orkadimenza

Jiří Vala jr.

okres Břeclav

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 21.1.2019  04:23
    Maniac (TV seriál) (2018)

O Netflixu už asi nikdo nepochybuje, že na poli seriálů patří mezi nejlepší a umí zazářit. Tady zazářil zejména hereckým obsazením, když vedle sebe postavil Jonaha Hilla a moji oblíbenou Emmu Stone. K oběma dvěma jejich 'weirdo' role pasovala, jenže otázka zní, jestli byl správně napasován příběh a myšlenka celého seriálu. Prakticky po celou dobu sledování seriálu jsem měl problém vžít se do prostředí a děje, což se odráželo na intervalech mezi zhlédnutím jednotlivých epizod. Nesedlo mi jednak prostředí, kde byl kontrast technologie předbíhající současnost o sto let dopředu s vizuální podobou starých kompjůtrů z osmdesátek asi tak stejně 'strange' jako testující klienti a vědátoři. Dění seriálu nabízelo zajímavou myšlenku "propojení" osob, ale rozhodně si myslím, že bylo scénáristicky uchopitelnější a místo hrátek s kostýmy, proměnami postav obou hlavních hrdinů a zašifrované vědecké řeči mohlo mnohem víc rozvinout hlavní myšlenku a celkově, být přímočařejší. Na druhou stranu musím uznat, že seriál má zřejmě něco do sebe, ale mé maličkosti bylo tohle tajemství zřejmě ukryto. A to jsem trpělivě čekal na gradaci až do posledních dílů, namísto ní je však nutné ocenění poslední (nejlepší) epizody spíše jen cenou útěchy. Nehledě na to mě však zaujal výborný Jonah Hill, který sice předváděl neustále tu samou tvář, ale šlo mu to opravdu náramně. Emma Stone také nezklamala, ale na nějaké smekání kloboučkem zřejmě nebyla její postava tolik vyšinutá. Celkově ani nijak nelituji, že jsem se do sledování Maniaca vrhnul, ale rovněž seriál nesplnil má očekávání a asi mi toho nepředal tolik, kolik bych si od zajímavého sci-fi námětu mohl slibovat. Celkové hodnocení: 65%

• 17.1.2019  03:19

Mám rád Mr. Beana, ale nemám rád dýně a tohle video taky ne. Nečekal jsem, že může být 'Mr. Bean' někdy trapný a nevtipný. Kdybych se aspoň dozvěděl jak vyřezat pořádnou strašidelnou dýni...

• 17.1.2019  03:07
    Ed Sheeran - Sing (hudební videoklip) (2014)

Z písniček Eda Sheerana patří Sing spíš mezi ty, které nemusím a videoklip se mi nelíbil zdaleka nejvíc. A to říkám jako jeho velký fanoušek. Raději toho starého dobrého folkového Eda s kytarou. Bez děvek a alkoholu.

• 15.1.2019  02:44
    Město (2010)

Město je typická krimi žánrovka z prostředí velkoměstské spodiny, kde zbraně, vloupačky a přepadení jsou na denním pořádku. Ben Affleck očekávaně zvládá režii lépe než své herectví, opět nezklame se svým věčně kamenným výrazem, ale musím uznat, že tu má několik velmi dobrých momentů a tuhle jeho roli bych zařadil mezi ty lepší. Kdo mě ale zaujal nejvíce byl Jeremy Renner, který předvádí opravdu famózní výkon. Stejně tak Jon Hamm v roli hlavního agenta FBI předvádí solidní výkon a také Rebeca Hall, která všechno zajímavě zamotá. Musím ocenit akční scény, kterých je tak akorát a jsou paradoxně lepší než většina scén z akčních filmů. Jediné co Městu chybí je nějaký výraznější moment (jako například v Gone, Baby Gone), který by z něj udělal výjimečné krimi drama. Závěr totiž není ani strhující ani těžko odhadnutelný.

• 15.1.2019  02:29
    Kontakt (1997)

Sci-fi o honbě za hledáním pravdy, o honbě za mimozemskými civilizacemi. Jedno z nejtajemnějších sci-fi co znám a také jedno z mých nejoblíbenějších. Začátek je trochu pomalejší a nedočkavého diváka, jehož zájem o vědu a vesmír není příliš vysoký, možná znudí. Ale jakmile přijde signál, zaručeně se chytne většina populace. Protože snad každý si alespoň jednou položil otázku "Jsme ve vesmíru sami?" Jodie Foster jako zarputilá, odhodlaná a statečná vědkyně táhne celý film bravůrně a občas jí do noty zahraje mladý Matthew McConaughey, kterého sice moc nemusím, ale tahle jeho role je mi zdaleka ze všech nejsympatičtější. Ve druhé polovině je příběh trochu urychlený, ale úspěšně graduje do vynikajícího závěru, který je jedním z nejtajemnějších a nejikoničtějších závěrů ze všech sci-fi. Zejména 18hodinový pohled Michaela Kitze a závěrečná věta Matthewa McConaughey. Právě onen konflikt a kompromis vědy a víry je jedním z hlavních aspektů filmu a taky důvod proč se jedná o skutečně mimořádný snímek. Bez onoho kompromisu by to ale byl úplně jiný film. Schválně si zkuste od závěrečného proslovu Ellie odmyslet, že mluví o mimozemšťanech ;-)

• 12.1.2019  01:11

Pokud mě na podzim roku 2018 chytil nějaký hudební film opravdu za srdce, tak to nebylo všemi oplývané Bohemian Rhapsody (čímž nechci zpochybňovat jeho kvalitu), ale A Star Is Born. Hudební melodrama s příchutí romantiky, ale hlavně s velmi silným příběhem. Rocková hvězda, která už je dávno za svým zenitem, pomůže na vrchol jedné výjimečné servírce s ohromným hlasem. A není to jen příběh a hlas Lady Gaga, který je zvučný jako zvon. Je to hlavně neuvěřitelné herectví Bradleyho Coopera, který rovněž odvedl vynikající práci jako režisér snímku a jen mě vzhledem k oceněním mrzí, že předvedl takový výkon ve stejném roce, jako geniální Rami Malek. Ale zároveň film obsahuje silné poselství o hudbě. Nejen, že přináší konflikt rockové a popové hudby, ale hlavně, že řekni, co jim chceš říct, dokud tě poslouchají a že hudba je v podstatě 12 tónů v oktávě, znovu a znovu. A každý umělec může nabídnout světu jak vidí těchto 12 tónů. Velmi mnoho jsem si z tohoto filmu odnesl a už teď vím, kdo bude při Oscarech můj favorit. P.S. Píseň Shallow je neuvěřitelná a už pár týdnů mi neustále hraje v hlavě. I přesto, že mi nejprve přišla jako "normální hezká písnička", teprve až se zhlédnutím filmu dostala svůj rozměr. Ovšem na to si každý musí přijít sám. Zde snad o Oscaru nebudou pochybnosti.

• 10.1.2019  13:15
    Marshmello ft. Bastille - Happier (hudební videoklip) (2018)

Když jsem sledoval, jak všichni sdílejí tuhle písničku na Instagramu, nechápal jsem co s ní všichni mají. Až když jsem se podíval na videoklip, pochopil jsem. This dog makes me cry.

• 9.1.2019  06:01

Na to, že je tenhle díl o lásce a vrací se k sympatické Mary Spucklerové není vůbec nápaditý a svým humorem vůči Britům si vůbec nepolepšil. Jeden z dílů, který dokazuje úpadek Simpsonů po 20 sériích.

