím, aby mi tento film nedojebal kariéru.

• 12.3.2019  22:25
    Vřískot 2 (1997)

V čom sa líšia Vreskot a Vreskot 2? ______Vreskot mal úžasnú atmosféru, Vreskot 2 ju nemá_____Vreskot bol self aware horor, ktorý presne vedel kde si môže dovoliť parodovať žáner v ktorom pôsobí, Vreskot 2 paroduje všetko a neustále (narážky na hercov z Priateľov? Malcolm X? Okej no)______Vreskot bol inovatívny a dokázal skvele zamotať záhadu okolo toho kto je vrah, Vreskot 2 je zbytočne prekombinovaný a aj keď sa mu kvalitná práca s postavami nedá uprieť, stále to nie je ani zďaleka tak sofistikované ako v prvej časti a dôvodom je fakt, že dvojka len malými krokmi odbočuje od šablóny, ktorú prvý diel uviedol_____V podstate je Vreskot 2 len Vreskotom s pridaním značky "Sequel". Jediné čo ma mimo pár napätých scén potešilo bola parodická linka s filmom Stab a Neve Campbell, ktorá bola svojho času sexy as fuck.

• 9.3.2019  21:08

Tretí najlepší film Johna Carpentera, ktorý si lacné efekty vynahradzuje skvelou atmosférou a soundtrackom, ktorý dokáže dokonale vyplniť obrazové majstrovstvo tohto pána režiséra. O to viac sa cení v dnešnej dobe keď väčšina mainstreamových režisérov využíva hudbu ako driving force scény (ehm Tarantino, ehm Nolan a ehm ďalší). Carpenter dokáže pomocou pár tónov navodiť pocity, aké by v dnešnej dobe nedokázal ani celý orchester a pre mňa je najlepší režisér čo do práce s rozpočtom. Halloween, Mlha, Útek z NY, Christine a vlastne asi každý film, ktorý kedy natočil (s výnimkou Veci) dokázal z minima vyťažiť maximum a nevýhody v rozpočte ešte aj na také veci ako je osvetlenie dokázal využiť vo svoj prospech a tam, kde by väčšina režisérov potrebovala na natočenie niečoho zaujímavého milióny dolárov si Carpenter dokázal so všetkými vytrieť riť. *****

• 25.2.2019  14:23

Moje prvé stretnutie s Ázijskou kultúrou, keď som mal asi 7 rokov a až doteraz je to jeden z mojich obľúbených filmov. Štýlistická pecka, ktorá prepája drámu, komédiu a lásku k futbalu v jednom. Tento film predstavuje asi všetko čo si človek pod pojmom Ázijský športový film dokáže predstaviť. Je to uletené, vtipné, drsné, ale aj dokáže chytiť za srdce.

• 18.2.2019  20:11
    Složka 64 (2018)

Celá táto séria je zvláštna predovšetkým naprieč jednotlivými filmami. Zatiaľ čo prvé dve časti sú klasické krimi, ktoré neprinášajú do žánru nič nové no dokážu pobaviť a hlavne svojim technickým spracovaním pôsobiť o niečo lepšie než v skutočnosti sú, zvyšné dve časti využívajú k posilneniu kriminálnej zápletky sociálne problémy, ktoré v Európe rezonujú čoraz viac a práve tieto dve časti mi prišli v rámci žánru takmer dokonalé. Assad je jedna z najzaujímavejších postáv kriminálnych filmov, aká za posledné roky vznikli a práve jeho očami vidíme tieto sociálne problémy z úplne inej perspektívy a filmu dodávajú vážnosť a nečakané emočné napätie. Navyše sa nám v tejto časti uzatvára cez štyri diely pretrvávajúca mrzutosť hlavnej postavy a filmy tak odrazu pôsobia ako miniséria než 4 samostatné diely. Ak je nejaká krimi séria, ktorá sa oplatí vidieť, tak je to jednoznačne táto. Škoda, že filmové Oddelenie Q končí, knihy sú príliš zdĺhavé na to aby som sa nimi brodil :D

• 14.2.2019  00:39
    Titanic (1997)

