Kelly2502

A Slovak Werewolf in Brno

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 15.1.2021  22:41
    Mlha (2007)

Čiernobiela verzia all the way, just like the master intended a aj na tretíkrát je to stále podmanivý film, ktorý prelína akciu s emotívnejšími scénami, budujúcimi postavy tak precízne, že človek sa nevie dočkať, kedy príde to ďalšie striedanie. Najprv nás nabáda k tomu, aby sme si u týchto scén oddýchli od napätej akcie, no ku koncu nedáva vydýchnuť už ani v tomto sektore a čím ďalej tým viac sa práve miesto, ktoré malo byť ich útočiskom stáva najväčším zdrojom zla. A na Darabontovi obdivujem najviac to, ako dokáže pracovať so sentimentalitou bez toho, aby jeho filmy/postavy vyzneli pateticky.

• 5.1.2021  22:46

Ak bol zámer parodovať komiksovky nového tisícročia a v niektorých scénach sa nimi aj dosť inšpirovať, tak je to ako výplach na dlhý večer za 4*. Ak bolo zámerom vytvoriť ultra-epickú nálož, ktorá chytí divákov za srdce a vypovie niečo o našej spoločnosti (alebo spoločnosti 80's let? Eh!?), tak je to za 2*. Každopádne sa prikláňam viac k tomu, že to bol zámer. Neverím tomu, že si niekto pri natáčaní skutočne povedal, že húpať sa po bleskoch so svietiacim bičom, alebo lietať v oblakoch je skvelý nápad :D Práve tá až okatá naivita ma neskutočne bavila plus keďže som patetický smrad tak so mnou niektoré dojímavé scény dokázali trošku pohnúť. Ale len trošičku :D ...priemer to určite je a aby som povedal pravdu tak po tých generických Marvelovkách, ktoré ľudia stále z nejakého dôvodu žerú mi to prišlo ako vítaná zmena, bezohľadu na kvalitu snímku.

• 1.1.2021  10:34
    V zajetí (2020)

***SPOILERS AHEAD*** Až na tri veci, s ktorými som mal problém to bolo super. Prvá bola scéna s mailmanom, ktorá mala jasne vyústiť do toho, že Chloe pred svojou matkou utečie, no scenár si pripravil pár nelogických detailov a zabezpečil si tak pravý opak, len aby si film získal dlhšiu stopáž. Druhá bola veľmi over-the-top postava matky. Chápem, že je to psychopatka, ale miestami boli jej reakcie a monológy dosť cringe. To je ale skôr problémom scenára, než hlavnej herečky (casting je skvelý). Tretím problémom sú samotné zvraty. Už Searching s nimi pracoval na hrane, boli ale nápadite podložené počas celého filmu cez postavu policajtky a tak s ich uveriteľnosťou nebol problém. To, že je zvrat v Run predvídateľný mi osobne nevadí, katarzia pri odhadnutí pointy je niekedy väčšia, než keď sa vynorí odnikiaľ. Problémom je, že ten zvrat je odhalený cez klišovité objavenie fotiek a novinových článkov a drží práve na over-the-top správaní matky, ktoré mi tak vadilo. Druhý, záverečný zvrat kazí výsledný dojem ešte viac (double plot twisty by som zakázal :D Nemyslím, že som niekedy videl film, kde by druhý plot twist na konci filmu výsledný dojem vylepšil). S prihliadnutím na vek režiséra (29? whaaat) je to ale super film. Jeden z mála kvalitných thrillerov čo tento rok uzreli svetlo sveta. 75%

• 30.12.2020  11:19

Moja snaha obľúbiť si českú novú vlnu docielila maximálne môjho ešte negatívnejšieho pohľadu na ňu. Nemôžem si pomôcť, ale až na pár výnimiek mi všetky tie filmy, postavené na zaujímavých témach a postavách proste po pár hodinách vyfučia z hlavy a ja si ani neviem spomenúť na to, o čom boli. Výsledný efekt je, že o nich podvedome uvažujem ako o pseudo-artových počinoch, ktoré sa snažia zaujať svojou "neprístupnosťou"...aspoň teda mne sú neprípustné, čo je vzhľadom k tomu, že kultúrne sú mi bližšie než napríklad filmy italského neorealizmu (ktorý som si zamiloval) vcelku zarážajúce. Asi som zatratený, a možno ma nebaví práve tá familiarita fikčného sveta? I don't know. Ale až na začiatočnú a predposlednú scénu, kde sa Zátureckého žena snaží orodovať za svojho manžela a my máme možnosť v komornej atmosfére jeden na jednoho a s dlhšími zábermi nechávajúcimi vyznieť Klímove chorobné lhárstvo, kedy až sám začína veriť tomu, čo tvrdí...až na túto scénu mi prišlo všetko predchádzajúce ako nepodmanivé mrhanie potenciálom, predovšetkým pri skúmaní rozpadu jeho vzťahov s okolím a milenkou. Bolo to fajn, ale nebolo to nič viac a som si vedomý toho, že teraz sám zniem ako pseudo-kritik :D

• 17.12.2020  22:32
    The Rental (2020)

