Ještěřák

Ještěřák

okres Frýdek-Místek
obyčejný chlápek s velkým pérem

homepage

• 21.12.2008  23:16
    Cass (2008)

No, asi tady CASSovi malinko strhnu kolektivní hodnocení, ale nemůžu jinak. Prostředí so-called přátel kopané mám rád, výjimečně sprosté a absolutně bezskrupulózní THE FOOTBALL FACTORY jsem si užil, trochu zlimonádovatělé HOOLIGANS s Ejilahem Woodem v hlavní roli mám ještě raději a PROČ je moje srdeční záležitost ("Já pracuji jako sazeč pečiva..."). CASS mi ale zřejmě vychází z celé čtyřky jako dílo nejslabší, asi proto, že přehnaně dokumentarizuje psí život jednoho týpka, který se nechce jmenovat jako ženská a má tu smůlu, že je černej a nejde to smejt. No budiž. Jak ctihodný Cass postupně přichází k rozumu a ve sladkých sedmadvaceti například oznámí vyklepaným rodičům, že se tahá s dívkou, uvědomí si - jaké překvapení - že utéct před svým starým já zase tak dobře nejde a silných momentů v jinak vlekoucím se filmu přibývá. Ale možná jsem jen příliš mladej a nedokážu tento twist z černohubé mlátičky v solidního manžela a otce plně docenit. Nevím... --- V celém filmu mimochodem uvidíte jen zopár bitek - sice když už, tak to doslová lítá - a fotbalové hřiště uzříte leda tak v záběrech jako vystřižených z Bruselu '85. Neříkám, že jsem čekal film o fotbale, ale jedna malá blbá zmínka o George Hurstovi (to je ten týpek, co na ms v '66 ve finále ve Wembley trefil břevno a "byl z toho gól", který znamenal první a taky poslední a jen tak mimochodem neregulérní vítězství Angličanů na Mistrovství světa) v takovým snímku asi taky nestačí. Anyway, tohle na Baníku nezažijete. --- 50%.

• 27.10.2010  21:38

Nesmírně strhující film o tom, že svině lze najít na obou stranách korejtka. Lví podíl na tom má absolutí sžití se s postavama.

• 20.10.2010  18:24
    Centurion (2010)

Jeden z těch serióznějších a kvalitnějších akčních filmů l. p. 2010... Viděl jsem letos kompletní Velký vypatlaný čtyřúhelník (EXPENDABLES - PREDATORS - MACHETE - CENTURION), ale byl to kupodivu jenom relativně nezkušený ušák Neil Marshall, kdo nakonec předvedl víc, než nasliboval. CENTURION patří kvalitou, obsahem a cílovým zaměřením spíš mezi klasické historické filmy "velmi volně podle historické předlohy" GLADIATOR nebo BRAVEHEART. A všecky ženské zde zahrály velice dobře.

• 21.3.2010  13:45
    Cesta (2009)

CESTA = BEZOHLEDNÝ MANIFEST SMRTI! Z nějakého ne moc inteligentního důvodu jsem se domníval, že tato cesta povede hodně tvrdě středním proudem. Omyl, přes áčkové obsazení je příkladně decentní, mad maxovsky špindírovatá a až na asi dvě výjimky sází na laciné, neepické kulisy a scenérie. Světe div se, zároveň je to skvělý film, který v žádném případě nemůžu hodnotit níže než hodnotím, ne béčkově a okatě hnusný (jako FALLOUT 3), ale doopravdy marný (jako 1984), mimo jiné díky poutavým a rozumně dávkovaným ubožákům (Guye Pierceho ani Roberta Duvalla jsem nepoznal, tolik sraček z celého světa nesli na svých polomrtvých ksichtech), zvýšené filozofické hodnotě (ve filmu pořád někdo hurcá, soplí, zvrací a v podstatě se šolichá od ničeho k ničemu, za cíli, které rozumově moc neobstojí), ve filmu příjemně neobjasněné mytologii konce světa (kdo má ty trapné varianty konců světa pořád poslouchat) a gradujícímu konci. Mohu tak konstatovat i přes zvýšenou patosovitost a trochu otravné flashbacky, kterýma je logicky zasrána hlavně první půlka, přes věčně podělané, hysterické děcko, které Viggo s instinktem lví matky neustále vodí za ručičku, a které, nutno podotknout, hysterčilo by ještě mnohem více, kdyby vědělo, co ho v příštích minutách na plátně čeká. _____ P.S. zasloužil si Viggo ve filmu takový konec, jaký vyfasoval? Byl doopravdy ještě pořád "good guy", nebo se změnil v zaslepného fotříka-ochránce, který vtloukal děcku do hlavy značně pokroucenou realitu světa? Tyto a jiné filozofické otázky hledejte v druhé nejlepší adaptaci knihy, jakou jsem pro rok 2009 po VERONIKA DECIDES TO DIE viděl. Dost dobrý result na to, že po úvodní půlhodině jsem považoval za největší drama najít správně štymující titule (bezúspěšně).

