Piri

autor a IT špecialista

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 12.8.2020  21:54

Už to nie je také Thorovské dielo. Príliš dementných popcornových scén. A kvôli Disney sa kazí všetko čo bolo kedysi dobré, a to iba preto, aby sa na to mohli pozerať aj deti. Tak pre ne sú animáky a rozprávky pre dospelých nech nechajú napokoji, hlavná vec je, že všade sa niekto zabíja, dôležitejšie ale pre komisie je to, či vidieť krv a násilie. Lebo to je len taká hra, keď niekomu odtnem hlavu. Chcel by som vidieť SAW v Disney podaní. Nepáči sa mi stvárnenie starnúceho Odina, ako dementného dedka na ulici ako bezdomovca, čo prehrabáva smetiaky.. 4* dávam za spracovanie. Stále mi z toho vychádza, že prvý THOR bol najlepší. [[ SPOILER ]] Videl som aj odstránené scény, nejak som nepochopil dve možné verzie príchodu Hely. Jedna (tá publiková) prezentuje fakt, že Hela sa dostala von z nejakého vyhnanstva až po smrti Odina, ktorý svojou mocou ju držal v úzadí. Čo dáva logiku. Ale ďalšia verzia hovorí, že keď Thor a Loky nájdu zatúleného Odina pri smetiakoch na Zemi, objaví sa Hela, ktorá Odina zabije a tak to ďalej pokračuje. Zvláštne myšlienkové pochody režiséra či koho.

• 31.7.2020  12:17
    Upgrade (2018)

Toľko sci-fi filmov a námetov, človek si už myslí, že nič "nového" už nepríde. Ale prišlo. "STEM, prevez mi to.. čau". Film vizuálne aj hudobne podobný Blade Runnerovi 2049. Štandardný námet, pomsta, experiment, nanotechnológia, autokracia. Má to spád aj vtipné scénky. Dobrá kamera a nápady. Jediné, čo mi utkvelo ako mínus, bola primitívna pripomienka na gender. Ako keby to niekoho malo zaujímať, ale postava chcela byť "zaujímavou". Už mi to pripadá ako povinný obsah a cenzúra, že to treba spomenúť a že herci musia byť rodovo-rasovo-nábožensky vyvážený. Takéto režimy tu už boli a niekde aj sú, voláme ich diktatúra a totalita. Nepoznám scifi, kde by sa tieto témy rozoberali, ale posledných 5 rokov sa nejak množia.

• 30.7.2020  23:36

Konečne niečo nabité, aj keď patetickým scénam sa nevyhol. Dnešné dievčatá sa tomuto môžu iba smiať, lebo sebavedomia majú až po Mars, takže nejaký fliačok cez tvár by ich nerozhodil.. Keďže som herný veterán ma to potešilo viac než dosť. Jediné mínus bola scénka so Svätým granátom (Holy Hand Grenade - granát Božej ruky), tam keby zaznelo "Hallelujah" z hry Worms, tak to by bola tá pravá pecka, ktorá by tento film zaklincovala. Prerobil by som to. Ináč dej, postavy, v podstate klasika, ale dobre spracovaná. Klasické klišé, moderné super technológie a ľudia žijú ako vandráci.. Ruka Spielberga je tu očividná. Páčili sa mi (ako inak) populárne postavy z rôznych video hier či filmov.

• 19.6.2020  19:46
    Fenomén Vinnetou (TV film) (2018)

Zvláštny dokument. Som si myslel, že to bude seriál a viac bude rozoberať filmové spracovania a knižné originály. Treba pripomenúť, že Karl May bol hlboko veriaci človek a kresťanské myšlienky a Boh bol takmer všade. To sa ale východnému bloku nepáčilo, takže všetko aj celé tituly sa cenzurovali. Plné verzie vyšli až po 89. Stačí si prečítať román Vianoce. Prvýkrát počujem pojem kultúrna apropriácia. Som netušil, že mimo Európy je to vážna téma a myslia si, že keď niekomu sa páči iná kultúra, žeby ju tým urážal alebo že sa z nej posmieva. Diametrálne zmýšlanie od Európanov. Som v šoku, že v Kanade je údajný rasizmus voči Indiánom. Myslím si, že hľadajú problémy, kde vôbec nie sú. Pripomína mi to hnutia gender a LGBTI a podobných, že furt niečo hľadajú a chcú nejaké zákonné opatrenia.

