Ještěřák

Ještěřák

okres Frýdek-Místek
obyčejný chlápek s velkým pérem

homepage

• 4.1.2008  03:08

IMHO asi "nejpoetičtější" ze všech dosavadních oslav života v podání dvojice Hrabal / Menzel, co jsem zatím viděl. Nepočítaje nový, přeci jen trochu jiný film Obsluhoval jsem anglického krále. To zas bude v alejích nablito...

• 14.1.2009  12:40
    Sloní muž (1980)

Brilantní výkon pánů Lynche, Hopkinse a Hurta v jednom z nejlepších filmů o (ne)lidství všech dob. Nechápu, kde ti zmrdi, kteří jej chodili očumovat, brali tu jistotu, že oni jsou od přírody krásní zatímco on ošklivej a ne naopak. Za sebe můžu říct, že páně John Merrick krásný byl, protože měl osobnost, a tu aby člověk v lidech někdy hledal pinzetou. Tohle je osobní. Zajímavé, že film přes smutný konec ve skutečnosti nepůsobí ani moc smutně. Anyway, kolik lidí na světě u SLONÍHO MUŽE asi tak brečelo? ****

• 29.11.2007  09:38

Docela sympatické béčko, které se s tím vůbec nemaže. Plus pěkný bobr roztoužené policajtky. :))

• 18.1.2008  10:48

"Pravou českou" (nebo spíš moravskou) vesnici jsem zažil, pád komunismu leda tak s kačerem po dvoře, přesto se v mém případě nekoná ani poloviční nostalgie a své původní hodnocení - poctivou 1 "*" nezvednu, protože se mi z "poetičnosti" závěrečné fackovačky dodnes mírně zvedá kufr, ačkoli chápu, že správná dobová agro komedie se bez svého fackovacího armageddonu zkrátka neobejde. Upřímně doufám, že se snímek SLUNCE, SENO A PÁR FACEK nevysílal různě po Evropě, protože netřeba, aby zbytek světa okamžitě viděl, jací jsou Slované burani, křupani a idioti. Na to by měli časem přijít sami...

• 18.1.2008  10:47

Dobrý den, kozy ven! Sledujeme útok nefalšovaného agrovidláctví na českého diváka.

• 24.2.2011  14:36

Slunce, seno, jahody a semeno. Troška, to není žádnej troškař. Ten bezpečně ví, jak doplavat k odpadovým vodám.

• 30.9.2011  20:17

Mám značně rád Polanskiho rukopis, je to stará podšitá režisérská lištička! Vlastně mám celkem rád i jeho subjektivně méně povedené filmy. Ale tohle není ten případ. _____ Cecky, střelivo a propocený kalhotky místo roubíku - konečně od Vetřelců zase Síga podle mýho gusta. _____ Potenciál scénáře je vytěžen na maximum a DEATH AND THE MAIDEN tak připomíná precizně vylízaný talíř té nejlepší polívky od maminky!

• 25.12.2009  15:50

Stará francouzská zďorba se žlutými předními světly, snůška šeredných, přesvědčivě hrajících Francouzů (plus Klaus Kinski), tvářících se, jako by od propuknití určité aféry neutrli ani mouše nožičku, uměle působící žabičky na čtvrtou... a tohle všechno se nejspíš snaží zabít Delonka. Uznávám, že první půlka by snesla mnohem přísnější zásah nůžek. Dějově jsem to zvládal jen tak tak - napadá mě, že moc dobře věděli, proč do všech těch zlejch rolí nabrat Kinského a všechny tyhle masky. Na CSFD bohužel "modrý" film, ze kterého lze snadno zmodrat napětím, jak to v těchhle civilních krimikousích umí asi jenom Francouzi.

• 30.4.2008  18:48

První a poslední, co si z SKS zapamatuju, bude jistě vynikající Karel Heřmánek, sakramentsky živý jako vášnivý rybář, houževnatý antinacista i neodbytný prodavač nadčasových vysavačů - ten chlap mě opravdu bavil v každém počasí. Vytáhli se ale i další herci a "překvapivě" také Hrušínský.