• 5.1.2019  22:53

Subjektivně odpad, protože co ten senilní "pán" navykládá za nechutné svinstvo během celého roku, nemůže spravit jedním pětadvacetiminutovým projevem. Zejména pak, když je nadopovaný práškama, které zamaskují vše, kromě tiku v levém oku. V některých věcech souhlasím (sociální dávky, V4), ale ke konci si zase Miloš neodpustil své chytré kecy. Ne, demokrat není člověk, který respektuje výsledek demokratických voleb. Demokrat je příznivec demokracie. A součástí demokracie je svoboda slova a názoru, což na demonstracích probíhá. To je velký rozdíl. Ale co do toho můžu kecat já, lepšočlověk, který v životě nic nedokázal, že? :-)

• 5.1.2019  20:07

Asi nejvíc šablonovitý film, co jsem viděl, ale přesto musím ocenit, že mi to ani trochu nevadilo. Jelikož jsem Big Stana viděl ještě před trestnou lavicí (skvělé že se pak samotný "nástupce" objevil na konci), tak šlo přesně očekávat nejen směřování děje, ale i charaktery jednotlivých postav. Některé vtipy jsem nemusel (homo holky a zženštilý Bob Sapp se steroid manem), a někdy jsem se smál, jak je to celé debilní, ale jinak jsem se bavil a jako komedie na pročištění hlavy funguje Trestná lavice bezchybně. Obzvlášť potěšili Nelly s Jamesem Cromwellem.

• 5.1.2019  19:45

Po několika úspěšných ochutnávkách korejských romantických filmů jsem vyzkoušel zavítat i do Japonska. Be with you je film s velmi zajímavým námětem, na asijskou slaďárnu má ale hodně nedostatků. Hlavní linka není úplně silná pro tvoření děje a tak několikrát odbočuje do vedlejších dějových linií. Momenty jako dopisy nebo časová schránka jsou velmi silné, ale výsledný dojem z celého filmu nezachraňuje. Moc mě mrzí, že jsem se kvůli postupnému znudění nedokázal dojmout v poslední dvacetiminutovce filmu, ta je nejmíň pětihvězdičková! Kdyby se v podobném duchu a se stejným přílivem lásky odehrával celý film, byl by to můj oblíbený trhák. Každopádně od další asijské kinematografie mě to neodradilo, ten jejich smysl pro romantiku je jedinečný.

• 3.1.2019  02:29

"Skauting je výchova, ne organizace." Tohle by měl každý skautský vedoucí pustit svým dětem na schůzce. Aby viděli, jak to skauting v minulosti neměl jednoduché a aby si vážili toho, že se dnes mohou ke skautu svobodně hlásit. Výběr aktérů - pamětníků se opravdu povedl, napříč všemi jejich možnými osudy za totality. Ať byly jejich cesty nanejvýš rozdílné, všem šlo primárně o výchovu dětí. A přesně takhle by to mělo vypadat.

• 3.1.2019  00:17

Něco ve stylu Sallie Gardner at a Gallop. Jen s tím rozdílem, že není první.

• 30.12.2018  04:14

"Jak můžeš být na takových místech v takových chvílích jako je tahle, a nevěříš?" Slaďárna jako prase, ale dokáže vám změnit život stejně jako nevinná Jamie změnila život Landonovi. "Láska je něžná a trpělivá. Nikdy není závistivá. Láska se nikdy nechválí a nikdy není přemoudřelá. Nikdy není neupřímná a sobecká. Neuráží se a není umíněná. Láska si nebere za vzor hříchy jiných, ale celá je pravdou. Vždy připravená k odpuštění, plná víry a naděje překoná všechno, cokoli přijde."

• 30.12.2018  02:09

Ve skutečnosti mu to poradila Marge: https://www.youtube.com/watch?v=Ssv_nq4GGgs

• 30.12.2018  01:32
    Pátrání (2018)

