Karel (2020)

Napriek tomu, že si rád pozriem film alebo dokument o známej osobnosti, prípadne prečítam knihu, tak tento dokument o Gottovi ma akosi nenadchol a nedokázal udržať moju pozornosť počas celej minutáže. Niečo mi tam chýbalo a ani samotné obrazové spracovanie ma nezaujalo, v niektorých prípadoch mi prišli zábery nedomyslene poskladané. Pri konci som mal obavy z chaotického a suchého konca, no tie sa našťastie rozplynuli a samotný záver bol osobný a citový. Tento dokument nesleduje Gottovu slávu a kariéru ako by sa očakávalo, ale najmä posledné momenty života z jeho súkromia s vyobrazením puta medzi rodinou, ktorá spolu drží až do konca a užíva si každý jeden deň naplno. Prítomný okamih je doplnený o zábery z jeho predošlých koncertov a zákulisia, takže si divák zaspomína spolu s Gottom na rané začiatky jeho kariéry, aj keď len veľmi okrajovo. Ide teda o úplne klasický dokument, ničím výnimočný, ktorý ma svojím spracovaním nenadchol a nenaplnil očakávania. Verím, že sa do budúcna nájde niekto, kto spracuje život Karla Gotta na vyššej a ideálne filmovej úrovni hodné tohto mena po vzoroch iných zahraničných interpretoch ako napríklad Freddie Mercury alebo Elton John. V každom prípade ako milá spomienka a zachytenie posledných, z jeho strany veľmi úprimných, momentov jeho života je to v fajn. /božských 65%/

Nevina (2021) (seriál)

úvod: popri dlhom hľadaní ďalšieho seriálu, ktorý si budem môcť občas pozrieť, keď budem potrebovať vyplniť voľný večer, som narazil práve na The Innocent / El Inocente. už ani neviem, čo ma presne na ňom prvotne zaujalo, ale dal som mu šancu. zo začiatku som bol z deja mierne zmätený, tak som si musel nájsť stručný popis, o čom to vlastne je, no paradoxne som bol z ďalšieho vývoja prvých minút ešte viac zmätený. neskôr som zistil, že som si pozrel obsah k niečomu inému s podobným názvom (rozdiel v angl. bez "The"), a tak mi to, pochopiteľne, nedávalo veľmi zmysel. konečne som sa tak čiastočne naladil na dej, no to som ani zďaleka nečakal, čo ma bude čakať a ako zmätený ešte budem. obsah: z (doslova) nevinného seriálu sa vykľulo jedno majstrovské dielo s výborným základom v podobe knižnej predlohy z roku 2005, aké som za poslednú dobu nevidel. snímka je vyšperkovaná do najmenších detailov a okorenená zvučnou španielčinou, ktorá jej dodáva nezameniteľnú atmosféru. dej vás vtiahne do diania od prvého momentu a aj keď sa v ňom zo začiatku budete dosť hľadať, postupne sa začnete na jeho vlnu nalaďovať. predčasne sa však neradujte. v momente, keď si myslíte, že viete, ako sa veci majú, zistíte, že všetko je úplne inak a tento pocit sa bude vracať počas celého seriálu. jeho mysteriózna stránka vás natoľko pohltí, že sa v snahe o odhalenie jeho veľkého tajomstva, ktoré so sebou počas celej skoro 8 hodinovej jazdy v sebe nesie, od neho neodpútate. na druhej strane musím vyzdvihnúť veľmi originálny štýl rozprávania a hlavne scenáristicky majstrovské dávkovanie informácií. každý diel vám odhalí nové okolnosti a skutočnosti z minulosti, ako aj nových "hráčov" tejto veľkej "hry", ktorá sa každým momentom komplikuje a ešte viac zamotáva. najprv súvislosť daných postáv a okolností s dejom neuvidíte, no scenár je tak kvalitne spracovaný, že všetko príde v tú správnu chvíľu a postupne tento "zamotaný svet" začne do seba zapadať. ale až vtedy, keď to budú chcieť samotní tvorcovia. a presne v tom je to veľké čaro. dokážu manipulovať s divákom natoľko, aby si myslel presne to, čo sa od neho v daný moment chce. skutočnosť je pritom iná a vy si vytvárate po celý čas vlastné názory a pohľady na vec. stanete sa tak ďalším detektívom, ktorý sa snaží z pohodlia domova rozlúštiť tento dokonalo poprepletaný dej. pripravte sa na veľmi silný, napínavý a miestami až drsný príbeh plný tajomstiev, záhad a nečakaných zvratov. neobíde vás ani temný svet prostitútiek, skorumpovanej polície alebo rôzne bytostné problémy postáv. finále je, samozrejme, famóznym zakončením a odhalením celého bravúrne spracovaného "pletenca", kde nechýba akcia, napätie ani emócie. trochu tu však zamrzí prítomnosť zopár nešťastných krokov a "hlúpejšieho" správania niektorých postáv, čo tomu mierne uberá "na kráse". záver bol silný, milý, ale nie tak veľkolepý, ako som čakal. záver: Oriol Paulo odviedol so svojim tímom excelentnú prácu a určite si od neho pozriem aj ďalšiu tvorbu. napriek hodinovej minutáži sa tento 8-dielny seriál, ktorý vás pohltí svojou mysterióznou atmosférou a extrémne prepleteným dejom s nečakanými zvratmi, ktorý sa rozpletá až do samého konca, určite oplatí pozrieť. po dlhej dobe počin, ktorý ma nenechal chladným. /celkovo: nevinných 95% - 1. séria: 95%/