• 29.7.2008  18:20
    Smrt na Nilu (1978)

Vynikající adaptace slavného románu Agathy Christie, mé suverénně nejoblíbenější autorky, která měla těch "malých šedých buněk" opravdu vrchovatě. Ačkoliv v záplavě v jádru velmi podobných detektivek, pravidelně sázejících na hrstku dobře rozepsaných a ve filmu navíc výtečně zahraných (a až nerealisticky dokonale "vražedně namotivovaných") postav na malém prostoru, osobně nepovažuju DEATH ON THE NILE za spisovatelčino nej (tím je námětem blízký Ten Little Indians). K pomyslné dokonalosti snímku nechybí moc, snad jen malinko větší emoce (ale co zase čekat za výlevy v době, kdy např. takové nechtíc odhalené prso mohlo zruinovat dobrou pověst vašeho rodu na několik generací dopředu) a více taktní Poirot (takový provokatér on v žádném případě nebyl), mimochodem velmi ucházejícím způsobem zahraný jinak nepříliš podobným Peterem Ustinovem. Už při čtení knihy mě trochu žralo pár subjektivních logických chyb (např. proč Poirot zavčasu moudře nezpacifikoval všechny střelné zbraně, na které při svých čmuchačkách narazil), ale co už. Nevím už přesně, jak moc se režisér držel nebo nedržel předlohy, ale já na konci cítil velkou spokojenost.

• 22.7.2009  22:34
    Smrt panen (1999)

Mohl to být vynikající mysteriózní film zrovna tak jako živé rodinné drama ze škatule "AMERICKÁ KRÁSA a jiné radosti", navíc čerpající z u mě docela oblíbených amerických sedmdesátek, kdy žádný fáro pořád nebylo pro Amíky dost dlouhý, ale výsledek je příliš umělý, zdlouhavý (přitom SMRT PANEN má jenom blbých 97 minut) a divný. A propos, kdyby mě někdo pálil desky AEROSMITH, v bytě toho člověka bych bez násilní nestrávil ani sekundu, ať si říká třeba rodič, bůh nebo prezident. Absolutně hrůzostrašná, takřka nepublikovatelná scéna. Tak alespoň pro příznivce Stevena Tylera a spol. určitě. ;( _____ 60% s tím, že jsem od režisérky LOST IN TRANSLATION čekal více.

• 22.12.2011  19:14

JAKTOŽE SE TO DÍTĚ NEUDUSÍ? NEMŮŽE. JE MRTVÉ. _____ Dvoumetrový Drákula sbírající mrtvé a mrtvější v nablýskaném starém zďorbu. Kráva, obšourník, pseudodrsňák, onan a psychomicinka v jednom autě. No nevžijte se do postav! Alexandra Holden jako sexy psycholožka hledá a nachází v sobě bod zlomu. Tma jak v prdeli. Soustavná lekací špína. Jak myslim řekl Sulik ve Falloutu, všechny cesty někam vésti, krom těch, co nikam nevésti. Bohužel také nulová konektivita s realitou. A teď mě omluvte, našel jsem v nohavici hovno a jdu ho vytřepat.

• 9.1.2010  19:01

Konečně někoho napadlo převést populární a těžko překonatelnou windowsovskou hru Hledání min na filmové plátno! _____ OK, teď zhruba o 8% vážněji. Žil jsem v představách, že se Amíci jezdí do Iráku jenom opalovat, obsrývat od ničeho k ničemu, šolichat na hlídce z bodu A do bodu B, a nakupovat zvířecí porno (což podle filmu HURT LOCKER teda opravdu dělají). Když ve třetí řadě CALIFORNICATIONU o sobě jedna kurtizána prohlásila, že má momentálně kundu jak předměstí Bagdádu, pojal jsem prvotní podezření, že třeba ne-e. No a v HURT LOCKERU jsem pojal všechna další podezření. Nejlepší částí filmu je překvapivě stejně jedna taková fajná přestřelka v poušti. _____ Kathryn Bigelow podezřele vidí do chlapů. Pokud někdo jako Scorsese nenatočí podobně napínavý trhák o opožděné menstruaci, může se z toho časem stát významná voda na mlýn různých feministek.

