• Krátkometrážní
  • Sportovní

Valkýra (2008)

Valkýru jsem už několikrát viděl, ale ne vždy celou a pamatoval jsem si z ní víceméně jen konec, to jsem teď napravil a jsem za to moc rád, protože celý ten samotný build-up směřující k převratu je vykreslen dobře a dobře se na celý film kouká. Tvůrci těží především z emocí - logicky se přeje plukovníkovi Stauffenbergovi a jeho převratu, ale ještě více se nefandí Adolfovi, film díky tomu ke konci správně graduje, protože víme, jaké zlo mohlo být odstraněno. Naštěstí zanedlouho bylo. Čisté 4*

Saltburn (2023)

Dekadentní artovka, která je záměrně úchylná, dráždí a vyzývá, co to jde. Emerald Fennell si rozhodně umí vybrat obsazení do filmu, protože trojka Keoghan/Elordi/Madekwe táhne už na papíře, a když se k tomu přidá Rosamunde Pike, tak je o finančním úspěchu jasno. Co se týče příběhu, tak je zajímavý, ale jaksi nedotáhnutý, především vztahy mezi postavami nejsou propracovány, což vadí především v druhé polovině a na samotném konci. Konečný "zvrat" mě nechal vyloženě chladným. Čisté 3*

DogMan (2023)

Žánrově různorodá jednohubka, kterou Besson překvapil nejednoho diváka, včetně mě samotného.  Caleb Landry Jones s parádním hereckým výkonem a potvrdilo se nám tu, co už všechno víme, a to, že psi jsou milionkrát lepší než lidé. Plusové body za flashbacky z dětství a za vyvražďovačku kartelu! Čisté 3*

Zuřící býk (1980)

S Rockym všemi proklamovaný nejkultovnější boxerský film, tenhle ale není vůbec o boxu. Scorsese jako jediný dokáže s naprostou grácií vyprávět filmy o postavách, které nejsou vzory, ale jsou naopak na první pohled dosti odpudivé, což je i příběh Jake LaMotty, který je vyprávěný jedinečným stylem. Je to trošku paradox, protože De Niro, tu na první pohled bojuje s ostatními boxery, aby získal vysněný titul, ale ve skutečnosti bojuje sám se sebou a boxerský ring je jeho trestající místnost. A i když tady nejde v hlavní řadě o samotné zápasy v ringu, tak "tancující" kamera sledující De Nira zápasit je opravdu exkluzivní. Scorsese je mistr filmařiny a diváka tu svým vyprávěním vyloženě dostane, donutí nás si myslet, že s každým příštím úspěchem se Jake změní a bude z něho dobrá duše - když se dá dohromady s Vicky, když začne být respektován v boxu, když už konečně vyhraje titul, když odejde do důchodu nebo když si konečně začne vychutnávat svoje jídlo. Těmihle radostnými maličkostmi docílí, že divák začne postupně věřit v dobrý konec, jen aby je pořádně zakopal do země. Jake neustále dělá sám i jiným neodpustitelné věci, z čehož plyne, že někteří lidé jsou nezměnitelní a to jednoduše bolí. Opravdu skvělý film. Čisté 4*

Mimic (1997)

Z tohohle filmu ve mně hoří rozpolcené pocity, na jednu stranu přehnané béčko, které mě svou nekvalitou odrazovalo od dalšího sledování, ale zároveň skvěle vytvoření "brouci" a skoro až Vetřelcová atmosféra s několika povedenými lekačkami. Bohužel typicky rutinní konec společně se špatným střihem a slabými akčními pasážemi tomu tady moc nepomáhají, což zabolí o to více, že tohle dílko mělo obrovský potenciál. Škoda. Čisté 3*

Kód 8: Část 2 (2024)

Krátký film byl skvělý, první celovečerák usmrkaný průměr, no a tohle už je těžký podprůměr. Bratry Amellovi vždy uvidím rád, ale tohle zazdil především špatný scénář a strašně málo akce. Jednoduše řečeno zbytečnost, vyvarovat se. Čisté 2*

Ferrari (2023)

Pro Michaela Manna mám velkou úctu za to, co nám za jeho režisérskou kariéru přinesl a kolik radosti vykouzlil, a ani tady to rozhodně není špatné, bohužel film vychází po několikaleté vlně strhujících závodnických filmů jako třeba Le Mans '66 a Ferrari je jednoznačně v jejich stínu a také tam zůstane. Člověk by paradoxně od téhle červené značky čekal, že se bude jednat o film, který bude typově něco jako Rivalové, ale opak je pravdou a jedná se o takové nedotáhlé životopisné drama s trochou závodění. Musím uznat herecký výkon Adama Drivera, ačkoliv se do role Enza vůbec nehodil, rozhodně mu není podobný, ale z herecké stránky bomba. To stejný Penélope, jí bych zbraň do ruky rozhodně nedával. Ve výsledku z toho jde cítit, že se jedná o Mannův vysněný film, a také proto se nebudu nijak nasírat a uznám fakt, že to není špatné, ale jen jiné než co mnozí očekávali, včetně mě. Čisté 3*

Jeden život (2023)

Můžeme být rádi, že se vytvořil tenhle film, který je pro nás a naši historii více než důležitý, a že se o něm také v dnešní době dozví i mladí lidé a lidé z jiných zemí. Tohle je jednoduše část historie, která nesmí být nikdy zapomenuta. Co se týče zpracování, tak výhrady budou u takového citlivého tématu vždy, mohlo z toho být naprosto rutinní drama, které by nás akorát naštvalo, ale ve výsledku se tvůrci nemají za co stydět, velkou zásluhu za tím má Anthony Hopkins, jehož příběhová linka vynikala díky jeho hereckému umu, což se plně zužitkovalo na konci při finálním setkání, tam už jsem byl díky němu naměkko. Pětku bohužel dát nemůžu za předválečnou linii, nebylo to špatné, ale tam chyběl daleko větší tah na branku, to mi přišlo lehce odbyté. I tak se ale jedná o povedený snímek a pro Nás, samozřejmě, velká povinnost. Lepší 4*

Tělo (2012)

Takřka hned na začátku filmu jsem věděl, že tu půjde jen o samotný konec a jeho rozuzlení, které bude šokující a v rukou Španělů jsem ani nečekal, že bych ho snad mohl i uhodnout správně, ale tohle byla zamotávačka jako blázen, tohle bych netrefil ani na padesát pokusů. Povedená kriminálka a v jednu chvíli i skvělý horor, což zařizuje především hutná atmosféra a herecké výkony. Čisté 4*

22. míle (2018)

Tak tohle mě zabolelo, přijde mi to jako chudinka mise z Call of Duty, která se tváří bůhví jak chytře, ale nic chytrého na ní není. Ani ten konec nevytrhne se záměrem "šokovat" a ještě do toho tu je Wahlberg celou dobu na přesdržku. Čisté 2*