orkadimenza

Jiří Vala jr.

okres Břeclav

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25
    • 9.7.2020  16:27
    Calin feat. Renne Dang - Paradise (hudební videoklip) (2016)

Hudba 4*, klip 3*, text 1*. Po zhlédnutí Calina v Mixxxer Show už jeho hudbě a osobnosti více rozumím. Vliv The Weeknda je v tomhle tracku zřejmý. Zkrátka Calin dělá něco, co na české scéně chybělo. Tak už jen zapracovat na těch textech (a když už anglicky, tak aspoň se správnou výslovností).

• 9.7.2020  16:24

Geniální kraťas naprosto vystihující nesmyslnost dnešní hyperkorekní politiky přicházející zejména ze Západu. A troufám si tvrdit, že bude čím dál víc aktuálnější. Jaká věda bude následovat po biologii? Kdo ví.

• 9.7.2020  16:12
    L. H. (studentský film) (2013)

Lord Hoven - legenda VŠE! Jako Matfyzák se jim můžu smát, ale zároveň trochu litovat, že u nás žádný takový kult není. Překvapilo mě hlavně věrné zobrazení skutečných událostí z novinových titulků (což nebylo příliš těžké, ale na druhou stranu to mohlo snadno sklouznout k nějakým konspiracím o L.H.). Za mě je tenhle studentský film Adama Sedláka povedený, a projevilo se (zejména ve Varech při uvedení Domestika), že tento mladý režisér má talent a budoucnost. P.S. Tak snad si L.H. nepřečte můj komentář a nepůjde řádit na Karlovku.

• 8.7.2020  10:30
    6ix9ine - Gotti (hudební videoklip) (2018)

Asi jediný track od Tekashiho, který můžu. Hodně chillovej beat a hlavně druhá půlka klipu byla fajn.

• 8.7.2020  10:11

Když se na plátně neobjevil Jaha s jeho impossible misí, bylo to hned mnohem koukatelnější! Škoda, že ukázky na další díly ukazují, že "he'll be back". Jinak Bellamyho s Octavií mám čím dál víc raději. Jediná vada na kráse této epizody je jen cesta Abby z ukřižování na kancléřku. Doufám, že to využije k odstranění té blonďaté mrchy.

• 23.6.2020  12:27

Je to od Eda Sheerana nečekaný obrat o 360 stupňů na závěr jeho Collab projektu, ale kdybychom se na Blow koukali objektivně, je to velmi dobrá píseň. Jak by byla hodnocena, kdyby vzešla třeba z dílny Foo Fighters? Myslím, že mnohem lépe. Abych nevyzněl pokrytecky, taky mi to moc nejde od Eda přes uši, ale nemám důvod jít pod 3*. Jako pocta rockovému žánru, který Ed mohl v mládí poslouchat (vím o Damienu Riceovi a hip hopu, o rocku se v rozhovorech nezmiňoval), je Blow solidní. Navíc si můžu říkat, že jsem ji společně s pražským publikem v Letňanech slyšel poprvé live. P.S. Představitelka Stapletona by se spíš hodila na Bruna Marse.

• 23.6.2020  01:59

Epizoda obtížná pro hodnocení. Na jednu stranu jsem se hned několikrát upřímně zasmál trefným vtipům, na druhou stranu si myslím, že by problematika konzervatismus vs. liberalismus, popřípadě republikáni vs. republikáni, neměla být takto přímo v animovaném seriálu uváděna vůbec nebo přinejmenším mohla být uvedena poněkud... objektivněji? Nebudu ji nazývat přímo útokem na děti (protože pochybuji, že by smýšlení epizody většina dětí pochopila), ale rozhodně by jí slušelo, kdyby skončila v duchu závěrečné debaty, nikoliv vítězoslavným Líziným výskokem z houpačky. Tohle totiž vážně nedokazuje, že by svět směřoval k lepšímu.

• 23.6.2020  01:28
    Yzomandias - Mikasa sukasa (hudební videoklip) (2017)

Další přídavek do slovníku nesmyslných výrazů z firmy Yzomandias. Opět je to jen prázdnej text motající se kolem peněz, přidaná hodnota nulová. Co však překvapilo, byl interlude, který je zatím tím nejrozumnějším, co jsem kdy z úst Yzomandiase slyšel. To společně s kvalitním beatem vystačí na rekordní dvě hvězdy.