Suverénne najlepší soundtrack, aký kedy film mal, technicky a štýlisticky jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl, medzi hollywoodskymi blockbustermi neporazený čo sa týka historickej a vedeckej presnosti, jeden z filmov po ktorých mám chuť začať robiť niečo so svojim životom a nepremrhať jediný deň. Jeden z prvých filmov, ktoré ma presvedčili o tom, aké možnosti storytelling ponúka a asi jediný film, ktorý som videl 7krát a 7krát som sa ureval ako malé decko. Nehanbím sa za to. Pretože vždy keď počujem niekde pískať píšťalku,spomeniem si na Rose v studenej vode, nikdy nezabudnem na zvuk, ktorý vydá ked hodí diamant do oceánu. Nikdy nezabudnem na to ako ako preskočí z člnu späť na loď pretože "You jump, I jump, remember" a nikdy nezabudnem na ich prvý sex pri ktorej som cítil väčší pôžitok ako pri mojom prvom sexe, ktorý bol len tak mimochod v ten istý deň, kedy mal Titanic celosvetovú premiéru. Tento film sa prihovára k môjmu srdcu tak ako nič iné a to aj napriek niekoľkým klišé, predovšetkým z naratívneho hľadiska. Jo a nikdy nezabudnem na babička s deduškom, ktorý spolu ležia v posteli zatiaľ čo ich izba sa pomaly napĺňa vodou.__________Jeden z filmov, pri ktorých sa akadémia s oceneniami nesekla.

• 11.2.2019  23:26

Najlepší dokumentárny seriál, aký sme kedy natočili. Dopodrobna zrekonštruvané vraždy, motívy a rozsudky, práca s informáciami, akú som asi ešte u slovenského seriálu nevidel a s tou hudbou a dokonalým Maštalírovým komentárom by mohol kľudne konkurovať tým najlepším kriminalistickým seriálom na Netflixe____________Na niektoré časti do konca života nezabudnem a to som bol už od 14 rokov fascinovaný všeliakými vrahmi. Klobúk dole______________PS, bývalá spolužiačka priateľkinej mamy sa stala jednou z obetí Banskobystrického škrtiča a celý priebeh som si vypočul z prvej ruky, takže zážitok o to väčší :D

• 10.2.2019  12:42
    Narušitel (1989)

Málo známy no zato dosť nadpriemerný slasher, ktorý je postavený predovšetkým na zaujímavej práci s kamerou a strihom. Vraždy sú naozaj nápadité, nechýbajú gore scény, čo ma ale prekvapilo najviac je na slasher naozaj netradičný koniec, ktorý tomu dodáva zvláštny šmrnc__________Dovolím si ale polemizovať a napíšem, že dôvodom, prečo je tento film tak dobrý je prítomnosť Sama Raimiho ako herca a stavil by som aj topánky na to, že sa podielal na mnohých scénach ako režisér/pomocný režisér/autor....whatever. Niektoré scény majú totižto nenápadný, takmer až nevkusný blocking, rámovanie pôsobí ako keby to točil chlapec čo práve vyšiel z filmovej školy, no vždy keď sa na scéne objaví Sam Raimi vo svojej postave (alebo jeho brat), odrazu je všetko nápaditejšie, blocking scén a aj rámovanie odrazu pôsobí ako keby sme pozerali The Evil Dead. Takisto niektoré takmer až komické pre Raimiho typické vychytávky ako bitie človeka s odrezanou hlavou, alebo oko medzi olivami_________Neviem. Nechcem tvrdiť, že Raimi film režíroval, ale z mnohých scén je cítiť jeho autorskú prítomnosť a podivuhodne sú to väčšinou scény, v ktorých sám hraje. Nech si z toho každý vyvodí čo chce.

• 9.2.2019  18:01

Čo je na tejto časti lepšie než na predchádzajúcich dvoch, že si zaslúži vyššie hodnotenie? Netuším. Piatok Trinásteho je zo štvorice legendárnych slasherových sérii (Texaský Masaker, Nightmare on Elm Street, Halloween a Piatok trinásteho) jednoznačne najhoršia a o tejto časti to platí dvakrát tak veľmi___________Toporný, ale že až neskutočne toporný herci, debilný scenár a príbeh, ktorý pôsobí skôr ako remake jedničky než sequel, neskutočne logické diery a polovica killov sa opakuje z prvej časti čo je asi najväčšia hanba filmu, ktorý okrem vrážd nemá čo ponúknuť a nikdy ani nemal. A to ani nehovorím o záberoch, ktoré bez 3D pôsobia neskutočne trápne a aj tie sa podivuhodne opakujú. Ak som nevidel záber na palicu alebo vidly pred kamerou tak aby mal divák pocit, že ho niečo ide trafiť 7krát tak ani raz. Otras a to aj napriek tomu, že 3D bolo v 80-ich rokoch v plienkach___________Od odpadu to v mojich očiach zachraňuje len posledných 20 minút, ktoré dokážu navodiť veľmi dobré napätie a z vizuálneho hľadiska sú tiež na vyššej úrovni ako zvyšok filmu____________Najzaujímavejšia vec na filme je asi fakt, že vďaka hokejovej maske a 3D sa z neho stal najziskovejší hororový sequel svojej doby a to je teda vážne bieda od filmu, ktorý tu všetci ospevujete. Táto séria nemá vážne medzi kultovými slashermi čo robiť a to hovorím ako niekto, kto na slasheroch vyrastal. Sorry

