Britrik

Britrik

okres Chrudim

homepage

34 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Deník venkovského faráře (1951)

  V klášteře má nejoblíbenější četba. Objevený film mým nejmilejším. Tak bolestné, že dnes už takové kněze prakticky nemáme. Být povolán k přátelství je velkým závazkem. Sám o tom něco vím.

 • poster

  Údolí včel (1967)

  Ač kniha pana Körnera je o chlup Jachův lepší, přesto poetika filmu nenechá nikoho na pochybách, kdo za ním stojí. Viděl jsem ho snad dvacetkrát a stále nacházím nové a nové detaily, které mi unikaly. "Členové řádu nepozvedají oči k ženám" Armine, Armine, měl jsi jít za bratry na sever, protože tady v těch prameny oplývajících Čechách nenajde tvé tělo nic, než smrt. Na stranu druhou, idylka zemanského života 13. století je tak lákavá, klid pralesů tak snivý, že se člověk Ondřejovi nediví. Každý chlap katolík má v sobě něco z Arminovy tvrdosti a radikality, něco z Ondřejovy touhy po obyčejném životě, ženské, poli a vlastní chalupě. Která polovice zvítězí? Nebuďme naivní. Vždyť právě o tom je celý náš život. Jednou ta, jindy ona. Podstatné je spasit duši. Nic jiného není důležité. Moc bych uvítal zfilmovanou Písečnou kosu, protože Alwin ze Sovince v sobě spojuje oba rytíře. Ale než od novodobých diletantů, tož radši nic. Druhý František Vláčil už není.

 • poster

  Mise (1986)

  První a lepší příběh o misiích jezutiů. Oceňuji pozitivní zobrazení Církve (nabízelo se dnes tak populární zobrazení údajné likvidace indiánské "kultury" zlými jezovity), nádhernou hudbu, perfektního Ironse, De Nira. Kdepak, hudba sbližuje národy i beze slov. Bohu díky za statečné misionáře, kteří nelitovali jakýchkoli obětí a přinesli indiánům spásu.

 • poster

  Velké ticho (2005)

  Kdo někdy toužil po vstupu do kláštera, tady má ideál. Kdo do něj někdy vstoupil, nikdy nepřestane být přitahován kartuziánským způsobem života. Po staletí stejným, prostým, překrásným. Dokonalé zpovědní zrcadlo, příprava na Velikonoce, kratičké exercicie. Esence duchovních filmů, která krásně ukazuje rozdíl mezi pravým, katolickým mnišstvím a jurodivým mnišstvím východních schizmatiků, budhistických ateistů a dalších pomýlenců.

 • poster

  Jeremiah Johnson (1972)

  Hezký film. Líbí se mi ještě o něco víc, než "Útěk do divočiny". Najdeme tu sice lehké antikatolické tendence, ve kterých Jeremiah své ženě zakazuje modlitbu před jídlem, ale působí to spíš humorně. Spousta dalších scén je vyloženě humorných (medvěd na stažení, hlava v písku, hlava s vlasy, atd.), proto mne překvapuje, že dílo není zařazeno mezi komedie. Příroda je tu zobrazene opravdu nádherná. Který český bushcrafter by nechtěl takový hezký srub ve Skalistých horách, perkusku do ruky a hlavně svobodu.

 • poster

  Umučení Krista (2004)

  Nelze jinak. Anna Kateřina Emmerichová by souhlasila. Adoramus Te, Christe, et benedicimus Tibi, Quia per sanctam crucem Tuam redemisti mundum.

 • poster

  Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

  Sympatický kapitán, sympatický doktor, sympatická posádka, krásná hudba (Bach především). Absence ženského elementu filmu nesmírně prospěla. Doporučeníhodné pro dospívající kluky.

 • poster

  Manon od pramene (1986)

  Krásný film. Líbí se mi víc, než díl první. Hezky je tu zobrazen Pagnolův příklon ke křesťanství (oproti Vůni tymiánu, kde se o víře hovoří jen tak na okraj). Tohle je skutečná řecká tragédie a rozhovor se slepou Delfinou je opravdu mistrnou ukázkou záseku do živého. Kázání pana faráře dnes v kostelech tak často postrádáme. Manon je opravdu krásná, stejně jako prostředí milované Provence.

 • poster

  Katolíci (TV film) (1973)

  Kultovní film všech příznivců FSSPX, FSSP, sedevacantistů a vůbec všech katolíků, kteří se nebojí uvažovat a vytáhnout hlavu z písku. Osobní krize představeného dodává filmu něco víc, inspiraci. Pro mne plný počet.

 • poster

  REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

  Po dlouhé době film, jehož shlédnutí jsem nelitoval. Perfektní kamera i příběh. Ano, je jednoduchý, ale o to uvěřitelnější. Věřím, že takto se události ve filmu zobrazené opravdu mohly odehrát. Člověk zkrátka vydrží víc, než hovado. Postava Jima Bridgera potěšila!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace