Martinius

Móric Beňovský

Slovensko
kverulant z presvedcenia

• 14.5.2013  14:51

sposob, ako unudit divaka na smrt a neniest za to ziadnu zodpovednost. zo strany protagonistov sa pripravte na: sedenie, cumenie, spanie, lezanie, pitie caju a zopar zbytocnych dialogov, ku ktorym nepotrebujete ani titulky. ti, ktori sa chcu pokochat nahou emily browning, si pridu na svoje. povabne posobiaca rysavka dopodrobna poukazuje svoje krivky, prsia, bradavky a dokonca i bobra. ked sa dokochate, zistite, ze ste videli milion omnoho krajsich zien, ze nemate pedofilne sklony a ze vam je luto casu, ktory ste na tuto 104-minutovu kravinu obetovali.

• 14.5.2013  14:44

po opatovnom pozreti po takmer 10 rokoch a najma po zhliadnuti skveleho "cierna macka, biely kocur" znizujem hodnotenie na 3. film zdaleka nie je taky duchaplny ako sa tvari, vela scen je cisto pre efekt, vela nedava ziaden zmysel a pointa mu unika cez prsty. a obzvlast - je az vycerpavajuco roztahany. je to sice povabny srbsko-bosniansky kolorit povah a mentalit, mierne zlahcujuci kruty a krvavy konflikt a po filmarskej stranke lepsi priemer, tretikrat ho ale uz vidiet nechcem.

• 13.5.2013  00:06

v jednom je tento film fakt originalny. artove porno som este nevidel. dal by som tomu aj vyssie hodnotenie, ale ako typicky artovy film trpi charakteristickymi neduhmi. sceny so sexom zacinaju i koncia uprostred deja, dialogy su uplne o nicom a story je este horsia ako vykonstruovane pribehy klasickeho porna, ktore sa aspon na nic nehra. college music ako vsuvka medzi jednotlivymi sukackami je celkom znesitelna, aj ked uplne zbytocna. miestami iritovali hlavni hrdinovia, kedze ani jeden z nich nema prsia. preto som mal chvilami dojem, ze ide o gay porno. pri adekvatnej davke alkoholu je tento film celkom znesitelny.

• 12.5.2013  23:56

zatial najslabsi woodyho film.

• 25.4.2013  02:44
    Lesní duch (2013)

ako fanusika raimiho klasikov ma tento remake potesil. a tiez potesilo, ze v nom mal raimi dokonca prsty a bolo to na filme vidiet. konecne zasa nadcasovejsi a nekastrovany horor.

• 21.4.2013  05:31

aj po 18. rokoch od prveho vzhliadnutia zostava prvorada otazka: co je k tomuto filmu lepsie? trava, LSD ci kokain?

• 20.4.2013  02:58

na jednej strane plne chapem tych, co pindaju, ze film nie je ultra mega brutalne objektivny, na druhej strane ruski bratia ani k nam v 68-om nezavitali s kytickou a bonbonierou, ze? myslim, ze na ich invaziu mame este stale az prilis zive spomienky a traumu, ktoru si pripominame kazdy rok v auguste, uhm?

• 13.4.2013  00:03

tiez som akosi nepochopil vsetky tie brutalne negativa tohto filmu, ale asi na to nie som dostatocne intelektualne kvalifikovany.

• 6.4.2013  23:08
    Náš vůdce (2008)

mierne nadpriemerne plagiatorstvo povodneho americkeho filmu i novely "the wave" z roku 1981, ktora je podstatne autentickejsia, kedze verne opisuje udalosti uskutocneneho experimentu. takze radsej uprednostnim sice kratsiu predlohu, ale bez zbytocneho balastu. to "fuck bush" na schranke u nemeckeho korektneho, multikulturalistickeho socialneho pedagoga uprimne pobavilo. uz len sandalky a svatoziara :)

• 25.3.2013  23:49
    Triangle (2009)

logicky deravy a za vlasy pritiahnuty hype, ktoremu pekne vela ludi naletelo. mozno by som nieco z tych ackovych hereckych vykonov a na detaily sustredenej rezie postrehol, keby som nemal hlavu v dlani, necumel na to cez prsty a nepremyslal, co je horsie: film bez pointy alebo film so samoucelnou pointou?

