První člověk (2018)

(19/2019) / Nikdy nepochopím ignoráciu akadémie ohladne First Mana, ale v podstate sa nám tu len opakuje scenár z pred pár rokov s Interstellarom. Hold, pododobné témy asi nie sú v kurze. Hlavne, že Black Panthera máme nominovaného v hlavnej kategórii, týmto predpokladám klesajúcu sledovanosť Oscary nezastavia. K filmu, aj napriek téme odlišnej od Whiplash a La La Land je podľa mňa First Man jasná Chazellovka. Obdivujem spôsob akým Damien spravil tento film a namiesto patetickej a zbytočnej oslavy v politickom kontexte sledujeme komornú drámu Neila Armstronga. Jemný, faktograficky presný a s emóciami opatrne pracujúci, hlavne taký pre mňa tento film bol. Som rád, že nakoniec sa ušla aspoň soška za efekty a zároveň absolútne nechápem nenomináciu za original score. V jadre rovnako dôležitá hudba ako Zimmerov Interstellar je (a znovu klasický Chazell) Hurwitzov motív to najlepšie z posledných rokov. Herecky Ryan s veľkým prehladom, Jason Clarke klasicky brutálny ako supporting herec, ale trošku mi z toho vyskakovala Claire s mierne hysterickou postavou, ale predpokladám, že to nebola náhoda. Jediné čo Chazellovi chýba je trošku väčšia filmová "špina". Je to proste stále ten posh premiant, ktorý to inak asi robiť nikdy nebude. V momentálnej dobe postfaktuálnej, kde hociaký chudák dokáže veriť šialenosti typu Moon hoax je spojenie faktov a filmového umenia takéhoto rangu pohladením po duši a mozgu zároveň. (10/10)

Overlord (2018)

(18/2019) / Ultra zábavný žánrový úlet. Potreba zapojenia mozgu pri tomto filme je takmer nulová čo hodnotím v kontexte toho čo Overload chce byť viac ako kladne :). Zaujme aj synátor kurta Russella. Jednohubka, ale podarená. (7/10)

Alita: Bojový Anděl (2019)

(17/2019) / Blockbusterové filmové pohladenie. Animačne revolučný film s asi najcoolovejšou hlavnou postavou posledných rokov. V jadre síce len "štandardná" story ale stále story s hlavou a pätou. Pozor, Alitu treba vidieť v kine (alebo aspoň na prvotriednej TV s uhlopriečkou 65:). 8/10

Creed II (2018)

(16/2019) / Zbožňujem Rockyho, priznávam, a viem byť aj dosť nekritický, Creed I bol u mňa jasne za plný počet. Creed II bol teda veľmi očakávaný kus. Bohužial ale musím konštatovať krízu príbehu a emócií. Dúfal som, že zase sa niekam séria posune. To čo dokázal Rocky Balboa a Creed I bol určite progres. Bohužial toto pokračovanie je iba recyklácia už videného. Aj tak ale potešil Dolph a spomienky na starého dobrého Apolla. Obstojný film, ale len stávka na istotu. (6/10)

Pátrání (2018)

(15/2019) / Velmi som sa tešil na Searching ale musím skonštatovať mierne sklamanie. Áno záver je skvelý! Ale aj tak nie extra prekvapivý. Trošku mi chýbalo vo filme viac emócií, viac napätia. A ani to spracovanie už v tejto dobe ťažko považovať za niečo prekvapivé, hlavne keď aj z nízkorozpočtových sme už videli docela zaujímavé kúsky. Searching je kvalitný film ale zbytočne sterilný. (6/10)

Smrtelné stroje (2018)

(14/2019) / Prekvapivo, ale ten film ma docela bavil. Pritom absolútne netuším, že nejaký podobný svet existuje. Podľa mňa tomu chýbalo len trošku upratať, dať viac dokopy príbeh a mohlo to fungovať. Hlavne keď ten nápad s kočovnými mestami je proste úžasný. Večná škoda, že toto nerobil priamo Jackson. (6/10)

Psí domov (2019)

(13/2019) / Určené pre publikum od 0 do 13 a potom snáď od 50 vyššie. Samozrejme pre miláčikov psov je to ťažká emociálna pecka. Fakt najlepší na celom filme je hlavný hrdina, veľký sympaťák psisko. Príbeh klasika ale musím priznať, že je to celé ladené v príjemných emociách, ktoré som si vo chvílach bdenia aj užíval :) (6/10)

Beethoven (1992)

(12/2019) Z detstva som si ten film pamätal nejaký lepší :). Beethoven nie je milá rodiná komédia, je to film tesne pred bránami totálneho braku. Nefungujúce vtípky a HROZNÝ herci. Ten pes bol tuším ešte relatívne v pohode. (3/10)

Zelená kniha (2018)

(11/2019) Úžasné herecké duo pomohlo vystreliť už aj tak skvelý film do Ačkových sfér. Green Book sa zaradil medzi tie napodarenejšie road-movies. K plnému hodnoteniu mi chýbal len trošku väčší konflikt, napätie, že to nemusí dopadnúť celé len dobre. (8/10)