Opustit Las Vegas (1995)

Hovorí sa: „Čo sa stalo v Las Vegas, tak nech zostane v Las Vegas.“ Vo všeobecnosti platí, že režisér, scenárista odvedie toľko práce, a vytvorí taký film, za koľko mu zaplatia. Americká novodobá filmová „kultúra“ (od 80. rokoch začala na svojom merítku kvality považovať finančný zárobok). Pamätám si na výrok Emira Kursturicu, ktorý komentoval Hollywood: „Ten Hollywood nebude nikdy lepší, ani nikdy horší.. pretože stredobodom všetkého sa stal finančný zárobok.“ Na rok 1995, kde žiaden filmový fanúšik, nemôže očakávať kvalitný umelecký FILM, sa tu čo zrodilo? Na prvý pohľad alkoholizmus, a Las Vegas (nie je až tak originálny nápad, ale neskôr ako postupuje kniha, a film) vynikne z toho netradičný scenár. Život stroskotanca, ktorý pod svetielkami Las Vegas (ktoré je samé o sebe tragédiou) je lahodná kombinácia pre zaručený katastrofický koniec. Režisérovi Mike Figgis sa podarilo (dnes už nepredstaviteľné) skĺbiť ten umelecký a komerčný svet FILMU. To máte, keď Angličan režíruje za americké peniaze. Nicolas Cage pri ňom je známe, že v každom filme, v ktorom hrá je to absolútna katastrofa. Ak by Nicolas Cage podal vynikajúci výkon v každom filme, ktorý je ako tak dobrý (tých je málo), tak by sme ho mohli považovať za herca, ktorý si dovolí hrať. Btw., ehmm takto si prosím pekne predstavujem prácu s hercami, improvizácia režiséra. Elisabeth Shue, pôsobí ako hotový zázrak a balzám v tomto filme, žiari viac ako všetky svetielka v Las Vegas. Vypichnem zopár skvelých momentov a veci: Pôsobivé 15-minútové intro, soundtrack (Jazz hrá významnú rolu). Postava Ben, ktorý má závažný odkaz. To morálne vyústenie robí ten film, tak dobrý. Banálne postavy, s hlboko morálnym koncom. Český dabing Jaromír Meduna sa absolútne nehodil na Nicolasa Cage, a Dagmar Čárová na Elisabeth Shue. Alkohol je alkohol, tragické. Trochu na zamyslenie. Láska nič nepýta, nič nežiada, nezávidí, nežiarli, pomáha. /90 %/

Sněhulák (2017)

Nie je pekné písať rovno na rovinu tomu, kto číta recenzie: "Toto je veľká sprostosť a veľký nepodarok." Lenže v tomto momente, nad nami visí Damoklov meč, a ten nám dáva právo Vás ochraňovať od škandálov. Bože, taký potenciál, taký režisér, herci, predloha, a takto to pokašlať, naozaj som sa tešil na to, že prídem do kina sadnem si, a zažijem neskutočnú oddychovku, lenže opak bol pravdou, po 10. minútach môže recipient zistiť, že to čo ho bude čakať až do konca filmu, je jedna premrhaná šanca Také kádre ako Michael Fassbender, Rebecca Ferguson (ich chémia je na roztrhanie dobrá! Našiel som si ďalšiu hereckú dvojicu, kde slintám) alebo J.K. Simmons. Prečítaná predloha, audiokniha od Mňahončáka pri tomto Vám odporúčam zostať. Tomas Alfredson, nech vôjde ten pravý.. zrejme zaspal, pretože pekelne zabudol na estetiku. Aj som Vám chcel odporúčať tri filmy na kúpu DVD Nelyubov (2017) Andrej Zvjagincev, Wonder Woman /2017) Patty Jenkins Snehuliak (2017) Tomas Alfredson. Zostane pri prvých dvoch. Teraz na najbližšiu dobu je zistiť, čo pokazilo tento film, premrhaný veľký potenciál. Videné v kine dvakrát. Fuj! Prosím, nech to nakrútia znova! Atmosféra, kamera, vynikajúca, hudba bombastická, Harry Hole sa vo filme našiel prostredníctvom Mike. Spracovanie je tragédia v piatich dejstvách, a to už je čo napísať. Som zvedavý na reakciu od Jo Nesbø. /30 %/

matka! (2017)