Slow-burn movie s dobrou atmosférou, ešte lepšou hudbou a hereckými výkonmi a hlavne až s prekvapivo účinne vykreslenými postavami, ktoré nepôsobia ako karikatúrky pripravené na zabitie a na pomery žánru celkom logicky uvažujú. Nič z toho nekričí, že sa jedná o klasický slasher 21. storočia utopený v mraku klišé a je vidieť, že Dave Franco sa snažil pohrávať so žánrami, podobne ako viacero mladých hororových režisérov, akurát priamo na poli so slashermi. Navyše precízna réžia a niektoré zábery ma nútili pustiť si to o 15 sekúnd späť a ešte raz sa na to mrknúť ''analytickým'' okom. Ešteže som prestal hodnoteniam na čsfd veriť, inak by som sa pripravil o tento chutný debut.

• 11.12.2020  22:34

Prvá skutočne vynikajúca epizóda seriálu (nie len série)! Postavená na postavách, na ich konfliktoch a príbehu, ktorého hnacím motorom sú ich rozhodnutia a nie nejaká vonkajšia sila. K tomu skvelá honička s pirátmi, ktorá predčí asi aj scénu s červom z prvého dielu tejto série, pár super záberov a Bill Burr, ktorý by si zaslúžil väčší priestor v ďalšej sérii. Presne takto som si pred rokom predstavoval, že bude Mandalorian vyzerať. Škoda, že už ostáva len jedna časť pred ďalším dlhým čakaním.

• 5.12.2020  11:33

Obsahovo neskutočne prepálená epizóda, ktorá pripisuje Cancer manovi jedny z najhorších atentátov v amerických dejinách, alebo napríklad víťazstvo amerického hokejového tímu na zimnej olympiáde z roku 1980. Na druhej strane však dodáva jeho postave neskutočnú hĺbku a dávku ľudskosti, čím z neho pred mnohými rokmi spravila jedného z mojich obľúbených seriálových záporákov. Zároveň považujem voľbu odhaliť jeho pozadie divákom za šťastný krok, pretože mytologické epizódy začínali byť na jedno kopyto a po tejto epizóde sa to s vedomosťami, ktoré divák v tejto časti nadobudne začne znova zamotávať a veci začnú naberať nový smer.

• 24.11.2020  22:36

Nikdy ma neprestane fascinovať spôsob, akým Spielberg dokáže vytvoriť napätie medzi postavami jednoduchým blockingom hercov a dolly zábermi. V jednoduchosti je krása a o to fascinujúcejšie je, že (vraj) všetky zábery vymýšľal kvôli časovému vyťaženiu priamo na placi, bez nejakého storyboardu.

• 11.11.2020  21:55
    The Mandalorian (TV seriál) (2019)

Mandalorian je ako sex po piatich rokoch vzťahu. Ničím ťa neurazí a je pekné raz za čas si vyprázdniť gule, no aj keď z neho stále cítiš lásku a vieš, že sa polovička snaží, nič ťa neprekvapí, pretože ste spolu vyskúšali všetko čo sa dalo. Ďalší step je už len skúsiť to s niekým iným. Mimo sexu ti však vzťah prináša istoty a presne to cíti aj Disney pri točení Manda a namiesto koketovania s niečím novým...well we know. Je jednoduchšie sa opakovať a cez nostalgiu si udržiavať fanúšikov. Jediný rozdiel medzi Mandom a Sequelmi je práve v tej láske k látke samotnej (sequely by sa dali viac prirovnať k zlému sexu s drahou prostitútkou, ktorá ti ho za tie prachy ani nevezme do pusy). To ale nijak nezvyšuje ich objektívnu kvalitu, jedine tu subjektívnu, čo sa krásne odzrkadľuje na nepochopiteľne vysokých hodnoteniach______JFL to podáva ďaleko krajšie než ja zvládnem, takže odporúčam jeho koment.

• 16.9.2020  23:38

Odporúčam pozrieť každému začínajúcemu filmárovi. V Cronenbergovej prvotine je badať naozaj minimálne náznaky jeho nadchádzajúcej tvorby a mne nezostáva než sa čudovať, ako sa dokázal od niečoho takéhoto, kde nefunguje absolútne nič vypracovať k filmom ako Videodrome, alebo Eastern Promises.

• 10.8.2020  20:55

Toto je skutočný život. Takto to vyzerá, keď bezbranný človek umiera, dusí sa vlastnou krvou a jediné na čo myslí je, aby to už mal za sebou. Takto to vyzerá, ked sa najinteligentnejší tvor na zemi rozhodne "zabaviť". Bez akýchkoľvek výčitiek a myšlienok na to, komu tým uškodia. Aj takíto ľudia kráčajú medzi nami a preto je podľa mňa potrebné, aby boli takéto videá voľne prístupné. Vyhýbať sa realite, krutosti, ktorou ľudia disponujú a zakrývať si oči pred každodenným utrpením nič nevyrieši. Uvedomenie si našej bezvýznamnosti a vrtkavosti života je jedinou cestou ako si ho začať konečne viac vážiť. A to, že vraždy boli úplne náhodné len umocňuje potrebu ostražitosti bezohľadu na to, či žijeme na Ukrajine, alebo na druhom konci sveta. V zlomku sekundy sa to môže zmeniť a práve to je na živote také fascinujúce a zároveň desivé.