• 17.6.2011  00:50
    Smrtihlav (1998)

Jeden z nejprapodivnějších filmů, co jsem kdy viděl, s hrdinou, co vypadá jak George Gordon Byron, až jsem čekal, kdy se svou rolí práskne a jme se psát třeba Childe Haroldovu pouť. První půlka v sobě skýtá mnoho velmi dobrých, ale taky velmi špatných momentů (než se leccos vysvětlí - Proyas celkově blbě vede diváctvo), až jsem si skoro začal říkat, do jaký míry bude asi trapný ohodnotit film zase jednou hvězdou, udělenou za očička Jennifer Connelly, která btw pospolu s Kieferem Sutherlandem nehraje, nýbrž HRAJE. Dočkal jsem však času jako Husák klasu, a na druhé půlce pošušňal si velmi! Jednotlivý příběhový bordel a trus do sebe začíná milostivě zapadat, a i když film doslova hýří lacinostma a kalkulama, třeba jako když se v buse potkaj "shodou okolností" dvě osoby, které se vůbec neznaj ("ALE ONY SE JEŠTĚ PŘED 10 MINUTAMA ZNALY!!!"), film se samozřejmě hodně spoléhá na vizuál. ALE - měl jsem z toho za ně bobky, přemýšlel jsem o tom, jak jsou hrdinové z hlediska vyhlídek na normální život pěkně v prdeli (holt jsem ten typ, co fandí papouškům, ať frnknou ven z voliéry), a vydlubal z DARK CITY pro sebe EMOCE - na rozdíl od MATRIXU, na rozdíl od X-MEN. Na rozdíl od VAMPIRE THE MASQUERADE: BLOODLINES (videohra, Troika Games, 2004), kteréžto umělecké dílo mi DARK CITY asi nejvíce & nejčatěji evokovalo. Doporučuju všem - čučte na to. A ne, že mi pak zlověstně napíšete do PM, že je to blbý jak VODNÍ SVĚT, chraň vás ruka Páně . . . . .

• 28.8.2010  02:07

Řečeno terminologií koňáků, DIE HARD je takový kůň Eclipse. Jeho krev totiž taky koluje v žilách dobré čtvrtiny amerických filmů daného typu.

• 10.7.2010  01:55

Memento na dobu, které kralovali policajti bez pudu sebezáchovy, obrovské modré titulky, pornokazety plné bobrů a postvietnamská opice. Potenciál na začátku filmu mnohem větší, než jak to nakonec vysublimovalo. Takové příjemně teploučké hovínko.

• 26.8.2010  14:04
    Smrtící plavba (TV film) (2008)

"Nemusíte být blázen, abyste mohli vykonávat tuhle práci, ale pomáhá to." Jinak mě to moc nebavilo, příliš repetetivní a uměle vyhrocený. Přiznávám, že předtím jsem o takové práci s permanentním nožem u krku neměl ani šajn.

• 24.2.2009  18:42
    Snídaně s Novou (TV pořad) (1994)

Hrozný šajt, dobrý snad jen pro vstávání chtivé hospodyňky z Horní Dolní.

• 16.7.2010  20:34
    Snílci (2003)

Ne nadarmo maj Snílci na CSFD přesně 69%: tento film si to s vámi v šedesát devítce rozdá okamžitě, vždy, a rád. Třikrát.