• 16.8.2008  20:52

Zub času sice kousal, cosi snad i ukous, ale brzy se teda zlomil. Co po něm zbylo? Hlavně hromada milého a decentního humoru + kvalitní až vysoce kvalitní výkony těch nejlepších meziválečných herců. Ani se po tom filmu nechce věřit, že za rohem klepalo na dveře něco tak hrozného, jako válka.. Čtyři hvězdy s tím, že mám konečně objasněnýho toho Mazánka.

• 12.11.2008  18:49

Pastva pro většinu vašich smyslů, ale obsah mnohdy smysl nedává (SPOILER, drazí čumilové: jedna ze závěrečných scén, kdy Charlotte bastlí fiktivní dopis od rodičů těch frantíckých děcek počas příjezdu nácků, zakončená "perlou" v podobě pistole přiložené k náckově hlavě, je pro mě jedno velké "WTF?!"). Anyway, Cate je krásná blonďatá kobra. :-)

• 21.8.2012  12:47

All-in-one horor, těžká hlína pro geeky. Konec je metal i pieklo, film vyústí ve strašnej bugr. Těžce mastný digitál, nakonec přijde i míca Sigourney. Jazyková ochmatyka s vycpaným vlkem a citově deprivovaná pochodující useknutá ruka znamenají jediné: DREW GODDARD ROKENROLUJE !

• 23.9.2009  18:30

Vzpomínky, které si pravděpodobně uchovám z tohohle poctivého, ale zároveň velmi postradatelného filmu: pivovarní siréna, nejneškodnější a nejbambulovatější nacisté od dob WHERE EAGLES DARE (1977) a moc šikovné noční záběry. Obecně, kamera je - spolu s filmovým průmyslem skoro nedotčenými reáliemi - pohříchu asi největší devizou "Chlapců", neb jako kovaný partizánský biják to spíše zklame.

• 11.3.2010  19:38
    Cliffhanger (1993)

Výborná černá komedie o tom, co nastane, když nesmrtelnému bicepsatému horalovi spadne z nebe na hlavu spousta penízků :-)

• 5.8.2008  14:21

Ústřední osa Depp - DiCaprio - Lewis výborná, jinak ale typický Hallström se všemi klady (LH s tím svým stylem nikdy, ani za milión let, nemá šanci natočit vyloženě špatný film) a zápory (typická vleklost, místy přehnaná melancholie, apod.) s tím spojenými. Což mi připomíná, že bych natvrdlého spratka v podání DiCapriova jako cholerik dříve nebo později něčím utloukl, omlouvám se. Každopádně film k zamyšlení, ale na rovinu - čekal jsem, že Gilbert Grape provede během filmu něco důraznějšího než že zajede se svým jeepem někam za kopeček. Vždyť měl na to 118 minut.

• 28.6.2007  22:34
    Collateral (2004)

Jeden z těch spíše horších filmů, co pan Mann natočil. :-)

• 4.1.2008  03:15
    Con Air (1997)

Tak nevýrazného (skoro až protivného) Cagea jsem ještě neviděl.

