Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Ženy v běhu (2019)

Aby bylo jasno, Ženy v běhu nebudou naši kinemetografii zastupovat na Oscarech, ba ani v Cannes. To však vůbec neznamená, že je to špatný film. Naopak! Jen jeho cílovkou nejsou akademici či kritici, nýbrž publikum, které se nechce v kině filmově vzdělávat, nýbrž "jen" od plic zasmát. A to prosím pěkně za své těžce vydělané peníze. A co se týče zábavy, musím říct že se film opravdu povedl. Publikum se permanentně řeže smíchy. Dobrá práce! PS., tetsuo, mám pro tebe dvě rady - 1. vstup do sálu jen na vlastní nebezpečí; 2. a recenzi si odpusť, je to pro tvé dobro, pokazil by sis pověst!

plakát

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Až mám husí kůži z toho, jak nekompromisně je animovaný Spidey natočen. Naprosto důsledná komiksová stylizace, stylová obrazová montáž, tak jak ji známe/znáte z papírových sešitů. Fandové (bez ohledu na aktuální věk) budou uchcávat blahem. Já k nim tak úplně nepatřím, proto "jen" za čtyři.

Toman (2018)

Výborný prequel ke čtvrtému a pátému dílu TV série České století. Čím víc toho víte o událostech prvních poválečných let a vyznáte-li se v osobnostech (vesměs odporných kreaturách) tehdejší vládnoucí garnitury, tím víc si film vychutnáte. Nicméně zážitek lehce kazí poněkud přemrštěná stopáž. Ale casting prvotřídní!

plakát

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

První část považuji za takřka dokonalou. Kdyby nebylo s čím srovnávat, jistě bych takhle hluboko s hodnocením nešel, ale bohužel srovnávat musím a pokračování šlo kvalitou tragicky dolů. Mám li se rozepsat o důvodech, budu muset strašlivě spoilerovat, proto všechny kdo film neviděli požádám, aby text který bude následovat po tučných hvězdičkách, raději nečetli. Ok? Ok. ************ Odjakživa nesnáším scénáristické prasárny a podrazy. Příklad - ve Vetřelcích jsem, asi jako všichni ostatní, držel palce Hicksovi (Michaelu Biehnovi). No a co udělali s jeho postavou scénáristé trojky? Hned na začátku ji zabili a tím mi jednou pro vždy zkazili všechny reprízy Vetřelců. Teď už prostě té postavě, s vědomím že držet palce je zcela zbytečné, prostě fandit nemohu. Proto - když už měla Roxy zemřít, měla zemřít v předchozím díle, třeba po tom nekontrolovatelném pádu v závěru. Zatlačil bych slzu, stejně jako když Sam L. Jackson "zabil" Harryho, ale bral bych to jako normální hrdinskou smrt postavy, která zemřela pro blaho všech. Zato smrt Roxy v tomto pokračování byla zcela zbytečná, postava nejspíš zemřela jen proto, že ji scénáristé kvůli vlastní lenosti (či neschopnosti?) nedokázali nijak zakomponovat do nového příběhů. Nevím jak ostatní diváky, ale mě podobné scénáristické naschvály vysloveně urážejí! A má smysl se rozepisovat o smrti Merlina? Tak stupidně ho nechat zemřít, za to by si dvojice Vaughn + Goldmanová zasloužila absolvovat lekci středověké tortury v podání nějakého rafinovaného inkvizitora - sadisty. I malé dítě by Merlinovi poradilo, ať si botu opatrně (klidně s pomocí kolegů agentů) zuje, zatíží ji třeba nějakou větví a voila - mina nevybuchne! Po dnešní drsné zkušenosti se začínám modlit, aby si pánové Kolstad a Stahelski vzali z druhého Kingsmana ponaučení a třetího Johna Wicka, na kterého se ohromně těším, nezprznili způsobem, jakým se to povedlo těmto dvěma barbarům. Nechat zemřít Roxy a naproti tomu Eggsyho oženit s tou nezajímavou Švédkou (která byla do jedničky přilepena jen kvůli jednomu geniálnímu fóru a ve dvojce je tudíž její postava zhola zbytečná), je v mých očích do nebe volající svatokrádež! Víc k tématu nemám co dodat - snad jen, že si do zítřka rozmyslím, jestli nechám dvě, nebo půjdu s hodnocením ještě níž.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Konečně do titulní role obsadili cucáka správného věku. Ale nejvíc cool je Michael Keaton! Taky zíráte, jakým způsobem dokázal (ještě nedávno zcela odepsaný herec) skvěle restartovat svou kariéru? Kdo by to do něj řekl. A nejlepší je, že si svůj comeback naprosto zaslouží, protože už od Birdmana má obrovský čuch na role. A co víc - Michael vyzrál v opravdu velkého herce. Za tuhle roli Oscara určitě nedostane, ale veřím že se jednou svého pozlaceného plešouna dočká a ... třeba se toho dožiju i já.