F1: Touha po vítězství (2019) (seriál)

"Dokument o Formuly 1? To bude určite blbosť..." úvod: Áno, znie to maximálne nezáživné a sám som nejakú dobu váhal si to pustiť. Formulu 1 som kedysi dávno občas sledoval, keď to náhodou bežalo v telke, no nezaujalo ma to tak, ako to dokázal tento ohromujúci dokument z dielne Netflixu. obsah: Po 3 sériách, ktoré sú aktuálne dostupné, vám úprimne poviem, že som ani zďaleka nečakal, že to môže byť až tak extrémne pútavé. Natoľko ma to dokázalo pohltiť, že som sa od toho niekedy nevedel odpútať a púšťal som diel za dielom. A čo je na tom také úžasné? Ja vlastne ani neviem. To si musíte proste pustiť a pochopíte. Každá jedna séria má vždy úplne iný príbeh, rozdelený do 10 dielov, ktorý je rovnako nepredvídateľný, ako aj samotný vývoj závodov a od začiatku až do konca si udržuje svoje tempo. Jednoducho to má dušu (a nie len jednu), jedna emócia strieda druhú, napätie až do konca, úprimné výpovede jazdcov a šéfov tímov bez cenzúry, exkluzívne zábery zo zákulisia a nahliadnutie do diania jednotlivých tímov či osobných životov samotných športovcov a veľa iného. Vo Formule 1 môže vyhrať aj jazdec so zlým autom alebo sa dostať z posledného miesta na prvé. Formula 1 jednoducho tvorí neopakovateľné momenty priamo počas diania na trati a púta diváka tým, že nikdy nevie, čo sa môže stať. Doslova pri sledovaní tohto dokumentu začnete cez obrazovku na diaľku žiť život Formule 1 so všetkým, čo k tomu patrí, prežívate každú výhru aj pád, osudy ľudí a pritom sa vás to absolútne netýka. A v tom je tá sila. Zaujme to naozaj každého, aj keď nemáte v sebe športového ducha či vášeň pre Formulu 1. Netflix v tomto dokumente dokazuje svoju schopnosť divákovi ukázať priebeh jednotlivých závodov z rôznych pohľadov a zakaždým originálnym spôsobom. Nezameriava sa výhradne iba na jeden závod, ale mieša nám emočnú polievku plnú napätia, akcie a spálených gúm na základe príbehu, ktorý v danom diely rozpráva. Vďaka tomu máte pocit, že nesledujete stereotypné závody ako v televízii, ale jednotný príbeh s nepredvídateľným vývojom a koncom. Tvorcovia sa doslova hrajú s intenzitou akcie a podávajú ju divákovi presne v takom množstve a v takom čase, ako to chcú a funguje to dokonale. Keď sa zamerajú v danom diely napríklad na Daniela Ricciarda a jeho tím, budete podvedome prežívať zaňho závod a chcieť, aby vyhral. V ďalšom diely sa zamerajú napríklad na jazdca z Ferrari a už ste na chvíľu zase fanúšikom Ferrari. V každom diely prevláda iný príbeh iného tímu a iných jazdcov a vy to podvedome prežívate s nimi. Nie ste úplne tak fanúšikom daného tímu alebo jazdca, aj keď sčasti môžete, ale fanúšikom celej Formuly 1. záver: Tento tím ľudí odviedol naozaj úžasnú prácu, až nechápem, ako dokázali z obyčajných závodov urobiť akciou nabité dielo s pútavým príbehom, silnými úprimnými emóciami, napätím na rozdávanie a doslova majstrovským strihom, ktorý tu zohráva veľkú rolu. Takto má vyzerať poriadny dokument, ktorý zaujme aj nezainteresovaného diváka. Netflix, klobúk dole. Odteraz pozerám nové sezóny Formule 1 jedine prostredníctvom Netflixu. poznámka: Rozhodol som sa momentálne dokument hodnotiť celkovo a nie po sériách, keďže sú schematicky podobné a ich dej nie je v rukách tvorcov. /celkovo: formulových 100%/