• 22.3.2013  02:16
    Salt (2010)

starnuca angelina, ktora sa chvilami hra na spidermana a chvilami na johna mcclana, sunda do par sekund vsetkych elitnych agentov na oboch stranach ako neprisrobovane figuriny vo vyklade new yorkeru. predpokladam, ze este aj klub penzionovanych jazykovedcov slovenskej akademie vied by jej kladol tvrdsi odpor. nebyt toho galimatiasu logickych vytlkov, nezmyselnych zvratov a samoucelnych postav, bolo by to pozeratelne o nieco viac. 2,5 z 5.

• 9.3.2013  16:39

to, ze sa na tomto hnoji skodoradostne pobavim a nedobrovolne zasmejem, este neznamena, ze s nim budem mat sucit. az taky uchyl nie som. obzvlast pre filmy tohto druhu by sa mala zaviest este hlbsia kategoria odpadu.

• 7.3.2013  17:50

na celom filme ma najviac fascinoval surrealny vyskyt sestotrojky, na ktorej timothy spall rozvazal decka. emily bola fuckable az o par rokov neskor...

• 1.3.2013  23:37
    Stud (2011)

po 40. munutach som tuto artovu picovinu vypol. idem radsej pozerat na kvapkajuci vodovod. mozno v nom rozoznam vyprazdnenost sucasnej produktivnej generacie, v ktorej sa neschopnost lasky, citu a komunikacie s ostatnymi transformuje do patologickej zavislosti na cyklicky sa opakujucich sexualnych aktivitach. alebo novu definiciu mikrokozmu. alebo deviaty rozmer. alebo prd uvazneny v deviatom rozmere. alebo sukajucich smolkov. alebo idem radsej citat verbalove komentare, nech mam zachraneny vecer.

• 24.2.2013  01:58
    Apokalypsa (1979)

v poslednej dobe mam stastie na kvalitne predlohy a mizerne sfilmovania. coppolova apokalypsa sa tvari ako vysokohodnotny a originalny film, pritom nim vsak ani zdaleka nie je. predpokladam, ze kazdy sudny clovek, ktory cital conradovo temne srdce, len vyvrati oci a zaskuci "co bola toto za kravina?". posolstvo a temny pribeh conradovho romanu, ktory skvele vystihuje svoju dobu, je v apocalypse o sto rokov neskor usmevnym anachronizmom. uz len samotna plavba lodkou po rieke je v dobe parhodinoveho letu a zoskoku parasutistov dost velky fail, ktory ujo coppola asi prilis nedomyslel, kedze fical na LSD a pocital zlatych chrobakov na plafone. rovnako conradove drsne pomery v belgickom kongu a brutalne zotrocovanie domorodcov padli za obet akejsi slabomyselnej pobreznej estrade v case vietnamskej vojny. uzivatelia, co tu (podobne ako coppola zlatych chrobakov) vidia "zlo, ktore stelesnuje vojna", by sa mali prebrat z prefetovanej noci a pozastavit nad tym, ze conradov pribeh nema s vojnou nic do cinenia a ze tato je aj v apocalypse cisto ramcova. na zaklade coho je tu tzv. protivojnove posolstvo silne deformovane a diskutabilne. conradovo zlo sa prejavilo v psychopatii jedneho cloveka, o co sa dost nepresvedcivo snazil aj coppola. ale tym sa pointa totalne minula ucelu a divak vlastne ani nevedel, co pozera, pretoze reziser ani nevedel, co chcel natocit. okrem toho posobila vyse trojhodinova verzia ucinnejsie ako dvojita davka rohypnolu. chcem naspat zabity cas zivota!