2017 neponúkol množstvo zaujímavých snímkov (a to si môžu Berlín, Karlove Vary, Berlín, Moskva ovešať filmy koľko chcú) Najväčším prekvapením tohoto roka je to, že zrejme z najlepších filmov sú- Nelyubov/Bez lásky a WonderWoman (áno táto umelá pracka je). Javier Bardem, ako vždy precízny, a svoju rolu ši naštudoval veľmi pozorne. Jennifer Lawrence s porovnaní v akých tragédiách hrala, je toto pomerne slušný počin. Darrenov štýl neviem kam sa podel, každý recipient ktorý má rád určitú kvalitu, ktorá naozaj stojí sa pozretie, tak tu ju naozaj nenájde... dosť, že je trailer dobrý, neznamená, že film bude taktiež. Veľmi atypické a dosť nezvyčajné, pretože Clint Mansell bol už zohratá dvoja, kde Jóhann Jóhannsson má čo doháňať, je dobrý skladateľ.. ak chcete jeho skutočnú kvalitu siahnite po európskej produkcii. Práca s hercami je fantastická, kamera je vynikajúca. Lenže námet, scenár spracovanie, Darren čo robíš? Chcete film siahnite po Theo Angelopoulos The Suspeneded Step of Stork, to je film a estetika. Chválim atmosféru , lenže ten Darren, ktorého poznáme bol vo Pi, Requiem for a Dream The Fountain, The Wrestler. Naozaj je rok 2017 pre film tragédiou? Zmiešané pocity nie sú dobré pre recipienta, myslel som, že toto zachránila od predošlej nepodarky-Noe, kvôli finančnému zárobku. /35 %/

Tulipánová horečka (2017)

Filmový recipient si môže prítomnosť Alicii Vikander (mrzí ma, že práve na takýto estetiky slabo zameraný vložila množstvo času, pretože je herečka pre úplne úrovne filmu, čudujme sa, že Michael Haneke si ju nevybral) množstvo scén je dosť predvídateľných, jednoduchá, a zároveň tragická zápletka (maliar sa zamiluje do bohatej pani, aj to, za cenu všetkého) V dnešnej dobe môže docieliť krásneho vizuálu veľmi jednoduchou cestou, technika, kostýmy a prístupnosť štábu. Problémom dnešných filmov, je že dnes štúdia nedisponujú trpezlivosťou, ako pracovať s filmovým priestorom, ne času si počkať na prirodzené svetlo... Problémom nie je samotný námet, réžia scenár sa totálne pokazili... je to škoda, pretože ak by sa námetu ujali omnoho talentovanejší ľudia, tak by to bol jeden z najlepších filmov za posledný 5-6 rokov. Mizanscény sú super, cut-scenes sú taktiež veľmi dobre premyslené. Najväčším problémom filmu, bola skôr réžia, mám jednoznačný pocit, že režisér nepochopil daný formát, a vôbec umeleckú myšlienku filmu „Peniaze nado všetko“, škoda. Mal som tú možnosť vidieť na premiére, neskôr internet... bolo mi do plaču, koľko fatálnych chýb sa tento film dopustil. O chvíľu sa do éteru vypustí dabing, ktorý aj tak nepomôže tomuto filmu, ani keby neviem ako bol dobrý.Zoberte si, že Stanley Kubrick natáčal svoj Barry Lyndon, čo je 3 hodiny a 5 minút, ROK A POL, škoda, smola, krásne premrhaný potenciál. /35 %/

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

„Velká pýcha, velký pád" Počuješ Anakin. Z celého prequelu najlepšie napísaná, zrežírovaná, najvyváženejšia, herecky najbohatšia a dejovo najlepšia časť. Anakin Skywalker- považovali ho za najlepšieho Jedi, ktorý kedy žil, nakoniec sa z neho stala najtemnejšia strana celého rádu. Prepadol temnote a depresie. V tom čase, kedy vznikal film už nebol problém vytvoriť lahodný vizuál, a čo vnútro? To by Vás malo skôr zaujímať.. až na ten skrivený charakter.. ak by som celkovo hodnotiť, tak III. časť zachránila prequel v poslednú chvíľu. Gýčovitých scény medzi Natalie Portman a Hayden Christensen, stále pokračujú, dokonca miestami postava Natalie Portman stratila pohľad, miestami znevažoval jej talent. Ubudlo humoru, viac depresie, viacej smútku a to všetko smeruje ku..... koncu. Prestrihy na malé scény, vsadil na detaily, ktoré sa odohrávajú na filmovom priestore. Strih sa upokojil, kamera si konečne našla svoje miesto, a neskáče v jednej scén, z miesta na miesto. George Lucas ma prekvapil (to je zázrakom) s viac dimenzionálnym scenárom, a rôznymi dejovými líniami. Práca s hercami, to je pojem, ktorý už po II. časti George Lucas zabudol! Viac mali slovo mimozemské tvori (jasne pri natáčaní sú prezlečený ľudia), ako sa samotný ľudia. Z konca celého filmu, som aj tak po toľkých rokoch plakal, čo sa stalo zamilovanej dvojici Natalie Portman a Hayden Christensen, smutná óda a tragédia. Ako chlapec som sa neskutočne tešil na to, kedy na Nova TV vysielali novú časť zo série Star Wars, škoda, dnes mi z toho ide na vracanie, a to aj vám lajk potvrdí, že neskorá trilógia, alebo tzv. prequel je dosť veľký nezmysel, ktorý prahne po peniazoch. Právoplatne tri hviezdy, a ani bez výkonu Natalie Portman a Johna Williamsa. Koniec koncom, že sa to tak skončilo, žiaden bittersweet ending. /50 %/

