Martinius

Móric Beňovský

Slovensko
kverulant z presvedcenia

• 24.5.2014  05:13

tak toto by lepsie nezvladol ani uwe boll. nechce sa mi uverit, ze tento uberbrak pochadza od rezisera, ktory ma za sebou (okrem ineho aj...) niekolko obstojnych filmov. na druhej strane to nebola nuda. nieco vas drzi a necha cumiet od uzasu. v zmysle, s cim tento film este pride. popri tom, ze sa vam z kutika oka vykotula slza uprimneho pobavenia, si kladiete otazky typu: z ktorej liecebne tazkych psychickych poruch vybral reziser hlavne postavy? ako dospel k napadu pretvorit najslavnejsi starogrecky mytus na gladiatorsku socialnu dramu? to uz momentalne nikto nedokaze natocit akykolvek anticky motiv bez imbecilne posobiacich spomalenych akcnych zaberov a unavne nekonecneho kopirovania gladiatora a 300? a uplne najpalcivejsia otazka zo vsetkych: preco musela najslavnejsieho a najmocnejsieho antickeho hrdinu stvarnit akasi bravcova panenka napichana steroidmi? napriek tomu sa bavite, az vam slzy tecu. hviezdicku si to cele vsak nezasluzi ani jednu jedinu.

• 17.5.2014  21:11

v podstate film o nicom, ale uchvatne natoceny. a na to treba fakt kus reziserskej zrucnosti.

• 12.5.2014  01:39
    Cargo (2009)

zaujimavy film, akurat s labilnou pointou a nametom, ktory je derivatom hned niekolkych kultov svojho zanru. ked odhliadneme od zrucne natocenej tuctovosti, divalo sa nan celkom dobre.

• 4.4.2014  18:39

neurazil a ani nenadchol. asponze evans svojim vyzorom zostava verny svojej roli 90-rocnej panny. nikto normalny mu neuveri, ze nie je gay :)

• 4.4.2014  18:31
    Fargo (1996)

prilisna autentickost i naturalizmus sa nie vzdy musi vyplacat. to je aj v pripade tohto filmu. film je tak "rozstiepeny" na vyrazne silne a vyrazne slabe sceny, z ktorych su podaktore uplne zbytocnym balastom (marge a "mike", chaba snaha o vykreslenie jerryho). na druhej strane nehorazne dominuje fantasticke duo buscemi a stormare (dajte im vlastny film, prekonaju aj pulp fiction) a takpovediac jasne tahaju cely pribeh. bez nich by bol fargo len chaby podpriemer. PS: macy nesadol ani mne.

• 24.3.2014  02:16
    Konzultant (2013)

az ma mrzi, ze davam ridleymu podpriemerne hodnotenie, ale schytal ho za vyber scenaristu. toho by som nechal za plieskania bica hnat krizom cez pust a po zvysok zivota otrocit na pyramidach. jedinym a najvacsim problemom counselora je bohapuste pseudofilozoficke tliachanie, ktore nema ani naznak opory v deji samotnom. vo filme sa objavuju sami nietzscheovia, hegelovia, freudovia ci camusovia, moralizuju o (ne)smrtelnosti chrusta a popri nich sa v zlomku sekundy mihne aj nejaky ten dej. avsak aku suvislost ma s tymto svojpomocnym kruzkom rychlopecenych existencialistov, to divak pri najlepsej voli netusi (ale moze si domyslat!). predpokladam, ze to netusia ani herci a ani samotny ridley, ktory zjavne dostal stareckou demenciou poznaceny scenar na poslednu chvilu. ergo: snazil som sa najst na wikipedii vysvetlenie motivov konania jednotlivych postav i objavit aspon zlomok logickej priciny, preco vlastne drogovy kartel nahanal fassbendera s bardemom. vysledok: wikipedia sa ospravedlnila, ale nema ani len ponatia.

• 22.3.2014  01:25
    Pompeje (2014)