• 8.2.2019  22:14

I don't always cry while watching a movie....but when I do I cry a river

• 3.2.2019  20:38

Dan Gilroy si asi po skvelom Nightcrawlerovi povedal, že môže natočiť čokoľvek a bude to masterpiece. Pomohol mu k tomu Netflix, ktorý má skúsenosti so zabalením sračiek do pekného vizuálu. A presne tým tento film je. Pekne natočená sračka_________Je úplne jedno, že sa nám film snažil ukázať, aký kokoti vedia obchodníci s umením byť a že sme k nim ani nemali cítiť nejaké sympatie. V Nightcrawlerovi ste tiež nemali cítiť sympatie k hlavnej postave, ale mali ste aspoň vedieť pochopiť jej konanie a mal vás zaujať natoľko, že máte chuť sledovať ako sa jeho príbeh vyvynie. V tomto filme však nie je jediná postava, ktorá by bola rozvedená aspoň do takej miery, že si o nej dokážeme vytvoriť predstavu kto je a čo je jej cieľom. Ak teda nerátame postavu Zawe Ashton, ktorá chce byť bohatou....Vau._________Film strieda polohy komédie, drámy a hororu takým neskutočne chaotickým spôsobom, že v momentoch, kedy nám dej ponúka smutný rozchod a navodí sentimentálnu hudbu, nezostáva nám nič iné ako sa smiať, pretože to ani trochu nepôsobí vážne. Určite nie, keď predchádzajúca polovica filmu pracuje s neúnosným patosom a až parodickou hudbou. Záber na ruku Gyllenhaala, ktorá sa pomaly načahuje medzi nohy jeho priateľky a následný zvuk prelietavajúceho lietadla a podobné over the top pokusy o navodenie komédie....striedané s rádoby dojemnými scénami, v ktorých máme postav ľutovať pritom film nám nedáva jediný dôvod na to sa s nimi čo i len trochu stotožniť....striedané so zaujímavými vraždami a halucináciami, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Lynch či Cronenberg._________Film sa rozpadá ako domček z karát a to som sa ani nedostal k neskutočne nudným dialógom, ktoré sem tam zachraňujú len narážky na umelcov a nejaká tá hláška zo strany Gyllenhaalovej postavy__________Vizuálne je to hravé a vraždy sú fakt veľmi originálne a takisto celkový koncept filmu je zaujímavý, čo však z toho, keď celý film pôsobí ako jedna veľká maskovaná sračka. A to hovorím ako niekto kto obdivuje Gyllenhaala a kto si Gilroyovho Nightcrawlera neskutočne užíval.

• 2.2.2019  20:35
    Apocalypto (2006)

Hodnotenie číslo 2000, tak som sa rozhodol pozrieť niečo, na čo som sa už dlho pripravoval_______Spôsob akým dokáže Gibson pomocou kamery subjektivizovať dianie na plátne, ako strieda POV zábery, shaky cam, statické zábery a nájazdy je pre mňa fascinujúci. Vytvára tak v divákovi pocit, že sa nachádza priamo v strede diania. Vidíme to čo postavy, cítime to čo postavy a predovšetkým vidíme Mayskú kultúru z prvej ruky. Rovnako tak sa striedajú aj scény, v ktorých poznávame postavy a ich kultúru a scény, ktoré sú spravené len pre efekt a nijak dej nerozvíjajú________Dejovo to nie je nič oslnivé, ani to nie je srdcervúce ako Braveheart. Svoj prvotný zámer, ktorým podľa mňa bolo vytvoriť napínavú, dobrodružnú a hlavne krvavú indiánku s dávkou Mayskej kultúry si však plní dokonale a ja zase raz nechápem, čo niektorých ľudí na filmoch Mela Gibsona tak odpudzuje.

