Schumacher (2021)

Nudné, vleče se to dvě hodiny jak klikatice na starym Nurburgringu a z hlediska nových informací o ničem. Se šmrncem Drive to Survive, dokumentu Senna nebo filmu Rush (ačkoli všechny měly svoje chyby) se to vůbec nedá porovnávat, o arcidílech Formula: Febbre Della Velocita (1978) či Zlatý věk Formule 1 (2013) ani nemluvě. Koukatelný je od prvních krůčků Šumáka cca po první dílčí úspěchy ve F1, zbytek je mišmaš, zlomená noha v r. 2000 po nehodě je prakticky nevysvětlena a anabázi u Mercedesu, soubojům s Alonsem v Rencku apod. se nevěnuje skoro vůbec. Zato zde máme zbytečných 15 minut s Corinnou (kterou jinak nesmírně obdivuju) na témata typu, jak se MSC choval, když odcházel z domu, apod. Nerozebírá ani polozapomenuté prasárny typu zablokovaná kvalda v Monacu, nebo že podle mně úmyslně špatným startem v Suzuce 2000 prohrál Irvinovi titul, aby on o rok později mohl být pro Ferka oním spasitelem... Coby materiál o MSC doporučuji spíše knížku od J. Allena, která je podle mně mnohem vydařenější a samozřejmě i celistvější (vyjma hromady chytrých plků právě od Irvineho). _____ P.S. paradoxně je to asi jediný dokument, který pamatuju o živém/neživém člověku. Já osobně realisticky pokládám MSC za mrtvého a beru to tak, že jeho duše už si zase volně závodí se Sennou. Samozřejmě je to jen názor, zaručené informace má jen pár lidí na zemi.

Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil (2021) (seriál)