viac by sa k tomuto filmu hodil nazov "pomyje" ako pompeje. v kazdom pripade ide o ukazkovo zahodenu temu na skvely dramaticky historicky film. z katastrofickeho scenaru je tak katastrofalna akcna zlatanina. rimania niekde v britanii najdu zlateho bazanta, ci kelta mila minderbindera, z ktoreho sa vzapati vykluje anticky chuck norris a jednou ranou zlozi celu criedu gladiatorov. a kedze je taky slavny a neporazitelny, odvezu ho rovno do pompeii, ktore boli svojho casu aspon 50x mensie ako rim a preto urcite dolezitejsie a so svojimi 20.000 obyvatelmi ani len trochu provincne. v tomto utesenom mestecku pod vezuvom nam reziser zvysok filmu dava najavo, ako boli rimania zli a kruti a ze vrazdili a zotrocovali dobromyselnych slachetnych barbarov. az zrazu zacne vybuchovat vezuv, ktory rozbombarduje mesto viac ako nemci rotterdam. dokonca aj mestsky amfiteater sa ocitne v horsom stave ako v roku 1971, kedy v nom koncetovali pink floyd. divak sa dalej docka skvostnych momentov ako tsunami, galery v ulici na sposob day after tomorrow, alebo erupcii vezuvu nacasovanych podla dramatickych potrieb scenaru. este by bolo reziserovi treba vysvetlit taku drobnost, ze obyvatelov pompeii spalil bud vulkanicky plyn alebo zadusil jemny popol, ktory zasypal cele mesto, po dazdi stuhol na beton a zakonzervoval cele pompeje. a ze tie tela obeti skrutene na zemi nie su skameneni ludia, ale sadrove odliatky, o ktore sa postaraili archeologovia. nie vezuv. ale co uz s hyperaktivnymi autistami za reziserskou klapkou...

• 6.3.2014  02:15

moje hodnotenie mohlo dopadnut lepsie nebyt celej plejady nesympatickych alebo nezaujimavych hercov a back street boys v nebi. film bodoval jedine na niekolkych dobrych gagoch, zvysok osciloval medzi instantnostou, krcovitou snahou o originalnost, potrebou sokovat a trapnostou. nebyt vulgarizmov a fekalno-ejakulacneho humoru, bola by z toho klasicka rodinna komedia na nedelne popoludnie.

• 2.3.2014  05:27
    Jiná země (2011)

mohlo to byt zaujimave, keby neslo o totalnu hovadinu krcovito predstierajucu, ze je serioznym intelektualnym filmom.

• 13.2.2014  23:52
    Machete zabíjí (2013)

nieze by som si nerad pozrel absurdne gore, iste percento rodriguezovych filmov boli skutocne guilty pleasures. dovtedy, kym mu za chrbtom stal tarantino. machete kills je vsak len unavny pytel tuposti, z ktoreho zaplacu aj kurie oka. tento film doslova boli na sietnici a svojim intelektualnym potencialom robi macbetha aj z filmov ako sharknado. akurat, ze do srackovych C-ckovych filmov sa obvykle nezapletu zvucnejsie mena, ibaze sa chystaju spachat kariernu samovrazdu. tu priam dych vyraza pritomnost celej zbierky znamych hercov. az to cloveku pripomina suicidne komando hollywoodskych hviezd, pretoze po tomto latrinovom vyplachu by si uz nikdy nemali nikde zahrat, jedine tak ako ochotnici v niektorom zo sibirskych gulagov. na rodriguezovi ma mierne desi predstava, ze tato reinkarnacia eda wooda v burrito verzii mieni s srackami tohto formatu pokracovat.

• 7.2.2014  01:10
    Isprani (1995)

film som videl este v roku jeho natocenia na jednom filmovom festivale. jedine, co mi z neho ostalo, bola jazda elektrickou tatra t-3 po zagrebe. po filme sme sa cela partia studakov citili rovnako ako nazov filmu - otraveni...

• 5.2.2014  01:10

tak a "rytmus" filmoveho pozerstva opat raz nesklamal. dansky radobynacek lars von klystyr vzdy bezpecne nahradil neexistujucu pointu ci myslienku kundami, penismi, kurvenim sa alebo roznymi sexualnymi deviaciami. artovi kryptoanalytici tu sebaisto rozoznaju kdejake nepohodlne temy, ci sondy do komplexnosti zenskej sexuality, kym bezny psychiater (ci obycajny clovek so zdravym rozumom) by skor tipoval na potrebu po sebaukajani a exhibicionizme hyperaktivneho pacienta, ktory vysadil utlmovacie prasky a utiekol z gumenej cely. ospevovane pamatne dialogy okorenene davkou pseudosymbolickych gebuzin (prirovnanie milencov k bachovej hre na organ vyslo asi najtragickejsie. keby namiesto nich pouzil gangbang, bola by z toho aspon vernejsia paralela, okrem toho aj humorna...) su opat raz pozerstvom v snahe zafilozofovat si o tom, co neexistuje a zapacit sa nonkonformnym hipsterom. a hlavne si réža po svojom pruseri v cannes nenechal ujst vysvetlit obecenstvu, ze on je len nevinny antizionista, ziaden antisemita. ach, ale sa mi ulavilo. hollywoodske hviezdy akoby ani neboli, skor obtazovali (najviac neznesitelne pateticky slater). nie, trier nie je lynch, nevie hviezdicky vtesnat do umeleckeho filmu. ten jednoznacne tahala skaredka s peknymi nohami, velkym bobrom a hustou hrivou stacy martin. a samozrejme, nemohlo chybat ani hudobne pozerstvo. sracka ako je rammstein sa k trierovym filmom dokonale hodi :)

• 14.1.2014  16:31

najnovsie zombici este aj na marse. nebyt takejto prostoduchej zapletky, mohlo to byt skvele sci-fi.