• 12.11.2019  20:26
    Kdo byl Ježíš? (TV seriál) (2009)

Zaujímavé info. Videl som však iba prvú časť. Prekvapivo so slovenským dabingom na Discovery World. Je to skôr na US štýl spravené, takže to čo by sa zmestilo do 20 minút natiahnu na 40. Kvitujem kvalitnú výpravu aj dramatizáciu. Štýlom rozprávania to má skôr k dokumentom typu Votrelci dávnoveku. Už mi tam iba chýbal ten týpek s vybuchnutým három :D

• 17.10.2019  12:46

Príšerný príbeh. Totálne zlyhanie vraj odborného a plateného personálu v nemocnici, ktorí si žiada externú pomoc záchrannej služby (napriek faktu, že majú ARO), nechá decko vykrvácať, ktoré dokonca samo duchaplne uteká pre pomoc a nepanikári. Je to veľmi smutný príbeh. Tragédiou je, že tí čo ju spôsobili sa necítia vinní a žijú bez problémov ďalej. Však nie, je to iba jeden príbeh/tragédia z mnoho ďalších. Pekne to ukazuje podstatný rozdiel medzi stolovým lekárom a skutočnými profesionálmi. Kde je tá oslavovaná lekárska etika? Načo potom to študujú a chcú robiť? To môžu ísť aj kopať kanály. Niekto sa sťažuje, že toto nie je dokumentaristika, že je to iba jedným smerom, lenže tie druhé strany NEkomunikujú, takže sa skrývajú, kto mlčí, ten svedčí, je logické, že divák si utvorí názor v prospech protagonistov (obetí). Ľudia lekárom dôverujú, oni to študovali a sú za to platení, pacient nemá nad čím rozmýšľať, on sa má riadiť pokynmi lekárov. Kde je ich zmysel pre povinnosť? Zišiel by sa im návrat do totality.

• 6.10.2019  22:03
    Rodina Nessových (TV seriál) (1984)

Prepánajána! Ako túto klasiku mohli tak poškvrniť novým dabingom a retardovanou slovenčinou a novým názvom?!! Odkedy sa v slovenčine skloňujú priezviská rodín ako v češtine?? Že Nessová.. Hanba. Sú Nessovci/Nessovcov a nič iné! Nečudoval by som sa, keby produkciu mal nastarosti nejaký Čech alebo vypatlaný Slovák. Ako inak, nový dabing v réžii NOVÉHO ČASU. Tieto "printové" DVD kolekcie by som zakázal. Pôvodná kultová pesnička však odstránená, naspievaná, vtedy ešte neznámym(?) spevákom, Daliborom Jenisom (naspieval aj Gumkáčov či Rýchlu rotu), dnes celosvetovo známy barytón. Neviem prečo STV nevysiela tieto staré klasiky alebo ich nevydajú na nosiče, potom tu vznikajú tieto pseudovýtvory. Fuj. Nebol pôvodný televízny názov iba Lochneské príšerky?

• 28.9.2019  18:40
    Noví sousedé (TV seriál) (2018)

Kvalitný projekt EBU. Jednoduchý a faktický. Cigáni v Portugalsku rovnako drzí ako u nás. Len s menšími výnimkami. A zas je to o tom, čo mnohí poznajú, aby sa tí "domorodci" odsťahovali a nie tí problémoví. Je až "záhadou", že až do ich príchodu tam bol kľud. Prečo rovnaké problémy nemáme s Aziatmi a inými cudzincami na Slovensku? Tu sú dve problémové skupiny, a to Cigáni a slovenskí Maďari. Vtipné, že oni sa považujú za Portugalcov a nie Cigánov. Naši Cigáni nepovedia, že sú Slováci. Cigán kľudne zmláti svoje decko, ak chce závadzať "gadžovské" zvyky. Oni nás inak ako gadžovia nenazvú, ale chcú, aby sme my ich volali Rómovia. Vtipné na tom ešte bolo, že má údajne portugalskú národnosť napísanú v občianskom preukaze. V žiadnom ID, nie je napísaná národnosť, to demokratickú republiku nezaujíma, čo ste alebo za čo sa vy považujete, buď ste občan alebo nie. Mali by sme si robiť príklad z tých štátov, kde pojem menšina, utečenec a podobné neexistuje a keď tam niekto chce byť, musí sa prispôsobiť a robiť to čo ostatní, lebo ak by sa robili výnimky, tak tí bežní občania (väčšinou majorita) boli apriori diskriminovaní, lebo člen menšiny alebo nejakej zvýhodnenej skupiny, má okrem občianskych práv, aj svoje nadpráva, a to je zhuba demokracie. Demokracia je o tom, že zákony platia pre všetkých rovnako a nemá existovať žiadny právny separatizmus, to je čistý mor. V prvom rade som občan. Každý má dve identity, národnú (kultúrnu) a štátnu. Multikulturalizmus funguje iba tam, kde každý dodržiava čo má a správa sa slušne.

