Cesta do středu Země (2008)

Tak vůbec by mě nenapadlo, že se mi tahle dobrodružná taškařice s Brandonem Fraserem bude ve finále více líbit než jeho mnohem ambicióznější Mumie 3. Knižní předloha Julese Vernea je pro mně už od malička takřka srdeční záležitostí, tak možná proto jsem byl dopředu raději skeptický. Nevím proč, ale od filmu jsem čekal asi tolik jako od stejnojmené televizní slátaniny z roku 2001 s Treatem Williamsem v hlavní roli. Z očekávaného průšvihu se ale nakonec vyklubala příjemně strávená hodina a půl, plná zábavy a dobrodružství. Fraser je docela dobrým komikem, což předvádí i zde, a dobře se doplňuje s oběma svými parťáky, Hannah průvodkyní a rozmazleným synovcem Seanem. Samotná cesta pod povrch a zpět je bláznivá, až se to někdy chvílemi zdá směšné. Kdo ale na druhé straně v takovém filmu očekával jakýkoliv smysl pro realičnost? Po trikové stránce je to docela zajímavý snímek, který tu my bohužel neoceníme tolik, jako jinde na západě. Vidět ho v normálním 3D kině, moje hodnocení by šlo ještě o něco výše. Jsem zvědavý na chystané pokračování...60%

Máj (2008)

Ač se za romanticky založeného člověka považuju, Máchova poezie mě nikdy netáhla. Po velkém úspěchu Erbenovy Kytice jsem ale na zfilmování Máje zvědavý už byl. Špatnou kritikou jsem se díky kvalitnímu traileru zvyklat nenechal, ale z čeho jsem měl největší obavy, to byla hudba kapely Support Lesbiens. Nakonec to ale byla ona tím důvodem, proč filmu dávám alespoň takové hodnocení, jaké dávám. Že kameraman a příležitostní režisér Brabec vytvořil z původní předlohy totální kýč, to už zaznělo mnohokrát, ale já to touto cestou ještě jednou rád zopakuju. Po většinu filmu totiž nesledujeme nic jiného než nadrženou Jarmilu, kterak si to dokola rozdává s mlynářem nebo s jeho synem Vilémem, a to jistě kdekoho unaví. Ze všech herců vyčnívá snad jenom dvojice Tříska-Javorský. Zejména Třískovo vyprávění v průběhu filmu chvílemi přebíjí ostatní nedostatky. Ale vizuální stránka? Tak ta není ani z poloviny tak dobrá, jako u Kytice. Ale abych jenom nekritizoval, na Brabcovu obranu je třeba dodat, že zfilmování převážně lyrického díla není asi nic jednoduchého. Ve finále tedy celkem zbytečný snímek, na který se rychle zapomene. Jako film na romantický večer raději Máj přehlídněte.40%

96 hodin (2008)

Pravda, zápletku typu „Unesli mu dceru, a to neměli dělat!“ jsme už ve filmech viděli mnohokrát, 96 hodin ale patří v tomhle směru ke špičce. Na nestárnoucího Liama Neesona, přímočaře likvidující albánskou pakáž, se totiž kouká sakra dobře. Díky pohledné realistické akci, která se v podobných příbězích hledá marně, si filmu o to více považuju. Z herců hrajících v současnosti v akčních filmech může Neesonovi takovou roli každý jen a jen závidět, když z tak poměrně fádního tématu vytěžil úplné maximum. Vůbec mi nevadila absence zábavy a siláckých hlášek, když je téma obchodu se ženami dnes tak aktuální, ale takové mučení Albánce elektrickým proudem si divák náramně užije. Z nečekaně vysokých tržeb po celém světě mám upřímnou radost. Přiznejme si, kdo by byl očekával, že levný francouzský akčňák dokáže dohromady v USA vydělat více než takový čtvrtý díl Ramba.80%

Kurýr 3 (2008)

Natočit do třetice Kurýra jsem si i přes ne úplně povedenou dvojku celkem přál, rozhodně ale ne takovým nešťastným způsobem. Jason Statham by měl potenciál stát se prototypem akčního hrdiny v době, kdy už na to je starší generace krátká. To by ovšem svůj talent nemohl zahazovat v takových filmových škvárech. Koketováním s Uwe Bollem, akčním propadákem War a nakonec i třetím dílem Kurýra totiž šlápl hodně vedle... Trojka spolehlivě kráčí v sestupné tendenci hodnocení prvních dvou dílů a spíš než cool podívaná to je už jen samá nuda. Průser číslo jedna bych spatřoval v choreografii akčních scén, ty jsou totiž tak tragicky sestříhané, že si výsledek nezadá ani s posledními Seagalovými filmy či jinými parodiemi. Ani ty automobilové honičky už nemají čím překvapit, oproti minule tedy směšné představení. Děj je prakticky o ničem a korunu mu nasazuje trapná milostná zápletka. Se Stathamem také není moc zábavy, roli odehrál jako by už dopředu tušil, jak celý film dopadne. Už dlouho jsem se u akčňáku tak často nedíval na hodinky a toužebně očekával jeho konec. 40%