Lupin (2021) (seriál)

Lupin? Arsène Lupin? A to je čo? úvod: Verte či nie, doteraz som o tejto francúzskej detektívke nepočul, ale Netflix svojou seriálovou adaptáciou oživuje a popularizuje príbeh tohto famózneho detektíva z roku 1905, zasadeného do dnešnej doby uprostred Paríža. obsah: Lupin si vás v prvom rade získa čarom hlavného predstaviteľa Assana Diop, čomu sčasti dopomáha aj charakter predstaviteľa Omara Sy s jeho veľkým a čistým úsmevom. Oveľa viac však na vás táto postava zapôsobí práve svojimi úžasnými schopnosťami, zmyslom pre detail a správnym načasovaním, čo využíva nie len na očarujúce krádeže, ale aj na pomstu smrti svojho otca. Hlavnou inšpiráciou je pre Assana, ako aj celý seriál, práve detektív Arsène Lupin a jeho príbehy. Tie sú jednotlivo spolu so svojimi kľúčovými znakmi pôvabne implementované do samotného deja, čo dodáva isté čaro prepojenia s knižnou predlohou. Lupin je vždy o niekoľko krokov vpred, vďaka čomu tak dokáže zmiasť svojho protivníka a dostať ho presne tam, kam chce. A to sa darí aj Assanovi. Aj keď si myslíte, že už neexistuje žiadne reálne východisko z danej situácie, verte tomu, že on ho vždy nájde a vy budete len nechápavo pozerať s úsmevom na tvári, ako má krásne premyslený každý jeden krok a jak všetko do seba zapadá. Samozrejme, nájdu sa tu aj nie veľmi šťastne riešené situácie, ale treba rátať s tým, že nejde o seriál založený na skutočnosti, ale o fiktívny príbeh, v ktorom práve zohráva to čaro nedotknuteľnosti a "dokonalosti" hlavnej postavy. Sčasti mi Lupin pripomína svojim charakterom práve Sherlocka Holmesa, ktorý taktiež bol vždy o niekoľko krokov vpred a zakaždým prekvapil svojim pompéznym a originálnym prevedením, no vo veľa veciach sa líšia, a to minimálne v tom, že Sherlock bol skôr hrdý detektív, bojujúci za dobro, kde Lupin pôsobí ako zlodej gentleman a majster prevlekov. Netflix sa však kvalitovo s Lupinom na britskú minisériu veľmi nechytá. Samotný seriál spája dve hlavné dejové línie a okrem "kariérneho" života Assana sledujeme aj ten osobný, v ktorom sa snaží získať späť dôveru svojej ženy a zároveň sa venovať svojmu synovi a vybudovať si s ním vzťah. Obidve stránky jeho života sa však úzko spájajú s minulosťou, ktorú nám tvorcovia pribežne ukazujú vo forme flashbackov a vysvetľujú nimi tak určité skutočnosti. Jeho cestu okrem rodinných problémov komplikuje aj práve polícia, ktorá po ňom usilovne pátra, no márne. Hrajú totiž hru Arsèna Lupina, a tak sú vždy niekoľko krokov pozadu. Otázka je, dokedy? (teším sa na 2. sériu) S2: Druhá séria síce v ničom neprekvapila, ale ani nesklamala, a tak pokračuje v rovnakom tempe ako prvá séria, potešia hlavne Assanove premyslené plány, úteky, ako aj krádeže na štýl Arsèna Lupina a rôzne dejové prepojenia s flashbackmi z minulosti, ako tomu bolo aj pri prvej sérii, z ktorej sa dozvedáme zase niečo nové. Dej sa teda posúva ďalej, vývoj postáv napreduje, Assanova pomsta naberá na obrátkach, a tak sa zdá, že koniec príbehu je veľmi blízko. Teda minimálne toho jedného. Alebo aj nie? "Lupin Will Return for Part 3". zhrnutie: Lupin zaujme v prvom rade svojím pomerne pútavým príbehom a úctyhodnými schopnosťami hlavného hrdinu Assana, ktorý chce po 25 rokoch verejne odhaliť pravdu a pomstiť tak smrť svojho otca. Naraz však musí zvládnuť bojovať za pravdu a za rodinu. Akčný trhák plný napätia nečakajte, no verte, že si Lupina rýchlo zamilujete, ako aj ja. Je to proste frajer. /celkovo: lupinovských 77,5% - 1. séria: 80%; 2. séria: 75%/