• 28.9.2019  18:26

Celý cyklus je natočený veľmi dobre, jasne a fakticky. Čo dodať. Nepálci môžu byť problémovou skupinou najmenej asi zo všetkých, vychádza to najmä z ich výchovy a kultúry. V tejto epizóde si tá reprezentatívna tlstá a nesympatická Češka mohla odpustiť svoje tvrdenie, že žena s ním nebude, lebo ak s ním nebude mať sex pred svadbou. Ak táto ženská niekoho má, tak ten chlap je úplny chudák. Nenarušujte/nesugerujte kultúru a zvyky druhým, len preto, že má iné morálne zásady. Na celibát ešte nikto neumrel a keď chcem ženu iba na sex, na to si ju nepotrebujem brať a už vôbec nie byť iba s jednou. Ak niekto vyznáva sex až po svadbe, je to jeho vec a častokrát je to lepšie, pretože sex nie je tým najdôležitejším vo vzťahu dvoch ľudí, ak áno, tak je to tragédia. Na sex nepotrebujem mať vzťah. Je to presne to isté, keď žena, ktorá zvedie zadaného/ženáteho muža s rodinou, očakáva apriori od neho vernosť a že ju neopustí. Čo by nie, jej sa môže stať to isté, len ma fascinuje tá ich drzosť a zároveň naivnosť a aj to, že chcú od toho muža manželstvo. Prekvapilo ma, že v ČR je dovolené pracovať dvanásť hodinové zmeny 6x za sebou každý týždeň a mať iba jeden deň voľna. To je priama vstupenka na invaliditu. U nás je dovolené max 4x12h služby za sebou a potom zamestnanec musí mať 4 dni nepretržitého voľna, resp. platí, že v prevádzke 24/7 nesmie práca prekročiť 37,5h na jeden týždeň. Všetko odpracované nad tento čas sa zákonom považuje za nadčas a ten sa vypláca osobitne s príplatkami. Kalkulácia je jednoduchá - za každú dvanástku jeden deň voľna. Určité povolania majú výnimku. Napríklad sú povolené aj 24h služby, avšak bezprostrednej po nej musí mať zamestnanec 4 dni voľna a to maximálne 6x za mesiac (6 dní práce, 24 dní voľna).

• 21.8.2019  09:23
    Mistři švindlu (TV seriál) (2006)

Poučná a zábavná šou. Niektoré časti boli zbytočne rozťahané. Od VI. série začali jednotlivé podvody rozdeľovať a prelínali to inými podvodmi a naopak. To bolo veľmi rušivé, opakovali sa a zbytočne to bolo natiahnuté.

• 1.7.2019  13:36
    Archer (TV seriál) (2009)

Vtipný a satirický seriál s vtipne podaným čiernym humorom a sexi agentky. Prevážna väčšina je vydarená. Druh animácie mi neprekáža. Coolová zvučka. Avšak od 8. série to dostalo nový layout, hneď mi to bilo do očí, príliš veľa detailov, aj vo zvučke tá chôdza bola presnímkovaná a takisto farebné pruhy, neviem načo tam kydli tie textúry. Nemá to ten pôvodný drive a nádych retro grafiky, taktiež prehnane začali používať 3D. Neviem prečo čo je dobré musia meniť. Chápem aj to, keď scenáristi vyhorejú, ale keď je raz dobre postavený námet, nemá sa to čo meniť. 8. séria a neskoršie sú už mimo realitu. Do 7. série to mohlo pokračovať vlastne donekonečna. Neviem čo to autorov napadlo, spraviť Archera pomaly na všetky štýly (Archerov sen, ostrov, vesmír), vezmeme všetky postavy a dáme ich do nového prostredia a času, fakt geniálne. Už čakám, kým z nich spravia SG-1 tím.. Ale vesmírna séria bola vydarená (keď odmyslím pôvodný námet), nebolo by vôbec zlé keby spravili obdobný animovaný scifi seriál. Musím pochváliť výborný český dabing, na ktorom si dali evidentne záležať, aj keď niektorí vyčítali tvorcom preklad, v podaní M. Holého, J. Zenáhlíkovej, M. Steinmasslovej a ďalších. Réžia Kateřina Březinová.