• 21.6.2020  03:16
    Hoši no koe (2002)

Jaké by to bylo, kdyby vaše zpráva ke člověku, kterého milujete, cestovala několik let? I tuhle otázku nepřímo pokládá Makoto Šinkai ve svém anime kraťasu a jakkoliv se to může zdát cesta v čase zpátky, jedná se o sci-fi příběh. Obdivuji ten japonský cit pro estetiku a volbu barev a zvuku tak, aby do sebe vše zapadalo. Obzvlášť mě zde zaujal pianový soundrack, obsahující několik velmi pěkných melodií. Závěr mi už přišel jako příliš velké klišé, jinak mě ale snímek příjemně překvapil a jsem s ním poměrně spokojen.

• 21.6.2020  02:30

Nová Tarantinovka už v roce 2020! Neskutečně stylovej vibe, beat od Wiche a hlavně co za text vykouzlil Rest, to je radost poslouchat. Největší pecka z Paulieho nového alba. "Postavit hrad, vysadit les, položit mic - sorry, fakt ne, nasekám bars, kam jen to jde, na beatu hořím jak plamenomet, nevidím limity, nevidím zeď, sypu to - nemyslím pervitin, man, cokoli, kdykoli, kdekoli, s kýmkoli udělám bude to na beton rap."

• 19.6.2020  05:02
    Xindl X - Čas to zabalit (hudební videoklip) (2019)

Na vánoční píseň velmi netradičně pojatý videoklip, jehož výhodou je, že se dá pouštět i mimo Vánoce. Ovšem lyricky to je, za Xindlovým průměrem a s tou rytmikou poměrně bojuji. Jinak po hudební stránce fajn.

• 10.6.2020  15:55

Jedna z klasických československých komedií, která ke mně dorazila až v pozdějším věku. Na rozdíl však třeba od Vesničky mě Adéla nezaujala tolik, i přesto, že některé hlášky a narážky dokážu ocenit. Zkrátka mě kombinace našineckého humoru a trochy zahraniční exotiky v podobě některých postav a cizorodých květin neuhranula tolik, jako většinu zdejších uživatelů. Kdo mě skutečně bavil a okouzlil, byla mladá Naďa Konvalinková, jejíž jemné popichování Nicka Cartera je vskutku jedinečné. Kromě ní a jako vždy výborného Rudolfa Hrušínského však toho není mnoho, co by mi utkvělo v paměti a co bych předával dále jako odkaz na jednu z českých klasik. Když už Lipského, tak spíš Marečka, Jáchyma nebo Tři veterány.

• 10.6.2020  04:14

Měl jsem problém, že jsem již dříve věděl, jak film dopadne. Nepopírám, že to ovlivnilo můj pohled na celkové hodnocení a také na to, s jakým napětím jsem film sledoval, ale na druhou stranu si nemyslím, že bych v opačném případě vyzdvihoval film do výšin. Je to klasická romanťárna pro teenagery s tou vadou na kráse, že film celou dobu řeší problémy mezi hlavními postavami, až je to ve druhé polovině pořád dokola. Prakticky s ničím inovativním Remember Me nepřichází, takže není divu, že mnou byl přijat tak chladně (na rozdíl od mé sestry, která vždy promočí několik kapesníků). Namísto opakovaného zhlédnutí budu raději objevovat jiné romantické dramata. Překvapení se pravděpodobně dočkám jinde než v Hollywoodu.

• 10.6.2020  03:55
    Ed Sheeran - The A Team (hudební videoklip) (2010)

Docela umírám, když čtu zbylé dva zdejší komentáře. "Musia maťalentovanejšie tvorcovské zázemie" říct o někom, kdo jen s kytarou a looperem 3x vyprodal Wembley, má za sebou nejvýdělečnější turné všech dob a prakticky dobyl celý svět? "Určite pekná myšlienka" to vážně nebyla, příběh je inspirován skutečnou dívkou, kterou Ed potkal na ulici, když začínal se svou hudbou. Přežívala na ulici jako bezdomovkyně a byla závislá na drogách řazených do tzv. "třídy A", proto název písně The A Team. Samotný videoklip byl natočen za pouhých 20 dolarů, z čehož by dnes nevzniklo pomalu ani kvalitní demo, natož videoklip k prvnímu Edovu singlu, se kterým se dostal do povědomí široké veřejnosti. Píseň, kterou napsal ve svých 18 letech a kterou, podle svých slov, od té doby hraje na každém jeho koncertu. Píseň, která na rozdíl od dívky z klipu, nikdy nezemře.

