Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Animovaný
  • Drama
  • Krimi
  • Akční

O mně

The Truth is Out There...
dark

Více o filmu se snažím psát na svém blogu

Možná by pro hodnocení čehokoliv byla vhodná střídmost. Ale k ní se mi nedaří dopracovat. Často si vybavím větu z knihy „Zámek“ Fraze Kafky: "Tento dojem dnes ještě zesiloval časný soumrak; čím déle se K. díval, tím méně rozeznával, tím hlouběji se nořilo vše do tmy." (8. kapitola)

Za koho se považuji?

Považuji se za fanouška (pro znalé Oprásků sčeskí historje - „fanošuka“) literárního, hudebního a filmového umění. K Umění chovám respekt a úctu a zároveň mne k němu poutá velmi silná vášeň. A kdo tvrdí, že filmy do Umění nepatří, ten je ignorant.

Občas se setkávám s lidmi, kteří říkají něco na tento způsob: „K čemu je nám umění? Cpou se do něj peníze a my se z něj nenajíme.“ Nepopírám, tento argument chápu. Ale myslím, že Člověk je Člověkem právě pro tu schopnost tvořit krásné, nejen pragmatické.

Mnoho světových umělců žilo na hranici bídy nebo přímo v bídě. Ale stvořili něco, co tu jejich bídu překonalo. Stvořili Umění, které lidi potřebují. Historicky jsem optimista, jenže osobně už vlastně nejsem, říká Miroslav Macháček v úžasném československém filmu ...a pátý jezdec je strach. Asi tak bych já vyjádřil svůj vztah k většině současné „moderní“ produkce, nejen filmové.

Kým ale skutečně jsem?

Knihomolem, hudboholikem, filmoholikem, milovníkem zvířat, v občanském životě pak učitelem.

A proč si říkám Belsazar?

Jednoduše pro svou lásku k dějinám starověku jsem si zvolil přezdívku po posledním novobabylónském korunním princi.

Co rád sleduji?

Protože se rád nechávám překvapit, nemám pevná kritéria pro výběr filmu. Mám-li možnost vidět něco nového, nikdy se nevyhnu: japonské kinematografii (jsem milovníkem Kurosawy i anime), Ingmaru Bergmanovi a kinematografii z jeho okruhu (filmy „Býk“ jeho dvorního kameramana Svena Nykvista, či „Nevěra“ Liv Ullmann, ke kterému Bergman napsal scénář, by stačily samy o sobě, čemukoliv od Davida Lynche (ano, „Městečko Twin Peaks“ vede...) a zajímavým dokumentům na jakákoliv témata.

A co hudba?

Rád dávám dohromady stručné životopisy oblíbených skladatelů. První jsem napsal o Richardu Wagnerovi.


SkladatelNarozeníÚmrtí
Richard Wagner18131883
Giuseppe Verdi18131901
Georg Friedrich Händel16851759
Johann Sebastian Bach16851750
Luigi Cherubini17601842
Joseph Haydn17321809

A co poesie?

Miluji poesii a nejraději mám tu, která se čas od času sama probouzí v lidském nitru.


Para venir a gustarlo todo,
no quieras tener gusto en nada.
Abys našel zalíbení ve všem,
nesmí se ti líbit nic.

Juan de la Cruz

Reklama

Reklama