[ÚPRAVA HODNOCENÍ SMĚREM DOLŮ A KOMENTÁŘE PO SEZNÁNENÍ SE S (TÉMĚŘ) VŠEMI DNES TJ. 02/2021 DOSTUPNÝMI FAKTY O PŘÍPADU. Dost se opírá zejména o pohled nasraných taky (jako zesnulá) bipolárních či jinak duševně nemocných geeků na Redditu, kteří situaci vnímají asi nejstřízlivěji. Pokud se někdo tohoto scénáře děsí již od základů, neměl by můj text číst vůbec.] _____ [1] Příčina: nyní jsem ještě více předvědčen, že šlo o neúmyslné úmrtí bez cizího přičinění v manickém stavu - na blbém "konspirativním místě" uprostřed blbé čtvrti za blbých okolností a souhry blbých náhod. [2] Netflix: upřímně svědecky pohořel. Dát prostor slizkému YT creeperovi, který má ze čtyřminutové manické etudy ve výtahu retroaktivní pocit, že ztratil něco jako nevlastní sestru, bude popichovat v mysli noži nejen Elisinu rodinu a nejbližší. Ostatní Youtubeři zde nejsou o moc lepší, nad falešním obviněním morbidního zpěváka si tak nějak svorně myjou ruce. Policajt z LAPD, kteří ten případ podle mně pěkně zvrzali, se vymlouvá na XYZ, ale aspoň se drží faktů a přiznává, že na takový případy nemají obvykle v LA dvakrát moc prostoru. Managerka hotelu si také umyje svou část rukou, ale v podstatě má pravdu, že lowcostový průchoďák na Main Street není kojná ani zaopatřovací ústav. Z mně známých faktů je zjevné, že dostat se na střechu hotelu a ztropit tam psí kusy bylo opravdu jednoduché i pro malou padesátikilovou Asiatku. Kdo by dal divákovi komplexní pohled na Elisu Lam a její zmizení? Samozřejmě rodiče, sestra. Spolužáci a nejbližší. Dvě normální holky, co s ní krátce před smrtí sdílely trauma jednoho pokoje (nejspíš se jí bály). Jenže tito lidé by do Netflixu hrát divadlo nepřišli. Možná by to chtělo případ definitivně uzavřít jejich statementem (pohledem na věc) a byl by klid, protože mezi chtíčem "to vyřešit" a morbidním pátráním po nepatřičných detailech je hodně tenká nit. [3] Akta výtah: prakticky všichni, kteří sami trpí mentálními poruchami jako zesnulá, pokládají výtahovou etudu za jasnou manickou epizodu (ne, opravdu rukama nevyvolává duchy). Na Redditu lze dokonce najít rozbor léků, které brala, na základě pitevní zprávy věcí, kdy co přeskočila a co to přináší za konsekvence. Je zde teorie, že Elisa ze svého těla udělala chemicky časovanou bombu: kombinace vynechaných a naopak aplikovaných léků se v daných podmínkách ukázala být smrtící. Pustit pacientku se zdokumentovaným sobě nebezpečným chováním v minulosti samotnou na výlety má v případě nemoci, známé tím, že pacienti "improvizují" a vysazují (s) léky zde zapůsobilo zhruba tak jako vytažení grafitových tyčí z černobylského reaktoru. [4] Logické vysvětlení často kladených dotazů: 4.1 Proč výtah s Elisou na palubě nikdy nesjel dolů: Zmáčkla hold button + "jammla" elektroniku příliš mnoha příkazy. Výtah měl tendenci se zresetovat v čase 2 minut (2x hold button). Zkuste si výtah, který nezáte, ovládat v manickém stavu. (UPDATE: na YT jistý psycholog rozebírá, že Elisa již do výtahu "manická" nastoupila a podle toho se s výtahem také popasovala, tedy spouštěčem rozhodně nebyla žádná manfunkce výtahu. Domnívá se, že výtah mohla brát jako optimální možnost, jak před epizodou doslova "ujet" do "normálního" světa. 4.2 Proč zmizelo z pásky 53 vteřin? Proč je páska místama zpomalená? Existuje názor, že kamera zapisovala na pásku jen 30 vteřin po posledním pohybu na scéně. Dává to smysl, protože jsme všichni viděli střih na právě se zavírající výtah po resetu, kdy už manická Elisa dost možná operovala na střeše. Zpomalení zařídili policajti, snad aby ji někdo snáze identifkoval (video mělo původně pomoci s pátráním po nezvěstné). Zcreepovali to tedy mimoděk. 4.3 Proč byl Tumblr Elisy updatován post mortem: pravděpodobně měla v redakčním systému nastavenou validaci příspěvku k určitému datu, aby nemusela řešit tolik updatů na cestách. Vždyť byla na netu pečená vařená. 4.4 Proč K-9 psi ztratili stopu u požárního žebříku? Tohle je pro mně asi poslední skutečná záhada. Tihle psi prý vyčmuchají neskutečný věci. Je to zvláštní. Ještě zvláštnější je, že policajti nevzali z celé střechy pořádně otisky (zejména pak z oblasti víka, mohl je ale smýt déšť). Chceme-li bigotně věřit psům, Elisa by tam přísně vzato v tu dobu vůbec neměla být. Objevil se ovšem argument, že psi vzatí na první průzkum budovy nemuseli být pro tuto situaci přímo vycvičeni. Navíc víme, že se policie chovala poněkud ledabyle, jinak by těžko ignorovali čtyři obrovské vodní nádrže. [5] Až na celkovou délku a slušnou sebranku dotazovaných OK práce Netflixu. Mohla to být a) buďto aktuální kritika lynče online takyvyšetřovatelů totálně ignorujících základní vyšetřovatelské/etické postupy (oběť Morbid) či b) mohl se hlouběji zabývat vlivem rizik psychických poruch na osamělého jedince s jasným poučením, no neudělali ani jedno, pozvali si Youtubery. _____ [MŮJ PŮVODNÍ KOMENTÁŘ, LEHCE POUPRAVENÝ.] Netflix super, až na tu délku. Tohle se dalo napajcovat do stopáže delšího celovečeráku, ale rozhodli se to rozčtvrtit do kvadrilogie s poměrně rozumně řešeným okamžitým releasem. Že by dnes mládež dnes už neklikla na video, u kterého svítí něco jako délka 2:47? Vyplnit za tuto cenu materiál armádou samozvaných internetových takyvyšetřovatelů, kteří stejně vyřešili hovno, ba naopak "pořešili" život jednoho (pravděpodobně) docela neškodného blázna, stojí z mého pohledu seriál absolutní hodnocení. Celkově však Netflix, který zjistil, že již na poli streamingu není sám, podle mně včas pochopil potenciál creepypasty v době covidové. _____ K samotnému případu. Bipolární Elisa Lam coby hloubavý, introspektivní, introvertní sexy nerd se sny o vypadnutí z klece s baťůžkem přes rameno a dosud bohatým pouze virtuálním životem, svým způsobem představuje typického mileniála, což logicky velmi osloví ostatní virálně-youtuberské mileniály s backpackem pod postelí. Jde o příběh, který se při troše "štěstí" může přihodit leckomu z nás (osobně jsem si vzpomněl na opravdu divné hotely na divných místech s mnoha podlažími ve Vietnamu či Myanmaru). Protože byl místem činu veřejnosti přístupný hotel s prakticky nulovými diskrétními důkazy (nejvýznamnější videozáznam byl policií obratem zveřejněn online, kde následně celkem logicky "went viral"), byl "vyšetřován" ve formální i neformální (online armáda takydetektivů) rovině, což je poměrně nový fenomén (jinak též známý z dokumentu "Do not fuck with kittens"). _____ K videu ve výtahu. Nemohu se díky bohu vžít do role a mindsetu bipolárního člověka. Je-li ta nemoc fundamentálně podobná s "obyčejnou" obsendantně-kompulzivní poruchou, pak vycházím z předpokladu, že spouštěčem neúmyslného zabití Lam bylo to první nešťastné pomačkání tlačítek ve výtahu. Podle mně se těch pár (desítek) vteřin chová poměrně standardně; jakmile výtah zareaguje nestandardně na "multi-povel", reaguje nestandardně i děvče (vysazené prášky + emoce z nového prostředí + hromadící se stres). Je tam podle mně vidět razantní změna v chování poté, co děvče ca 15 vteřin stojí v rohu kabiny a hledí, co se s výtahem stane - postupně se možná uvnitř "utváří stresová energie k výbuchu". Kde zmizeno z pásky 53 vteřin se už (spolu s dalšími zvláštnostmi kolem případu), a kdo na tam za tu dobu možná objevil, se už třeba nikdy nedozvíme, ale jsem přesvědčen, že 99% obyvatel hotelu, ať byl jaký byl, by nestrašilo Elisu, naopak by BYLO ELISOU VYSTRAŠENO (potkat ve 14. patře uprostřed noci holku, interagující s neexistujícím nebo neviditelným prostedím není to, co chcete potkat po cestě do potemnělého pokoje v makabrózním hotelu). Elisina sestra se zmiňuje, že se Lam v případě psychózy běžně ukrývala před strachem pod postel. Pokud se takový člověk ocitne v novém prostředí a netrefí po paměti ani zpátky na pokoj (vlastně nevím, co dělala tak vysoko, ale možná se jen obsrývala, explorovala a trochu nudila; toto chování je na raných cestách u mladých koneckonců poměrně normální), nedivil bych se, kdyby se letěla schovat nahoru, kam až to jde (při silném pocitu nebezpečí utíkáte buďto zcela nahoru, nebo úplně dolů, ale výtah jí dolů jet nechtěl, v daném stavu nechápala dvouminutový reset dveří), objevila ten vestibul na střeše, seskočila na staré vodní nádrže, objevila odsunutelné víko a "skočila do bezpečí". Je to smutné, ale člověka s tímto duševním hendikepem neměli v prvé řadě nechat cestovat samotného. _____ Objektivně si myslím, že "dojmy" celebrit z Youtube jsou zde opravdu totální balast a kritika jejich značné přítomnosti je tedy pravděpodobně oprávněná. Aby Vás to ve 4 hodinách opravdu soustavně bavilo, musíte být asi opravdu fanoušek a tak trochu zvrhlý pošuk. Něco jako když do podobného dokumentu o rozparovači ze střední Anglie naroubovali přiblblé feministky. _____ Běžným paradoxem je, že holka asi dosáhne post-mortem kultu, i když je zjevné, že byla v osobním životě "na zabití" (pardon) s problematickou povahou, předurčenou duševní poruchou, zvýšenou inteligencí / introspekcí a s tím spojenou pravděpodobnou izolací v reálném světě.