• 10.6.2020  03:33
    Lil Dicky - Earth (hudební videoklip) (2019)

Tak takhle šílenou propagandu jsem už dlouho neviděl, hlavně v poslední minutě a půl. Ano, respekt za všechny osobnosti, které Lil Dicky do svého songu získal, ale...this might not be my favourite song ever.

• 26.5.2020  02:17
    Přes palubu (1987)

Hned po prvních deseti minutách mi byl námět velice povědomý. No není divu, když jsem už dříve viděl poměrně nový snímek Manžel na zkoušku, který je až na pohlaví všech protagonistů dokonalou kopií téhle osmdesátkové komedie. Nutno však říci, že "dokonalou" je myšleno v příběhové linii, ovšem co se týče hereckého obsazení, má Overboard z minulého století o dvě třídy navrch. Kurt Russell i Goldie Hawn hrají své role skvěle a ani jejich hlášky nezaostávají. Dojem lehce kazí nepochopitelný "imitátorský" hlas nejmladšího Deanova syna a v některých momentech je humor až příliš přitažený za vlasy (a někdy narušuje plynulost děje, což mi přišlo škoda obzvlášť v jednom z vážnějších momentů), ale zato skvělá Silvestriho hudba povedeně vystihuje atmosféru této komedie, která byla ještě natočena v době, kdy jsme se nemuseli pozastavovat nad infantilností humoru některých současných komedií. Ideální oddechovka na klidný večer.

• 23.5.2020  02:55
    Marek Ztracený - Stačí věřit (hudební videoklip) (2019)

Z vánočních písní Marka Ztraceného volím o 6 let starší Snad se něco stane. Tohle spíš vypadá na kalkul, který už v minulosti vyšel, navíc ve spolupráci s MALL? Nicméně refrén je chytlavý tak jak jsme již u Marka zvyklí.

• 23.5.2020  02:05

Koronavirová jednohubka s nepříliš zdařilými (resp. cimrmanovskými) rýmy, zato chytlavou melodií. Tahle ikonická písnička mi jeden týden hrála v hlavě neustále. Mám Mirai v oblibě, tak proč ne.

• 23.5.2020  01:56
    NF - All I Have (hudební videoklip) (2014)

"I'm a Christian, but I'm not perfect!"

• 24.4.2020  03:36

Stojím za názorem, že u recenzí dokumentů a obzvlášť těch hudebních, je zásadní postoj diváka či hodnotitele k umělci, jeho chování a jeho způsobu života. Pokud se s ním ztotožňuje, vynáší jej do nebes, pokud nikoliv, s ledovým klidem je odsoudí mezi hromadu filmů, které dle něj neměli nikdy spatřit světlo světa. Dokument o Lil Peepovi je v tomhle tak trochu jiný, jelikož dokáže mapovat bouřlivý a raketový výstřel mladého hudebníka na vrchol scény velmi sugestivně a na rozdíl od Peepa nachází správný balanc - mezi všemi prvky, které byly v dokumentu obsaženy. Silně pochybuji, že většina lidí, zde hodnotících vysokými hvězdičkami, podporuje či uznává styl života, kterým byl Gusův krátký život poznamenán, i přesto si zde však nechávají slova chvály na film o mladém člověku, který se utápí ve svých depresích za intenzivního užívání drog, zatímco z něj ostatní postupně odkrajují další kousky jeho zničené duše. Důvod je však dle mého velmi zřejmý. Ačkoliv se spousta lidí nemusí ztotožňovat se stylem hudby (nepoužívám slovo 'žánrem' ze stejného důvodu, jaký byl ve filmu zmíněn), myslím si, že každý divák alespoň na jeden moment v Gusovi zahlédl to, co většina jeho spolupracovníků, producentů a kamarádů. Byla to výjimečnost v jeho pojetí hudby, byl to cit pro správnou hladinu, díky kterému si získal spousty fanoušků prakticky okamžitě, ale také laskavost, která čiřila z jeho velkých hnědých očí a vlídná, avšak velmi křehká duše, která bez stabilních kořenů (těžko očekávatelných u takhle mladých lidí) skončila bohužel tragicky. "Přátelte se s těmi, kteří pro vás chtějí to nejlepší", jak říká doktor Jordan Peterson a kdyby si z těchto slov vzal Lil Peep víc, dost možná by z jeho dobráckého srdce zbylo víc než popel, prach a záhada nad jeho smrtí. "Pamatuj si mě, daleko za horizontem." Život Lil Peepa byl zřejmě velmi nešťastný. Ale pamatovat si jej lidé budou ještě dlouho po jeho smrti.