• 16.3.2019  17:04
    Fotr je lotr (2000)

Dodnes nechápem, ako sa táto recyklovaná holly šablóna mohla stať úspešným filmom, aj keď finančná návratnosť neznamená apriori aj kvalitný film a takisto naopak. Bol som v šoku, keď sa do tejto roly dal De Niro. Paradoxné je, že práve on bol producentom tohto výplachu. A keďže tento film zarobil viac ako sa očakávalo, "dočkali" sme sa aj pokračovaní. Bohužiaľ. Je to tak na 50-55%.

• 19.2.2019  10:51
    M*A*S*H (TV seriál) (1972)

Skvelý seriál, ktorý sa dá skutočne pozerať dookola a to aj v dnešnej pre nás modernej dobe. Je to aj tým, že je točený autenticky, mali poradcov a nevymýšľali si zbytočne svoje chobotiny a herci hrali doslova naživo. Samotné operačné zákroky boli tak zakomponované, že ich človek skoro ani nevnímal, pritom boli nosnou témou. Dnes by to takto nikto nenatočil, stačí sa pozrieť takmer na ktorýkoľvek seriál s nemocničnou tématikou - nemusia byť všade hektolitre krvi a vidieť každý orgán, aby divák pochopil, že operujú. Uzatvorený priestor v deji, čím je samotný tábor, dodáva seriálu punc, keďže všetci protagonisti sú na jednej lodi. Okrem dobového pozadia, prečo tento seriál vznikal a ako vznikal, je to kvalitné dielo na večné veky. Veľké mínus pôvodnej US verzie je nanútený smiech v pozadí (laugh track), ten sa skutočne pre danú tému nehodil, lenže bol to sitcom a v US je toto štandard. Chválim české znenie, kde tento smiech nie je, spravili tak aj v iných krajinách. Rovnako dabing a hlasy v českom znení sú brilantné (ak odmyslím niektoré epizódne postavy a čas, kým Klingera nedaboval L. Potměšil), pohrali sa s tým. Jediné, čo mi na seriáli vadilo, okrem odchodu Radara, bola 2-hodinová záverečná časť. Tá vôbec nemala mať 2 hodiny, ale max jednu a pred ňou mali byť úplne nezávislé 2 epizódy. Bolo jednoducho citeľné a viditeľné, že je to záver a všetko možné chceli napchať do posledných 120 minút. Vadilo mi aj to, že epizóda začínala tým, že Pierce (zrazu) skončil v nejakej psychiatrii. Bolo to čudné, keďže dovtedy každé psychické zrútenie sa riešilo na mieste a navyše epizóda časovo nenadväzovala na predchádzajúcu. Záver mal skončiť jednoduchou rutinou počas dňa, povinnosťami, ohlásením mieru, zbalením, rozlúčením a finíto.

• 11.2.2019  23:30
    Vzpomínky Sherlocka Holmese (TV seriál) (1994)

Vďaka retardovanej RTVS, resp. nejakému chytrákovi za klávesnicou, je zrazu od roku 2016(!) z týchto povodných sérií s vlastným názvom, jedna veľká šťastná skupina "Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa". Skutočný názov tejto série je Pamäti Sherlocka Holmesa.Tak ako je retardovaný celý web RTVS (funkcie, dizajn, informácie), tak presne takí sú aj ľudia, čo to majú nastarosti a čo to navrhli - veľmi chabé informácie o programoch alebo vôbec žiadne a niekomu sa nechcelo vyklikať a napísať ku každej sérii jej pravý názov, tak to všetko nazvali jedným a očíslovali to, bravo!! Ale maškaráda nekončí, pretože v dabingu vždy zaznie pôvodný názov danej série. Celé roky sa to volalo rovnako a teraz príde nová RTVS a všetko čo sa dá úplne doserie.

• 10.2.2019  02:13
    7 životů (2017)

Natočené dobre, postavy OK, avšak tú máme veľmi silný odvar Minority Report v kombinácii s Elysium. Tento príbeh nadradenej moci (autokracia) sa nám neustále recykluje, niekedy lepšie, niekedy horšie. Záverečný zvrat bol asi jediným zaujímavým bodom. Keby nešlo o opakovanú holly šablónu, mohlo z toho byť oveľa lepšie dielo. Nápad so siedmimi sestrami zaujal. Veľké plus tohto filmu je herecký výkon Noomi Rapace. Bohužiaľ v týchto typických autokratických scifi dielach sa nám predkladá priveľký kontrast (odhliadnuc od typického obrazového filtra, ako keby farby neboli farbami a nesvietilo ani slnko) medzi "bežným" obyvateľstvom a privilegovanou vrstvou, neviem prečo by bežní ľudia nemohli žiť v čistých a bezchybných budovách a iba tí bohatí/privilegovaní sú "v krásnych" belavých priestoroch a jazdia na "super moderných" autách a navyše všade na vás číhajú milície a huláka rozhlas. Tiež dosť čudne vyzerá, ak je niekto pekne oblečený, chodí do super firmy, je super veci, ale chodí po chodníkoch medzi odpadkami, špinou a býva v podobnej zrúcanine.