Pacifik (2010) (seriál)

Velke zklamani, s Band of Brothers se to neda vubec porovnavat, dilo pokulhava zejmena v hereckych vykonech a celkove charakterech a nudne naraci, co se vlece jak cesta do prace. Vlastne jsem si zapamatoval pouze "pragmatika" Ramiho Maleka, lootujiciho zlate zuby. Shodou okolnosti jsem se v dobe koukani na serial vice zajimal o samuraie, seppuku, historii japonskeho remesla apod., v serialu jsem se o Japoncich dozvedel jen to, ze velmi radi nabihali pred americke kulomety. 2* pouze za par silnych scen v kazdem dile (tedy nejde o kompletni zoufalost, ci kompletni nudu).

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

"Je silene, ze nase banky a fondy investuji do fosilnich paliv, kdyz prave ona ohrozuji budoucnost, na kterou sporime." Zatimco vetsina svetove populace v jeho veku jiz spociva pod drnem, pali to Mistrovi v 93 letech jako malokomu. Musi byt velmi smutne pro cloveka s jeho zkusenostmi, intelektem a srdcem, videt na prahu stovky lidstvo resit antropocentricke kraviny typu LGBT, gendery, covid, BLM ci rovnopravnost, zatimco se jenga vez ekosystemu prinejmensim severni polokoule vesele hrouti. Dal vzniknout fantastickemu dokumentu, akorat jehoz finale pokladam za nepresne. To, co je nyni v pripjatske oblasti, neni zadny vitezny takeover prirody - jde o bohapustou sukcesi, typickou pro landscape abandonment skoro vsude v mirnem pasu Euroasie, po predchozich zasadnich zmenach clovekem (s grafitovym a plutoniovym bonusem). Moderni vyzkumy ukazuji, ze pred clovekem (nejen) na Ukrajine nebyl souvisle zapojeny les, nybrz lesostepi a "savany". Prave ty byly ci jsou, a nikoli huste lesy, navic prioritne slozene s konkurencne zdatnych drevin, klicem k fantasticke biodiverzite temperatni Euroasie. Ale jinak - smekam. 95% s tim ze prodat akcie Exxonu byl dobry napad :)

Outsider (2020) (seriál)

První asi tři díly jsou zatraceně trenkyhnědnoucí, ale čím více zde rozplétáme, tím více se zaplétáme do sraček. Je vždycky fajn, když si někdo koupí 50-70 let starou francouzskou, či anglickou cinečočku od Dallmeyera, Rosse, Angénieuxe s minimální hloubkou ostrosti a mazlavým bokehem, ale bylo by fajn, kdyby posledních 6 dílů nebyla nuda, ač teda umělecky natočená nuda, konstantně s depth-of-field kolem f/1,0.

Outsider - Fish in a Barrel (2020) (epizoda)

Pomalejší (než True Detective), ale skvělé! Konkrétní důvody: a) Atmosféra nejvíc jako True Detective (od dob True Detective - série 1); b) ambienty jako ze starého dobrého Falloutu, když se člověk prodíral mezi zelenými káděmi po mutantech; c) skvělá kamera! - každý druhý pohled coby sexy hrátky s hloubkou ostrosti, jistě natočeno nějakým hodně starým, hodně světelným a hodně šíleným cine či jiný-formát-adapted objektivem ala Dallmeyer Super Six, Kodak Aero Ektar, P Angenieux..., jen si posuďte ten bokeh; d) jako obvykle husté Kingovo téma (leč poněkud paranormálnější, než TD). Jinak moc pěkné civilní charaktery (a též některé další švihnuté nenormální charaktery!).

Le Mans '66 (2019)

Z - uznávám, značně evropského - pohledu nezní jméno Ken Miles vedle Jima Clarka, Jackieho Stewarta, Jochena Rindta... dvakrát zvonivě. A značně přehrávající Bale - místama exceleující v zajímavých & inteligentních filmech jako The Prestige, The Big Short, místama zoufale se brodící v hovnech průměrna v komerčních sračičkách jako The Dark Knight či právě Le Mans '66) ve mně zájem o tuto zajímavou postavu historie motorsportu zrovna dvakrát nepodnítil. První půlka filmu je trapná jak uhlíková stopa Grety Thunbergové, ale od důležitých závodů, kterým je zcela správně věnován koňský úsek filmového času, jde film rapidně nahoru, a konec je opravdu velmi pěkný (i když částečně stále trochu sračkovitý). A za tu neobádanou drzost s naprostým kenomilesocentrismem, kde jsou esa tehdejších tratí jako Denny Hulme či Bruce McLaren vykreslovány jako babky, či dědci táhnoucí 1x týdně v žigulovi na slevy do Kaulfandu, by film zasloužil ještě více nařezat, ale to je všeobecný problém veškeré americké produkce, i kvalitnější, než je toto (Rivalové), ba dokonce i produkce dokumentární (Senna). A to klišé zpodobnění Ferrariho týmu coby rozháraných italských hurvínků už mě taky leze krkem, bez toho by to kurva asi taky nešlo, neboco.

