Mys Dobré naděje (1975)

Výborný český válečný film se skvělými herci. Ano, hudba i některé postavy jsou jak ze Sedmin statečných, ale proč vlastně ne? Škoda, že některé motivy zůstaly nedotažené. Viz postava Jana Pohana se svojí rodinou.

Království za kytaru (1989)

Předně musím upřesnit, že výše uvedený "oficiální text distributora" je oprásklý (stejně jako zde uvedené většiny českých filmů natočených do roku 1996) z knihy Karla Březiny "Lexikon českého filmu", kterou vydalo nakladatelství Cinema v roce 1996. Tento pán zjevně miluje (nebo miloval) šedesátá léta a ostatní filmy jsou shit. Kniha je to jinak docela obsažná, ale s tím hodnocením mě opravdu fakt vždycky sral a tady to někdo kdysi opsal a povýšil na "Oficiální text distributora" a sere mě to znovu i tady... Jinak film celkem v pohodě, jasný konec osmdesátek, žádná normalizační moralita.

Očovské pastorále (1973)

Na rok vzniku odvážný film. Komouši za kolektivizace vzali bačovi ovce, aby mu je pak dali k úhradě, když mu je zloději ukradnou. Výborný Pántik v roli tvrďase bači, který ovce hledá i za cenu sebezničení. Kroner v nejednoznačné roli (kámoš nebo hajzlík???) tradičně přehrává a tak mě sral jako vždycky. Ještě stojí za zmínku mladičká štíhlounká Hana Gregorová. Krásná kamera. Režisér mohl asi lépe vymyslet (třeba nějaký filtr) přechody mezi minulostí a současností, ale i tak se to dalo rozeznat...

Hrst plná vody (1971)

Nevím proč, ale vždycky jsem si myslel, že je tento film o emigraci. Asi jsem si spletl Anadu s Kanadou...:-)))). No nic, je to samozřejmě úplně o něčem jiném. Jasný šedesátky, kterým asi fakt nerozumím. Nebo rozumím, ale nebaví mě. První pokus o shlédnutí dopadl nezdarem. No nezdarem - dobře jsem se vyspal, tak to úplně marné nebylo. Na druhý pokus jsem to už dokoukal, ale zuby-nehty. Co potěšilo? Pěkná příroda + bobr. Co nasralo? Dabovaný Marvan (proč tam vůbec byl???) + biblický chór tří rybářů (nebo co to jako bylo?). Dvojice Kadár-Klos opravdu natočila mnohem lepší filmy než je "Touha" a to mezi ně počítám i Únos.

Mučedníci lásky (1966)

Dík Mouzonovi, že mi vysvětlil, o čem to bylo :-))))) A to hodně dlouhým komentářem. Já budu kratší. Své pocity z filmu bych shrnul do konstatování, že jsem trpěl opravdu nesnesitelnou touhou inzultovat všechny autory tohoto snímku, režiséra především. A toho "Jakuba" ve třetí povídce bych nakopal rovnou do prdele jednou z těch špičatých bot, které měl obuté. No ale paradoxně díky těmto pocitům musím tu jednu hvězdu dát.

V peřině (2011)

Halucinogenní sračka.

Tam za lesem (1962)

Válečné drama o zdolávání Dukelského průsmyku, které má některé velmi silné momenty. Nejsilnější je asi hned úvod, kdy postava zásobovacího důstojníka, představovaná Juliem Vaškem, vnitřním monologem představuje před útokem své bojové druhy, kteří se chystají k boji. Pak začne útok na kopec, ze kterého by už mělo být vidět Československo. Ten kopec ale mnozí nezdolají. Protože jsem část své vojny trávil v Prešově, tak mě taky potěšil ten cikán, který hútoril. Neslyšel jsem to už řadu let.

Velký případ (1946)

Je zajímavé, že hned po válce u nás vznikly dva filmy, které válku neberou vážně, ae vyloženě si z němců dělají prdel. Jedná se o film Nikdo nic neví a právě Velký případ. Možná se mýlím a nějaký film mi utekl, ale domnívám se, že po roce 1948 se válka začala ve filmech zobrazovat pouze smrtelně vážně a válečná komedie byla v českém filmu tabu. Stejný žánr se znovu objevil prakticky až po pádu komunistů ve filmu Stůj, nebo se netrefím.

Tobogan (1989)

Znám hodně dětských filmů, které pobaví i po letech. Buď mají: A) zajímavý a napínavý děj, B) šikovné dětské neherce, nebo C) alespoň zabavného dospělého herce. Tento film nesplňuje ani jeden z těchto bodů a příšerně nudí...

Letos v září (1962)

Velmi intimní film. Po celý film běží monolog mladé hlavní hrdinky, která roztomile komentuje své první milostné vzplanutí. Do toho občas zasáhne svým monologem obekt její lásky Petr. Výborně je zachycen konec léta v Hradci Králové začátku 60-tých let. Skvělá je i atmosféra fotbalového zápasu. Potěšili mne davy tatíků v oblecích a kravatách valící se na fotbal. "Porazíme snadno SNOP Kladno!!!"