• 9.1.2019  09:08
    Stín vlka (1992)

Jeden z filmov, ktorý si človek naozaj zapamätá, najmä ak to vidíte ako prvostupniar. Asi jeden z prvých realistických filmov, ktorý sa na nič nehrá a opisuje drsný život v tundre, odhliadnuc od príbehu. Lov na veľrybu, útok ľadového medveďa či vyberanie orgánov z tela, tak na to sa len tak ľahko nezabúda! Dobrodružstvo zaručené. Zvláštne je, že tento film išiel v telke párkrát a finíto. Minimálne 20 rokov určite na žiadnej lokálnej TV nebol.

• 7.1.2019  16:20
    Červený trpaslík (TV seriál) (1988)

Bohužiaľ tento seriál nikdy nechodil na slovenských kanáloch a ani to nemá dabing. Staré série sú najlepšie, komorné, jasné fakty, satira, čierny humor, tvrdé vtipy a dobre vybraní herci. Úplne to zaklincoval palubný počítač Holly. Čokoľvek navyše kazilo pointu. Vidieť v akej dobe vznikol, dnes by bol označený za politicky nekorektný, lebo uráža x skupín. Len ťažko si predstaviť, žeby niekto verejne v seriáli hanobil niečí jazyk, posmieval sa rase či národu. Takisto fakt, že všetky hlavné postavy boli muži. Seriál sa však nevyhol nelogickým epizódam, resp. súvislostiam, najmä u postavy Rimmera. V druhej sérii nastupuje na scénu Kryton, ten však potom úletom na motorke opúšťa Červeného trpaslíka a vráti sa nečakane do deja až v epizóde S03E01. Dovtedy nijako posádka Krytona nespomína a po jeho "návrate" scenár pokračuje ako keby ani nikdy nebol preč. Bohužiaľ prvý vzhľad Krytona vyzeral otrasne, najlepšie ho hral Robert Llewellyn, ideálne vyzeral v epizóde S04E1 alebo S05E01. Napriek jednoduchému prostrediu a kulisám, stále to bolo viac než dobré a vyzeralo to vierohodne a niektoré zábery nemali ďaleko od filmových blockbusterov. Neskoršie to začali kaziť paradoxne moderné efekty, až priveľká náhrada za CGI. Ženská verzia Holly sa mi páčila viac. Aj tu sa mihli zaujímavé ženy a niektoré sa stali známejšími až z iných titulov. Odchod Rimmera bol citeľný a náhrada bola síce pekná a rajcovná (Chloë Annett), ale už to bolo o inom a odrazilo sa to aj na scenári. Návrat posádky síce potešil, ale rozhodilo to základnú pointu príbehu a slobodu preživších a že nie sú nikomu podriadení a musia sami brázdiť pustým vesmírom. Verzia z 2009 bola príkladom toho, ako to vyzerá, keď to robí fanatický fanúšik a kombinuje samé hovadiny. Ešteže tento výplach trval iba počas 9. série a od S10 to bolo zas normalizované. Celú devinu si mohli veru odpustiť, vrátane nepodareného zeleného pozadia. Zarazila ma však absencia palubného počítača Holly alebo akejkoľvek náhrady, to som akosi nepochopil, ako môže byť loď bez AI počítača. CGI roboti boli dosť odfláknutí, pôvodní mechanickí z prvej série vyzerali 100x lepšie, ešteže sa nakoniec k nim vrátili. Návrat hercov prebehol v celku dobre, skoro všetci vyzerali rovnako, až na Dava (Craig Charles) , ktorý riadne spuchol. Rimmer (Chris Barrie) zostarol tiež výrazne, ale zachoval si takmer pôvodné obrysy. Zostarli všetci, ale najlepšie dopadol asi Danny John-Jule a u Krytona je to vlastne jedno ;) V jedenástke už ale výrazný rozdiel u všetkých, bohužiaľ. V novších sériach (od S10 a vyššie) mi najviac prekážali tie primitívne spravené obrazovky, akože kontrolné monitory, kde behali samé hovadiny, namiesto nejakých pevných okienok s analýzami a pod a neviem prečo ich bolo tak veľa a neboli zabudované do konštrukcie ako predtým. Neviem kto by dával do dopravného prostriedku stolný monitor, ktorý môže kedykoľvek spadnúť a to isté kreslá, ktoré oproti starým sériám už boli obyčajné kancelárske na kolieskach namiesto pevných v podlahe, tak to bol veľký fail. Ešte aj to animované logo Red Dwarf malo byť statické. To v starej dekáde sklenené obrazovky vyzerali oveľa prijateľnejšie ako toto, vrátane grafiky na nich. Okrem toho mi vadí, že zmenili Krytonovi masku, ten nos a v 11. sérii teda riadne pribral. Musím pochváliť úžasný český dabing, kde boli charakterovo dobre vybraní dabéri (Dave / M. Sobotka, Rimmer / K. Halbich, Kocúr / M. Vladyka, Kryton / Z. Dušek). Je vidieť v akom čase vznikal a dabéri si to užívali (prvé série). Tak ako exceloval herec Chris Barrie, tak rovnako mu sekundoval jeho dabér K. Halbich - viď napríklad epizódu S01E06 (Me²).