• 16.3.2009  21:19

Sněženky to mají zpočátku rozjeto dobře, ale pak se začnou nechutně plácat v plejádě více či méně podivných situací, takže i kvalitní machr Duchoslav a můj oblíbenec Suchoš zde válej celkem zbytečně. Kdepak, na takhle depresivní a ufňukanej film je tohle jednoduše málo hluboký a velmi se divím, že na to někdo vůbec lezl do kina - moje vrstevníky to nemá moc čím zaujmout a ti, kteří se s původní studentskou veselohrou generačně svezli, budou z filmu tak maximálně zralí na mašli, protože jim skoro celý herecký ansámbl vlastně ukazuje, že jejich věková kategorie je už tak nějak v prdeli. Želbohu dost zbytečný film, nicméně na druhou stranu - ta Slovenka, co nedávala "Ř", byla moc sexy. :o))

• 19.12.2010  10:06

Další cca tříapůlhvězdičkový CHLADNÝ film od režisérského naturála, který sice už pěkných pár let točí úplně jinde a jinak, než by mu podle mě možná slušelo, ale protože si ostatní kolegové naturálové tenhle rok vesměs válejí šunky, umím si představit, že ono to na toho Oscara přece jenom bude.

• 21.5.2010  02:01
    Solomon Kane (2009)

Mohlo to dopadnout jako s láskou nakroucené béčko pro nerdy. Má to totiž mocinky hezoučké špinavoučké obrázečky! Bohužel, takhle královsky to zcela určitě nedopadlo. Kvalita bojů upadající, mytologie filmu mišmašoidní a natvrdlá. Scénář jde od úseku, kdy se na plátně objeví ta ženská, nejkratší cestou do kopru. Morálka hlavního hrdiny k zahihňání - jinak good job, Jamesi. Ale je to pro veliký úspěch až konec, který naplno dosahuje "kvalit" Lambrusca, levného italského vína z oblasti Kampánie, které není ani dobré, ani se z něho nedá pořádně ožrat. Otázkou zůstává: je SOLOMON KANE nekvalitní jako Lambrusco Rosso, nebo dokonce jako Lambrusco Bianco?

• 12.8.2014  00:58
    Soukromé pasti (TV seriál) (2008)

Někde na internetu jsem si před časem přečetl, že existuje jeden seriál, v němž nějaká mě neznámá ale ňam česká herečka vyplázne kundu, a tak jsem se šel s neskrývaným zájmem poohlédnout po nějakém linku na cuc. Jelikož šlo onu kundu celkem detailně shlédnout už z náhledů na Uložto, největším překvapením tedy zůstala kvalita daného dílu s tolik slizkou atmosférou, že se mi málem vykutálely voka! Všichni to zahráli tak přesvědčivě, jako by odmala měli doma jeden velký incestní pedofilinec.

• 4.1.2010  01:03

[1] Začnu vtipem: Moskva, Kreml, asi 20 minut po sportovním průseru s americkými studentíky v Lake Placid. Účinkující: Chruščov, Brežněv, Andropov. Téma 1: jaderný program. Téma 2: vesmírné záležitosti. Téma 3: kdo sakra nahradí stárnoucí Charlamovu lajnu na příštím velkém turnaji?! [2] Tento dokument jsem od roku 2007 viděl už třikrát a pořád mě baví. Může to znamenat jedině dvě věci: a) téma je mimořádně silné samo o sobě, b) dokument je úžasně strukturován (jenom potvrdím, že v něm opravdu není hokej jako takový). [3] Já těch pět bláznivých Rusů mám rád. Hlavně hubatého intelektuála Larionova si vážím. Švédové si je zde každopádně hokejově idealizují. Bodejť. Jejich skóre proti Sborné za sedmdesátá a osmdesátá léta bych (jako Švéd) v žádném případě nechtěl vidět s plným žaludkem. Byli dobří, ale zároveň v nejlepším (nejen) hokejovém věku dřeli jako dogy a hlavně kvedlali pořád spolu. Kvedlat elitní kanadská pětka let osmdesátých (Bourque, Coffey - Gretzky, Lemieux, Messier) taky pořád spolu, možná všechny ty Canada Cupy a akce Rendez-Vous nejsou tak divácky zajímavé. [4] Rozdíl mezi sovětským a kanadským propadákem: v SSSR by vás sežral Tichonov. V Kanadě 30 milionů Kanaďanů. Zavolejte Gretzkymu, jaké to bylo, dostat na prdel 8:1 v roce '81. Možná byste se taky pět dní schovávali na Floridě (90%).