• 15.2.2013  04:45
    Pevnost (1983)

za sprznenie vynikajucej wilsonovej predlohy by si mann zasluzil natiahnut na skripec a mlatit SSackym obuskom po vajciach, az sa mu z nich vyliahnu konzultanti s kompletnym navodom na tocenie filmov podla kvalitnych bestsellerov. keby to niekto zaciatkom osemdesiatych rokov urobil, nevzniklo by mozno zopar dobre hodnotenych filmov, mne by vsak vonkoncom nechybali. tento artovy vyplach z illinois dojebabral aj to, co by podla mna nedokazal ani pacient v tazkom stadiu schizofenie z pezinskej liecebne. vynechal vsetky zasadne dialogy, ignoroval postupny vyvoj postav a kompletne sa vybodol na atmosferu plizivej hrozy, ktora citatela sprevadza pocas celeho romanu. namiesto toho si povymyslal vlastne sceny, vlastne dialogy (niekde na urovni absolventov lesnej skolky), z protagonostov spravil hystericky vrieskajucich psychopatov a zo zla uvezneneho v pevnosti akehosi krizenca medzi batmanom a fantomasom. divak, ktory nepozna predlohu, len mohol otvarat usta a pytat sa "what the fuck", kedze extremne skoky v deji a kvantum vynechanych suvislosti degradovali pribeh na absurdnu pakaren lacno posobiacej televiznej produkcie. ale dolezite, ze mann ukazal watsonovej bobra v plnom zabere - nieco take predsa nesmie chybat v ziadnej artovej pixovine. hviezdicka ide za skvely soundtrack od tangerine dream, zvysok do odpadu. nebol by to vsak mann, keby nedodrbal aj hudbu a pri priserne vybalansovanom zvuku ju nenarval do uplne nespravnych scen.

• 14.2.2013  04:33

nemy uzas sa nekonal. tarantino si bastardmi nastavil latku prilis vysoko. a django nedoskocil ani do polovice. film je dobre natoceny, dobre sa nan diva, ponuka nam fantasticke herecke vykony v podobe uzasneho samuela jacksona, lea dicapria a christopha waltza (podla mna skutocnou hviezdou filmu je jackson, leo & christoph tesne za nim. foxx je slabsi priemer, omnoho viac by mi do jeho role sedel will smith). to je vsak asi vsetko. inak je to hype roka 2012. dej je az zanovito linearny a predvidatelny a zaver prebieha vo forme chuck norris verzus hromada mrtvych tiel. este aj masakre v expendables su menej fraskovite ci prepisknute, lebo sluzia svojmu ucelu. ladnost a elegancia likvidovania nackov z bastardov je ta-tam a nahradza ju kecupovy primitivizmus. dalsie minus je neskutocna roztahanost, hromada zbytocnych scen a zufalo zly strih. so smrtou sally menke odisla zo sveta tarantinova prava ruka a na djangovi to citit na kazdom kroku. spoiler: jednym z najvacsich minusov je nezmyselna scena, kedy waltz odbachne dicapria. lacno a hlupo. akoby tarantinovi dosla fantazia na duchaplne zvraty. a po nej to uz ide dolu vodou. v neposlednom rade mi dost vadilo takzvane antirasisticke posolstvo. tarantino sa ho snazil do divaka vtlct vsetkymi otvormi, stopal ho donho ako kukuricu do dedinskej husy. vysledok v podobe zamyslenia, ci nejakych vycitiek sa nedostavil. skor cynicka lahostajnost. django je idealny priklad toho, ze na dobry film nestacia len vyborni herci, z ktorych si kazdy poctivo odohra svoju cast, a zopar zaujimavych dialogov. je k nemu treba aj dobry pribeh, davku kreativity, ci pamatne sceny, ktore tentoraz tarantinovi chybali uplne.