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

"Because we can, because we fucking can and if we can we do!" úvod: Pri tomto seriáli som si uvedomil, že podvedome vyhľadávam a obľubujem seriály, v ktorých hlavným motívom sú buď drogy, násilie, podvody, vyšetrovania alebo inak negatívne aspekty. Celkom ma to prekvapilo, až som sa začal nad sebou zamýšľať, či som v poriadku, keď ma fascinuje toľko zla a nešťastia druhých. Na druhej strane však treba uznať, že tvorcom pri takýchto žánroch ide naozaj karta a nie je tým pádom ani prekvapujúce, že sa takéto typy seriálov nachádzajú väčšinou na popredných priečkach aj v samotných rebríčkoch, takže niečo na tej popularite bude. Keďže som opäť zabudol písať recenziu s čerstvými pocitmi po jednotlivých sériách a od tých prvých prešiel už nejaký čas, budem seriál hodnotiť z celkového dojmu po 5. sériách. Už nejakú dobu som tento seriál registroval, ale akosi ma nelákal. Dnes už však ľutujem, že som sa k nemu nedostal skôr, keďže sa hneď zaradil medzi moje najobľúbenejšie. Takže ak s tým stále váhaš, určite ho začni v najbližšej dobe pozerať! obsah: V prvom rade treba pochváliť úžasnú atmosféru seriálu, ktorá vďaka dokonalej vizuálnej stránke krásne v detailoch vypichuje prostredie Birminghamu z obdobia 20. rokoch 20. storočia. Divák sa tak od prvého dielu dokáže nie len príbehovo, ale aj pocitovo naladiť na Anglicko tesne po prvej svetovej vojne, s ktorou úzko súvisí vykreslenie začiatku príbehu aj charakteru postáv. Nájdete tu krásne prepojenie s politikou, políciou a jej "vplyvom", postavením ľudí v spoločnosti, ako aj rôznymi praktikami z tejto doby. Seriál je do určitej miery inšpirovaný skutočnými udalosťami, ľuďmi, ako aj samotným gangom, jeho názvom či praktikami. Dej tak dokáže pôsobiť veľmi "aktuálne" k danej dobe a rôznym spoločenským témam, ktoré sú tu zakomponované na základe historických udalostí, aj keď má značnú časť fiktívnu. V popredí tohto všetkého sa teda odohráva príbeh spomínaného rodinného gangu z Birminghamu pod názvom Peaky Blinders, ktorý je známy svojimi plochými čiapkami, ktoré nosia jej členovia. Výnimočné sú tým, že majú v špicoch všité žiletky, ktorými dokážu odzbrojiť a oslepiť nepriateľa, čo je zároveň ich istým "podpisom". Na čele organizácie stojí mladý, ambiciózny Thomas Shelby po boku dvoch bratov - najmladšieho Johna a najstaršieho, no zároveň najviac prchkého Arthura. Tento rodinný "podnik" dopĺňa ich teta Polly, ktorá sa oň starala počas slúženia bratov na vojne, a v neposlednom rade ich sestra Ada, ktorá sa ako jediná zapája najmenej do aktivít gangu. Vývoj deja a takisto postáv či ich vzájomných vzťahov počas všetkých sérií bol naozaj plynulý a dynamický, postavy majú veľmi dobre rozdelené