• 25.7.2020  22:30
    Relic (2020)

Posledných 20 minút ťaží maximum z mnohých tém, okolo ktorých sa film prvú hodinu ošemetne potáca, čím si vlastne ani nie som istý, či celkový dojem z filmu zvyšuje, alebo znižuje. Každopádne interpretácií sa ponúka hneď niekoľko, či už ide o bludisko v dome, ktorými sa musia postavy predrať, aby konečne pochopili dôležitosť rodinných pút, strhávanie kože reprezentujúce zmierenie sa so stavom, v akom sa matka nachádza a konečné rozhodnutie zostať, reprezentované oknom ako symbolom rodiny (nakoľko sa nachádzalo v dome, ktorý ich rodine patril minimálne tri generácie) a záverečná scéna s prevrátením úlohy rodiča a dieťaťa...nuž, je toho dosť a nebyť prvej hodiny, ktorá sa uberá relatívne bežným festivalovým krokom a netlačí na diváka už od samého začiatku (ako napríklad Babadook, s ktorým ho určite budú mnohí porovnávať) dal by som aj vyššie hodnotenie. Zároveň za najväčšiu chybu pokladám práve fakt, že Babadook bol vo svojom zobrazení duševnej nemoci ako určitej formy prekliatia nejednoznačný a nechával mieru skutočnosti nadprirodzena divákovi, tu je to omnoho doslovnejšie, čo ale samozrejme neuberá na možnostiach interpretácie diela.

• 11.7.2020  20:44

Dve hviezdy len preto, že u českých filmov ma už taká absencia deja a trojrozmerných postáv ani neprekvapuje. Trailer film prezentuje ako veľkolepé dielo, založené na skutočných udalostiach a prečo aj nie, samotný nápad znie zaujímavo, to by ale z neho muselo vyťažiť omnoho viac. Zaujímalo ma, ako sa bude vyvíjať vzťah Josku a Heindricha, aký dopad bude mať na neho odlúčenie od okolitého sveta, prečo vôbec nesúhlasil s režimom a ako prebiehal rozpad kamarátstva medzi Gerkem a oboma horolezcami, nakoľko oni 'okupantov' nenávideli a Gerke sa pri prvej príležitosti pridal k SS...hmm fuck it. Joska nenávidí okupantov, pretože sú to okupanti, Vlastu miluje pretože má pekné kozy a na môj vkus veľkú prdel a jeho ukrývanie sa v skalách pred režimom, za ktorý mu hrozilo popravenie? Nah...len ďalšie bežné dobrodružstvo. A ako sa mu podarilo tak dlho unikať pred gestapom? No...dvakrát do nich pri pokuse chytiť ho sotil a utiekol, raz dostal na držku no ušiel cez okno na záchode a...jo...ten poslednýkrát ho konečne odviedli. Kauzálna prepojenosť medzi jednotlivými scénami, ich dopad na...no v podstate čokoľvek je NUlová a to nie len s veľkým N ale aj veľkým U. Nemám už ani chuť film ďalej komentovať, pretože až na jednu scénu v čakárni u doktora, ktorá nejakým omylom dosiahla pocitu, že sa skutočne nachádzam v tej dobe plnej nejasnosti a strachu, a scény s popravou (sorry not sorry za spoilery, je to fakt grcka), ktorá však sama o sebe nedáva zmysel (netreba vysvetľovať prečo) a hneď na to skĺzne do neuveriteľného pathosu...až na tieto dve scény film nemá čo ponúknuť a ani tá Vica nevytasí kozy tak ako v iných filmoch čiže ani obhmatať varlata či náhodou nemám rakovinu som si nemohol. Nie len, že sú scény vizuálne až strašne klišovito ladené do žltkastej farby pripomínajúcej čítanie starých novín, ale zároveň sú strašne slabo zrežírované a nesústreďujú sa na to podstatné, dokonca ani v scéne, kde umiera hlavná postava? Nehovoriac o prvej a poslednej scéne zo súčasnosti, ktoré sa snažia navodiť akýsi feeling zo Saving Private Ryan ale ich patetičnosť a otrasné dialógy ich ubíjajú viac, než videoklipový vizuál. A to som sa ani nedostal k tomu, ako sú vo filme vykreslení nemci a radšej ani nebudem. Pochvalu si zaslúži hudba, ktorá v určitých momentoch dokázala navodiť aké také emócie, réžiou, hercami a vizuálom nedosiahnuté.

• 15.5.2020  00:06
    Sviňa (studentský film) (2019)

Verím, že György má talent a ten spočíva v jeho snovo-absurdnej kvalite jeho filmov, ktorá im dodáva značnú originalitu. Myslím, že si to uvedomuje aj on a ešte len hľadá tú správnu hranicu a naratívnu schému, do ktorej by mohol tieto kvality zasadiť. Poviem len, že v Nasledujúcej zastávke bol k tej hranici o niekoľko kilákov bližšie než tu. Ale nevadí, všetci sa hľadáme a ako sa hovorí, cesta je cieľ.

