• Krátkometrážní
  • Sportovní

Aaron Hernandez: V mysli vraha (2020) (seriál)

Třídílný seriál o člověku, který je v České republice absolutně neznámý, ale v Americe je (byla) jedna z největších osobností a nejlepších hráčů americké NFL. Musím tu potvrdit z předchozích komentářů, že to je jiné než na co jsme zvyklí od Netflixu a určitě to mohlo být zpracováno do jednoho samostatného dílu, ale vzhledem k tomu, že jsem doposud o Aaronu Hernandezovi neslyšel, tak mi ten samostatný první díl pomohl jisté věci o něm pochopit a poté jsem si už vyloženě užíval ty ostatní dva díly. Dostane se na všechno, Aaronova minulost, kariéra v NFL, soukromé telefonáty s rodinou, soudní proces a nakonec i lékařská vyšetření jeho mozku. Celkově to nebylo špatné, ale jak se tu už píše, chyběl tomu větší tah na bránu. Každopádně jako doplnění informací to posloužilo dobře. A až podezřele to připomíná případ O.J. Simpsona. /70%/

Absolvent (1967)

Kultovka jako blázen o tom, jak kluk vystoupí ze stereotypních kruhů své noblesní rodiny tím, že začne spát s Ms. Robinsonovou (která je kultovka sama o sobě) a která je ještě do toho jen tak mimochodem kamarádka jeho noblesních rodičů a do toho všeho se ještě zamiluje do dcery Ms. Robinsonové, pro kterou by udělal naprosto cokoliv. Geniální námět a ještě geniálnější zpracování, protože tenhle lehce bláznivý film nenudí ani minutu, Dustin Hoffman se pro tyhle role narodil, tady a v Rain Manovi jde nejvíce poznat, že jeho herecký um je sakra vysoko. Krásný příběh, dokonalý konec, Dustinovo auto, který miluju a doplňující muzika z tohohle dělají naprosto poprávu jednu z těch kultovek, na které se krásně vzpomíná a jednoduše sleduje znova a znova a znova. 5*

Adamova jablka (2005)

Anders Thomas Jensen, máš můj respekt... takových emocí jsem během filmu snad ještě nezažil. Žánrově nezařaditelné, a přesto jednoduše geniální. Čisté 4*

Ad Astra (2019)

Celkově se mi film líbil, ale nelíbí se mi, že se zde míchají takřka dva styly scénářů, které by se míchat prostě neměly. Na jedné straně máme akční scény, které sice jsou zajímavé (piráti na Měsíci á la Mad Max ve vesmíru nebo nakažené opice v raketě) ale bohužel vypadají jako vystřižené z béčkového filmu (vyjma výborné úvodní exploze) Na druhé straně se to snaží vypadat strašně moc inteligentně á la Interstellar, ale tohle skončilo tak ve třetině cesty, což je velká škoda, protože to mohlo být daleko, daleko lepší a potenciál to taky mělo. Každopádně se mi tu zalíbil samotný Neptun, který si nepamatuju, že by někdo takhle vykreslil. Co už se mi líbilo méně byla samotná výprava za tátou (což tvoří podstatnou většinu filmu). Člověk tu najde chyby, když u snímku bude přemýšlet a něco se mu nebude zdát ani když si u toho bude chtít jen odpočinout a to mi jednoduše nepřijde fajn. Lepší 3*

Air: Zrození legendy (2023)

Po zhlédnutí jsem vyloženě nadšenej, jak celý film dopadl. A nejde mi ani tak o příběh, ale o fakt, že to je celofilmová konverzačka, která v ani jeden moment nenudí, je zajímavá a jenom koukáte, sedíte a hltáte tenhle příběh a to podle mě mluví za vše. Navíc z toho jdou cítit ty pravé a poctivé osmdesátky, pouštění největších 80's hitovek v podkresu celého filmu je stejně geniální tah jako nápad s Air Jordan. Herecky to tu nemá chybu, nejvíce se mi tu líbila Viola Davis, kterou si sám MJ do role své matky vybral a nemůžu mu dostatečně pogratulovat, neskutečné kouzlo sem vnesla. Damon v roli přípomínající Cruisova Jerryho Maguiera, Affleck v menší a přestřelenější roli CEO a je to zase radost tady na oba koukat, obecně je na tenhle film velká radost koukat, asi to bude tou dobou, kdy byl svět ještě v pořádku. Lepší 4*

A.I. Umělá inteligence (2001)

Nemůžu říct, že bych si ten film v každé chvilce užíval, pro mě to bylo trošku překvapivě i nezáživné v některých momentech, ale když se nad tím zamyslím, tak Spielberg ten scénář udělal fakt dobře. Nakonec je tu tak nějak od každého něco, ale právě díky tomu diváka stopáž neodradí a film se mu poté odmění naprostým půlhodinovým emocionálním dojákem, který musí hnout s úplně každým a je mi jedno kdo jste a co vydržíte. Ve výsledku lehčí spokojenost. Slabší 4*

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Mám rád filmy, které jsou většinou pro americké publikum nebo z jejich historie, ale tady je to takové nemastné neslané. Přitom to nezačalo nějak špatně, záběry z vietnamské války nebyly vůbec špatné, jenže po pár minutách se jde přímo na děj filmu a tam začíná ta pravá nuda... film je založen na spoustě zbytečných dialogů, postavy vyloženě nenadchnou a asi jediné pozitivum je Tom Hanks, který se do role hodil vcelku dobře. Konec s aférou Watergate sice navazuje, ale přišlo mi úplně zbytečné takhle ukončit film. Možná i samotný film o Watergate by byl zajímavější a hlavně ne tak nudný jako tento. Spielberg zklamal. Čisté 3*

Alfa (2018)

Boha jeho, jak někdo může vymyslet, že film začne spoilerem a celou první půlhodinu tak vidíme nezáživnou nudu, která stejně víme jak skončí, navíc u filmu s tak krátkou stopáží. Do toho je to celé strašně přeefektované a hlavní postava nesympatická, jen ten vlk byl super. Zlaté 10,000 BC v tomto případě. Čisté 2*

Ali (2001)

Od Aliho jsem čekal naprosto odlišné zpracování než nám tu Michael Mann naservíroval - není tu moc boxu, je to hodně utahané a je to hodně politické, což je takřka cesta k záhubě, navíc když se jedná o jednoho z nejúspěšnějších a nejvěhlasnějších atletů všech dob, ale i když tohle pominu, tak z Mannova Aliho jednoduše nejde být odvařený. Spojení sportovního dramatu s politickou rasovou segregací na dvou a půl hodinovém plátně prostě nefunguje. Slabší 3*

Alibi na klíč (2017)

Spolupráce Philippe Lacheaua a ostatních z jeho ostřílené party již nějakou tu dobu sklízí úspěchy, takže byl čas dokoukat tenhle povedený skvost, který je místy přitroublý, ale za mě správně přitroublý - Alibi jsou opět ukázkou toho, co Lacheau dlouhodobě točí a tenhle typ komedií bude dle mého vždycky fungovat. Tohle se musí líbit naprosté většině ! Čisté 4*