Ještěřák

Ještěřák

okres Frýdek-Místek
obyčejný chlápek s velkým pérem

homepage

• 16.9.2017  21:13

Co jsem to, u sta otevřených hrudních košíčků, zase viděl za nealienózní digitální cypovinu? Ohavnost! Blasfémie! Nactiutrhání! Čarodějnictví! Alienismus! Letos je to přesně devatenáct let, co jsem ze svého astmatického výstelku pod rodinný obývákovým stolečkem uzřel prvního Vetřelca, který byl pro změnu přesně devatenáct let stár, ohryzával nervama těsně polistopadový nevalný televizor značky Daewoo a košilatě přemýšlel nad pánevní oblastí Sigourney Weaver, a od té doby se neurodil žádný pořádný vetřelec - enem chujoviny! (Konec grcání nostalgických výronů pozitivně selektivní paměti.) _____ Hýřivý Covenant je samozřejmě efektně natočen a snaží se být dějově vícevrstevnatý, jestliže ale po place běhají (a zejména umírají) nezajímavě napsané a většinou i zahrané postavy, pak má film problém. Stejně jako jinak slušný letošní Life všemožně oživuje nápady a leckdy i celé scény z předchozích kvalitních vetřelců (čímž pochopitelně nemyslím všechny ty komiksové pubertální potraty kolem roku 2005) a podobně jako v Life vypadá posádka "top astronautů on a mission" asi jako výběr top intelektuálů ve filmu Absurdistán. Katherine Waterston je navíc hrozně antisexy :-) a za Sigourney Weaver - etalonem ženských "look sexy & kick some asses" hrdinek - herecky a charismaticky zlehýnka zaostává. Část posádky člověk rozezná teprve až když je něco pokouše nebo rovnou sní ("wow, tenhle týpek tam byl taky?") - žádnou Vasquez či Hudsona zde nehledejte. _____ Zdaleka nejlepší "alienismus", co jsem absolvoval, je tak zhruba od Vetřelce 3 videohra Alien: Isolation, která má tíživější atmosféru, velmi dobrou heroine (A. Ripley), lépe napsané postavy a přes až přehnanou úctu k látce & mnohé kopírování působí koherentněji a realističtěji. Paradoxně to vypadá, že na dvojku už jaksi nebudou krejcary, což zřejmě nebude významný problém Ridleyho ansámblu...

• 22.2.2007  00:12

Hrozný galimatyáš, kdy "blbec" Jeunet asi tak co 30 sekund chčije proti větru. Makabrózní genetické inžynýrství, nevetřelcoidní vetřelci, Ripleyova pronášející jakési z kontextu vytržené žvásty o píchání, legrácky za každou cenu. Gangstas se smellem lonsangeleských strýt boyz a Ron Perlman, který se IMHO do filmu tohoto typu hodí asi jako sůl do nudlí z mákem, jako kápo bandy hloupě se chovajících, povrchních, mizerně rozepsaných charakterů - byť herecké výkony jako takové štymují a mile mě překvapily. Oproti tomu velkým kladem jest mile rozkreslený vztah zvířenou nadopované Ripleyové/Weaverové a Winony Ryder (zamindrákovaný sexy okatý android - hahaha). To jediné, plus sem tam nějaký vizuál, se asi Jeunetovi povedlo. Ten znásilnil všechny vetřelcofily a vetřelcology přímo do prdele, ale ještě docela příjemným způsobem, na rozdíl od věcí budoucích (AvP, AvP 2). Pořád ještě to JE Alien.

• 13.10.2009  21:29

"Schovejte to. Okrádáme banku, ne vás." --- Přechytralých plků už tady zevluje dost, takže se omezím na tvrzení, že jsem se po velkou většinu stopáže dobře bavil. Jsem vůl, když mi to v roce 2009 stačí? Nemálo takzvaných moderních filmů má s tímhle požadavkem značné problémy... Celá ta přestřelka kolem Lil' Bohemia je pěkně kulervoucná a stejně vzrušující by byl i příběh, kdyby ho Mann jedním mocným režisérským šmahem nepřiškrtil, tedy přesně naopak, než se zachoval v HEAT. Třebas mu to nedovolily reálie - nevím, nestarám se (70%). --- Film bez větší historické hodnoty, ale vysoce koukatelný. --- Blbý dodatek pod čarou: už potřetí (předtím PRESTIGE, DARK KNIGHT) mě urazilo, že Baleho postava ve filmu nenatáhla brka.

• 20.11.2009  22:48

Rafinovanější a zábavnější podívaná než Epilog, ale chtělo to vidět jeden a půlkrát. Obzvláště vězeňský masakr motorovým jeepem je fajný jak chleba s máslem, a kdyby se film nerozjížděl, jako kdyby měl v gatích těžce nasráno, mohlo by to bejt i za pět - holt krásný řemeslo.