• 28.4.2020  22:43

Jeden z prvých hororov čo som kedy videl, v časoch keď som sa ako 11 ročný bál v noci prejsť na záchod, pretože som v každom rohu videl nejakú postavu. Už vtedy mi tento film prišiel neuspokojivý no časom som nadobudol presvedčenie, že som na neho zjavne nebol pripravený, predsa len som nedokázal strach z nevideného oceniť tak ako to dokážem dnes. o 12 rokov neskôr, dnes, som si pozrel tento filmík znova. Výsledok? Nestrácajte čas. Posledných 5 minút v dome je skvelých, málokedy cítim zrýchlený tep pri pozeraní filmu, ale stojí to za tých zvyšných 70 minút plochých postáv, klišé scén, neatmosferického vizuálu čo je v lese takmer nemožné dosiahnuť a totálne otravnej Heather (jej otravnosť som si pamätal 12 rokov, asi tak otravná je)? Nestojí. Český Ghoul bol ďaleko lepší či už z hľadiska postáv, folklóru, 'kamery', alebo atmosféry. Blair Witch Project dokáže zaujať maximálne svojim realistickým vyznením, ale na celkovej kvalite mu to nepridáva a jeho kultový status, hoci chápem, že rozbehol nový trend mi nejde do hlavy. Aspoň Douglas tu má zdravý rozum a nenechal sa uniesť vlnou.

• 22.4.2020  22:53

Rovnako ako Chata (2019) aj Ich seh Ich seh je len nadpriemerne spracovaným (predovšetkým technicky) film s klišé námetom a plot twistom. Na tom je v podstate postavený celý film a jeho odhalenie v prvých 10 minútach mi celý zážitok akosi skazilo a odviedlo moju pozornosť od inak fakt napínavého thrilleru s dosť dobrým gore. Fakt nechápem, prečo sa v jednej z prvých scén nachádza tak okaté vodítko k finálnemu twistu, navyše 15 rokov starému a ohratému.

• 19.4.2020  19:05
    Too Hot to Handle (TV pořad) (2020)

Reality show nemusím a nevyhľadávam a nebyť kamaráta, tak si ho ani nepozriem, ale popravde ma príjemne prekvapil. Áno, točí sa okolo skupinky mierne retardovaných ľudí závislých na sexe a pre výhru sa musia sexu vzdať, popis neklame. Čo som ale nečakal a čo by v ňom mohlo byť spomenuté tiež je, že cieľom je v prvom rade stať sa lepším človekom a naučiť sa naviazať hlbšie kontakty s jednotlivými súťažiacimi. To ma zase pri seriáli udržalo aj po prvej časti. Sledovať totižto ľudí chorobne vystrašených z akéhokoľvek záväzku, ľudí s vnútornym smútkom, ktorý v tento strach vyústil a ich následnú snahu prekonať tento strach formou rôznych cvičení bol vcelku potešujúci. Blbcami síce ostali aj naďalej, ale ich premena a znovunájdená schopnosť vážiť si samého seba je niečo čo som od takéhoto formátu nečakal.

• 3.4.2020  17:20

Vzhľadom k neskutočným medzerám a historickým nepresnostiam, ktorými tento film trpí to vyznie komicky, ale Statočné srdce je film, ktorý ma naučil milovať históriu a v podstate aj filmy samotné. Prvýkrát som ho videl s otcom keď som mal asi 5 (otec sa nikdy nesral s tým, čo mi púšťal a tak je vlastne spätne celkom pochopiteľné, prečo milujem horory a morbídne veci). Každopádne som príbeh Williama Wallaca prežíval tak živo, že som od toho dňa nemohol spustiť oči z historických dokumentárnych kanálov a ďalších podobných filmov. Neskôr som si uvedomil, že dejiny sú v podstate ako príbehy, čím sa láska k filmom ešte prehĺbila. Od tej doby ubehol nejaký ten čas a film som mal možnosť vidieť niekoľkrát už s trošku triezvejším pohľadom. A hoci sú niektoré scény tak zúfalo zostrihané a príbeh pôsobí miestami pateticky, stále sa v priebehu niekoľkých minút plne ponorím do deja a zabudnem na všetko naokolo. A aj keď mu v mojom vývoji neprikladám takú váhu ako Indymu, alebo Star Wars (a dokonca ani Titanicu), stále ho pokladám za jeden z najlepších historických filmov a za jeden z mojich najobľúbenejších. A čo to bolo za nadpozemský pocit zistiť, že k dvom z mojich najobľúbenejších filmov zložil hudbu James Horner. The power of music

• 19.3.2020  10:06
    Pán much (1990)

Kauzálne celistvejší, vizuálne podmanivejší, realistickejší a s omnoho lepšími hercami než má pôvodný film z 1963. Na druhej strane ale oproti prvej adaptácii zaostáva v presahu a vyjadrení hlavnej myšlienky.