• 28.1.2019  19:24

What the fuck was that? :D :D :D Hahaha

• 27.1.2019  12:02
    Skála (1996)

Kto by to bol povedal, že Michael Bay natočí najlepší akčný film, aký som kedy videl. Ja teda nie.

• 25.1.2019  10:56
    Michal Hrůza - Nad světem (Nezapomínej) (hudební videoklip) (2018)

Opäť raz, serie ma, že si tú ľudia, ktorý na tom pracovali dávajú 5 hviezd a neviem či si len honia ego, alebo si reálne myslia, že je to také dobré. Zkresľuje to hodnotenia smerom nahor a je to primitívne.

• 20.1.2019  16:08
    Suspiria (2018)

Asi sa nikdy nenaučím hodnotiť filmy objektívne bez pridanej subjektívnej pocitovej hodnoty___________Novej Suspirii nemôžem uprieť dokonalosť po vizuálnej stránke, predovšetkým fascinujúcu prácu so strihom a rámovaním. Takisto jej nemôžem uprieť fakt, že namiesto remaku pôvodnej Suspirie pôsobí film ako vlastná expanzia Argentovho univerza a rozširuje divákove vedenie o Troch matkách, hoci je otázne ako to berie samotný Argento a či s tým vôbec súhlasí.__________Čo však filmu nedokážem odpustiť je nekonzistentnosť samotného deja. Viacerí tu písali, akú suverénnu mal Guadagnino vízu....to je síce pravda, ale rovnako suverénna bola aj jeho schopnosť si ju zvorať. Film nevie čím chce byť. Ako horror je to málo strašidelné, napínavé a mystické, pretože rozhodnutie zaoberať sa viac "vnútrom" Covenu Heleny Markos mu uberá na tajomnosti, ktorý robí pôvodnú Suspiriu takou skvelou. Ako dráma sa to príliš málo venuje jednotlivým postavám a asi najzaujímavejší vzťah medzi Blancou a Suzy je len povrchovo načrtnutý a ich zvláštne prepojenie, ktoré následne vedie Blancu ku konaniu na konci filmu je nepochopiteľný a zmatečný. A ako keby to nestačilo do toho sa nám ešte aj pletie príbeh o holokauste a stratenej manželke? What? Koniec filmu pôsobí ako keby bol centrom filmu práve doktor a žena, ktorú počas holokaustu stratil, no predošlých 130 minút tomu nenasvedčuje. Jasné, existujú filme, ktoré úspešne spájajú viaceré žánre, holt Faunov Labyrint je jeden z mojich obľúbených filmov a darí sa mu spájať vojnovú drámu s fantasy hororom. Suspirii sa však tieto postupy nedarí kombinovať a pôsobia viac zmatočne ako ucelene______________Záverečných 20 minút bolo vizuálne podmanivých a opojných, rovnako tak ako samotný tanec Volk a Suzym tanec na začiatku filmu, medzitým sa však vyskytuje toľko scén, ktoré sa venujú pre dej nepotrebným scénam a nedokážu utvoriť jednotný, pochopiteľný celok. Zámer režiséra bol skvelý, išiel si svoje, chcel viac než len natočiť remaky Suspirie a to je vidieť už od prvých minút. Preberá určité postupy, ktoré sa vyskytujú v pôvodnej Suspiri a zároveň k nim pridáva svoj vlastný štýl a prácu s kamerou.....Čo však z toho keď celý film pôsobí ako jeden veľký bordel.____________________Pre filmového analytika ako je Douglas bude film určite zaujímavým predovšetkým z množstva interpretácií a štýlistickej práce, ktoré sa na filme dajú sledovať, pre niekoho kto chce vidieť film s uceleným narativom a ktorý aj bude dávať zmysel je to však len priemerný film.

