Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Krimi
  • Akční

Whiplash (2014)

Rychlejc to vážně zahrát nedovedeš, ty zmrde žiďácká? / Muzice se musí přinášet oběti, to je dokázáno životními osudy těch největších muzikantů. A být dobrým člověkem nejde ruku v ruce s tím být dobrým dirigentem.

Maj kompjutr (2002)

Počítače dělají z lidí monstra. Na každýho existuje droga. Dvě velké pravdy.

Hamlet (1964)

Až k neuvěření, tak monumentálně pojatý film dovedou opravdu jen Rusové. Nemám rád modernizování klasiky, přesazování her do jiných dob, ale tohle - to je zářná výjimka. Mohutný nedobytně působící hrad, vojáci jak z třicetileté války, móda na pomezí renesance a baroka, nic z toho mi neurazilo. Naopak! A perfektně vybraná hudba od velkého mistra, jedna lahůdka za druhou. Jen snad jedna malá drobnost - Stepan Oleksenko jako Laertes mě zklamal, díval se jako nějaké hloupé tele, takže jsem si na jeho místě představoval Borise Rösnera, který Laerta ztvárnil v nezapomenutelném Hamletovi o něco později (1982).

Billy Elliot (2000)

Viděl jsem film v době, kdy byl ještě čerstvý. Po dlouhé době jsem tady na něj narazil a udělal tu chybu, že jsem shlédl trailer. Rozplakal jsem se.

plakát

Jan Cimbura (1941) odpad!

Záběry na krásnou jihočeskou krajinu s velkolepě pojatou hudbou neznění nic na tom, že Jan Cimbura je tím nejsprostějším odpadem, který jsem (doposavad) viděl. Problémem příběhu o Janu Cimburovi není Jan Cimbura, ale sám tvůrce příběhu Jindřich Šimon Baar. Katolický kněz, který (mimo jiné) kritizoval celibát a který se nedokázal povznést nad dobový zcela nesmyslný antisemitismus. Ano, použiji to zaklínací slovo, protože antisemitismus je již v knižní předloze. Vám snad nevadí scéna, ve které ta vesnická verbež (nic proti vesničanům jako takovým) vtrhne k Židovi do podniku, rozbije mu vybavení a Žid pak odejde ze vsi jako zpráskaný pes? A čistě pro pořádek: Když zpočátku příběhu přijde Pan Dokonalý (rozumějte Jan Cimbura) do hospody, kým je uražen? Není to náhodou ten, kdo Židovi podepíše směnku, která během útoku na jeho podnik shoří? A to je fér? Při sledování oné scény jsem měl chuť ty ženské postřílet. Možná si někdo řekne, že to se svým hodnocením moc přeháním, ale není náhodou, že do krásného příběhu o dokonalém sedláckém synkovi je nenápadně vložena odporná scéna o Židovi a jeho - jak jí říkají místní báby - cuchtě. Český národ by se za tenhle film měl stydět a režisér František Čáp měl dostat přes - napíši to slušně - ústa. Fuj, fuj a ještě jednou fuj. Jestli jednou budu mít děti, tak jim tenhle film pustím. To aby viděly, co je to nenápadná demagogie. A vůbec mi nezajímá, že je kniha považovaná za přehled staročeských sedláckých hodnot. Zaprvé nevěřím na tzv. sedlácké hodnoty a zadruhé nemám rád idealizace čehokoliv.

Geriho hra (1997)

Geri má výhodu, že nikdy neprohraje.

Náruživost (1969)

Náruživost mi ukazuje mé vlastní nitro. Ukazuje mi to, čeho se tak bojím. A - to je to nejstrašnější - pojmenovává můj problém. Jak bych mohl filmu, který tohle všechno zvládne, dát jiné než absolutní hodnocení? - To dělá ta rakovina duše.

plakát

Dařbuján a Pandrhola (1959)

Odporná a hloupá bolševická "pohádka". Lohniský a Hrušínský jsou dobří, ale to je v tomhle případě málo.

Play (2001) odpad!

Tenhle zločin proti kinematografii je jenom samoúčelná úchylárna. Ostatně jako vše od Mistra Becketta.

plakát

Jeden, tisíc, milión (1948)

Člověk to těm sokolům rád věří, zvlášť při představě, co se dělo při sletu a zejména po něm. Svým způsobem velkolepá podívaná na náročnou přípravu a následný výsledek. Když se však dívám na slet a odmyslím si to tak vítané a hezké nadšení (a následný z toho vyplývající protikomunistický tón), vidím davovou záležitost, příslušnost k vyššímu (neomylnému!) celku a ubíjející kolektivismus. A to sice vidět mohu, ale žít nechci. Velká parta je vždy špatně, v demokracii, i v totalitě. Zase na druhou stranu si říkám, že bych moc rád na veřejnosti volal Ať žije president Beneš!