• 3.1.2019  11:51

Krutý a realistický film z amerického prostredia. Tento film nie je typický pre masy a popkornového diváka, lebo odhaľuje tvrdú realitu v USA. Skutočne zázrak, že vôbec im ho dovolili distribuovať. Bohužiaľ ľudia sa radšej zabávajú ako by riešili podstatné veci, preto tento film neuvidíte tak často ako napríklad paradoxne ktorýkoľvek iný film o holokauste. Odzrkadľuje to aj fakt, aký počet hodnotení má tento film tu alebo na IMDB. Winningham to zahrala skvelo. Tak údajne bohatá krajina a na druhej strane výrazná a každodenná chudoba. USA sa v tomto veľmi nelíši od juhoamerických štátov. Jediný kultúrny štát aj spoločenským systémom na americkom kontinente je bez pochýb Kanada. Dnes je štatistika USA ešte horšia ako tá čo odznela vo filme, dnes je počet hladujúcich detí x-násobne vyšší a to sú iba deti. Neviem či by sa niekomu páčilo a bol by to vrchol kultúry a humanizmu, keby v Bratislave žilo vyše 25 tisíc detí na ulici, ako je to napríklad v New Yorku. Je to vystrihnuté ako z čias 19. storočia! Pritom Amíci budú ukazovať prstom na druhých, akí sú tí druhí zaostalí, hlavné je, že oni sú tí najlepší.

• 18.12.2018  02:02

Vysoko kvalitný western napriek jasnej línii a "komornému" prostrediu. Jaj, také ženy akou bola Julie London dnes už nenájdete. Je tam samozrejme vidieť Cooperu pohybovú starú školu a dlhé obrazy, ale dej, prostredie, postavy sú ako puzzle. Výborne zahrané a skvelí herci. Čo dodať. Chválim aj vydarený český dabing v podaní Zdeněk Junák / Gary Cooper, Sylva Talpová / Julie London, Zdeněk Bureš / Lee J. Cobb a ďalší, réžia Daniel Dítě.

• 30.7.2018  13:38

Je to bez pochýb môj najobľúbenejší sci-fi film vôbec. Tento film spôsobil revolúciu a to sa mu nedá uprieť. Je to prvý film v histórii, ktorý odprezentoval myšlienku transportu cez čiernu dieru. Isteže, má zopár logických nedostatkov, ako napríklad - ako hrdinovia zadali (na čom?) adresu späť na Zem a ako to, že Ra v závere filmu opäť nadobudne svoje údajne choré a slabé telo, ktoré úmyselne vymenil za mladšie? Tento film je jedinečný vo všetkých ohľadoch, po Hviezdnych vojnách asi najveľkolepejšie dielo v kinematografii v sci-fi žánri - výprava, dej, kostýmy, rekvizity, hudba, vizuálne efekty a zvuk. Už úvodné titulky sú epické a hudba, ktorá sa nepochybne zapísala zlatými písmenami. Aj záver filmu spolu s celým titulkovým pásom sú rovnako nezabudnuteľné a ide vôbec asi o najlepšie spracovaný "THE END" všetkých čias. David Arnold zložil vynikajúcu hudbu a ako sa vyjadril aj Emmerich, povzniesol film na úplne inú úroveň. Nezabudnuteľnými okrem iného sú samozrejme aj kostýmy a koncepty postáv od Patricka Tatopoulosa. Film zarobil dosť, na dnešné pomery nestál veľa, zarobil však viac ako trojnásobok čo stál. Zábery z filmu použili aj v jednej komédii, kde predavač elektra chcel ukázať zákazníkovi ako funguje nový priestorový zvuk na domácom kine a posadil ho pred tento film a demonštroval mu aký bude užasnutý, ako keby on sám tou červou dierou letel..