John Wick 2 (2017)

Slabinou prvního Wickova příběhu byl (dle mého názoru) poněkud unylý závěr, po pár hodinách už jsem si skoro nevzpomínal, jak film vlastně vyvrcholil. Zato neskutečně promyšlený závěr dvojky si budu pamatovat navždy. Poslední čtvrthodinka film v mých očích suverénně vyhnala do nebeských výšin a já se neskutečně (!!) těším na třetí část.

Mlčení (2016)

Knižní předloha byla na plátno přenesena nesmírně věrně. Většinu scén jsem si při čtení knihy představoval prakticky stejně - to se mi snad ještě nestalo! Proto by případné kritiky filmové adaptace neměly směřovat na příběh, nýbrž jen a pouze na samotnou filmařinu. A tu má Scorseseho tým v malíčku. Pravda, minutáž je poněkud přemrštěná, obzvlášť pro nás nevěřící. Na druhou stranu neustále bylo na co koukat - kameran je machr, o tom nemůže být sporu. Až na přemrštěnou stopáž tedy u mě jasně převládá spokojenost. Ovšem žánrově blízká Misie je v mých očích stále nepřekonána. A zřejmě ani nikdy nebude.

Proč právě on? (2016)

Žádný art, prostě Francovsky "pokleslá" komedie, v jejíž první třetině jsem se neskutečně bavil, ale která s blížícím se finále prostě ztrácí drajv. A konec je samozřejmě absolutně tuctový. Franco ujde, Cranston výborný, pubescentní syn velmi dobrý, dcera příšerná - doufám že o té herečce už v životě neuslyším. Za první půlku dávám tři hvězdičky, bonusovou čtvrtou pak za scénu s japonskou elektronickou toaletou. Umíral jsem smíchy!

Příchozí (2016)

Pátou hvězdu si s dovolením schovám až na druhou projekci... Pak napíšu víc /// Tak oprava - je to na pátou. Příchozí jsou dalším přírůstkem do rodiny filmů, kdy znalost pointy při druhém zhlédnutí dává (i zdánlivě banálním) dialogům zcela jiný význam. A všechna čest těm divákům, kteří všechno pochytali napoprvé.

Kosmo (2016) (TV seriál)

Pozoruji, že Baldýnského smysl pro humor se vzácně shoduje s tím mým. První díl možná nebyl dokonalý, ale naznačoval, že tenhle útvar má vysoký potenciál. A počínaje druhou částí startuje jízda, která z mého pohledu nemá v české komediální tvorbě obdoby - směju se až mi místy tečou slzy! A skvělé je, že počínaje třetí částí nestojí humor pouze na politické satiře, nýbrž že se konečně chytla i posádka. Verdikt - aniž bych viděl závěrečné dvě části (na které se mimochodem nesmírně těším), už nyní dávám za pět hvězdiček. /// EDIT: poslední dva díly na mě působily dojmem, jako by je napsal úplně jiný autor než první tři - kvalita humoru šla citelně dolů. Strhávám tedy jednu hvězdu, ale i nadále trvám na tom, že druhý a třetí díl jsou prostě geniální.