charakterové vlastnosti, čo bolo vidno hlavne v rámci členov gangu, ktorí sa krásne vzájomne dopĺňali svojimi schopnosťami, ale aj slabosťami. Steven Knight tu odviedol naozaj kus dobrej roboty. Obsadeniu sa nedá vôbec nič vytknúť, postavy aj samotných hercov si proste zamilujete. Sympatický Cillian Murphy ako Thomas Shelby nenechá chladnou nejednú diváčku a zase pôvabná Annabelle Wallis ako Grace nejedného diváka. Veľmi príjemným prekvapením boli aj ďalší zaujímaví a známi herci, ktorí sa tu objavili neskôr, ako napríklad Tom Hardy či dokonca Anya Taylor-Joy, ktorú by som v tomto seriáli vôbec nečakal. Všetky postavy sú naozaj veľmi príjemné, kontrast medzi zápornými a kladnými postavami je slušný, aj keď som mal miestami pocit, že majú záporáci v šanciach a postavení výrazne navrch, čo ma neraz nenechalo chladným. Emócie u diváka tu teda pracujú na plné obrátky a akcia, streľba či krv je už neodmysliteľnou súčasťou každého dielu, ako aj počet vyfajčených cigariet, ktoré, pochopiteľne, k tomuto obdobiu patria. Pripravte sa taktiež na rôzne drsné súboje gangov, pri ktorých brutality nie je nikdy dosť a keď si myslíte, že to už nemôže byť horšie alebo, že akcia či problémy utíchajú, príde vzápätí zase niečo nové. Titulná pieseň „Red Right Hand” od skupiny Nick Cave and the Bad Seeds krásne dopĺňa seriál a vďaka svojej originalite si ju budete už navždy spájať s týmto seriálom. Ja osobne som si ju hneď zamiloval a musím oceniť, aký priestor a dôraz dávali tvorcovia tejto skladbe v úvodných častiach jednotlivých dieloch, kde ju dokázali originálnym spôsobom napasovať do samotných záberov a vytvoriť tak vždy jedinečné "intro" dielu. Škoda, že po niekoľkých sériách toto upadlo a spomínaná ikonická znelka začala absentovať. Úvod začal byť tak viac stereotypný, no našťastie kvalita zostala v rámci možností na rovnakej úrovni. Menšie výkyvy od prvotnej podoby a sile príbehu zaznamenala až nejaká 5. séria, ktorá sa začala až príliš motať okolo politiky, čo by nebolo úplne na škodu, keby nezačali absentovať drsné bitky gangov, na ktoré si divák dovtedy zvykol. Našťastie táto séria skončila veľmi napätá a otvorená, takže diváka nechala naladeného na finálnu 6. sériu. zhrnutie: Peaky Blinders si ma získal najmä svojim úžasným dynamickým príbehom, ktorý má čo ponúknuť aj po 5 sériách, nekonečnou akciou, brutalitou a napätím, ako aj ikonickým a originálnym soundtrackom či detailne prepracovaným vizuálom a autentickou atmosférou. Jeden z tých seriálov, do ktorých sa maximálne vžijete a prestávate vnímať, že sledujete fiktívny príbeh a nie realitu. "By order of the Peaky fucking Blinders." /celkovo: žiletkových 97% - 1. séria: 95%; 2. séria: 100%; 3. séria: 100%; 4. séria: 100%; 5. séria: 90%/