• 6.3.2020  10:46

Ani si nepamätám, kedy som dal naposledy filmu menej než dve hviezdy. Vyvražďovačka postavená na boji medzi mužmi a ženami (alebo ženami a mužmi, aby som náhodou nevyznel sexisticky?), kde každá mužská postava znásilňuje, neuznáva ženy, alebo je blbá...a aj ten jeden čo pôsobí normálne sa nechá ovládnuť mužskou sektou a zabudne na svoje hodnoty...ty pyčo___Hlavnou hrdinkou je samozrejme zničená holka, ktorej nikto neverí, že bola znásilnená, druhou je jej čierna kamoška, ktorá sa snaží silou mocou presadiť práva žien, farebných ľudí a LGBTQ. Jej hlavným cieľom je nechať prepustiť učiteľa, ktorý je podľa nej mizogýn...prečo? Pretože na histórii literatúry prednáša len o mužských autoroch. Do toho ich začnú zabíjať členovania nejakej školskej sekty a prečo? Pretože ženy sa musia vždy podrobiť mužom a nevyskakovať si. Are you fucking kidding me? Takúto pičovinu by som čakal od...vlastne nie, takúto pičovinu by som nečakal od nikoho a už vôbec nie od Bloomhousu. Srandovné je, že film bol natočený ženou pretože Bloomovi vyčítali, že jeho filmy točia len muži. O to parodickejšie je sledovať, že sa to stalo najhoršie hodnoteným a zároveň najmenej zárobkovým filmom štúdia_____len aby sme si to ujasnili. Nemám nič proti poukazovaniu na problémy našej spoločnosti, ani na zobrazovanie nepráv voči menšinám. Horror je zároveň k tomuto zámeru jedným z najlepších žánrov, ale nenávidím, keď je to takto polopatisticky vyjadrené. To je ako The Room a hlášky typu: 'If a lot of people loved it each other a world would be a better place to live'____stačí sa pozrieť na Get out, na Alienov, Top Gun, The Hunger alebo Near Dark. To sú filmy, ktoré poukazujú na podobné problémy a zobrazujú podobné typy silných ženských postáv zaujímavým spôsobom, ktorý prinúti diváka zamyslieť sa nad dôsledkami konania dnešnej spoločnosti a zároveň pobavia cieľové publikum. Tento film je len stupídna sračka, ktorú natočili kvôli nátlaku zo strany asi jediných ľudí, ktorý si tento film môžu užívať a to zamindrákovaných stokilových feministiek____Keby aspoň tie vraždy boli zábavné. Až na jeden dobrý scare tam nebolo nič, skôr to pôsobilo ako keby si to chceli tvorcovia čím skôr odbiť a zaškrtnúť si splnenie podmienok pre označenie filmu ako hororu a mohli sa vrátiť späť k feministickým sračkám. A áno....som biely privilegovaný heterosexuálny muž, ktorý rád čumí ženám na zadky. Ďakujem za pozornosť.

• 1.3.2020  22:19
    V síti (2020)

Počul som, že na Klusákove filmy sa chodí pretože sú kontroverzné a to je celé jeho tajomstvo. Poviem k tomu len toľko. Keď je umelec schopný svojou prácou (dokumentárnym filmom) prilákať do kina väčšie množstvo divákov než Endgame počas svojej premiéry (nejakou záhadou sa predalo viac lístkov než bolo sedadiel a tak niektorí ľudia sedeli na schodoch) a toto umenie dokáže nejakým spôsobom zväčšovať povedomie ľudí o problémoch trápiacich našu spoločnosť, tak ho považujem za skvelého umelca a je mi úplne jedno, či je to tým, že si vyberá kontroverzné námety. K čomu je umelcovi, že tvorí niečo, čo nemôže poslať do sveta a nejakým spôsobom vplývať na svoje obecenstvo. Umenie by malo byť pre ľudí, bezohľadu na to, koľko zo svojho vnútra do neho autor dá a pokiaľ neexistuje možnosť sa ním prezentovať tak pre mňa umenie stráca zmysel. Preto mi je úplne u prdele kto čo píše a hovorí, ľudí ako Klusák v Česku proste veľa nie je. Prevažujú tí, ktorý si do konca života budú honiť ego nad tým, aký sú skvelí umelci, ale nikto o ich umenie ani nezakopne, pretože význam ich umenia pre spoločnosť je prakticky nulový.

• 24.2.2020  23:34
    TUB (2011)

Jeden z najhorších nápadov na kraťas, s akými som mal tú česť. Nie len že je to odporné, ale ani nevie čím to chce byť. Za 11 minút to vystrieda tri veľmi odlišné roviny a koniec vyznie do stratena. Ale niečo na tom asi bude keď sa to dostalo na festival v Sundance :D Kdo ví____povinne púšťať chorobným onanistom.