• 8.4.2018  21:03
    Lokomotiva Tomáš (TV seriál) (1984)

Pôvodné real nahrávky boli dobré, poctivá robota. U nás to nikdy nechodilo. Veľká škoda, že to stále nemá slovenský dabing. Je to jedna z mála animovaných klasík, kde prerobenie do 3D nedopadlo najhoršie.

• 8.4.2018  21:00
    Požárník Sam (TV seriál) (1987)

Osud tejto klasiky bol úplne rovnaký ako ktorejkoľvek inej animovanej bábkovej stop-motion rozprávky, prerobenie do trápneho 3D bolo cestou do záhuby. Keby aspoň urobili kvalitnú prerábku do 3D, tak by sa to dalo prežiť. To je problém väčšiny seriálových 3D rozprávok, že vyzerajú príliš kostrbato a umelo. Jedine možno Thomas a priatelia vyzerá v 3D obstojne, ale tiež žiadna sláva. Viete si predstaviť A je to! v 3D? Ja nie.

• 4.3.2018  01:52
    Rošáda (TV film) (1991)

Česko-slovenská kino premiéra 8. januára 1992 v kine Istropolis v Bratislave. Pôvodne kinofilm vyrobený v roku 1991 a nie 1994 a má 103 minút. Kompletný popis viď odkaz na dátume premiéry.

• 3.3.2018  21:58
    Král David (1985)

Scenérie a spracovanie je kvalitné, početný komparz. Niektoré efekty dnes vyzerajú smiešne (viď prestrih pri hodení meča do chrbta pri boji). Na tú dobu natočené v norme, na porovnanie viď o 4 roky starší film Súboj titanov. Herci sú vybraní obstojne, Gere však bol skutočne zvláštny výber, aj keď zamaskovaný veľmi dobre. Dobrá verzia na porovnanie s inými. Prečo iné verzie sú lepšie ako tento skoro veľkovýprávný áčkový film vidíme v scenári – súvislosti sú tu výrazne pozmenené oproti biblickej predlohe a robia z Dávida nevyniatko, že bol nahovorený na vraždu Uriáša jeho vlastnou ženou, ktorá sa cítila osamotená. Scenárista/režísér si tu zvolili svoje vysvetlenie činov jednotlivých postáv.

• 14.2.2018  05:17
    The Inquisition (TV seriál) (2016)

Nie je to najhoršie, ale mohlo to byť aj lepšie, najmä dramatizácia. Niekdy sa zbytočne opakujú. Zvláštnosťou je stopáž. Na IMDB je tých 180 minút, ale na DVD sú to 4 časti po 30 minút. Devízou tohto dokumentu je ozrejmenie dôležitých faktov a mýtov ohľadom celej témy o inkvizícii, avšak nie je tu úplne všetko. Stále v ľudoch pretrváva rovnica Cirkev (hlavne teda katolícka) = krvilačná inkvizícia. Tento dokument mnohých šokuje.

• 3.2.2018  14:19

Vizuálne a kostýmovo vycibrené. Vidím, že nie som jediný, ktorý si myslí, že vybraná dvojica hrdinov je asi tá najhoršia z celej histórie kinematografie. Pozitívne je iba akurát to, že sú rovnako škaredí a nesympatickí. Navyše ešte vo filme si DeHaan povie, že aký je pekný, dúfam, že to myslel ironicky, lebo vyzerá ako keby si pichol liter heroínu a práve má pauzu. Toto sú asi najhoršie typy žien aké poznám, akou je Cara Delevingne. Besson tu pretlačil svoj Piaty element a Cameronovho Avatara. Nič nápadité a príliš prekombinované. Na kvalitu Piateho elementu sa to teda nechytá ani trochu. Evidentne vo všetkom platí porekadlo, že aj dobrého veľa škodí. Okorenila to len cica Rihanna, ktorá tam vôbec nemusela byť. Prekvapivo ju dabovala Tina, čo sa na Rihannu hodilo, a Tina to napodiv zvládla. Chválim vydarený slovenský dabing, dvojica Hrčka/Pauhofová bola excelentná. Niektoré vedľajšie postavy nemali dobré hlasy.