• 15.4.2020  04:47
    The Lumineers - Ho Hey (hudební videoklip) (2012)

Padesát Voxelů a Voxelek zpívajících "Ho...Hey". Jeden z nich zřejmě zatoulal i k nám.

• 15.4.2020  03:56

Nezvratný osud se mi zaryl do paměti už před více než pěti lety, kdy jsem z něj sice viděl bezmála půlhodinu (resp. první dvě smrti) a s příznačným strachem typickým pro 13letého puberťáka koukajícího na horor po desáté hodině večerní mi tehdy nějakou dobu trvalo než jsem se odebral do říše snů. Mezi mým současným já a tehdejším 13letým kidem uplynulo několik stádií ve vývoji dospívajícího chlapce a dnes se na Nezvratný osud dívám poněkud z jiného úhlu pohledu. Jednak jsem jej konečně viděl celý a nemusím hodnotit film z dojmu z první půlhodiny...ale možná bych byl raději kdybych mohl ponechat předchozí stav nepozměněn. Možná to bude těmi dobovými efekty, ale postupem času se mi film líbil čím dál méně, až se jeho kouzlo tajemného hororu ztratilo a proměnilo v podívanou s místy nechápajícím výrazem. Nutno však zdůraznit, že své kouzlo kultovního hororu Nezvratný osud neztratil ani trochu a ač si to neumím nijak logicky vyvodit, pravidelně mě při sledování a pár minut poté zasahovala přívalová vlna husí kůže. Na tom filmu zkrátka stále něco je a bude a i přes zřetelnou debilitu některých postav, činů a smrtí v sobě první a zjevně jediný úspěšný díl kultovní série skrývá důvody proč jej lidé obdivují. A to bych nerad přehlížel.

• 25.3.2020  02:30
    Maverick (1994)

Dvě herecké esa v rukávu mě úspěšně nalákaly na film Maverick, od kterého jsem očekával pokerové napětí a intriky na všechny možné způsoby. Intrik jsem dostal až nadmíru, ale toho pokeru až zas tolik ne. Samozřejmě ve filmu nešlo jen o poker. Ale musím přiznat, že po natěšené první dvacetiminutovce jsem se v prostřední části začal trochu nudit...shánění chybějících tří tisíc dolarů, nahánění s indiány...no upřímně jsme všichni věděli, že ty peníze nějak sežene a pro mě to bylo jen zdlouhavé čekání. Závěrečný turnaj byl skvělý, ovšem to co se dělo po něm bylo i na můj vkus až moc překombinované. Dlouho jsem váhal, že udělím slabé 4* a málem mě k tomu uhranula okouzlující Jodie, ale nakonec ji porazilo skřípání v ději. Nutno však podotknout, že se mi jen potvrdil vysoký standard, který (již tradičně) očekávám od 90. let a po herecké stránce jsem jej taky dostal, ale zas taková pecka Maverick není. Snad jsem na tuto hru dostal jen špatné karty.

• 22.3.2020  04:25
    Clou - Island Sun (hudební videoklip) (2005)

Jeden z momentů, kdy můžu říct, že jsem opravdu hrdý na českou hudební produkci, která se ujala ve světě a bodovala i na MTV. Takhle kvalitní zvuk je k vidění opravdu hlavně u světových kapel a Clue se svým zvukem můžou řadit mezi ně. Obrovská škoda, že na tuhle vlnu nedokázali dál navázat. Dnes z nich mohly být legendy.