• 11.2.2013  23:27
    Love (2011)

za tri, s odretymi usami. vidno, ze sa kroner junior snazil. vidno, ze ma talent. a ak nezaspi na vavrinoch, bude sa divat do zrkadla a ucit sa na vlastnych chybach, raz z neho mozno nieco bude. na margo filmu: prve, co mi napadlo, ze je to fontana pre zuzanu z roku 2011. pousmial som sa, pretoze si to vsimli aj viaceri. pribeh je v podstate prvoplanovy, jednoduchy, dlho sa nic vyznamne nedeje (aspon reziser a scenarista nevedia pohnut dejom), potom pride sokujuci zvrat, ktoreho dramaticka kulminacia sa nevyuzije. dialogy su miestami strnule a umele ako socialisticka limonada. najma hlavny hrdina sa casto pozabudne a recituje prve kolo hviezdoslavovho kubina namiesto toho, aby sa vzil do svojej role. dialogy medzi zenami na urovni zdenka trosku. vseobecne sa povrava, ze sucasni slovaci nevedia robit hudbu, nevedia pisat knihy a nevedia ani tocit filmy. a ani love ma zatial nepresvedcil o opaku...

• 6.2.2013  04:05
    Miláček (2012)

prave som docital skvelu knihu od isteho guya de maupassanta s nazvom milacik (fakt vrelo odporucam) a hned som zacal hladat po nete sfilmovanie, kedze ignorovat takuto predlohu by bolo hriechom. a cuduj sa svete, nasiel som. neviem, cim som si tento trest zasluzil, ale asi som niekedy velmi zhresil a nepamatam sa. zatal som zuby a hrdinsky sa konfrontoval s adaptaciou z roku 2012. a vydrzal do konca, za co si podla seba zasluzim rad cestnej legie, ktory v knihe udelil la roche georgesovi du royovi. najprv som uzkostlivo premyslal, ci povodny zamer reziserskeho dvojzaprahu nespocival v podomovom predaji plienok dochodcom s inkontinenciou, pricom ich praca tak otravovala, ze sa ozrali a vlupali do filmoveho studia. pretoze na tak drasticke ponizenie klasikovej rozmanitnosti na okresanu primitivnu jednorozmernost je aj naznak talentu prekazkou. potom ma vsak osvietilo. sucasny divak je uz asi prilis zvyknuty na relativizovanie a jeho mozok zvlada zadelit postavy len na dobre a zle. asi tazko by sa zmieril s predstavou, ze georges duroy bol v romane vychcany, jesitny, egoisticky a nenasytny tridsiatnik z roku 1874 (nie z 1890...), ktory zacinal ako chudobny zakomplexovany plebejec (uf, to je v sucasnosti prilis politicky nekorektne!) a vyuziva svoju oblubenost u zien i vsetku zaludnost, aby sa vysplhal hore. a ze v romane neexistuje ani jedna ciernobiela postava, nikto nie je dobry, nikto nie je uplne zly. je len bud naivny, hlupy, sebaluby, prefikany, alebo sa snazi s kazdym vydrbat. to je sarkasticky obraz spolocnosti guya de maupassanta, ktoreho telesne zbytky od roku 2012 urcite rotuju rychlostou svetla okolo vlastnej osi a po cimetière du montparnasse sa po nociach ozyvaju strasidelne zvuky rozpucenych bielych lariev o vnutornu stenu rakvy. a samozrejme absolutnou korunkou je ten bezpohlavny pudel v hlavnej roli s vyrazom mongoloidneho dietata, ktoremu sa marne snazite vysvetlit, aby si do nosa nepchalo mamickine tampony. rolu oportunistickeho pokryteckeho svihaka s vykrutenymi fuzami obsadit zvonarom z notre dame, s hlasom tensim ako uma thurman, je fakt tazky fail. za toto by si obaja reziseri zasluzili vrazit do zadku parazol a prudko roztvorit. ale nebudeme im predsa robit dobre...