• 7.6.2008  03:01

Ufff, sledoval jsem Kubricka, nebo Lynche? Ačkoli mi tento opravdu blbě stravitelný film hlava ani žaludek moc nebere (komentováno bezprostředně), domnívám se, že ani jedna ze složek filmu, vyjímaje složku audiovizuální, na plných pět hvězd prostě nemá. Jistě, herci (Cruise, Kidmanka) jsou více než dobří, avšak jejich brutální natahování (celkově si poslední Kubrickovina délku za rámeček asi nedá) dialogů, byť bezesporu oduševnělých, staví jinak brilantní vystihnutí těch nejintimnějších lidských pocitů krapet mimo realitu. Pozoruhodné géniovo loučení, které se fakt nevyplatí sledovat nějak systematicky / pro pointu, ale spíš "lynchovsky". Každopádně je to jediný film svého druhu, absolutní kůl v plotě, kolem kterého kdysi míjel leda vlak jménem MULHOLLAND DRIVE.

• 15.4.2008  06:10
    Spartakus (1960)

Kvalitativně velmi nevyrovnaný film (kéž by se ke zvratu schylovalo déle), na kterém ty roky bohužel JDOU vidět. Skoro všechny scény s Ustinovem jsou ale velmi slušné. :-)

• 12.9.2008  02:37
    Speed Racer (2008)

Já nevim. Nevim, nevim, nevim, nevim, nevim. Überbarevný SPEED RACER možná disponuje zajímavým hereckým obsazením (ač některé herce s překopanými účesy atd. zprvu asi moc nepoznáte), ale podle mě teda neredefinuje nic. Vzato kolem a kolem, osciluje kvalita filmu mezi ***** (všechny závody) a * (všechny dialogy - au au au, to nám to dneska kurevsky tahá za ucho - čestnou výjimkou budiž nesympatický Michael Caine-like konspirativní boss konsorcia). Plus nějaké drobné navrch za pokus o věrohodné reálie na pozadí skrznaskrz nevěrohodného filmu, kterej rozhodně nelze brát vážně. Weeeeeird.

• 21.6.2011  17:25

Nijak extra se mi to jako nelíbinkalo, ALE - takovej INCEPTION může tomuto filmu leda tak závistivě kouřit péro. Emoce bezmocně vlály někde tři dveře za daným ústředním párem, motivace záporných prdelek nejasná, otlapkávání skoro žádné. Závěrem bych zkusil ze sebe vymamlasit něco drobátko pozitivnějšího: Damon ani Bluntová nejsou jako jedni ze skutečně mála hrdinů přeplácaní mejkapem. Výborným fragmentem filmu jest ta improvizovaná řeč, kde Damon končí s baganama v rukách:-)

• 12.4.2010  15:53

Přes značnou romantizaci a přehlížení všelijakých space katastrof nelze než zvolat následující: tady si dal někdo záležet! 193 minut má jen pár filmů na světě a ještě míň si to může reálně dovolit, RIGHT STUFF však ano. Nejlepší byl stejně Sam Shepard (Yaeger) a ten jeho pohled věčného nedůvěřivky, vždy ve stejném úhlu. Zato Wernher Von Braun tu vůbec nevypadá jako sympaťák (kterým asi stejně nebyl, tralala), nýbrž spíš jako neúspěšný absolvent odpoledního kroužku angličtiny pro emigranty.

• 4.3.2008  01:14
    Spáči (1996)

Dobře zpracované divácky vděčné téma a nebo taky o něco slabší Shawshank říznutý Tenkrát v Americe a Tajemnou řekou s hodně našlapanou první hodinou. Cítím se poznamenán a nezapomenu -- 90%. Plus zajímavá role pro De Nira.