V posledních pěti letech se rozšířil nový filmový žánr, kterému říkám počeštěně "přes obrazovku". Tenhle inovativní žánr je sice smutným obrazem dnešní doby plné elektroniky, ale nabízí nové techniky a možnosti vyprávění děje a zatím ještě není tak rozšířený, jak tomu dle mého bude v budoucnu. Searching má velmi standardní námět vyšetřování zmizelé dívky, ale narozdíl od svých scénáristicky podobných kolegů využívá právě sociální sítě a využívá je velmi dobře. Film je totiž napínavý od samého začátku a podobně jako klenot z letošního KVIFFu Profil krásně graduje. Takže i přesto, že se v průběhu dopouští několika scénáristických omylů (které by se daly shrnout do kategorie "Cho to objevil dříve než policie, i když by to bylo prakticky nereálné), divák napjatě hledí na obrazovku a sleduje velmi zajímavý dějový vývoj. Dočká se i několika plot twistů, které jsou sice vypočítavé a očekávatelné (je zřejmé, že film cílí spíše na mladší diváckou skupinu, kterou jednak způsob natočení filmu zaujme víc a která druhak není ve většině případů tak filmařsky vyspělá, takže i po prvoplánovém plot twistu řekne, že film byl bomba), ale stabilnímu příběhu to vůbec neuškodí. Jediný plot twist, který jsem nepřijal, byl až ten poslední a nebýt něj, mířím na plný počet hvězdiček.

• 28.12.2018  05:37

Jedna z nejlepších couch scén z celého seriálu (evoluce). Epizoda však o něco slabší než když Homer ztvárňuje pana X v epizodě Muž, který věděl příliš mnoho (S12E06).

• 28.12.2018  04:09
    Kazma v práci (TV pořad) (2018)

První díl (Kazma vinařem) mi přišel dobrý a možná i pro Kazmu a diváky nevinaře poučný. Jenže s dalšími díly z toho má Kazma čím dál větší prdel a spoléhá na to, že si lidi řeknou: "Udělal nám tu trapas, rozbil nějaké věci, ale však co, je to Kazma." Ale věřím, že je to jen slabší mezidobí mezi dvěma propracovanými díly OMS.

• 28.12.2018  03:15

Pro astronomického nadšence jako jsem já je tohle vysněná epizoda. Světelné znečištění je velký problém a jsem rád, že na něj upozorňují i Simpsonovi. Více hlášek a méně otravných dokumentaristů, bylo by to za 5*.

• 28.12.2018  03:05
    Aquaman (2018)

Čekal jsem minimum, ale takovouhle blbost jsem vážně nečekal. Už trailer dával najevo, že film bude hrát hlavně na efekty, jenže kvalita filmu se nehodnotí podle toho, jaké pikle se snímkem provedou v počítači. Aquaman má především podprůměrný scénář, který má velké nedostatky už jen při přijmutí tohoto bizarního světa a úvodní legendy. Přijde mi, že hra "na efekt" byla přijata na úkor mozku (viz. žraloci s rybamI v aquariu apod.), stejně jako standardní dějová linie na úkor originality. Za ještě horší bych označil herecké výkony Aquamana a Black Manty. Naprosto příšerné neherectví plné patetických keců, zamračených pohledů a hrdinských proslovů, které mi místy dokonce připomnělo Herkula 3D, bylo jen málo vyváženo obsazením Nicole Kidman a Willema Defoa. Někdy mi totiž přišlo, že snímek paroduje sám sebe. Je totiž možná ojedinělý ve svém vizuálním provedení, mě ale absolutně nezaujal a spíš jsem u něj jen kroutil hlavou.

• 27.12.2018  14:17

Když jsem byl malý, vnímal jsem tenhle film jako klasickou komedii, která mezi kulty české kinematografie nesmí chybět. Teď když už jsem starší, jsem pochopil, kde je ukryto kouzlo tohoto filmu. Reflektování mezilidských vztahů v rámci rodiny a geniální herectví Tomáše Holého, to jsou důvody proč je tenhle film výjimečný.

• 17.12.2018  17:59
    Přijela pouť (TV seriál) (2018)

Ze začátku to nevypadalo úplně špatně. Nápad na pouťové prostředí těsně po revoluci podpořilo na poměry seriálu stream.cz zajímavé obsazení. Jenže od 4. dílu, kdy začal být Daniel světskej, úroveň seriálu výrazně klesla. Čekal jsem, že by se s Pavlínkou mohly karty zamíchat zajímavěji. Slabý scénář alespoň trochu vyvažovaly vtipy Oldřicha Navrátila a kozy Báry Mottlové, ale celkově se jedná o nepovedenou záležitost.