• 14.1.2014  04:26
    Tohle je Sparta! (2008)

predpokladam, ze smiesne len istym evolicne jednoduchsim formam zivota bez vyvinutej nervovej sustavy. viem si zivo predstavit, ze meteorit, ktory pred stovkami milionov rokov vyhladil dinosaurov, pozostaval v skutocnosti zo zasielky blueray verzii tohto filmu, ktora omylom zabludila v case. dokonca horsie ako humor dominika dana.

• 7.1.2014  21:31

derivat z derivatu nadupany pravovernymi klise. viac ako dvojhodinova uspavanka so zapletkou okopirovanou z uz beznadejne srackoveho tvajlajtu. snehulienka z plemena phila collinsa s obocim, za ktore by sa nemusel hanbit ani curaprox, a vzdy bezchybne namalovanymi nechtami, nahana symbol v podobe kundy so zajacimi usami. sice symbol nenajde, ale najde pohar, ktoreho vyznam nepozna ani samotna autorka tejto instantnej teenagerskej 3,14-coviny. koniec vam ale neprezradim, pretoze som ho par minut po dopozerani zabudol.

• 7.1.2014  18:56
    Stmívání (2008)

prva cast je prekvapujuco znesitelna. lebo nezasvateny divak este netusi, co sa nanho dovali v dalsich castiach... az neskor zistite, aki su vam obaja hlavni protagonisti vrcholne odporni a s kazdym dalsim filmom, kde vidite ich ksichty s downovym syndromom ("mouth breather" a "shovel face"), si uprimne zelate, aby ich presiel vlak.

• 7.1.2014  10:28
    Živí mrtví (TV seriál) (2010)

v druhej serii sa to mierne zaseklo, ale tretia nabrala neskutocne na obratkach a zo serialu sa stava kult. zvysujem na 5*.

• 28.12.2013  23:47

pekne obrazovo i hudobne, ale vlazne obsahovo. jep je cool. zvysok uz az tak nie.

• 26.12.2013  00:19

nebyt vyvrazdovacky (ktora bola miestami hyperbolicka az smiesna), mal by clovek pocit, ze pozera japonsky bollywood. nulova atmosfera, tony neuprimneho citoveho patosu a zopar vrcholne nevydarenych scen (ucitel rozstrielany samopalom sa odrazu postavi jakbysmet, aby zdvihol telefon, podebatoval si a dal si kolacik. az potom otrci kopyta. what the fuck...?). toto ma byt ta slavna predloha pre hunger games? tri hviezdicky s odrenymi usami za originalnost nametu.

• 15.12.2013  03:07

ano, lepsie ako jednotka. kupodivu presvedcivo sfilmovany revolucny motiv, ktory v prvom dieli posobil skor ucelovo. a prekvapivo im z toho nevysla ani lacna triedna agitka ako napriklad v in time. skoda len, ze sa zo samotnych finalistov stali komparzisti. silna scena s jenou malone vyzliekajucou sa vo vytahu :)

• 8.12.2013  05:18
    More (1998)

co je na tomto filme uchvatne, absolutne a dokonale, je soundtrack. elegia od new order.

• 25.11.2013  04:28
    Novinári (TV film) (1989)

tato televizna inscenacia sa mohla stat mensim skandalom - podobne ako svojho casu bony a klid. ale nestala sa. takmer okamzite po jej odvysielani prisla nezna revolucia a riesila sa realita ako taka. o com ale novinari su? v prvom rade na svoju dobu o mimoriadne odvaznej dileme medzi potrebou pisat pravdu a tlakom podlahnut politicko-spolocenskemu systemu. a aky politicko-spolocensky system v ceskoslovensku pred rokom 1989 vladol, to vieme vsetci dobre.

• 22.11.2013  05:32
    Očista (2013)

film obsahuje asi tisic prikladov toho, ako sa ludia nechovaju, recyklaciu najstandardnejsich klise a laviciarsko-triednych stereotypov, zazracnych zachran v poslednej chvili a cele je to zaliate a zapecene v hustej omacke akehosi moralno a intelektualne sa tvariaceho sociopsychologickeho sarlatanstva. uf, to bola veta. jednym slovom: picovina.