• 20.2.2020  21:42
    Nikdys nebyl (2017)

Vcelku fascinujúci revenge thriller, ktorého najväčším plusom pre mňa nie je Phoenixov výkon, ale spôsob, akým film pracuje so štruktúrov klasických revenge thrillerov. Jednotlivé plot points, ktoré by mali film prepájať sú vypúšťané, poprípade urýchľované/skratkovito podané a prednosť dávajú scénam odohrávajúcim sa následne na ne. Namiesto zdĺhavého pokusu o zachránenie dievčiny sa venuje väčšia časť stopáže práve ich prvej spoločnej konverzácii a jej psychickému rozpoloženiu. Takýchto scén je vo filme viacero, napríklad pochovanie matky, alebo asi najlepšia scéna filmu, keď Joe ostáva pri umierajúcom agentovi. Vytvárajú tak priestor na charakterizovanie hlavnej postavy a namiesto akcie, ktorú by človek od tradičného revenge filmu čakal sa venuje vnútornému boju hlavnej postavy. Navyše obsahuje vynikajúcu prácu so zvukom a záberovaním, ktoré v mnohých prípadoch vytvárajú a prevracajú divákove očakávania a nechávajú ho hádať, na čo postava reaguje a čo sa stalo_____Netradičná charakterová štúdia, ktorá využíva svoj subžáner ako prostriedok k čo najdetailnejšiemu vykresleniu hlavného hrdinu.

• 5.2.2020  10:55
    Uvnitř (2007)

Na krátku stopáž a ešte kratší čas, ktorý mali tvorcovia na vykreslenie hlavnej postavy sa im to podarilo naozaj umne. Dodali jej potrebnú hĺbku, poukázali na problémy slobodných matiek, na to aké nevýhodné je odcudziť sa od rodiny po strate blízkej osoby a že niekedy sa môžeme snažiť ako chceme, stále nás čaká podobný osud ako našich rodičov. Do toho na limitované lokácie umne vizuálne spracované a gore, za aký by sa nemuseli hanbiť ani najznámejší predstavitelia žánru. Čo však film v mojich očiach zhadzuje najviac je debilnosť scenára. Niečo tak nelogické som už veľmi dlho nevidel a to sa pokladám za diváka, ktorý sa nechá unášať príbehom. Navyše som si vedomí toho, že som sledoval splatter žáner, niečo, kde logika nehrá veľkú rolu. Aj tak som sa však miestami chytal za hlavu a žasol nad tým, ako niečo tak dobré, môže byť zároveň aj tak debilné. 3*

• 31.1.2020  23:24
    Rocky Balboa (2006)

Už tretí Rockyho film, ktorý sa tvári ako "ten posledný" a hoci preferujem Rocky IV, ktorý dokázal spracovať tému odhodlania dokázať, že s pribúdajúcim vekom a chabnúcim telom túžba a srdce človeka stále pretrváva dôveryhodnejšie než Rocky Balboa (nehovoriac o tom, že narozdiel od tohto filmu obsahuje IV lepšie montáže, lepší súboj a ponúka aj sociálny komentár vtedajšej doby), nebránim sa faktu, že tento je skutočne ten posledný. Samozrejme prišiel ešte Creed, pretože každých desať rokov tu máme nové publikum ochotné zaplatiť za možnosť vidieť v kinách niečo, čo má spojitosť s kultovým filmom akým Rocky nepchybne je, ale aj tak sa dá povedať, že práve tu Rockyho príbeh končí. Aj tu hraje veľkú rolu nostalgia, ako už tradične jednoduchá príbehová šablóna a kult Sylvestera Stallona, ktorý je každým filmom bizarnejší a bizarnejší (najnovší Rambo je toho dôkazom), ale stále dokáže pôsobiť dostatočne komorne na to, aby človeka neurazil a strávil s ním pekné chvíle a pripomenul si Rockyho postupnú cestu. Priniesť do Rockyho života bol skutočne dobrý nápad, ktorý diváka utvrdzuje v jeho ceste životom a nevyhnutnosti toho vždy sa postaiť a ísť ďalej, bezohľadu na to čo sa deje.