• 20.11.2009  22:48

Skoro stejně dobré krmivo pro chlapy jako Prolog a interakce "Mesrine versus lid francouzský" (rodinný výlet s lumpy, pragmatický dědeček) jsou vyloženě eňo ňuňo, stejně jako Mesrinovy obličejové a váhové proměny. Gérard Depardieu mi zase po hodně hodně dlouhé době připomněl, jaké to je, setkat se ve filmu s dvojrolema. Nebejt toho dementního spoileru na začátku Prologu a vlastně i na coveru filmu, tak je ten natahovanej konec snad i napínavej. Takhle nechápu, co ty režiséry vede k tomu, vyžvanit to ven po 30ti sekundách.

• 1.1.2010  22:20

Tento film je pěkně nadržený. Moje vůbec první setkání s Woody Allenem. Tak trochu musím přiznat, že jsem z Allena jelen. Fajn, že je na CSFD jeho adresa. Mohl by za mě chodit na zkoušky psychologického charakteru. Co? Woody?! (Že nejerotičtější oplodňováky, erhm vlastně filmy, v Hollywoodu momentálně točí 76letý "dedko", je shame pro mnohý mladý režisérský ucha. Trošku.)

• 3.7.2016  23:27

Spíš krvák než drama, spíš prdel než horor. Korejské torture porno, které nemá s realitou cokoli společného - avšak kvalitně zahrané a natočené, místama s pěknou krvavě poetickou atmosférou. Čekal jsem vážný film na úrovni A Moment to Remember, možná korejsky neuchopitelný a místama nepochopitelný, ale tohle chápu vyloženě jako krvavou hyperbolu. Psychologického je na tomto filmu prakticky úplné hovno.

• 22.7.2014  23:46
    Vikingové (TV seriál) (2013)

Dvacetidílná ambivalentní krvavá šlamastyka, drsná jak hnusným mordem zacákané stěny Valhally. Po celkem silných Tudorovcích a trochu měkčích Borgiích vypilovala HBO sžití a držpalečkovství s charakterama k úplné dokonalosti, přičemž tradičně šoustá kámen cihlu, každý průběžně miluje každého, panovníci si dokola jakožto brusivo na svůj úd kutí nové a nové kočky, pohané si vyžvaňují anglicky atd. Každá postava v seriálu něco významně zkurvila a přesto ji divák jakožto stranící kokot musí mít rád, a to se mě líbilo. Akorát u té milé plicní scény "reversed Prometheus" jsem se trošku málem pogrcal, no. Come to the dark side, we have axes. Kdejaká fennoskandijská buchtice se ohání sekyrkama lépe než kdy já budu, jak by lakonicky prohlásil kouřový Béda, emancipace zasraná...

• 10.1.2014  18:50

Jemný film pro jemné diváky... Epesní usměvavá míca z ostravského Cinestaru vpravo uprostřed, které jsem se ptal na volné fleky, nechť se mi s pozvánkou na kafe ozve do profilu, a toho nádheru, co seděl vedle ní, nechá doma!

• 23.11.2007  19:55
    Vodní svět (1995)

I když tu pátou hvězdu přidávám ze značné nostalgie, pořád je to výborný film z výborného světa s výboným Costnerem; hlavně začátek je bezchybnej. :-) Někdy v létě jsem si navíc WATERWORLD konečně přinesl z trafiky, takže panuje velká spokojenost. Kdo chce psa bít, ten si na Costnera & spol. hůl vždycky najde, ale když je člověk do někoho nebo něčeho doslova zamilován, pak tyto chyby překousne. :-)

• 21.4.2010  00:16
    Volavka (2002)

Kunda párek, mě snad není souzeno vidět jediný z asi tak tisíce existujících filmů jménem VOLAVKA, který by ve mě něco zanechal. Zrovna tahle verze mě osobně přijde zhruba tak zblázněná, jako jeden z jejích zmateně rozepsaných hrdinů. _____ Jako by nestačilo, že Asiati přijdou Evropanovi všichni na jedno brdo, ona capina z Hongkongu tomu ještě napomáhá. Kromto, v tomhle filmu by vypadal jako drsňák i bukvička Klinger z M*A*S*H. Jo a dialogy jsou zhruba tak košaté, jako hrát Fallouta s Inteligencí 1 až 3/10. VOLAVKU snad mírným způsobem omlouvá jen to, že můj dnešní komentář je úplně stejně mizernej, takže bych měl držet hubu, krok, a moč.