• 17.9.2009  18:04
    Cranford (TV seriál) (2007)

Hodnotím po 2 epizodách a cca 100 minutách, takže mnou napařené hvězdy můžou ještě oscilovat. _____ 95%? Ale. Prozatím přehodnocené. Je to takový přízemní seriál z přízemní doby s poetikou ne úplně k zahození. Kulisy jsou díky BBC produkci standardně dobré, ale podobný obsah prodávala lépe třeba Agatha Christie. Na podzim, zimu do telky asi dobrý. Koupi dalších 3 dílů v trafikách teprve zvažuju, protože si u CRANFORDU užívám víceméně jenom občasné jemnohumorné vložky převážně agrárně-vidláckého charakteru (kočičí sračka, depilovaná kravka... ne, opravdu to není čisté drama) a některé herecké výkony (zvláště tu okatou babku, co vypadá, že je pořád na tripu, plus stárnoucí [asi] šlechtičnu s hrozným chraplákem a překvapivým sex-appealem). Jednotlivé příběhy z cranfordského prdelákova jako takové však prozatím nemají potřebnou razanci a nezajímají mě. _____ EDIT po třetím díle: ne. Ten seriál je prostě nudný a už jinej asi nebude.

• 2.4.2010  00:24
    Crazy Heart (2009)

[1] Chová se to jako loňský WRESTLER, ale není to WRESTLER. Holt někdy film zaleze pod kůži bez skrupulí a někdy míň, rozlišit to lze jednoduše: zatímco wrestling mi začal být svým způsobem sympatický, zatímco country mi jen tak zlehka zavonělo pod nosem. _____ [2] Jednu chlapskou výsadu CRAZY HEART oproti WRESTLEROVI přiznám: Maggie Gyllenhaal je více vzrušující MILFka nežli Marisa Tomei. Velmi koloopřitelná! _____ [3] Co se Cooperovi s Bridgesem a Duvallem dále povedlo je zachycení pravého amerického západu pomocí prochcaných čochů pro xenofobní starousedlíky, zaplivaných bowlingáren, atd atd. Jako by ten západ ne a ne umřít: tak trochu jej chci po Costnerovsku (Lt. Dubnar @ DANCING WITH WOLVES) vidět, než navždycky zmizí. Jen doba a kontext je, uznávám, trochu jiný.

• 10.5.2008  19:07
    Critters (1986)

Vždycky mě to bavívalo jen do momentu, než se všecko (naivně) posralo...

• 6.1.2010  01:24

Mičurin Gray statečně rouboval k sobě úspěšné elementy jiných filmů (SHAWSHANK, MAX PAYNE...), nemluvě o "překvapivosti" (kamera toho v LAW ABIDING CITIZEN hodně vykecá), výsledkem je však největší krvák, který jsem viděl za hodně hodně dlouhou dobu. Pokud si dobře vzpomínám, červená tam cáká po baráku už někdy ve druhé minutě, a to mimo jiné z malé holčičky, která okatě připomíná zmenšenou verzi mé spolužačky Hanky... Vida, mstící podhoubí je plodně zaseto. Neříkám, že to není ve své podstatě vylízanej film :-), ale Filadelfie ve stylu Sin City má tuhle něco do sebe, a je ještě mnohem zlověstnější, než když v ní řádil býček Bobby. Apropo, tolik sympaťáků a kočiček umírá snad jenom v globálně apokalyptických flácích.

• 23.3.2009  22:44
    DO-RE-MI (TV pořad) (1998)

Sabina Laurinová byla plynule na vyfackání, ale díky Pavlu Trávníčkovi mělo DO-RE-MI někdy docela příjemnou atmosféru. Sometimes, just sometimes... Negativní pocity jinak samozřejmě převažují a dneska bych už na to nekoukal ani kdyby mi darovali ještě jeden pár očí.

• 8.11.2007  06:55
    Dallas (TV seriál) (1978)

To bylo ze začátku řevu, když se "TO" někdo pokusil přepnout! Co kdyby v TOM Džejár tu Sjůelín jak na potvoru opravdu zabil!! Ano, byl jsem prachmizerné děcko, ale svým způsobem mi přišlo zábavné sledovat, jak si všichni začali po smrti Bobbyho (on nezahynul! on si jenom odskočil do Step by Step! :-)) postupně uvědomovat, nad TÍM vlastně ztráceli čas.