Sociální dilema (2020)

úvod: Po sociálnej dileme mám dilemu veru aj ja. A ani nie tak dilemu z informácií, ktoré boli podľa mňa podané presne a výstižne, ale skôr z prevedenia tohto "filmo-dokumentu". obsah: Na jednej strane výpoveď bývalých inžinierov priamo z veľkých spoločností, ktoré stoja za jednotlivými online službami (napr. Facebook, Twitter alebo Google), pôsobí ako dôveryhodný zdroj informácií, no na druhej strane tento dojem vyvracia práve zaujatý pohľad ľudí, ktorí sami tieto technológie vytvorili. Zo začiatku k tomuto pocitu taktiež prispieva typická žánrová dramatickosť a príliš veľké "tlačenie na pílu", čo v konečnom dôsledku nadobúda podobu toho, čo samotní odborníci kritizujú - manipuláciu. Neskôr som sa však už do tejto "atmosféry" vžil a začínal sa viac zamýšľať nad samotnými informáciami, ktoré som si vedel krásne spojiť s realitou a svojím okolím. A toto bol jeden z momentov, kedy si začnete uvedomovať, že informačná stránka filmu je naozaj kvalitná a presná. Vo veľa informáciách sa s nimi viete aj priamo stotožniť, keďže každý nezaslepený divák sociálnymi sieťami s kúskom zdravého rozumu a základným prehľadom veľa z informácií z filmu už dávno vedel. Preto nejde o žiadne prevratné dielo v rámci tejto tematiky, no poukazuje na aktuálnu problematiku zase z iného pohľadu a vďaka(žiaľ) faktu, že ide o dielo Netflixu, môže osloviť pomerne viac ľudí, hlavne tých mladých, ktorých sa to týka v dnešnej dobe najviac. V predošlej vete som napísal do zátvorky "žiaľ" preto, lebo sa dielo k divákom dostane v niektorých prípadoch paradoxne práve vo filme kritizovanou "manipuláciou" prostredníctvom algoritmov, ktoré Netflix využíva pre ponúkanie snímkov na základe diváckej aktivity a sledovanosti určitých tém alebo žánrov. Avšak to neberiem ako kritiku, keďže si neviem predstaviť, ako by sa v dnešnej dobe dostal film k ľuďom, len mi to prišlo trochu paradoxné a plne to chápem, stále je to menšie zlo, ako predstavujú sociálne siete, ktoré svoje algoritmy využívajú aj mimo svojich aplikácií a merajú o vás všetko, čo sa len dá. zhrnutie: Vedel by som si predstaviť širšiu diskusiu s viacerými odborníkmi aj tými nezávislými bez miestami trápnej dramaticko-hranej podoby, čo by mohlo prispieť nie len k lepšiemu diváckemu zážitku a dojmu z filmu, ale aj k väčšej dôveryhodnosti a kvalite podaných informácií. Napriek tomu ide o dielo, ktoré poukazuje na v dnešnej dobe vážnu tému s dávkou slušných informácií a má potenciál priblížiť najmä mladým ľuďom hrozby a fungovanie sociálnych sietí či iných obdobných služieb a prinútiť ich sa nad tým v kontraste s vlastnými aktivitami na internete zamyslieť či zmeniť svoje návyky (zlozvyky). /algoritmických 65%/

Sváteční rande (2020)

Ťažko povedať, ako vlastne hodnotiť filmy. Na jednej strane sú tu filmy, ktoré sú ako po vizuálnej, tak aj obsahovej stránke extrémne kvalitné, diváka až pohltia prepracovaným a prepleteným príbehom a donútia sa nad samotnou myšlienkou filmu zamyslieť, ktorú môže pochopiť až po niekoľkom vzhliadnutí. No a na druhej strane sú tu filmy, ktoré sú od samotného základu cielené pre jednoduchšieho diváka, respektíve pre diváka, ktorý si chce oddýchnuť od zložitých story lines, vychutnať si pohodovú atmosféru filmu a zabaviť sa bez toho, aby detailne sledoval technické či dejové stránky filmu, ktoré v tomto prípade nehrajú až takú rolu. Preto asi nie je úplne fér porovnávať tieto dva odlišne cielené druhy filmov, ale čo už. Práve druhý z menovaných platí pre Holidate. Už na prvý pohľad vám je jasné, že nepôjde o žiadny náročný film, ale o pohodovú romantickú komédiu, ktorá neprekvapí, ale ani nezamrzí. Síce na samotnom plagáte filmu či v jeho názve je nádych sviatočnej a vianočnej atmosféry, no tú tu veľmi nehľadajte. Príbeh sa točí o všetky možné (americké) sviatky v roku, no hlavnú rolu tu hrajú dvaja mladí slobodní ľudia, ktorých už nebaví byť cez sviatky sami, a tak si cez týchto pár dní v roku robia na rôznych oslavách a párty spoločnosť. Celkom fajn tu je spracovaný ich spoločný vývoj vzťahu, ako aj osobností, klasicky sa občas objaví nejaké to klišé pritiahnuté za vlasy, ale to patrí k romantickému filmu, takže to nijak extra nebije do očí. Našťastie to nie je žiadna presladená trápna žánrovka, slušne si drží v rámci možností tú autenticitu z bežného života, herecké duo je veľmi sympatické, takže sa na to fajn pozerá. Veru, chýbal mi už takýto pohodovejší film, pri ktorom si oddýchnem, dokonca som sa aj niekoľkokrát zasmial a romantika len padla vhod. Bolo to veľmi milé, fresh, miestami vo mne prevládali tie pocity a emócie medzi hlavnými postavami a párkrát som mal chuť hlavne Sloane prefackať, keď nechcela dať von zo seba city k Jacksonovi, bez ktorého by bola asi pri jej spôsobe života a povahe navždy sama, haha. /sviatočno-romantických 70%/