• 17.1.2019  22:26
    Insidious 2 (2013)

Heeeeere's JOSH!!!!_____________Osobne sa mi dvojka páčila viac než jednotka a to hlavne vďaka vizuálnemu a scenáristickému zlepšeniu. Patrick Wilson mal konečne možnosť sa poriadne predviesť a herecky to ťahá a to aj napriek tomu, že nemá toľko priestoru ako v prvej časti. Zatiaľ čo prvá časť je typická šablónovitá ľakačka, ktorá je o chlp lepšia než väčšina hororov s podobnou tématikou, Insidious 2 stavia na príbehu, ktorá veľmi pekne dopĺňa prvú časť bez toho, aby pôsobil zbytočne. Nehovoriac o tom, že Wan sa konečne mohol vďaka väčšiemu rozpočtu pohrať so svetlom a farbami ako tomu bolo napríklad u Dead Silence___________Film je navyše oproti jednotke viac zasadený do reality a to vdaka výmene mocného démona za ducha, ktorého pozadie a motivácia je nám bližšie predstavená. Navyše sa veľa z ľakačiek počas filmu objasní cez cestovanie "svetmi", takže odrazu film naberá reálnejší nádych.

• 12.1.2019  23:54

Sú dve možnosti ako sa na túto časť pozerať. Buď ste z neschopnosti urobiť skutočné rozhodnutie ovplyvňujúce príbeh nasratí, alebo to beriete ako úspešne splnený zámer tvorcov. Ja som sa snažil do hodnotenia zahrnúť fakt, že znechutiť divákovi príbeh neustálým vracaním sa k odpovediam, ktoré jednoducho skôr či neskôr musíš zvoliť a to aj napriek tomu, že som bol osobne od polovice nasratý jak pes_______________Zámer sa im však vydaril dokonale. Rovnako ako hlavná postava, aj divák má pocit, že ho niečo ovláda a núti ho robiť to čo nechce a možnosť slobodnej voľby je len "na oko". Trojitá determinácia v jednom. Problém je však v samotnom príbehu. Forma jasne vyhráva nad obsahom a tak ku koncu človek ani nemá pocit, že videl niečo zaujímavé a to aj napriek relatívne inovatívnemu spôsobu narácie. V podstate v celej epizóde sú len tri veľké rozhodnutia, ktoré dej ovplyvnia zásadnejšie. To mi jednak na 90 minútový "film" príde málo, navyše samotný dej nie je vďaka nim o nič zaujímavejší. Polovica rozhodnutí nemá na samotný priebeh žiadny väčší efekt_________________Je to ako vybrať si medzi neuspokojivým dejom a dať tomu 3 hviezdičky, alebo sa tváriť, že to je všetko zámer tvorcov v snahe vytvoriť v divákovi ilúziu, že o ničom skutočne nerozhoduje a šupnúť tomu 5 hviezd. Zvolím teda zlatú strednú cestu u tejto trochu prehypovanej časti__________________White Christmas ostáva aj naďalej najlepšia časť čo do formy, tak aj obsahu_____________________A len taká malá trivia. S týmto typom filmu v ktorom si volíš ako bude dej pokračovať prišli už v šesdesiatych rokoch v Československu. U nás sa to moc neujalo no Američania plánovali odkúpiť práva na vyrábanie vlastných filmov takéhoto typu. K ničomu však nedošlo nakoľko republiku v 68-om obsadili. Bohvie ako by to bolo keby keby....

• 11.1.2019  19:34

Docela zábavné a chaotické spojenie dvojminútového divadelného predstavenia a kúzelnickej show prepojenej "zázračnými trikmi". Btw o horror nejde

• 8.1.2019  11:14

Asi som vážne jediný koho to tak dostalo :D Nechápem však čo na tom ľuďom vadilo. Je to akčné, je to napínavé as fuck, zároveň sú napínavé scény striedané so scénami, ktoré nám približujú postavy. Do toho je pridaná vhodná linka, ktorá objavuje temné zákutia ľudí a ako by sa asi správali v prípade takejto apokalypsy. Postavy sú na úrovni, najlepší je ale budúci otec, silák prebíjajúci sa päsťami cez zombíkov...heh Navyše zombie žáner je tak vyschnutý, zbavený akejkoľvek možnosti prísť so zaujímavým námetom, že čakať kvalitný zombie film sa už asi nedá...teda až na tento. Atmosféra, pocit skľúčenosti a bezvýchodiskovej situácie nakoľko vlak je jediným ako tak bezpečným miestom ma dokázali odrovnať. Okrem toho je zvolenie vlaku veľmi dobrým nápadom aj z toho dôvodu, že asi každý už niekedy cestoval vlakom a vieme si asi predstaviť, aké by to bolo tráviť zombie apokalypsu so všetkými tými starenkami, nepríjemnými ľuďmi a čudákmi, ktorý nás vo vlakoch serú. Pre mňa to bolo omnoho viac relatable a zaujímavejšie ako už stokrát obohratý supermarket, alebo sklad v ktorom sa musia preživší ukrývať. Možno je to tým, že s ľuďmi v obchodoch sa väčšinou nebavíš no keď oproti niekomu vo vlaku sedíš tak nemáš veľmi šancu vyhnúť sa aspoň small talku. Jednoducho je to pre mňa omnoho zaujímavejšie...................................... Film má zopár chýb...hlavne úplne posledná scéna bola Ázijsky natiahnutá a emocionálna, keď si to však porovnám s inými Ázijskými filmami tak tu toho bolo minimum a nebolo to také zlé, hlavne keď sa o postavy fakt zaujímaš. Ďalej bola odveci scéna s posledným zombíkom (snažím sa bez spoilerov), najmä keď vedeli ako sa ich dá zbaviť. Mali predsa kus oblečenia, košelu, sveter...hocičo. No a dosť zdĺhavá mi prišla scéna s prechádzaním cez jednotlivé vozne. Z toho až sršala snaha ukázať divákom "aha tento film vie byť aj akčný."....................................... V rámci zombie žánru je to však špička a ja som sa fakt bavil. A keďže niektorí tu dávajú 2 hviezdy (wtf) tak som sa rozhodol jebnúť tomu 5 namiesto 4.

• 6.1.2019  10:28
    Hostel (2005)

Asi najhorší horror, aký som kedy videl. Nazývať to horrorom je hanbou žánru. Jediné čo ho v mojich očiach zachránilo pred odpadom je fakt, že tá slovenská hudba v niektorých momentoch pôsobila dosť zvláštne a nechcene vytvárala lepšiu atmosféru ako všetky sračky typu gang cigánskych detí, alebo zastarané budovy v meste. Otrasné dialógy, otrasný blocking scén, kde v polovici scén postavy stoja oproti sebe a rozprávajú sa ako v amatérskych filmoch, alebo sedia oproti sebe...totálne žiadny náznak napätia ani vývoja deja a keď už sa konečne film dostane k torture pornu tak to tiež za veľa nestojí. Väčšina scén je nechcene vtipných ako napríklad scéna s okom, alebo to ako sa chlapík pošmykne na krvi a motorová píla mu odreže nohu. Za celý film som zaregistroval jeden kvalitný prestrih s prstom, a asi tak 5 pekných záberov. Jediné napätie bolo pár sekúnd v scéne, keď zaznela motorvá píla a kamera zaberala len stoličku, ktorá sa prestala kývať, pretože hlavná postava od strachu zmeravela. ------------------------------------------------------------------------ Nechutný herci, jediný kto pôsobil trochu verohodne bol práve hlavný týpek, zvyšok vrátane slovenských a českých hercov bol tak afektovaný a nechutne toporný až som mal chuť si vyškriabať oči.-----------------------------------------Keď som bol menší zvykol som pozerať lacné straight to DVD horrory, ktoré sa predávali v stánku za dve eurá, asi také kvalitné boli. A aj tak mi prišli vzhľadom k svojmu neskutočne nízkemu rozpočtu a takmer amatérskym hercom lepšie, alebo aspoň minimálne rovnako dobré/zlé ako toto. Rozpočet 5 miliónov? Za 1,5 milióna natočil James Wan Saw, ktoré je oproti tomuto filmu dokonalé (Saw je samo o sebe skvelý film na hranici medzi thrillerom a turture pornom). ------------------------------------Budem si dnes musieť pustiť ešte jeden film pretože som aj zabudol ako dobrý film vyzerá........keby som bol Tarantino tak sa snažím podiel na tomto filme všemožne zakryť

• 3.1.2019  19:53
    Bird Box (2018)

Nevidieť nič a aj to len vonku síce nie je také atraktívne ako predstava nemôcť vydať ani najmenší zvuk(Quiet Place), pravda je však taká, že Bird Box je z trojice filmov založených na podobnom princípe (Happening, Quiet Place a Bird Box) jednoznačne najlepším a to najmä vďaka trom časovým líniám, ktoré sa striedajú a postupne čo to o postavách a o zvyšných líniách odhaľujú. Narozdiel od Quiet place, ktoré sa celé točí len okolo pôrodu a má neuveriteľne tuctový hollywoodsky koniec, Bird box má omnoho vrstevnatejší príbeh, viac zaujímavých postáv, uspokojujúci koniec a ide si celú stopáž svoje vlastné husle. Je to celistvejšie a má to väčšiu hĺbku než Quiet Place. Jediná vec, ktorá mi trochu strháva hodnotenie je pacing, ktorý sa v určitých chvíľach tiahol a film tak bol miestami napínavý a vygradovaný, na iných miestach však až príliš pomalý. SPOILER Chcem vedieť prečo sa niektorí mohli pozrieť do vetríka okolo a nezošaleli a nezabili sa.