• 17.12.2018  13:43

Často doporučení mé sestry na nějaký film díky odlišnostem v našich žánrových preferencích (já jako milovník dramat a odpůrce mainstreamu, ona jako vášnivý kinový fanoušek s oblibou v akčních thrillerech či hororech) beru s rezervou, u tohoto filmu bych ale udělal velkou chybu, kdybych nedal na její radu. Nebezpečná laskavost je zpočátku simple jako část jejího originálního názvu, přičemž sledujeme vztah dvou naprosto kontrastních žen s takovým tím pocitem, kdy je vám trapně za jednu z postav (v tomto případě za Stephanie). Pak se ale rozjede výborná krimi detektivka s thrillerovou příchutí, ale hlavně s naprosto skvěle prokombinovaným scénářem, že jednotlivé informace a propojení nestačíte vnímat. Asi půlhodinu před koncem jsem uvažoval o plném hodnocení. Ovšem čeho je moc, toho je příliš a nebýt závěrečných již překombinovaných 30 minut, opravdu bych jej udělil. Závěr, ač teda snímek NENÍ podle skutečné události, hodně uzemní a tak se z mých silných čtyřech hvězdiček u Simple Favor stává jedno z největších překvapení tohoto roku.

• 17.12.2018  13:27

Kdo viděl předchozí dva díly, nebude nijak zvlášť nadšený. Třetí Johnny English servíruje již okoukanou zábavu, a to nejen ve smyslu "všechno vypadá dobře->Johnny to posere nějakou hloupostí->zázrakem vše zachrání", ale i v jednotlivých segmentech, viz. záměna CD v jedničce vs. záměna telefonů zde nebo důvěra vlády v hlavního padoucha. Scénáristickou banalitu film ukázal hned v prvních 10 minutách při odbourání britského tajného systému z nezaheslované Wi-Fi (smích), ale aspoň mě to ujistilo, že mohu mozek v klidu vypnout. Občas ale film dokáže rozesmát a potěší svým přístupem k moderním technologiím (i když teda scéna s VR byla dost originální). Chce ukázat, že staří agenti ještě nevymřeli, originálně vtipný už ale Johnny English nebude jako dřív.

• 30.11.2018  01:04

Spousta lidí by si mohla pomyslet, že romantická komedie je tak otřepaný žánr, že těžko může být originální. To však neplatí o When Harry met Sally. Od samého začátku je film neskutečně silný ve své propracovanosti postav a i když se vám jejich chování místy nanejvýš příčí, musíte sklonit před tím, jak jsou důkladně promyšlené. O dialozích nemluvě jakbysmet, už po 5 minutách jsem věděl, který film je otcem legendární Before trilogy. Rob Reiner zkrátka vytvořil geniální příručku životem pro nezadané ve věku plus mínus 21-33 let s neskutečnou spoustou životních pravd, na které každý v průběhu života narazí i přestože jim zpočátku nevěří. To je taky důvod, proč "šťastně zamilovaní" tomuhle filmu přijdou na kloub velice zřídka. Ale jedno je jisté - SPOILER! Že můj vztah k filmu se vyvíjel podobně jako vztah hlavních dvou postav. Nejprve se nesnášeli, potom se stali přáteli a na konci...na konci si zamilujete každou maličkost, která vám na tom filmu (resp. druhém) vadí. A neříkám to, protože jsem osamělý a do Silvestru zbývá měsíc :-) KONEC SPOILERU. Protože nikdo není dokonalý a tenhle film taktéž ne. Ale i tak se do něj můžete snadno zamilovat.

• 26.11.2018  18:12
    Shawn Mendes ft. Khalid - Youth (hudební videoklip) (2018)

Dvě mladé 98' vytvořili v oboustranné spolupráci velmi sympatickou písničku. Textem sedí k ročníku narození obou interpretů. Nesedla mi ale druhá polovina klipu, bezmála 8 minut je na hudební videoklip hrozně moc. Chápu záměr, se kterým byla tato část natočena, ale za mě nesplnila svůj účel a spíš klip zbytečně natáhla.

