Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

(12/2024) / Typický Scorseseho spôsob rozprávania kraľuje aj jeho poslednému filmu. Nie je to úplne ľahké na sledovanie, príbeh sa rozohráva pekelne pomaly, ale samozrejme to bez problémov pán režisér drží pokope. Prvý akt navnadí, druhý trochu unavý a ten posledný prekvapí. Je to filmársky dokonalé, treba uznať. V konečnom dôsledku už len potom závisí na subjektívnych faktoroch, či film aj človeka vnútorne strhne. Pri Scorsesem ale platí, že aj ak sa to nestane, odmenou je stále vysoko kvalitný zážitok. Čo sa presne stalo mne. Inak prostredie, herci a samotný príbeh výborne, neopozerané. Bohužiaľ film komerčne praskol na plnej čiare, trochu sa to dá pochopiť, tento štýl je proste istým spôsobom už nemoderný. Uvidíme koľko z 10 soškových nominácií bude úspešných, ale nebolo by ani prekvapením ak nie veľa. (7/10)

Wonka (2023)

(11/2024) / Neškodná, profesionálne spracovaná zábava, nič viac, nič menej. Timotej super, jemu to veľmi sadlo aj ostatok castu v poriadku. Nič extra som si ale z filmu neodniesol, ale cieľ splnený. (6/10)

Maestro (2023)

(10/2024) / Na začiatok, vôbec to nebolo také zlé, ako som podľa niektorých recenzií čakal. Áno, súhlasím, toto je film, ktorý by sa mal robiť, až keď má režisér niečo odtočené a nie ako druhý film. Je v tom cítiť to nadšenie, ale ako celok sa to Bradleymu podľa mňa trochu rozpadlo. Ten film je asi iný ako diváci čakali, o Bernsteinovi som sa dokopy nič nedozvedel, ale mám z toho proste príjemný pocit. Príjemný pocit, že som videl emočne a obrazovo zaujímavý film, s dobrými výkonmi a spracovaním. A to nie je teda málo. (7/10)

Zimní prázdniny (2023)

(9/2024) / Môj štvrtý Paynov film a znovu sa dostavuje pocit maximálnej spokojnosti. Ťažko dačo nové napísať, výborná a inteligentná dramedy. Som strašne rád, že Paul aj Da'Vine brali glóbusy a prajem im aj sošku. Ešte musím spomenúť exkluzívny vizuál. Je síce len február, ale toto môže byť moj film roka (10/10)

Bod obnovy (2023)

(8/2024) / Ohromná škoda toho príbehu ktorý v podstate sľubnému projektu podrazil kolená. Inak spojenie scificka a lokálneho feelu má proste svoje čaro. Dialógy klasicky strojové, čo sme si už asi zvykli. Film vie udržať pozornosť, ale kostra je proste obyčajná kriminálka. Potešil Ondrík, on je vôbec podľa mňa super herec do moderných filmov a tiež Stanke, ktorý by bol skvelá postava mať viac priestoru. Ale musím povedať, že prevažuje u mňa spokojnosť aj napriek mínusom. (6/10)

Minulé životy (2023)

(7/2023) / Esteticky veľmi pekný film s jednoduchým príbehom, ktorý je postavený na emóciách. Tie nie sú až na záver moc silné obrazovo a herecky ale tak skôr v náznakoch, ale je jasné, že to v hlavných postavách riadne vrie. Presne taký štýl ako mám rád. Fakt príjemný filmový zážitok. Skôr pocitovo, bez nejakej objektívnej výčitky nehodnotím na plný počet. (8/10)

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

(6/2024) / Nie som nejaký extra fanúšik Indyho, nemám nič proti, ale nikdy ma to proste extra nebralo. Podľa mňa je toto dosť výhoda pri hodnotení najnovšieho filmu. Bez extra nárokov na to čo má alebo nemá mať Indiana Jones film som sa super bavil. Príbeh tak akurát, vcelku to odsýpa a Ford na to proste stále má aj neomladený. Pre mňa osobne dostačujúca a nadpriemerná pukancová zábava. (7/10)

Muž jménem Otto (2022)

(5/2024) / Videl som aj švédsky originál, knihu som nečítal. Americký remake dopadol zhruba tak ako som očakával. Pozrieť sa to dá hlavne kvoli Hanksovi a keby to bol originálny námet, tak asi aj hodnotím o kus vyššie. Bohužiaľ všetko okrem hlavnej postavy je stávka na istotu bez sebemenšej snahy o originalitu. (5/10)

Nyad (2023)

(4/2024) / Remeslo parádne, celý film je taký prirodzený a ľudský, dobre sa na to pozerá, cez hercov po dosť verné technické spracovanie (občas sa vo filme objavuje autentický materiál). Silné momenty, hlavne k záveru tomu nechýbajú, ale emócie v podstate vyprchali pár minút po filme. Podľa mňa je to tým príbehom, aj keď neskutočný a obdivuhodný na jednu stranu, v podstate ničím ušľachtilý a vlastne celkom sebecký na druhú. Je to ale natočené fakt zručne a na to, že príbeh je dosť repetitívny, bavil som sa. Jodie podľa mňa ešte o kus lepšia ako Bening. Netflix ale slušný zárez, v rámci Oscarov možno vedľajšia pre Foster? (7/10)

Fenomén (1996)

(3/2024) / Dosť som sa tešil na tento film, dostal som v podstate čo som chcel, ale dajme tomu, že nič navyše. Travolta super výber na túto hlavnú postavu, hlavne vďaka nemu som sa k tomuto relatívne zapadnutému filmu dostal. Príbeh a celkovo spracovanie také 90tkovo mainstreamové, neškodné a slušácke. Whitaker výborný sidekick a spolu s Duvallom to pekne doplnili. Chcelo to ale možno trochu viac emócií a gradácie ku koncu, kde film napriek, na papieri celkom slušnému zakončeniu, toho moc nepredviedol. Vďaka chytľavému námetu sa ale jedná o nadpriemerný kúsok. (7/10)