• 18.11.2013  03:29
    Muž z oceli (2013)

snyder hral v poslednej dobe zjavne privela pocitacovych hier. dizajn vesmirnych lodi bezocivo ukradnuty z mass effectu (reapers), kostymy kriplov, eh kryptanov, ci kryptonanov pozicane z dragon age a cely kripel, eh krypton je skaredsi ako world of warcraft. nehovoriac o tom, ze cely man on heels, ci man of steel, je x-te sfilmovanie asi najstupidnejsieho homixu (s vynimkou japonskych mang) v celej galaxii. o co vlastne ide? iste podvrhnute dieta z rozsypanej planety na druhom konci vesmiru pritahuje same prusery. najprv autobusovu havariu, potom vybuch ropnej plosiny a napokon tornado, ktore zabije uboziaka nevlastneho otca. mlady vsak boduje dalej a vyrobi ultra pruser: aktivuje akysi majak a privola zvysok kripl... kryptonanov. a kriplonania u nas sarapatia. nicia budovy, rozbijaju na nich skla, poskodzuju auta, zhadzuju omietku a nutia poctivych plukovnikov vrazat lietadlami do ich kozmickych lodi. napokon to vsetci zvladnu, neprisposobivych radoby obcanov poslu kamsi do prcic a na znak uspechu si daju pusu. nie vsetci, ale len man on heels a ta skareda zena, ktorej sme vsetci priali, aby ju privalil a umlcal akysi tazky predmet. je to sice pekne natocena blbost, kde sa divak moze uskierat na tom, ako sa reziser snazi do povodne detinskeho pribehu vtesnat kontext akejsi filozoficko-psychologickej zapletky. asi ako titanic do plytkej mlaky v bratislavskom vytlku. minus jedna hviezdicka za kradez dizajnu reaperov z mass effectu - sci-fi, ktoremu nejaky supergej pribehovo nesiaha ani na otlak na podrazke (nechce sa mi verit, ze filmy ako tento a sucker punch tocil ten isty clovek ako skvelych watchmenov ci usvit mrtvych).

• 11.11.2013  03:07
    Perníkový táta (TV seriál) (2008)

prvy serial, ktoremu som ochotny dat 6 hviezdiciek

• 1.11.2013  00:07
    Enderova hra (2013)

na rozdiel od inych novodobych zmatocnych nesurodosti ako hunger games ci atlas mrakov ide o film s kvalitnou a inteligentnou kniznou predlohou, s putavym dejom a zaujimavou myslienkou. natoceny solidne, vieryhodne, bez patosu a gyca. zda sa, ze rok 2013 sa do dejin zapise ako rok kvalitnych sci-fi filmov. len tak dalej :)

• 26.10.2013  16:18

napriek skvelej akcnej a vizualnej stranke vo mne film zanechal za hrst rozporuplnych pocitov. nuz, krizencov spidermana a zombikov schopnych nevidanej cirkusovej akrobacie som este nevidel. v podstate taky virus, vdaka ktoremu ste schopni lebkou prerazit pancierove dvere a prevziat kolektivnu inteligenciu termitov nemusi byt na skodu. co tam po dolamanych nohach, vyvrtnutych klboch, ked pred vami neutecie ani usain bolt! a samozrejme, taka nefunkcna a okrasna institucia ako spojene nadory dostane konecne priestor na rehabilitaciu a zachrani svet! uz z viacero stran zaznelo, ze si mam precitat kniznu predlohu, ktora je vraj neporovnatelne lepsia ako filmova adaptacia. som ochotny tomu uverit, kedze film sa snazi zjavne dlhy a komplexny pribeh narvat do dvoch hodin a viacere suvislosti zostali bud prilis zanedbane alebo rovno vynechane.

• 25.10.2013  20:47

nepravom nepovsimnuty klenot. oproti wachowskich martixu vsadza film viac na inteligenciu pribehu a menej na metrosexualnu preafektovanost. co mu len sluzi ku cti.

• 20.10.2013  22:20

ak vas niekedy chyti poriadna sracka a na porcelanovej mise zanechate pozostatky vasej koliky, prv nez vezmete do ruky kartac, dvakrat si to nechajte prejst hlavou. v zaveti vasej crevnej sustavy mozu byt zasifrovane koordinaty hrobu proroka prichodu velkej latriny. radsej si pozvite domov niektoreho z tych zarucenych samozvanych langdonov z vasho okolia. uplne staci nejaky konspirativny rusofil.

• 15.10.2013  13:16
    Babovřesky (2013)

tomuto filmu sa neda dat ani len hviezdicka zo sucitu. za to ale jeden privlastok: zbytocny. nesmial som sa ani nedobrovolne. len som sa citil trapne a den sa nepozrel do zrkadla od hanby, co som to len urobil...