Alexandr Veliký (1980)

Neskutočne dobrá záležitosť.... Pod Alexandrom Veľkým si predstavíme veľkého a inteligentného vojvodcu, ktorý sa až dostal do Indie... a v Grécku? Každý milovník a fanúšik FILMU, ak Vám tento film sadne hneď na prvú chvíľu, tak ste ním. Posledný silno politicko nabitý film. V rámci jeho tvorby sa jedná o milník, kde pred Alexandrom tvoril politické filmy a neskôr silné melancholické drámy. To je oboje melancholická dráma a politika v jednom. Ako vynikajúco je napísaný scenár (kredity: Theodoros Angelopoulos a Petros Markaris), masy skvelých plné skrytých významov, ktoré nemajú absolútne nič spoločne s hrubým násilím, a násilím ako takým (tie podrezané ovce, majú úplne iní význam, to už by som prinášal veľké spoilery). Umelecké hodnota, estetika a myšlienka, to sú prestíže, ktoré zdobia tento film. Angelopoulosove diela v tej dobe chŕlili neskutočne vynikajúcou dušou, je ťažké, čo to presne je, jedno je isté, že Angelopoulos bol vtedy v živelnej forme, a nenechával si nič na zadné dvierka. Celý film disponuje vynikajúcou sviežou a prirodzenou réžiou, tie lahodné vzdialenosti medzi kamerou a hercami. Kompozície mizanscén. Samostatnú pochvalu si zaslúži kamera: Angelopoulos a Grécko môžu byť pyšné na to, že majú kameramana menom Giorgos Arvanitis, škoda že jeho meno nie pre bežných ľudí dostupné. Tak lahodné zábery, aj pri slabšom svetelnom zdroji sú zábery vynikajúce. Ten film, Angelopoulosva réžia, kamera majú niečo vynikajúce, čomu sa hovorí umenie. Jesenná melanchólia pre každého fanúšika. Mimo filmu (ktoré súvisia v dobe kedy vznikol film a film samotný): Nezmyselné preteky, ktoré medzi sebou Angelopoulos a Kusturica zvádzali,a diskusie, ktoré vládnu na tomto web... obaja sú dobrí, každý režisér je svojský a basta. S mojím tvrdením som sa stotožnil s Emilom Kusturicu, ktorý hovoril, že si ho v tej dobe veľmi vážil ako režiséra. Na Youtube je 54 minútový televízna relácia, ktorá rozoberá jeho tvorbu, skúste si pozrieť a budete milo prekvapený, ako sa krásne rozvinul tento film. Ak sú niektoré filmy, kde sa preukázal Angelopoulos, ako dobrý scenárista tak: Megaleksandros (Alexander the Great) a Taxidi sta Kithira (Voyage to Cythera). Tak na ten 400. komentár, plný kotol tomuto filmu.... /100 %/

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

„Ja moc práce přijímat s pokorou“ s pokorou som prijal film a píšem recenziu. Dejovo najdôležitejší diel z neskorej trilógie I. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace, II. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones, III. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith. Po scenáristickej stránke veľmi otrepaná záležitosť, kde staré triky už nefungujú. Konečne sa mi dostalo, aj keď je v malých miestach, krásnej prírodnej scenérie. Dejovo veľmi dôležitý diel, aj v tom, že to nie je ten typický bittersweet ending.. Operácia kamery je plynulejšia, dej už nedisponuje nervozitou a nestálosťou. Už v tých rokoch, kedy sa natáčalo a dnes už nie je času a peňazí na to, aby sa čakalo na krásne prírodné svetlo. Stred filmu disponuje mnoha gýčovými scénami (Natalie Portman a Hayden Christensen), scéna kde spolu sedia, pri krbe (aha nejaký náznak poézie sa nájde „a bojím jse, aby ten polibek nezůstal jizvou namém srdci“)... môžem pokojne ďalej pokračovať. Z postavy Natalie Portman spravili postupne princezničku, škoda pretože postava Padmé Amidalu mala v prvej časti obrovský potenciál, ešte že herecky jej to aj dodnes zobám. Keď som bol malý krpec (rozumovo a výškou), aj som im jedol tú lásku. Pre dieťa je toto vysnený film. + 1* navyše za znova vynikajúci výkon Natalie Portman a Ewan McGregor, John Williams znova predviedol, čoho je schopný, Steven Spielberg mal pravdu, je to chameleón. Hayden Christensen herecky nevyzretý a neistý, v ďalšej časti už je debata a polemika o niečom inom. Ach jaj tá zakázaná láska, Romeo a Júlia sa pozerajú zo záhrobia, čo tieto dva stratené duše páchajú v neistých vodách, ktoré končia jazvami na čiare osudu, ach biedny to môj. Omnoho dynamickejšia, trocha viac premyslenejšia, nabudúce s takýmto peklom na mňa nechoďte, fuj! Skôr nech mňa sprevádza sila, aby som to všetko zvládol. Druhá polovica filmu omnoho lepšia, herecky sa ťažko dokážu vcítiť do role, keď všetko je umelé- scenár, scenérie, už aj réžia. /45 %/

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Hovorí sa, že debuty sú najlepšie...tu zo zrejem neplatí, značný vplyv východnej kinematografie, a to si ľudia vôbec neuvedomujú. „Šablónu“, ktorú zaviedol veľmi dávno jeden istý Japonský majster. Koľkým veciam vďačí George Lucas Kurosawovi, za toľké množstvo použitej filmárskej techniky... spôsoby umiestenia hudby, prestrihy, plynulé, nie ostré strihy, montáže, misanscény. Vo filme nájdete aj zopár scén, kde sa nasmejete.. dvakrát Vás varujem, nič viac nečakajte! Vo všeobecnosti nie je zlý nápad spraviť prequel, kde to všetko začalo, mám pocit že George Lucas chcel týmto filmom sa chcel vrátiť do čias slávy, kedy predvádzal svetu IV. - VI. časť, tá istá pieseň prevedená v inom tempe a názve. Veľmi naivná atmosféra sa tiahne celým filmov, o estetike a „umeleckej myšlienke“ to ani radšej nerozbaľujem debatu, pretože z toľkých efektov ma až hlava rozbolela, a to už je čo napísať! + 1* navyše za lahodnú ozdobu, ktorou vo filme je Natalie Portman, tá vtedy 17-ročná definovala svoj status, ako herečka tých najväčších kvalít a ešte k tomu wáuu, ten lahodný soundtrack, John Williams gratulujem. Skrytou hrozbou bol skôr Anakin. /30 %/

Zlý chlap spí dobře (1960)

Netradične pojatá predloha a príbeh, výborný strih, celý film plynie prirodzeným tempom. Masuro Sató- čím viac ho človek počúva, tým viac sa dostáva do jeho sveta, a ten svojský štýl. (Spoiler- len trochu menší: Hlavný hrdina sa dostane k slovu, až po pol hodine, to je nášup, a netradičný postup). Toširó Mifune ako východný Hamlet a Akira Kurosawa, ako Shakespeare, prečo nie. Oproti historickým filmom je to príjemné spestrenie tvorby tohoto režiséra, mám pocit, že jeho predchádzajúce aj ďalšie filmy majú lepšiu atmosféru, energiu celkový dojem hodnotím veľmi pozitívne... pre fanúšika filmu príjemný odpočinok. Poctivý umelec Kurosawa to bol, dnes takých niet. Smutné. /85 %/

Život (2017)

Všetci veľký umelci majú tendenciu vytvoriť veľké výpravné vesmírne odysey, plné pomalých záberov to mal za úmyslom Daniel Espinosa spolu so Rhett Reese a Paul Wernick. Výsledok? Ten, kto sa hrá s ohňom sa nakoniec popáli. Pomalé tempo jednotlivých záberov, taktiež nepreukázalo náznak umeleckej formy, absencia dobrej myšlienky a estetiky, a citlivosť jednotlivých krokov režiséra nie je vôbec bádateľná. Verte, že radšej si pozrite klasiku- 2001: A Space Odyssey Stanleyho Kubricka. alebo od Christophera Nolana- Interstellar. Hľadanie života na iných miestach, je už tisíckrát vypovedaný príbeh. Najhoršie na tom bolo, že bolo potrebné dopozerať po častiach, kvôli slabšiemu scenáru, veľmi podivnému prevedeniu. 3* za akú takú slušnú prácu s hercami. Vôbec si kladiem otázku je možné sa pitvať v tom aj naďalej, keď je to vyslovene sprostosť, bež štipky umenia. /45 %/