• 12.1.2020  23:48

Môj vôbec prvý horror, ktorý som videl celý. (už keď som mal 8 tak mi otec zvykol púšťať horory, no vždy pretočil krvavé scény a nechal vyznieť len tie kvazi stašidelné). Mal som 12 a dva dni pred odchodom do letného tábora. Potajomky som si z dedkovej kolekcie filmov vyhrabal prvý čo mi padol do očí. Tento film ma uviedol do sveta gore a špinavého vizuálu a ako malý šprt som veril tomu, že je to fakt podľa skutočnej udalosti. Pamätám si, ako som v tú noc nedokázal zaspať a cez otvorené dvere do izby hľadel na kabát zavesený nad botníkom. Asi hodinu som sa uisťoval, že cez dvere nikto do bytu nevtrhne. Druhá noc nebola o nič lepšia a keď som prišiel do tábora, zistil som, že sa nachádza uprostred lesov...wau, prečo som si kurva púšťal ten film. Nakoľko moja teta robila v tábore vedúcu, dorazil som s ňou deň pred začiatkom tábora a tak som spál v budove pred 100 detí úplne sám, zatiaľ čo moja teta sa so svojimi kamarátmi opíjala. Môj mozog pracoval na plné brátky, vytváral si rôzne scenáre, ako ichtam niekto zabíja, pretože sú dokonalou obeťou leatherfaca...priznám sa, psychicky som to nezvládol. Okolo polnoci som s plačom volal mame, priznal sa jej, že som pozeral Texaský masaker a že chcem ísť domov. "Tak si zapni lampu a spi pri rozžnutom svetle"...v momente, keď mi to mama hovorila do telefónu som sa obzrel po miestnosti. Všetky lampy som už zapnuté mal a nepomáhalo to. Priznám sa, netuším ako som prežil tú noc, pamätám si však tú úľavu, keď som na druhý deň zistil, že sú všetci nažive. Prešlo pár dní tábora, basic stuff, pomaly som začal na texaský masaker zabúdať, so spolubývajúcimi som sa cítil bezpečne...a vtedy to prišlo. V jednu krásnu noc sa na celú budovu ozvala neskutočne creepy hudba..a po nej....zaznel chodbu ten zvuk... .vedúci nás došli zobudiť motorovými pílami (samozrejme bez reťaze). Prvá vec, ktorú som po prebudení zbadal bol vedúci v čiernej kukle stojaci nad posteľou môjho kamaráta s pílou v ruke. V ten moment sa mi pravdepodobne skrátil život o 20 rokov...do dnešného dňa som nikdy nebol tak vystrašený, a to som už bol v situáciách, kedy hrozilo,že príde o život niekto z mojej rodiny a videl som to na vlastné oči. V tú noc som skončil v lese s najväčším šulim z tábora, na cestu nám svietila jedna malá baterka. Samozrejme, že sme zablúdili a kým sme sa dostali späť do tábora, všetci nás už hľadali. Na ďalší deň som sa zaprisahal, že skončím s horormi. Povedal som to každému, koho som poznal. "Ak by ste ma počuli niekedy hovoriť o tom, že si plánujem pozrieť nejaký horor, dajte mi facku." ___Nepozerať horory mi vydržali asi tak pol roka. Niečo vo mne ma aj napriek traumatickým zážitkom z tábora nútilo zažiť ten strach znova. Cítiť znova tú úľavu, keď si uvedomíš, že sa nič nedeje a je to len film. Myslím, že môžem ďakovať práve tejto šťastnej zhode okolností, ktorá vo mne prebudila lásku k tomuto žánru__________O 10 rokov a takmer 600 pozretých hororov neskôr som sa rozhodol pozrieť si tento film znova. S pribúdajúcim vekom a omnoho väčšou znalosťou žánru som samozrejme čakal, že sa dobre zasmejem, znížim hodnotenie na 2* a pôjdem spať. Ostal som však milo prekvapený. Aj po tých desiatich rokoch som si pamätal veľa zo záberov filmu a tým nemyslím len čo sa stalo, myslím konkrétnu kompozíciu záberu a feeling, aký som pri tom filme cítil 10 rokov dozadu...a cítil som ho aj dnes. Tento texaský masaker nie je ani náhodou skvelým filmom a na originál sa nikdy chytať nebude, ale o koľkých filmoch môže človek vyhlásiť, že si aj po 10 rokoch pamätá konkrétne zábery a ako sa pri nich cítil? Niektoré filmy, ktorým som dal 5* si nepamätám o rok, nie to o desať. Hudba je úžasná a dosť mi pripomína hudbu z Fincherovho Sedem, rovnako tak aj osvetlenie a farby filmu. Najväčšou chybou je pacing, ktorý sa miestami ťahá a nevedie k nejakému vyvrcholenie, ako tomu bolo v originále, film je proste celý čas o tom istom, aj tak ale dokáže ponúknuť celkom vyhrotené scény,pri ktorých mi išlo srdce vyskočiť z hrude. Objektívne by som dal filmu 3, ale vzhľadom k tomu, aký mal na mňa dopad ako na začínajúceho movie geeka a fakt, že funguje aj po 10 rokoch ma núti dať mu 4 hviezdy...A akurát tak premýšlam...musím fakt zostaviť rebríček filmov, ktoré budem mojim deťom púšťať. Originálny texaský masaker tam nesmie chýbať...nech sú rovnako jebnuté ako ja <3

• 25.12.2019  14:09
    Mr. Robot - Série 4 (série) (2019)

Často si pri pozeraní filmov/seriálov hovorím, aké by to bolo vyrovnať sa jedného dňa umelcom, ktorých obdivujem. Pravda je však taká, že 80% kontentu, ktorý v dnešnej dobe vychádza ničím nevyniká a väčšinu z toho, čo denno-denne sledujeme v kine, alebo na obrazovkách by dokázal s peniazmi a tímom natočiť každý, kto sa remeslu venuje. Ako raz povedal Carpenter: "Každý chce natočiť skvelý film, nikto do toho nejde aby natočil niečo priemerné. Pravda je však taká, že väčšina filmov je priemerná až podpriemerná a len z času na čas sa objaví niečo, čo zarezonuje."_______ Len veľmi zriedkavo máme možnosť vidieť film/seriál, ktorý by v sebe ukrýval niečo viac, u ktorého človek musí premýšľať a nie len nad samotným poslaním filmu, ale aj nad hlbšími otázkami, na ktoré v živote často nedokážeme nájsť odpoveď. Presne takýmto seriálom je Mr. Robot. Sam Esmail musel podpísať zmluvu s diablom, pretože to, čo predvádzala 4. séria, akú kvalitu a štýlistické a naračné orgie dokázala servírovať týždeň čo týždeň, to sa len tak nevidí. Presne preto milujem príbehy. Pretože raz za čas sa objaví niečo, čoho kultúrny dopad bude väčší, než si v tejto chvíli dokážeme predstaviť. Verím tomu, že na rok 2019 sa nebude spomínať ako na rok v ktorom Disney zruinovalo Star Wars, ale ako na rok, v ktorom skončil jeden z najlepších seriálov v histórii televízie.