• 24.8.2008  19:28
    Das iTeam - Die Jungs an der Maus (TV seriál) (2007)

NJN, Helmuti..... + proč má i patrně nejkrásnější Němka, kterou se tvůrcům (yey!) podařilo vyhrabat, na očích chlupy? :)))

• 6.10.2020  00:54

"Je silene, ze nase banky a fondy investuji do fosilnich paliv, kdyz prave ona ohrozuji budoucnost, na kterou sporime." Zatimco vetsina svetove populace v jeho veku jiz spociva pod drnem, pali to Mistrovi v 93 letech jako malokomu. Musi byt velmi smutne pro cloveka s jeho zkusenostmi, intelektem a srdcem, videt na prahu stovky lidstvo resit antropocentricke kraviny typu LGBT, gendery, covid, BLM ci rovnopravnost, zatimco se jenga vez ekosystemu prinejmensim severni polokoule vesele hrouti. Dal vzniknout fantastickemu dokumentu, akorat jehoz finale pokladam za nepresne. To, co je nyni v pripjatske oblasti, neni zadny vitezny takeover prirody - jde o bohapustou sukcesi, typickou pro landscape abandonment skoro vsude v mirnem pasu Euroasie, po predchozich zasadnich zmenach clovekem (s grafitovym a plutoniovym bonusem). Moderni vyzkumy ukazuji, ze pred clovekem (nejen) na Ukrajine nebyl souvisle zapojeny les, nybrz lesostepi a "savany". Prave ty byly ci jsou, a nikoli huste lesy, navic prioritne slozene s konkurencne zdatnych drevin, klicem k fantasticke biodiverzite temperatni Euroasie. Ale jinak - smekam. 95% s tim ze prodat akcie Exxonu byl dobry napad :)

• 27.8.2015  15:47
    Dealer 2 (2004)

Divácky "jen" lepší průměr, problém ale není v Refnovi ani Mikkelsenovi, problém leží zakopaný v Ještěřákovi, který má opravdu trábl s tím, koukat na stominutové pinožení se takto tučného a tím pádem docela realistického blbce, znázorněného právě Mikkelsenem a napsaného Refnem. Aby bylo jasno, ani "hrdina" prvního dílu nebyl žádná velká hlava, a já nemám problém s tím, když dvě vyfetované hlavičky vášnivě řeší, kam (by) kdo (ne)strčil čůráka, když je to podáno zábavně (a skončí to mokrou honičkou s fízlama). Mikkelsenův Tonny je bohužel ještě o něco hloupější člověk, než Hrušínský, když plival na sedmičku, takže člověk chtě nechtě podlehne nezájmu o hlavní postavu, hlavně ať se nerozmnoží dál a něco ho konečně zabije a ukončí tuto slepou lidskou dutou větev. Jelikož je ale Tonny celkem logicky obklopen stejnými, nebo ještě většími idioty, vyznívá v naprosto dekadentní poslední asi patnáctiminutovce jako jednooký mezi slepými, a svým činem vrací sobě i filmu jistou tvář. Jelikož si divák po násilném střihu uvědomí, že Tonny nemá finanční ani duševní kapitál a celkově nemá kam jít, působí film jako slušně zdařilá katarze na tuhle kodaňskou pakáž, a to i na člověka, co by normálně nevěděl, kde v Kodani hledat pannu (mořskou). Jinak i zde Refn zdařile a s jistým umem koherentně pokračuje v nastolené laťce, tedy nerůžovobrýloidní sondě mezi béčkovými příživníky, na které se sice možná s chutí díváme, když se to děje daleko od nás a hlavně ve filmu, ale zároveň velice rádi nadáváme v internetových diskuzích, když se takovíto milí lidé objeví v novinách v souvislosti s nějakým tunelem, mordem, regionálním šméčíčkem, či feťáckým zátahem. To vše snímá na šumivý nekvalitní obraz neklidnou POV kamerou, a to prakticky bez hudebního doprovodu, vyjma divné tvrdé hudby, kterou daní řízkové poslouchají. Což funguje!

• 7.11.2013  01:15
    Debilní kecy (TV seriál) (2012)

Nejlepším protagonistou je ta okatá micina z Debilních keců holek, která je zároveň i neoddiskutovatelně ošukatelnou záležitostí. A jak je fajně udřistaná !

• 23.4.2009  14:28
    Den Šakala (1973)

Ne, že bych ve volném čase pacifikoval politicky hyperaktivní prezidenty, ale takhle nějak bych si - i když je DAY OF THE JACKAL film již značně vousatý - představoval realitstickou a zároveň koukatelnou kriminálku, ve které jsem se mimochodem spokojil i s likvidací pouhého melounu. Velmi příjemné výkony obou hlavních protagonistů a cool komorní tečka. Tohle už dnes v kinech nejspíš neuvidíte. Ještě o chlup lepší nežli 2 MUŽI VE MĚSTĚ, což je film možná emočně silnější, ale určitě ne skvostný od začátku až do konce, což Šakalík je.