Vánoční koleda (2009)

Už keď som tento animák videl prvýkrát, hneď som si ho obľúbil, no k hodnoteniu som sa dostal až po pár rokoch. Názov Vianočná koleda je mierne zavádzajúci, lebo pokiaľ divák nepozná tento originálny príbeh od Charlesa Dickensa, môže byť pomerne prekvapený, ako som bol aj ja. Pri vianočnej tematike filmov sme totiž zväčša zvyknutí na pohodovú rodinnú atmosféru so slušnou dávkou humoru, no táto "rozprávka" je presným opakom. Toľko temnoty, pochmúrnosti a strašidelnosti s hororovými prvkami od duchov cez prízrak, smrtku, utrhnutú čeľusť či padanie do hrobu až po zvuk a samotnú hudbu v jednej vianočnej rozprávke je naozaj až obdivuhodné. Z tohto dôvodu ju preto neodporúčam mladším divákom do 12 rokov. Na moje prvotné prekvapenie to však funguje úplne geniálne a spolu s myšlienkou robí tento animák veľmi výnimočným. Zemeckis vystihol podstatu a hlavne atmosféru príbehu zasadenú do 19. storočia, čo v kombinácii s nádherným vizuálom celého mesta a slušnou animáciou vtiahne diváka priamo do deja a obdobia Viktoriánskeho Londýna. Celý príbeh je pomerne pochmúrny, smutný a miestami emotívny, sprevádzajú nás ním okrem hlavnej postavy aj 3 duchovia Vianoc, ktorí jej ukazujú pravé ľudské hodnoty, hodnoty Vianoc, krutú realitu a ešte krutšiu až hrôzostrašnú možnú budúcnosť. Prechádzame si tak s Ebenezerom jeho minulosťou, čo v ňom vyvoláva emócie a milé spomienky z detských čias, následne vidíme viaceré osudy chudobných ľudí z prítomného okamihu, až sa dostávame k temnej budúcnosti. Zo začiatku Ebenezer pôsobí veľmi egoisticky, namyslene, bez štipku súcitu a s láskou len k peniazom, no vďaka tejto dobrodružnej ceste prichádza k jeho osobnostnej premene a samotný divák s ním začína postupne súcitiť. Príjemne uvoľnenie prichádza až na konci, kedy sa po všemožnom trýznení a poúčaní Ebenezera uvoľní dramatickosť s napätím a nastolí sa vianočná nálada. Pri animákoch ma baví väčšinou slovenský dabing, no pri tomto mi akosi rezonuje v ušiach a viac si film užijem v českom dabingu alebo originálnom znení. Čítal som aj knihu, v ktorej je zopár skutočností inak, no filmové spracovanie si drží vysokú úroveň a autenticitu. Pre mňa už taká vianočná klasika, ktorá nemôže počas sviatkov chýbať. /duchových 100%/

Chalífát (2020) (seriál)