• 5.12.2008  22:37
    Volejte řediteli (TV pořad) (1994)

"Ne, Nekonečný příběh ani Vetřelce letos potřetí skutečně reprízovat nebudem!" :((

• 1.10.2008  21:13
    Volný pád (1993)

Celkem pyskatá obžaloba věcí, které jsou na draka but we get used to it, s velmi kýčovitým koncem, kde ale podle mě zlo a hloupost zvítězilo nad dobrem, inteligencí a schopností účinně kriticky přemýšlet. Je to už 20 roků, co minimálně v Česku kultovní ekonomicky nehodnotný exarchitekt jaderných hlavic dal se stříkací pistolkou v ruce nažrat žralokům, ale mnohé se stále nezměnilo.

• 14.12.2018  01:40
    Volyň (2016)

Film z cyklu Festival otrlého diváka. Neměl by se na něj dívat nikdo, kdo nemá z hlediska naturalismu natrénováno na Gibsonovi nebo úchylech typu Pasolini nebo Zahler. Možná bych se nebál postupně začít u podobného snímku Idi i smotri (který mi přišel méně šílený, než Volyň). _____ Film nemá nic společného se slaďoučkýma a směšnýma hollywoodskýma filmama emerickou optikou o východní frontě či partyzánech, funguje jako reálná sonda do života v podstatě i našich předků. Natočil jej Polák a na Ukrajině je dodnes zakázán (no comment), a já jsem velmi rád, že mezi ČR a Ukrajinou je dlouhý špunt jménem Slovensko (kterého, protože spolu máme "dospělý" vztah na úrovni, naopak velmi lituji). Jedná se o "válečnou road movie" matky, za kterou se postupně batolí až capká malé děcko (které postupně přijde o 1 vlastního a 2 nevlastní otce, aniž by bylo z filmu zcela jasné, kdo je biologickým otcem). _____ Matka předčasně dospívá z naivní blbky, protože se v krátkém časovém úseku musí vyrovnat s: majetkovým sňatkem, nacisty (ti jsou poměrně v pohodě, protože jejich zabíjení má řád, je předvídatelné a nemučí), bolševiky (+rozkulačení), banderovci. Počet žijících lidí v sociálním kruhu rodiny se s postupem války stále zmenšuje až nakonec není kam utíkat. _____ Film je ukázkovým mementem, proč na pořádně nevymezeném prostoru nemůže dlouhodobě pospolu žít více odlišných národností a kultur vzájemně velmi dlouho znesvářených. Z pouhých komentářů pod trailerem na Youtube navíc zřetelně vyplývá, že máme možná za sebou jen poločas, protože se ten problém bude velmi pravděpodobně "řešit" v příští válce (která určitě přijde), tedy v nejbližším období chaosu a bezpráví. _____ Přitom je to jen pár hodin cesty autem, velmi znepokojivé. Posledních 30 minut filmu je naprostý zmar a maras, podpořený fakt obskurními ambienty.

• 11.6.2008  14:55

To už je kurva dávno, co jsem tenhle krásný (ale ne tak jako Vzpomínky na Afriku) film viděl. Na knížku to ale nemá - nikdy nezapomenu, jak má tehdy ještě nevinná mrněcí duše nad černobílou fotkou hrobu Elsy přemýšlela, co tím chtěl celkově básník říci. Pro Elsu a Lassie jsem měl vždycky slabost. :)

• 11.1.2008  12:28

Páni. Nezklamalo + bude se zřejmě ještě chvíli rozdejchávat.

• 16.3.2009  18:26
    Vox populi (TV pořad) (1994)

Nó, berme to tak, že něco v tý TíVí asi běžet musí, erhm. Ani ty posraný reklamy se samy neprodaj.

• 22.9.2007  15:56

Představ si, jezdí tam jeden sedmdesátiletej a je to eso!

• 12.2.2018  11:33

Jelikož jsem poprvé četl knížku snad ve 12 letech, nemám ani páru, do jaké míry je tahle nová adaptace pro nezaujatého diváka funkční nebo předvídatelná. Z toho, jak Poirot dedukuje věci kulometnou palbou a rozdrtí asi tisíc lží za minutu, mně přišlo, že způsob a motiv vraždy je úplně jasnej. Žádný velký majstrštyk to teda nebyl, ačkoli se na to docela dobře koukalo. Co by na zaláskovaného, sebestředného a vysynchronizovanéhoo obsendantně-kompulzivního Poirota asi řekla Agáta, kdyby žila.

• 30.7.2008  15:31

Slušná Lumetova práce. Jako správný hodný klučina se držel předlohy (na dnešní poměry celkem jako klíště), ale přesto do "konkurenčního" DEATH ON THE NILE něco chybí (u verzí knižních je tomu IMHO naopak). Ale možná je to dáno tím, že si z knihy dodnes vybavuji první poslední, zřejmě proto, že je knížka tak skvělá. Zajímavý a sebevědomě zahraný Poirot, napůl mimořádně "poirotovský", napůl velmi nepoirotovský (cholerický / afektovaný). Pamětníky jistě potěší milá rolička pro Ingrid Bergman. Závěr tohoto mistrovského díla je jistě šokující a skvostný, ale jen pro chronické nečtenáře. Je vrahem zahradník? :-)

• 13.8.2009  16:57

Jóóó děti, ochočit si hladovýho velociraptora, to není jako práce s buzolou! To dokážou leda rozměrově přepísknutí, tankoidní býložravci s mozkem o velikosti vlašského oříšku a koulema na ocase pevnějšíma než játra alkoholika matadora.