• 11.10.2007  21:49

"Jednou mi na Antoánův koberec spadlo cigáro. Musel jsem ho zvednout vlastní řití..." :))

• 21.4.2010  00:03

VAROVÁNÍ: TENTO KOMENTÁŘ MŮŽE BÝT ZASVINĚN MNOHO IRELEVANTNÍMI SRAČKAMI. _____ Nebudu tady veledlouze onanovat nad horkou kaší a rovnou napíšu, že tenhle film jsem si koupil výhradně kvůli poutavému jménu a vymakanému coveru. Důsledkem toho + změny bájné CSFD kostičky z červené na bledě modrou + dřívější neznalosti Francouzů jako absolutních králů klasických detektivek zapříčinily, že jsem dané DVD zašil do hromádky typu "na to se kouknu leda až se vrátí dýmějový mor", kde se na něj prášilo asi tak sto roků. Pak se, po velikém dramatu, přesunul do kupky "to be seriously watched", kde se válel nejméně dalších dvě stě let. _____ Ucamraný začátek filmu - ruku v ruce s vyloženě pakárenským a nepřesvědčivým laborkoidním prostředím - mě jenom utvrzoval v tom, že jsem s diváckým taháním DEVÍTIOCASÉ KOČKY za kinematografický ocas mohl ještě tak tři sta let počkat. Pak se ale film neuvěřitelným způsobem posadí zpátky na mísu a vesele si graduje a graduje. Stačí mu k tomu sešolichat dohromady asi dvě opravdu zapamatovatelné scény (velice naturalistická first person sight autohonička, noční výšlap na hřbitov), pinožení vraha snímané z pohledu jeho vlastních očí, celkem normální dávka duši houpající starofrancouzské krimi atmosféry, a jeden malý nosatý Karl Malden. Tedy, vyloup se z toho příjemně svébytný zážitek z (hodně) staré školy. _____ Zpětně usuzuju, že vraha lze čapnout hned v prvním momentě, kdy vleze na plátno, pomocí bizarních rychloprostřihů na oční čočku daného hajdaláka před většinou (nebo možná všemi - už nevim) bloody evenings. _____ Ve filmu jsem snad neviděl bouchačku.

• 29.6.2008  12:40

Nevím, jak by to dopadlo na hřišti, na poli dokumentů ale Maradona Pelého jasně překonal. Pelé holt asi málo žvanil, málo řádil a hlavně nebral... :-)

• 17.9.2008  19:52
    Digimon (2000)

Něco, co de facto kopírovalo Pokémony, nepatří jinam než do odpadu. Vzhůru do nejhlubších hlubin hajzlu.

• 17.3.2008  14:30

Výborná a podceňovaná záležitost :-)

• 11.9.2009  21:02
    District 9 (2009)

Strašně jsem toužil napsat na adresu filmu něco nadčasového a objevného, ale raději si zajdu k mističce pro trochu kočičího žrádla. Gastronomicky vzato jde o myšlenku podobně invenční, jako předvedl zajíc Blomkamp se svým DISTRICT 9. Přes superhromadu překvapivě hloupých chyb nejvíce strhující film za hodně hodně dlouhou dobu.

• 29.1.2009  19:46

THE WILD BUNCH, to je nic moc neříkající, pozdně westernová road movie, ve svých lepších okamžicích okořeněná docela efektním a docela samoúčelným "bum, prásk", eventuélně "bum, prásk na druhou", kdy ono "bum" a "prásk" provádějí dvě naprosto šedivé a morálně zcela slité bandy, jejíž hlavní tahouny jsem si ne náhodou pletl ještě po hodině filmu. A protože film pochází z "divného" přelomu 60. a 70. let, jsme logicky ochuzeni o krev, neřkuli přímo holé bobry lehkých děv, které se před kamerou místo aktu "realisticky" cákají s bandity v obřím vědru jako banda pětiletých fakáňat někde na písečku... No, radši už to utnu s tím, že THE WILD BUNCH mě po 2/3 času opravdu ale opravdu nebavil.