Neskutočne autentický a silný až mrazivý príbeh o plánovanom bombovom útoku ISIS na Švédsko v paralele so životom mladej matky Pervin, ktorá žije v hrôzostrašnej Rakke a snaží sa spolu so svojou malou dcérkou Latifou dostať naspäť do Švédska. Žije tu po boku jedného z bojovníkov Islamského štátu, ktorý však bojuje sám so sebou - na jednej strane chce žiť podľa Boha a pravidiel islamu, všetko sa snaží brať veľmi vážne, no vo vnútri potláča nechuť zo zabíjania nevinných ľudí a strach zo smrti. Mladá Pervin však musí vynaložiť veľkú snahu, aby jej jedna zo švédskych policajtok Fatima , s ktorou je v kontakte, pomohla utiecť. Musí jej totiž donášať informácie o plánovanom útoku, čím riskuje nie len svoj krk. Fatima sa snaží prekaziť tento útok, no musí sa okrem toho vysporiadať aj s prekážkami v jej pracovnom živote. Obe ženy tak bojujú so samými sebou a každá z nich sa snaží dosiahnuť svoj cieľ práve tým, že si navzájom pomáhajú, čo však nie vždy funguje. Emócie hrajú veľkú rolu, divák pri sledovaní chápe každú z nich a vie sa približne vžiť do kože oboch postáv, no oni samé to vzájomne miestami nezvládajú, keďže sa každá sústredí len na seba. Na to, že ide o neznáme a v niektorých prípadoch nie až tak skúsené švédske tváre, herecké výkony sú naozaj na vysokej úrovni, nesilené a plne dôveryhodné. Krásne tu je ukázaný aj spôsob verbovania mladých študentiek na temnú stranu islamu vymývaním ich mozgov a vykresľovaním klamlivej reality. Nie však každá sa dokáže z chýb poučiť, čo sa môže stať nejednej osudným. Pri tomto seriáli hrá technická stránka úplne vedľajšiu rolu, samotný príbeh diváka natoľko pohltí, že ani nerieši vizuál, no seriál nezaháľa ani v tomto smere. Veľmi vydarená švédska mini séria s obrovskou dávkou emócií, napätím a autenticitou zo života bojovníkov ISIS a života ľudí v Sýrii. Určite odporúčam pozerať v pôvodnej švédčine, je to veľmi zaujímavý jazyk a počas celého seriálu som bol fascinovaný, ako znie a ako mi pripomína v niektorých výrazoch viaceré jazyky. Netflix, znova si ma prekvapil a v úžasnom závere mi spôsobil vnútorný výbuch emócií. /islamských 100%/

Dámský gambit (2020) (seriál)

Nemáte v láske šachy? Ani ja. No pri tomto seriáli to vôbec nevadí! Najprv som mal mierne obavy, či dokáže 7 dielov natoľko upútať, keďže nejde o nejaký rozsiahly alebo komplikovaný príbeh, no nakoniec séria ukázala toho celkom dosť a udržiavala si celý čas svoje tempo. Napriek tomu, že ide o fiktívny príbeh a nie je založený na základe skutočnej udalosti, aj keď by sa dali nájsť určité podobnosti reálnych osôb, je dostatočne pútavý a zaujímavý. Tomu určite prispela aj kvalitná knižná predloha od Waltera Tevisa a ešte lepšia adaptácia do podoby scenára. Dej začína v 50. rokoch v sirotinci, kde spoznávame hlavnú protagonistku v jej 9 rokoch. Z tohto obdobia sú najsilnejšie momenty, kedy zisťujeme, ako sa Beth stala sirotou alebo dôvody vzniku a súvislosti jej závislosti. Zostrihy z minulosti sa objavujú počas celého seriálu, sú pomerne krátke a majú skôr taký doplňujúci charakter k tomu, čo práve Beth prežíva a rieši. Nedá mi nespomenúť očarujúcu a svojím spôsobom krásnu Anyu Talyor-Joy, ktorá ma prvýkrát zaujala už vo filme Rozpoltený a nebolo tomu inak ani teraz. Jej výnimočná ženskosť a elegancia do konceptu a obdobia filmu pekne zapadla a zaujme nejedného diváka. Svojej úlohy sa chytila výborne a opäť ukázala svoje herecké kvality. Musím pochváliť taktiež výber kostýmov ladených spolu s prostredím do doby 50. až 60. rokov. S tým súvisí aj samotný colorgrading, ktorý je na pomery seriálu vrátane celkového vizuálneho spracovanie na veľmi vysokej úrovni, čím pripomína skôr film. Aj keď sa spomína veľa šachových termínov, nie je nutné o tejto hre niečo vedieť, keďže samotné gro seriálu tvoria skôr samotné životy šachistov. Z tohto dôvodu seriál zaujme aj neodborného diváka. Dej ponúka veľa emócií, riešia sa tu medziľudské i rodinné vzťahy, závislosti a v neposlednom prípade talent a vnímanie žien v spoločnosti. The Queen's Gambit je elegantná dráma o živote geniálnej mladej šachistky s vnútornými problémami, ktoré musí riešiť počas svojej cesty na vrchol k titulu majstra sveta. Rozhodnutia však hrajú veľkú rolu. Presne ako v živote, tak aj v šachu. Veľmi vydarená mini séria od Netflixu, ktorý ma poslednú dobu prekvapuje svojou kvalitnou tvorbou. /šachovnicových 100%/