• 3.1.2019  11:51
    Špína (2017)

Veľmi nerád dávam také nízke hodnotenie a to najmä preto, že je to vážne jeden z najlepších slovenských filmov za posledných pár rokov (ale ja ich veľa nepozerám takže..who knows). Bohužiaľ mi však vadilo pár vecí. Ak by som aj odhliadol od faktu, že hlavná postava je prezentovaná presne ako typická obeť, ktorá je na pokraji života a film sa venuje jej utrpeniu a nie snahe vyrovnať sa s tým a prekonať traumu (čo by bolo omnoho pozitívnejšie smerom k obetiam, ktorým je zjavne film venovaný), stále je tu problém s tým ako sa niektoré postavy chovajú a konajú. Ale preč s tým, budem sa tváriť, že 17 ročný ľudia sú stále jebnutý a matka hlavnej postavy bola rovnako sprostá. Čo je pre mňa najväčší kameň úrazu je nedotiahnutý zámer režisérky. Film sa jasne chcel prezentovať ako plný emócií, ktorý chytí človeka za srdce no vizuálne prevedenie mnohých scén bolo až príliš neemociálne. Som presvedčený, že jednotlivé scény sa dali dotiahnuť do dokonalosti a tým nemyslím len samotné znásilnenie, ktoré nepôsobilo emotívne a realisticky len z časti. Väčšina záberov pôsobila chladne čo je len plus, ale to napojenie na postavu bolo takmer minimálne a to je vo filme, ktorý je o znásilnení a točí sa okolo jednej postavy problém. //// btw Morávková-Zeleníková je podľa môjho názoru väčší talent ako samotná režisérka Nvotná ...a pre úspešné pokračovanie svojej kariéry by sa mala Morávkovej-Zelníkovej držať ako kliešťa. Tá baba má neskutočný talent.

• 31.12.2018  22:46

Film pri ktorom som plakal ako malý chlapec a plačem pri ňom aj dnes. Ak existuje niečo ako rebríček najlepších historických filmov z Americkej produkcie tak tento si zaslúži byť v top 5. Mal som možnosť čítať aj scenár a musím povedať, že hoci sa drží šablóny typického veľkofilmu(presne ako písal golfista), dokáže jednotlivé scény pozdvihnúť na nevídanú úroveň a keď sa k tomu priráta ešte aj vizuálna stránka, herecké výkony a úžasne natočené bojové scény...a tá hudba. Ach bože tá hudba. Ako posledný film, ktorý som v roku 2018 zhliadol je to perfektná bodka a zároveň nostalgické pripomenutie filmu, ktorý ma vždy dokázal nadchnúť.

• 30.12.2018  22:25

Je rozdiel v tom keď sa film neberie príliš vážne a dovolí si zavaliť diváka spŕškou pathosu a v tom keď sa Freddy Krueger zmení na chrobáka a podelí sa s týpkom o bongo...alebo keď sa Freddy rozhodne "strielať" po Jasonovi plynovými fľašami... Má to veľmi zaujímavý vizuál, ktorý sa mení aj podľa toho či sledujeme Freddieho, Jasona, alebo oboch. Takisto ma prekvapili praktické efekty a kopa krvi. Nemôžem povedať, že by to bolo najhoršie, alebo že som sa miestami nebavil. Dokonca tam boli zo tri veľmi kvalitné scény, ktoré vo mne dokázali vzbudiť napätie...ale keď si musíš každú druhú minútu dávať facepalm pretože dávka pathosu je až neznesiteľná asi je niečo zle. Btw Piatok trinásteho 6: Jason žije je pekným príkladom filmu, ktorý si dokáže zo seba robiť srandu no zároveň nebyť príliš trápnym.

<< předchozí 1 2 3 4