• 26.11.2018  17:41
    X Factor Finalists 2010 - Heroes (hudební videoklip) (2010)

Sice se zde objevuje spousta nových vycházejících hvězd, ale tohle provedení Heroes je takové nemastné, neslané. Na to, že se jedná o finále pěvecké soutěže, bych očekával trochu víc než obyčejný jednohlas.

• 26.11.2018  17:39
    Pavel Čadek - Nelajkla mi status (hudební videoklip) (2018)

Místy trochu ujíždí rytmus, klip teda není taky nic extra a námět písničky je jednoduchý a dobově zdegenerovaný. Ale hudebně je to narosto zvládnuté, super cello a vokály v refrénu jsou top!

• 18.11.2018  10:10

Dokument je nabitý sestavou známých či méně známých kapel veškeré odrůdy punku k prasknutí. Hned od začátku pohltí diváka, který na punku aspoň někdy v životě ujížděl, obrovská euforie a energický přístup k vyprávění o začátcích toho všeho. Linie dokumentu sice není jasně daná (cílem kam směřuje), ale zrovna tady to vůbec nevadí, protože každá odbočka je důležitá k samotnému pochopení punku. Pro absolutní punkové laiky je tohle ideální dílo pro zasvěcení do punkového světa. V první půli jsem byl přesvědčen, že se nemůže nic zvrtnout, což se ale bohužel (z čistě mého subjektivního pohledu) stalo ve druhé polovině. Dost mi vadila kritika všeho okolo, co není punk. A teď nemyslím politiku nebo stát, mám na mysli ostatní kapely v branži. Sám jsem totiž vyrůstal ne na čistokrevným undergroundovým punku, ale na Green Day, Sum 41, Simple Plan a dost mě zasáhlo, když se třeba Sum 41 nebo MCR dostali pod palbu kritiky, že jejich punk rock není punk, protože jsou příliš komerční. Sakra, to že je někdo prodává desky, neznamená odloučení od punku, ne? Velmi dobře tuhle situaci shrnul Cone a celkově přístup "Posloucháš tohle? Tak to jsi naprostej kretén!" je jen známka neúcty a nedostatku sebereflexe. Přitom se tam všichni chvástají, jak první co poslouchali, byli Green Day a kdo slyšel jejich poslední desky ví, že jsou víc popové než cokoliv co Sum 41 vydali. Zároveň fakt, že jsem film zkoukával na několik zhlédnutí, mě přesvědčil o značné nedokonalosti filmu. Ikonické zakončení dokumentu mě ještě nutilo přemýšlet o mém hodnocení, ale kvůli téhle velké trhlině nemůžu jít výše. Hrozně mě mrzí, že tenhle film nebudu příliš posílat dál, ale doporučovat film s jedním velkým ALE prostě není můj styl.

• 2.11.2018  03:09
    Training Day (2001)

A na začátku to měl být jen obyčejný první den v terénu, viď Ethane?...Pokud nějaký film zabírá období 24 hodin, většinou se jedná o nějaký akčňák. Training Day je ale rozvážným krimi dramatem, který sleduje společný den dvou detektivů jako opačných protipólů balancujících na hraně zákona. I přesto, že se do toho Denzel (po právu oceněn Oscarem) opírá hned od začátku zhurta, snímek postupně graduje a vytváří hustou atmosféru, která je u kvalitních krimi filmů základem. Training Day má však oproti většině navrch svou hereckou ústřední dvojicí, která filmu jasně dominuje a dopomáhá k vytvoření autentické atmosféry. Nejslabším článkem je však scénář, který je dle mého nejenže značně nereálný, ale také divákovi nedává moc prostoru odhalit, co je postava Alonza vlastně zač. Výsledkem je tedy skvěle zahraný film s výbornou atmosférou, ve kterém ale vlastně moc nevíme, co je jeho hlavním cílem. Každopádně kouká se na to fakt dobře. P.S. Nalákalo mě Still D.R.E. v úvodu filmu.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20