• 29.1.2013  05:32

boratovsky typ drsnejsieho humoru, ktory nemusi kazdemu vyhovovat. mne vyhovuje. fuck you. period.

• 26.1.2013  17:50
    Hitler: Vzestup zla (TV film) (2003)

fantasticky carlyle. kedze som si o adolfovi uz kde-to precital ci pozrel, zhltol som mu strvarnenie jeho roli aj s navijakom. pretoze takto nejako hitler realne vyzeral. nebol to len clovek, ktory cholericky vrieskal po inych a krcovito zatinal paste vo svojich prejavoch. pateticky povedane bol totiz schrankou zla v tak rydzej podobe, ake len zriedkakedy nadobudne ludsku formu. clovek bez duse, bez vnutra a namiesto toho len kolomaz nenavisti a hnevu. preto mi tu trochu chybali aj dalsie elementy - jeho velmi silny a deformovany vztah k mystike a z toho rezultujuce intenzivne puto k himmlerovi a zalozenie SS (a to, ako jeho antisemitizmus podnietili "klasici" ako wagner). skutocnost, ze tu chybaju himmler, heydrich ci bormann je mierne neodpustitelna. ale napriek tomu full house. len vdaka carlylovi.

• 3.1.2013  21:11

so vsetkou uctou treba uznat, ze vyprava tohto filmu bola naozaj skvela. a spolu s nou aj namet - luxusne prostitutky sa obetuju za dievcenske siroty. k atraktivite mu pridava fakt, ze je situovany do prostredia druhej japonsko-cinskej vojny a do dni znameho nankingskeho masakru. vzhladom na to, ako je dobre az naturalisticky natoceny, az prilis pripomina propagandisticke vojnove filmy sovietskeho zvazu. plne patosu, miestami az groteskne posobiacej tragiky. niet divu, krajinou povodu je predsa ludova republika. preleju sa tu kyble slz a emocie su umelsie ako prsia eriky judinyovej. najpodivnejsi je vsak zvrat christiana balea. z mamonarskeho alkoholika sa po svihnuti carovnym bicikom stane zodpovedny (uslzeny) opatrovatel. mimochodom, asi najhorsia a najnevieryhodnejsia baleova rola vobec. ale predpokladam, ze tunajsi anime uchyli nadrzani z neplnoletych azijskych kundiciek tomu prasknu pat cervenych i s kosacikom.

• 27.12.2012  22:45
    Cena života (amatérský film) (2012)

to sem uz csfd zacalo tahat videa z youtube natocene na nejaky ten akciovy samsung?

• 23.12.2012  20:48
    Eurotrip (2004)

komedia s prekvapivo dobrymi gagmi na urovni bratov zuckerovcov, ktore kupodivu celkom slusne drzia pokope cely pribeh. nebyt teenagersky trapneho romantickeho zaveru, je z filmu normalne skvost. potesili kozy, ftaci (mna skor kozy...) i ine odvazne ci sproste sceny. bratislava bola priam nadherna, skoro ako v realite. rehotal som sa, az som si nechtiac znicil klavesnicu a teraz to ako chuj pismenko po pismenku tukam z mobilu. scusi?

• 23.12.2012  20:36

akosi neviem prist nolanovmu batmanovi na chut. prekaza mi skostnatenost pribehu, zbytocne namocena do nepresvedcivej vazne sa tvariacej psychologicko-filozofickej omacky. nieco, comu sa majster burton s brilantnou lahkostou vyhol. holt, nolan nie je burton, bale nie je michael keaton. a baleovo hrdelne chrochtanie mi dost lezie na nervy... PS: liam neeson ako zaporak nula bodov.