• 3.2.2018  00:26

Chobotinaaa. Pretlak Predátora a Votrelca, čo sa týka najmä charakteru jednotlivých postáv, vyústený cez kohútik ala Číslo 5 žije. Robot, ktorý nadobudne vodcovský zápal pre slobodu(?) svojich robotických bratov a naláka ľudí do svojej pasce. Buuu. Ešte scéna s boss robotom na schodoch ako vystrihnutá zo stop-motion sci-fi filmov ala Robocop, žeby uctenie starej klasiky alebo neschopnosť animátorov?

• 2.2.2018  19:35
    Pasažéři (2016)

Súhlasím s komentárom od DJ Rocco iNc. Gravitácia bola obsahovo slabšia (logicky) a postavená v podstate iba na jednom hrdinovi. Pasažieri síce nie sú nič výnimočné, pripadalo mi to hneď ako mix filmov Wall-E (aj hudbou), Sunschine a Europa Report. Vizuál a hudba výborné. Našli sa tu aj primitívne zvraty, pretože inak by nemohli vytvoriť následnú interakciu a vzbudiť u divákov napätie. Vtipne vyznelo aj to, že na vyše 5000 člennú posádku celej lodi je iba jedna ošetrovňa a iba s jedným operačným stolom, a takisto absentuje lekársky android alebo tím androidov v prípade kolízie. Nejak si boli istí, že do lode po celý čas nič nenarazí, ešte k tomu je štít proti lietajúcim predmetom iba vpredu v smere jazdy, lenže vesmírom sa všetko pohybuje všetkými smermi. Príbeh je dobrý a herci boli vybraní bezchybne a z Lawrence sa stala dobrá buchta a výborná herečka, avšak by sa mohla v niektorých polohách krotiť, niekedy to s tými emóciami preháňa. Má iba to mínus, že má taký sedlácky ksicht a vyzerá ako kópia pretučnelej Zellweger, ktorá kedysi tiež vyzerala dobre, dokonca bez toho krku ako pelikán. Pratt je v dobrej forme, ale v ksichte nejak pochudnutý v tomto filme, v Strážcoch z 2017 je viac pribratejší. Jediné čo mi v tomto filme vadilo, bola záverečná pieseň. Neviem koho napadlo dať na záver tak retardovanú pesničku, namiesto toho, aby tam hneď pustili pôvodnú scénickú hudbu, ktorá aj tak začne od titulkového pásu. Musím pochváliť inak mimoriadne kvalitný český dabing, čo sa často nestáva - P. Štěpán / Chris Pratt, L. Štěpánková / Jennifer Lawrence, J. Hána / Michael Sheen, réžia Zdeněk Štěpán.

• 1.2.2018  01:50

Najviac asi zaujme určite dobrá riť a stehná Johansson (kreslená predloha je ale krajšia), bradavky však absentovali, to by asi museli vekovú hranicu posunúť :) Johansson žiaľ nikdy pekná nebola, ale je to výborná herečka, avšak tu ako keby nejak nazapadla. Z vizuálnej stránky tu bola najlepšie interpretovaná asi iba postava Batoa (Pilou Asbæk), ten ako keby svojej animovanej predlohe z oka vypadol. Najviac mi tu vadil herec Takeši Kitano, nepresvedčivý, ako keby ani hrať nevedel. Ako keby to bol starý otec nejakého producenta a ten ho sem dosadil. Po umeleckej stránke je svet Ghost in the Shell kvalitne prepracovaný, dobre sú interpretované aj rovnaké scény z animovanej predlohy. Ale chýbalo tomu niečo viac, animovaný originál je predsa len viac dramatickejší a heroický. Nemôžem nespomenúť pôvodný epický soundtrack od Kawaiho, tu síce jeho ruka absentovala, ale nové hudobné spracovanie rozhodne nerobilo hanbu.

• 31.1.2018  01:01
    Blade Runner (1982)

Impozantný film, na tú dobu skvelé dielo. Hudba, efekty, prostredie. Sexi replikantky a výborní herci. Oproti novému filmu Blade Runner 2049 je toto zaujímavejšie a hlavne kratšie. Vtip je v tom, že posledná strihová verzia Blade Runnera z roku 2007, resp. Director's Cut z 1992 (Final Cut - je iba menšou kozmetickou úpravou Director's Cut, z normálnych farebných scén spravili temné zeleno-sivé prostredie, ako keby nikde normálne nesvietilo slnko, nepáči sa mi tento nový fenomén farebných filtrov, platí to nielen pre sci-fi filmy) je bez riadneho konca a končí nastúpením do výťahu - to som veru nepochopil, prečo ich útek bol odstránený. Tento film má dokonca až sedem rôznych verzií. Auč.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8