Spalující touha (1999)

Ufff, sledoval jsem Kubricka, nebo Lynche? Ačkoli mi tento opravdu blbě stravitelný film hlava ani žaludek moc nebere (komentováno bezprostředně), domnívám se, že ani jedna ze složek filmu, vyjímaje složku audiovizuální, na plných pět hvězd prostě nemá. Jistě, herci (Cruise, Kidmanka) jsou více než dobří, avšak jejich brutální natahování (celkově si poslední Kubrickovina délku za rámeček asi nedá) dialogů, byť bezesporu oduševnělých, staví jinak brilantní vystihnutí těch nejintimnějších lidských pocitů krapet mimo realitu. Pozoruhodné géniovo loučení, které se fakt nevyplatí sledovat nějak systematicky / pro pointu, ale spíš "lynchovsky". Každopádně je to jediný film svého druhu, absolutní kůl v plotě, kolem kterého kdysi míjel leda vlak jménem MULHOLLAND DRIVE.

Před deštěm (1994)

Jako hodně malému mi děda občas vyprávěl jednu takovou scénku z Dubrovniku (za totáče hojná a vděčná prázdninová destinace rodin "se správným původem" :-)) v býv. jižní Jugoslávii, kde se mu prý v jedné kavárně jako Čechovi vysmáli pro soudobou chudobu jeho vlasti. Aniž bych byl expert na index životní úrovně komunistických zemí v 70. a 80. letech, domnívám se, že se situace po vleklé občanské válce (kterou film jen tak mimochodem ukazuje v celé své "kráse") poněkud změnila a že by se nebohý kavárník nyní samým trapasem propadl až k protinožcům... A jak že to ksakru souvisí s "Před deštěm"? Byl to můj první negativní kontakt se srbrskou mentalitou. A nutno podotknout, že tenhle film je druhý negativní kontakt.

O myších a lidech (1992)

Nepěkný prvoplánový kýč z rodiny Shawshanku a Zelené míle - s tím rozdílem, že ve mě rezonuje úplně opačným směrem. Jeden z těch rozežraných filmů, které nemají v TOP 200 co pohledávat.

Byt (1960)

Neuvěřitelně milej film. Tak jako Jack Lemmon, díky mírně lascivnímu bytu na adrese Šoustavá 69, umně šplhal vstříc bezedným hlubinám vlivňoučkých zadků, šplhal film u mě svým hořkosladkým humorem, který je třeba adekvátně přecenit! Jó a když se k tomu přidá převelmi frajerské ústřední duo herců (no dobře, možná spíš trio - před Bytem jsem stejně ani jednoho z aktérů pořádně neznal), praštěný námět jako takový a nadprůměrně úrodné commenty CSFD diváctva (pshimi :))), není vůbec o čem diskutovat. Leda, že byste mi nechali pod rohožkou klíče od vašeho bytu.

Most přes řeku Kwai (1957)

Nestárnoucí, i když opět trochu roztahaná psychologicko-válečná klasika. Výborný začátek filmu ("bloody good fellow" melodie, kočkování britského a japonského velitele etc.) bohužel střídá tu více, tu méně rozvleklá nuda.

Zaříkávač koní (1998)

(Nejen) u nás doma / v ženském publiku zbytečně přeceňovaný film, na který se dá díky několika známým a prověřeným xichtům naštěstí celkem v pohodě dívat. Těch 170 minut stopáře raději ponechám bez komentáře.

Podraz (1973)

Tenhle múví je tak zatraceně pohodovej, že z fleku navrhuju obohatit jazyk český o nové přirovnání: Bejt v pohodě jako Podraz. Bezchybné trio hochštaplerů Newman -> Redford -> Shaw a několik filmově dokonalých scén dělají z THE STING jeden z nejlepších filmů natočených před rokem 1975, co jsem kdy viděl. Ne-li ten vůbec nejlepší. 90% - začátek pětihvězdičkovej není.

Půlnoční běh (1988)

Typické lepší béčko, vděčný námět snad pro každého, vtipné, s tradičně dobrým De Nirem - tři hvězdičky snad neurazí.

Boj o oheň (1981)

Přesto, že je Boj o ááátrr, erhm, teda o oheň, fenoménem sám o sobě, vyniká podle mě tenhle film hlavně v silných momentech (křesání, mamuti, skoro všechno s držkatým Perlmanem). Film je z mého pohledu hlavně o hledání oné subjektivní lidskosti, o křehké hranici mezi zvířetem člověkem, ale připouštím, že to mohl pochopit každý jinak (nebo je to u Annauda spíše ne možné, ale velmi pravděpodobné). Nesmírně se mi líbí vedlejší "rozmnožovací linka" s blonďatým buranem a luntiodní / uvřeštěnou / šedou divoškou: zatímco poprvé se mohla poprávu cítit znásilněna (v momentě, kdy se ji to začínalo líbit, byl buránek pro změnu hotový), podruhé už to vypadá jako normální soulož párku křováků někde z Nové Guineje. Plus konečně víme, jak vznikl misionář. :-)) Skutečnost, že se mi něco takového mohlo vůbec líbit, značí, že kus pračlověka je pořád někde v nás. Film, který je objektivně historicky nepřesný a přesný ani bejt nepotřebuje.