Irčan (2019)

O tomhle filmu jsem někdy poprvé na ČSFD slyšel coby I heard you paint houses, což mi přišlo jako nesmírně cool název pro film, který se samozřejmě neudržel. Pak uplynulo asi 74 let, kdy došlo k pár "drobnostem" typu, hlavní herci nám mezitím zestárli, tak si je trošičku odigitalizujeme (nepřišlo mi to příliš zvládnuté), mezitím se také narodil Netflix. Až jednou tihle čtyři odejdou, půjde s nima i kus Hollywoodu, podle mně ale nebude důvodem tento film. Konec, kdy Frank zjišťuje, že je tak kurevsky starý, že už jej ani nemá kdo zabít, kdyby otevřel hubu, je mnohem lepší, než prostředek, kde přehrávající Al Pacino asi 20 minut radikalizuje odborářské davy. Samozřejmě je to velmi dobře natočené, nastříhané, ozvučené i zahrané, ale 209 min stopáž příběh tohohle milého a jemného člověka(TM) jednoduše nezachrání. I na Scorseseho je zde příliš mnoho dokreslujících postav a zhruba pětivteřinových podzápletek, ale příliš málo opravdu zajímavého materiálu. Asi nejhorší je to počítačové omlazování, vždyť i v Goodfellas pomocí "pouhých" maskérských triků stárnul De Niro realističtěji a celkově běh času fungoval na plátně / postavách OK, zde je to prostě v rovině dědci vs. ještě větší dědci.

Láska je láska (1998)

Geniální pocitová jednohubka, na které je nejlepší její bezprostřednost a schopnost vykreslit nechutný puberťáky přesně takový, jací jsou, bez směšných pokusů o umělecký, intelektuální, morální či jiný přesah, a naprosto bez politické, genderové a jiné korektnosti, na kterou se tehdy ještě sralo. Ve filmu není jediná vyloženě kladná nebo záporná postava, výjimku představuje úplná píča, připoutaná na vozíčku. Celým filmem skvěle prostupuje takový ten skandinávský severský bezútěšný kopr, podpořený koukáním na ukázkově vyzevlené rodiče, kterými budou za 20 let oni sami. Ve filmu se ve velkém žvástá o tom, kdo se kam chystá a kdo kým bude, jenže výsledkem je ve výsledku hovno, což přesně odpovídá puberťákům... Byli jsme to samý... Jinak já si 20 roků myslel, že film se jmenuje Šukání Amal (= dívčí jméno, asi cosi jako Amálka), nebo alternativně Zkurvená Amal, až teď se dovim, že Amal je město, kde se to ještě ke všemu ani nenatáčelo :-)

Sázka na nejistotu (2015)

The Big Short, opět obskurně přeložený do češtiny, je pravděpodobně nejlepší film, který jsem za posledních 10 let viděl, na ČSFD podhodnocený v přímé úměře k nepochopení a zmatení nad obsahem, který kulometnou rychlostí hustí do průměrného (českého) diváka průměrné inteligence a podprůměrného finančního vzdělání. Prakticky všichni herci jsou zde excelentní, od vyzrálého Pitta nebo Marisy Tomei jsem to očekával, ale přidali se i méně pravděpodobní Gosling s Carellem a jako víno zrající Christian Bale, který z mého pohledu vyrůstá z estrádních, popcornových druhořadých rolí typu Batmani... Opravdu skvostné a relativně obsáhlé dílo, natočené s fantastickou lehkostí (talent neochčiješ), od druhého shlédnutí mi film připadá příliš krátký. Každá druhá scéna je geniální, z filmu bych i přes 130min stopáž nevyndal nic. Je sice pravděpodobně dalek věrného zpracování tematiky hypoteční krize (ve 2 hodinové kinoverzi ani nemůže), ale satiricky a komendiálně je geniální. Skvěle ho v recenzi popsal Fuka na fffilmu - přečtěte si. _____ Q: kdopak zacáluje příští krizi? A: typicky divák, který ohodnotil za 3 a méně hvězdiček.