• 15.3.2020  00:58

Ano, tenhle film je kvalitně zpracovaný a zobrazuje nesmírně zajímavé téma. To ovšem nic nemění na faktu, že mohl mnohem lépe a úderněji naplnit svůj potenciál. Sledujeme postavu Teda Bundyho, o kterém (pokud jsme si dříve o skutečných událostech nic nečetli) nevíme, zda spáchal spousty těch ohavných činů, o nichž taky do posledních momentů mnoho nevíme. Je to velmi netradiční způsob vyprávění, kdy režisér nechává diváka v konstantním napětí a obestřeného záhadou. Což je na jednu stranu výhoda, protože tenhle styl kompozice je vcelku originální, na druhou stranu nevýhoda, která neumožňuje příliš mnoho gradace, práce s postavami a divák se tak upíná pouze na konec namísto toho aby proplouval dějem s husí kůží, jako například u Zodiaca. Celkově se tak motiv natočení celovečeráku se známými herci mohl odehrát na základě věty: "Ok, máme dokumentární sérii, ale pojďme udělat i celovečerní film, kde přehrajeme zdokumentované scény z případu." Ve výsledku to probíhá tak, že Bundy je na neznámém místě, někde ho zase chytí a on z vězení opakuje pořád to stejné do svých několika přítelkyň - bez bližší specifikace místa, času a návaznosti děje - což je dle mého něco, co by ve filmu alespoň částečně životopisném nemělo chybět (a obzvlášť to platí pro krimi, kde jsou ty investigativní návaznosti fakt důležitý). Zac Efron ovšem hraje Bundyho výborně a dokázal působit takovým dojmem, jaký si režisér Berlinger určitě představoval. Kéž by šlo vyzdvihnout i Lily Collins, která nehraje vůbec špatně, ale dostala tak proklatě málo prostoru, až začínám podezírat pracovníky Bontonfilmu, že snímek před napsáním místního obsahu s velkou pravděpodobností neviděli. Což je druhou podstatnou devízou filmu a za mě to byla hlavně postava Liz, která bránila, aby z "Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile" byl snímek hodný svého potenciálu. Rozhodně ale nebyl natolik špatný, abych teď neměl chuť zmíněnou dokumentární minisérii zhlédnout. Právě naopak. P.S. Po zhlédnutí The Boys začínám mít pocit, že nenaplněný potenciál z dětských rolí Haley Joel Osmenta ho předurčil k samým rolím zoufalých a nedůstojných postav.

• 10.3.2020  21:39
    Vlastníci (2019)

Dvanáct rozhněvaných mužů i žen v českém podání vlastníků bytů jednoho pražského činžáku. Bravurní, emotivní, skvěle zahrané. Divadelní verze mi unikla, ale po téhle premiéře bych si to sedíc před oponou zopakoval klidně znovu. Jak tenhle film vymetá všechny špinavé kouty české společnosti a ostře se trefuje do všech možných charakterových vlastností, jaké takový sousedíček může mít. Jestli nesnášíte své sousedy, pak je tenhle film pro vás jako dělaný. Buď zjistíte, že na tom ještě nejste zas tak špatně nebo jen potvrdíte, že přesně takhle to u nás je. U mě smích v jednom kuse střídal vztek, který jsem jen ztěžka potlačoval představami, jak rozjebávám kinové křeslo o xicht některých postav. Když opomenu Nabarvené ptáče, určené především pro zahraniční kritiku a festivaly, jsou Vlastníci nejlepším českým filmem roku 2019.

• 9.3.2020  12:54
    Abde & Sharlota - První (hudební videoklip) (2014)

Amatérský master bohužel zprasil song s potenciálem na laťku #raego. Ale většině lidí to očividně nevadí.

• 28.2.2020  04:21
    Desiigner - Panda (hudební videoklip) (2016)

Beat &flow: 5*, videoklip: 3*, text: 2*. Rovnice fame a bengeru je v dnešní době jednoduchá. Auta v klipu? Ano. Zlaté řetězy v klipu? Ano. Děvka v klipu? Ano. Drogy v klipu? Ano. K tomu v textu 5x drogy, 6x děvka, 4x negr.

• 25.2.2020  00:16
    NF - Therapy Session (hudební videoklip) (2016)

"Think about that for a minute...what is the point of this song?" "Listen to my verses" "I write about life, I write about things that I'm actually dealing with, something that I'm actually experiencing, this is real for me...that's the whole nfrealmusic thing." Nate je jeden z mála, kdo mě učí poslouchat hlavně text a ne jen hudbu. Respekt!

• 21.2.2020  07:01
    Marpo - Už nikdy (hudební videoklip) (2016)

Neskutečná síla a emoce jdou z tohohle songu! Má však jedinou chybu. Že trvá pouze 2:20min.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25