• 22.12.2019  20:04

Vynikajúci slasher, ktorý zaviedol mnohé z dnes už ohratých trópov. Tento film a Texaský masaker totižto delilo len 10 dní a veľa z týchto trópov máme možnosť vidieť práve tu (Texaský masaker je samozrejme o triedu lepší). V tomto prípade však nešlo len o zabíjanie tínedžerov, ale o pridanú hodnotu v podobe rádoby detektívky, kde sa otec jednej zo zabitých dievčat púšťa do jej hľadania. To však spoločne s prítomnosťou vraha v dome a vraždou jednej z obyvateliek slúži k skúmaniu postáv. Black Christmas ich pri kadžej príležitosti morálne pitvá a neváha ani vytvárať si k tomu vedľajšie dejové línie, čo je pre dnešné slashery nevídané. Jedna z týcho dejových línií sa zo začiatku javí ako bezvýznamná, no na konci filmu sú jej dôsledky využité na zmätenie postáv a koniec koncov nahrávajú vrahovi do kariet. Záver tak je nečakane lahodný, a to aj napriek tomu, že je rovnako ako jeho o 10 dní starší kolega takmer úplne bez krvi.

• 18.12.2019  22:52

Nakoľko tu už pribúdajú komenty typu 'sráči, ktorý kritizovali Lucasa za prequly teraz potrebujú kritizovať sequely a čakali len na to, že prihodia komentár, kde budú SW hejtovať' tak chcem na svoju obranu povedať, že z okolia ľudí, ktorých poznám som si asi najviac prial úspech tohto filmu. Veril som, že sa to ešte dá a išiel som do kina s pocitom, že uvidím krásne zakončenie Skywalker ságy...takže nie, nepatrím medzi čurákov, čo sa tvária ako fanúšikovia no chcú len hejtovať______O to viac ma mrzí, že jediné na čo som sa po naskočení titulkov zmohol myslieť bolo, že jedného dňa budem mojim deťom púšťať celú Skywalker ságu. Poviem im o tom, ako ma priviedla k filmom a ako tá láska k nim už nikdy nevymizla. Poviem im o mojom prvom veľkom sklamaní v živote a to o momente kedy som zistil, že lightsaber nie je skutočný. Poviem im o tom ako ma učenia mistra Yodu dostávali zo sračiek keď som mal 14 a nevedel čo so životom. Poviem im o eufórii, akú som zažíval, keď som sa dozvedel, že uvidím Star Wars na veľkom plátne_____Ako im však vysvetlím, že rovnaká sága, ktorá môže za moje najkrajšie zážitky môže aj za moje najväčšie filmové sklamanie...to netuším______ Na druhej strane funguje film perfektne ako príklad toho, čo sa stane keď nemáte aspoň rough idea čo sa udeje v celej trilógii. Last Jedi možno priniesol niečo nové a fungoval dobre ako standalone movie, ale podarilo sa mu dojebať celistvosť trilógie v takej miere, že som si to ani nedokázal predstaviť. Abrams sa snažil zachrániť čo sa dalo, snahu je fakt vidieť, al výsledkom je film, ktorého prvú polovicu tvorí nespočetné množstvo expozície, ktorá sa každých pár minút strieda, len aby stihla dohnať, to čo Johnson dojebal (napríklad neexistujúci vzťah hlavných hrdinov). Pribúdali nové schopnosti sily, ktoré sami o sebe nie sú špatné, ale v zmysle celej ságy nedávajú najmenší zmysel a oporujú si ešte aj v tomto samom diely (spoilers...ale keď uvidíte pochopíte, čo mám na mysli). Druhá časť sa zase silou mocou snaží vytvoriť nejaký fan service no je v tom tak okatá, že mi to viac liezlo na nervy, než by ma to nejak potešilo a preskakovanie medzi jednotlivými súbojmi bolo tak kurevsky chaotické, že som si prial návrat Irvina Kershnera (byls Bůh). Ubíjajúci pacing jednotlivých častí pričom v tej danej fáze filmu to bola jediná vec, ktorá to mohla ako tak zachrániť. Po štýlistickej stránke bol Last Jedi ďaleko lepší a ako celok pôsobí omnoho lepšie než ep. IX_____Keď počujete ľudí už počas filmu odfrkovať si, že čo za pičovinu práve videli a pritom sa jedná o predpremiéru, kde budú prevažne fanúšikovia tak je asi niečo zle. SPOILERS SPOILERS Jediné, čo ma potešilo bol cute moment medzi Kylom a Rey a to, ako pekne sa vyvinul Kylov character arc a ako pekne zapadá do celej trilógie, ale to sú samozrejme veci, ktoré boli zavedené už v siedmom diely. Smutné.

• 4.12.2019  15:50

Nechucilo...