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Od tohoto snímku jsem neočekával nic jiného než výborné zakončení roku, stejně jako v případě loňska u I Am Legend. Daný vědecko-fantastický děj mi totiž opět přesně kápnul do not, a tak pro mě byla povinnost, zajímat se blíže o film. Zázrak se ovšem nekonal. Kdo se domníval, že Scott Derrickson ze slibného námětu něco pořádného vytluče, se asi trochu spálil. Výsledek je totiž v mnoha ohledech i srovnatelný se Dnem nezávislosti, na dnešní poměry tedy žádný šlágr. Neříkám, že bych snad litoval peněz za lístek v kině, ale pár věcí mi na filmu dost vadí. Především je to fakt, že se mimozemšťan Klaatu rozhodl zachránit Zemi před zničením jenom na základě toho, že ho dokázala přesvědčit jediná žena s dítětem. Dále jsem zde hodně postrádal jakékoliv informace o té údajné mimozemské rase, které prý nesaháme ani po kotníky. Z toho happyendu v závěru jsem také nebyl extra odvázaný. Film mě ve finále nějak neurazil, třeba ze začátku si drží solidní tempo a po vizuální stránce vůbec není nač si stěžovat, ta očekávání byla ale velká. Po lehkém zklamání se tak otevírá cesta ke zhlédnutí původní filmové verze z roku 1951.60%

Postal (2007)

Tak tohle je, prosím pěkně, první film, u kterého jsem Uwemu Bollovi věřil, že ho zase neodflákne. Kontroverzní počítačová hra Postal je totiž nehorázný kýč, na druhou stranu však kurevsky zábavná. Kdo ji hrál, musí se mnou jen souhlasit. Škoda, Bollovi se podařilo udržet jen ten kýč a výsledek tak bohužel opět dobře zapadá do té jeho vypečené sbírky odpadových filmů. Občas jsem si během té frašky pokládal otázku, co to asi tak má společného s původní předlohou, a věřte, moc toho vážně není. Nesmyslný děj se ještě dá odpustit, vždyť ve hře člověk také plnit úkoly někdy až na hranicích absurdity. Odpustit se ale nedá zejména ta absence zábavy, nebo zkrátka něčeho, co by alespoň na chvíli udrželo divákovu pozornost. Hlášky jsem za celou délku filmu napočítal asi jenom tři, což je dost ubohé. Jediným světlým momentem byly snad natáčecí lokace a finální přestřelka, to je ale hodně málo. Postal je tedy zkrátka dalším typickým Bollovým filmem - námět s velkým jménem, plná huba keců a nakonec jen rozpaky a divákova zlost. Čím nás překvapí příště? Že by Far Cry? Už teď vím, že ten film bude stát za zlámanou grešli…20%

Max Payne (2008)

Další zfilmování slavné počítačové hry je na světě a opět překvapivě přináší spousty rozpaků. Pomalu začínám na tenhle pochybný žánr rezignovat, protože se ještě snad žádné herní zadaptování nedokázalo přehoupnout byť jen přes průměrné hodnocení. A to jsem přitom jisté naděje do filmu dával, když jsem v hereckém obsazení poprvé spatřil jméno Marka Wahlberga. Ten si s postavou Maxe ještě poradit dokázal, což se ovšem nedá říci o zbytku jeho hereckých kolegů. Co tady třeba dělal nevýrazný Amaury Nolasco v opravdu přihlouplé roli Lupina, to jsem do teď nepochopil. A co se týče Olgy Kurylenko, tak si myslím, že někdy zkrátka nestačí mít proklatě dobrou sexy image, aby se člověk tak vehementně cpal do filmů. Akce ve filmu je také dost nevyrovnaná. Poslední ucházející třetině podkopávají nohy ty bezbřehé první dvě, kdy se na scéně skutečně skoro nic neděje. Vizuální stránka už ale tolik neurazí, kombinace nočního New Yorku s padajícím sněhem vypadá docela fajn. To ale bohužel na lepší hodnocení nestačí. Max Payne si asi zasloužil lepšího režiséra, než kterým je John Moore.40%

Quantum of Solace (2008)

Casino Royal mě dokázalo tolik nadmíru uspokojit, že jeho pokračování patřilo k těm největším vrcholům roku 2008. Směr, kterým se nyní nová série bondovek ubírá, je pro mě velkým pozitivem, neboť jak už bylo mnohokrát zmíněno, výsledný dojem je určitě lepší než poslední dva filmy s Brosnanem. Titulní duet Jacka Whitea s Aliciou Keys jsem si zamiloval už po druhém poslechu a i když You Know My Name z Casina mám raději, v kině jsem si na něj stejně s chutí pošlapával do rytmu. A pak to začalo! Ten kolotoč svižné akce, automobilových honiček, krásných žen a Bondova šarmu. Daniel Craig mě opět nezklamal a já mu do dalších dílů jen a jen fandím. Po svých posledních filmech mi spravila chuť i Olga Kurylenko, která byla coby nová bondgirl vážně skvělá. Příběh, přímo navazující na minulé Casino Royal, mě zaujal stejně jako zápletka kolem dobře zahraného záporáka Dominica Greena. Marcu Foersterovi se Quantum of Solace podařilo zdatně ukočírovat a jediné, co mi trochu vadí je, že film mohl být klidně o pár minut delší. Když bych měl mluvit o nějakém zklamání nad 22. bondovkou, tak jsou to jen ty poněkud vlažnější reakce některých diváků…80%

Poldové z Rosenheimu (2002) (seriál)

Ti dva policajti jsou vlastně takoví naši Pat a Mat. Jejich případy a metody vyšetřování někoho těžko zaujmou, zato ty jejich bláboly ale spolehlivě pobaví. Několik epizod, které jsem měl možnost vidět mě o tom alespoň přesvědčily. Kdyby Doktor z hor chytal zločince, vypadalo by to asi takhle.

5 proti 5 (2007) (pořad)

Věčně upocený Petr Novotný mě aspoň svým vystupováním dokázal nechtěně pobavit. Než se ale dívat na přitepleného Lesáka, to raději půjdu kácet stromy!