• 22.12.2012  17:50
    Atlas mraků (2012)

dlho som zapasil s dilemou, ake hodnotenie udelit. pretoze tiez patrim k skupinke divakov, ktorym sa jednotne dejove linie zdali prilis abstraktne, skakanie medzi nimi nedavalo prilis zmysel a pointa ku koncu chybala uplne. prva myslienka po skonceni filmu bola, ze keby som to mal citat ako knihu, asi by som sa unudil k smrti. ale... tykwerovska rezia, obrazy, masky a herecke vykony naozaj lahodili oku. dobre sa na to divalo a tri hodiny presli prekvapivo plynulo. davam za tri, sice s odretymi usami, ale respekt pred filmarskou odvahou a originalitou. keby to tocil niekto iny trochu inak, bola by z toho pravdepodobne katastrofa.

• 22.12.2012  17:43

pobavilo. tiez som nazoru, ze ide o najlepsi diel serie. tentoraz nejde o film pre deti, mladez a cerstvych absolventov autoskoly, ale trochu sa tu aj striela. vin diesel a the rock oproti sebe - to ma celkom gule :)

• 15.12.2012  04:44

zapasil som so sebazaprenim a ochotou dopozerat to do konca. napokon som to vypol pri zaverecnom blabole so starou babou. film chce byt cool, chce byt ackovy. s rovnakym vysledkom ako ked si dedinsky sedlak vytunuje svoje stare daewoo, da mu tmave skla a dvojity vyfuk a potom sa mu ten jeho serbel rozsype pri prvom pokuse predbehnut 20-rocny mercedes. podobnym dojmom posobil onen film. ze sa kazdu chvilu rozsype, hercov s reziserom odvezu do blazninca a zvysok casu vyplnia titulky, pripadne obrazky hrajucich sa steniat z internetu. cele je to totiz jedno velke panoptikum amaterizmu zlatane do mozaiky pomocou najotrepanejsich klise a stereotypov. werner daehn a jean reno vyzeraju zalostne (a to som necakal, ze sa herec ako reno moze ocitnut v tak nestravitelnej roli). fox ako zaporak s priskrtenym hlaskom, priblblymi grimasami a vypulenymi ocami zasa posobi, akoby cely cas nosil v zadku ruzu od jana novotneho. davam jednu hviezdu ako symbol tej cokoladovej, z ktorej tento vykal s najvacsou pravdepodobnostou vyliezol (a ano, su aj horsie filmy...). btw, coho je cross doktorom? prdenia do vankusa? fukania na hrebeni? alebo sa zastavil na vikend v plzni?

• 28.11.2012  03:50
    Halloween (2007)

solidna vyvrazdovacka nielen teenagerov, hommage na carpenterovu klasiku. tomuto davate po dve hviezdicky? ale no... why so serious?

• 23.11.2012  05:49

film, ktory zobrazuje a ktory sa pyta. zobrazuje opiciu atmosferu i cely ten pocit blbej bezutesnej nalady, ktory tu stale pretrvava. a najma pocit bezmocnosti a krivdy z toho, ako zopar skupin gaunerov ovladlo celu krajinu. PS: a co si cakal marius? toto nie je porno s maloletymi aziatkami, ktoremu by si mohol dat 5 hviezdiciek. opat raz si si zmylil cintorin a cikas na zly hrob. reziserkina ambicia nastastie nebola ukazat viac z koktania tety krempaskej a onanie edka chmelara (uplne stacilo jeho par teplych slov), rovnako ako film zdaleka nebol iba o gorile. banda neschopakov by sa asi neopierala o svajciarsky model priamej demokracie a reziserka by ho nekladla do popredia, ze? kurnik, kam sa ta piussi len hrabe na tvoje IQ, ktoremu sa vyrovna uz len velkost tvojho analneho kolika. mozno by stalo za to natocit film o tebe a tvojej bezhranicnej genialite. ako sedis doma pred compom, pozeras striedavo naruta a ficove fotografie a s rutinou hentai-majstra zapasis s vlastnou erekciou. k tym piatim cervenym hviezdickam by som ti prilozil aj ruzovy kosacik s kladivkom :)