• 25.9.2010  21:40

Myslel jsem si, že dva nazdárci slezou Eiger, Hitler je oba poplácá po zádech, zabéká se nějaká patetická bavorská lidovka, a samozřejmě společně ošukají tu reportérku, protože mají koule a duši, zatímco ten vyčuchlý reportér (kolem kterého se děly ve filmu fakt nudný věci) jako že né. Naštěstí ze Stölzlovy kinematografické dělohy nakonec vylezlo něco docela jiného. I když, naštěstí, to mohlo v případě NORDWAND znít pěkně masochisticky. Jo, jo. Někdy i každý nezmodralý nepomrzlý prst dobrý.

• 1.12.2007  05:47

Podle mého rádoby skromného názoru nejlepší česká komedie ever. EVER! :-) (Pelíšky beru jako vážný film)

• 30.4.2008  18:47
    Vrána (1994)

Velmi těžko se mi na film soustředilo s vědomím, že jedna ze scén uvnitř bude zároveň posledním randem Brandona Leeho s kamerou (jo, jsem v jádru celkem morbidní stvoření - asi jako všichni). Tři hvězdičky by byly pro stylově nadsazený biják málo a pět by bylo nejspíš jen známkou lítosti nad Brandonem. :-(

• 29.6.2007  01:17

Brutálně čisté řemeslo. Šóšenk je nadfilm.

• 12.4.2009  21:52

První jsem accidentálně myslel, že sleduju "toho" Vymítače v rozšířené (modernizované) verzi, a některé scény (neuvěřitelně směšné hyeny) tomu roku 1973 řekněme odpovídaly, ale pak se film začal měnit v neskutečný galimatiáš, nechtěný / krví zacákaný humour a blábol, takže jdu ze všeho nejdřív vyfackat všechny lidi, kteří se podíleli na této pakárně, a bezprostředně poté sebe - za očividné spláchnutí mozku do hlubin hajzlu. Snad ještě větší cvokárna než MUMIE, která si dýl než do úvodních titulků alespoň na nic seriózního nehrála.

• 22.4.2008  03:34
    Vyvolený (2000)

Velmi efektně natočená hovadina. "Myslím", že shlédnutí Vyvoleného / Unbreakable (to si kurňa ti překladatelé můžou dělat se jménem co chtějí?) v české verzi filmu taktéž dvakrát nepřidává...

• 29.6.2007  01:01

Streepová je sladká, Redford sympatický, ovšem ve druhé půlce to s tou romantikou na moje gusto společně trochu přehání. Přesto, když Streep spustí to svoje melancholické I had a farm in Africa..., mám sto chutí šoupnout tam ještě jednu neférovou hvězdu navíc.

• 19.9.2012  11:47

... A POSLEDNÍ PŮLHODINA, VHODILA MI DEPRESI DO KLÍNA... Exemplární příklad filmu, který se kecům a hvězdám zcela vymyká, nemá hloubku příběhu, má hloubku pocitu. Ještě v půlce filmu, když si na stavební ploše vzájemně skákali do klína a řešili, kde bude obývák a kde hajzl, jsem to chtěl vypnout. Ale pak se TO stalo a najednou bylo jasné, že ani obývák ani hajzl rozhodně nebude. Je to vždycky pěknej průser, když jde takhle mladej život do kopru. O tom ten film právě je. O skutečným průseru. A že to umí Korejci pěkně rozmáznout. Je to opravdu dobrej film. Dokonce tak dobrej, že už ho nikdy nechci vidět.

• 9.8.2009  19:13
    Václav (2007)

Do pěruna! Takového protodebila máme u nás ve vesnici taky - do puntíku. V zimě, když udeří mrazy, běhává maratón v pouhých trenkách a hajluje u toho, sere do příkopy jako pes a když na to dojde, živí se štěrkem. Straší dětičky. A když se ho jedou pokusili uvést do duševně velenáročného vesnického dění, konkrétně postavit na plac vpravdě seriózního mače vezdejší pivní jedenáctky, nezdařilo se, protože lítal za balónem po celém hřišti jako idiot. Prozatím skončil jenom párkrát v blázinci, protože snad máchal své mámě nožem kolem ksichtu, ale až někomu jen tak ze srandy ustřelí kokos, žádnou blbou petici podepisovat rozhodně nebudu. Holt když se někdo neurodí...