Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Dokumentární

Oblíbené filmy (10)

Forrest Gump (1994)

Jak někdo může natočit tak roztomile vtipný a zároveň citově i myšlenkově nabitý film? Když k tomu připočtu nezapomenutelnou a životní roli Toma Hankse, režisérskou genialitu Zemeckise, vynikajicí filmařinu ve všech ohledech a fakt, že při každém dalším zhlédnutí se film stává dokonalejším, nemůže vzninkout nic jiného, než jeden z nejlepších filmů, co kdy spatřil světlo světa. Forrest Gump zkrátka dokázal svou krásnou naivitou a "svým" přístupem k životu oslovit snad každého. Víc nic asi není potřeba dodávat, snad jen - díky za tenhle film.

Zelená míle (1999)

Perfektní herecké výkony Hankse, Morseho, Duncana a ostatních jsou jednou polovinou a úžasný příběh na motivy knihy Stephena Kinga a výborná filmařina tou druhou, které dávají dohromady nezapomenutelné drama s nezapomenutelným silným závěrem, který mě jako jeden z mála opravdu upřímně dojal. Jeden z nejlepších, nejkrásnějších a nejemocionálnějších filmů, co jsem zatím kdy viděl.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Místo toho, abych dlouho chválil všechno možné a používal veškerá možná superlativa budu jen konstatovat, že Frank Darabont a vězeňská dramata k sobě zkrátka pasují jako zima a sáňky. Zamačkávám slzu a opět s radostí měním svůj filmový Top 10. Geniální věc po všech stránkách. Nádhera.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Válečné filmy já opravdu můžu. A co teprve, když se umí geniálně natočit a jsou ještě k tomu založeny na skutečných událostech. Ridley Scott nám nabídl úžasný, neskutečně realistický a autentický pohled na hrůzu a nevypočitatelnost moderní války. Bojové a akční scény jsou mistrně natočené, někdy mi to až připadalo, že si sám kameraman kvůli realisticky vypadajícím záběrům vzal plnou polní, do jedné ruky kameru a do druhé emšestnáctku. Známý hudební mistr Hans Zimmer si dal práci se stylovou hudbou, která tomu všemu dodává ještě více "blízkovýchodní" atmosféry a tématicky skvěle k filmu pasuje. Ve filmu hrají sice některé známé tváře jako třeba Josh Hartnett, Eric Bana, William Fichtner, Ewan McGregor nebo i Orlando Bloom, ale o nějaké herecké koncerty zde zas tolik nejde, ikdyž všichni se zhostili svých vojenských rolí naprosto dokonale. Všichni herci se stali na dvě a půl hodiny vojáky s posláním od své vzdálené vlasti, aby plnili misi v somálském Mogadishu. Z rutinního zásahu elitních amerických jednotek se však stává fiasko a začíná zcela jiný boj - o vlastní přežití. Film Černý jestřáb sestřelen naštěstí žádným fiaskem neskončil. Naopak, dva udělení Oscaři za střih a zvuk jsou skvělým vyznamenáním. Za to, jaký úžasný filmový zážitek mi tenhle výjimečný válečný snímek nabídl, si to stoprocentně zaslouží. Bravo, Ridley!

Gladiátor (2000)

Skoro se až stydím za to, že jsem viděl jedno ze stěžejních děl Ridleyho Scotta až teď, po dlouhých sedmi letech. Gladiátor je rozhodně ještě o kategorii výš než třeba Království nebeské a bez váhání ho řadím mezi špičky svého žánru. K bezchybné režii přidal svou silnou hudební část Hans Zimmer a určitě bych neměl zapomenout na excelující hereckou dvojici Crowe - Phoenix. Psát o vizuální stránce Scottových filmů by bylo nošením dříví do lesa a tak už jen dodám, že se někdy v budoucnu zase velmi rád vrátím za generálem Maximem do starověkého Říma.

Sedm (1995)

V kapkách deště se zrodil pilíř svého žánru. Od prvních minut se film ponoří do depresivních a tmavých zákoutí, emoce se střídají jak na běžícím pásu, psychika dostává zabrat. Morgan Freeman, Brad Pitt a Kevin Spacey odehráli neuveřitelně skvělou partii, která vyústila v pointu, která mě naprosto odrovnala. A to, že David Fincher umí, už ví asi všichni.

Skála (1996)

"- Chlape, právě sis zrušil Ferrari... - Nebylo mý!" Svižná, dynamická a akční jízda od začátku do konce. Hitmaker Michael Bay pracoval s dokonalým hereckým sborem (Cage, Harris, Connery, Morse...), na skvělém místě - na legendárním Alcatrazu a zřejmě i v nejlepší čas, kdy byli všichni ve skvělé formě (Cage poprvé v akční roli). Hans Zimmer má na svědomí jeden z nejzapamatovatelnějších a nejpovedenějších soundtracků a jen potvrzuje to, že Skála je opravdový masterpiece po všech stránkách. A to nemluvě o několika kultovních scénách jako je honička v ulicích San Francisca nebo mrazivá scéna, kdy Cage klečí se světlicemi proti západu slunce a vstříc stíhačkám. Jeden z nejlepších akčních filmů vůbec a Bayova vstupenka mezi hollywoodskou režisérskou elitu.

Schindlerův seznam (1993)

Na Schindlerově seznamu jsem se obával především jeho délky a toho, že bude zbytečně tlačit na city. Ani jedno, ani druhé. Spielbergovo vrcholné dílo má především funkci citlivé výpovědi o holocaustu, lidských hodnotách a o člověku, který měl tu moc a vůli změnit osudy několika stovkám lidí. Velmi silný film, u něhož není mrazení v zádech a děs v očích neobvyklý jev. Filmový klenot. Nic víc nemá cenu dodávat. Hluboce smekám před Stevenem Spielbergem a Schindlerův seznam bez váhání řadím mezi své Top filmy.

Znamení (2002)

Naprosto dechberoucí sci-fi thriller (i s prvky hororu - viz třeba scéna ve sklepě), kterému nechybělo asi nic. Skvělí Gibson a Phoenix, hutná atmosféra, která se někdy nedala ani krájet, neustálé napětí co zase kde nečekaného přijde, emoce a konec - výborný a promyšlený do nejmenšího detailu. I proto, že se o scénář i režii staral Pan režisér (a herec) M. Night Shyamalan, vznikl prostě filmový skvost, kterému nepatří ode mě nic jiného, než nejvyšší hodnocení. Po zhlédnutí asi začnu věřit na mimozemskou civilizaci...

The Matrix (1999)

Akční sci-fi libůstka s neotřelým obsahovým poselstvím doplněná o luxusní triky a nezapomenutelné akční scény. Wachowští stvořili kult, který poznamenal mnoho filmových fanoušků, včetně mě. A proto se k němu budu vždy rád vracet.

Reklama

Reklama