claudel

Velký filmový nadšenec

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 37 49
    • 22.7.2018  19:21
    Špindl (2017)

Nenáročná a pohodová zimní oddechovka, nečekal jsem nic víc než jednoduchou zábavu na cestu vlakem, a proto nejsem vůbec zklamaný. Kdybych měl hnidopišskou náladu, dokázal bych najít desítky věcí, které se mi nemusely líbit, nicméně pro mě Špindl splnil svůj účel.

• 21.7.2018  19:11

Velmi zvláštně natočený snímek, u nějž jsem rád, že jsem si nepřečetl obsah, byť i plakát stačil k tomu, abych si domyslel, kam se bude děj ubírat. Sebastián Lelio se evidentně rád věnuje problematice menšin a jejich ukotvení/neukotvení ve společnosti. V jakékoli ortodoxní komunitě to musí mít menšiny složité, přestože se nacházíme v roce 2018 a některé jednání vůči Ronit či Esti vypadá optikou dnešního liberální společnosti nepochopitelně. Rachel McAdams a Rachel Weisz předvedly nádhernou hereckou souhru a uvěřitelnou zakázanou vášeň. Troufám si tvrdit, že nadchly všechny své mužské fanoušky, kteří by se určitě nezlobili, pokud by si podobné role spolu střihly ještě víckrát.

• 20.7.2018  22:27
    Tři srdce (2014)

Pěkný francouzský film o síle osudu, jak dokáže zamíchat city dospělých lidí. Takhle to umí natočit jen Francouzi, přestože se domnívám, že umějí také ještě víc přitlačit na pilu a vyždímat ještě více emocí. Tři srdce jsou možná příliš jednoduché a přímočaré, ale pořád pěkné. Kongeniální je scéna, kdy Marc se Sylvií u stolu hrají pouze očima.

• 20.7.2018  18:34
    Cizinec a krásná paní (TV film) (2011)

Vůbec nerozumím, co chtěl tímto dílem jeden z našich předních spisovatelů sdělit, protože to je základ, od nějž se pak odvíjí televizní film. Prvních třicet minut jsem se přemáhal, abych pokračoval ve sledování, Jana Kolesárová lehce rozvířila stojaté vody, a pak jsem již vydržel. Nejsem nejspíš cílová skupina, s tvůrci jsme se nepotkali.

• 18.7.2018  23:43
    V domě (2016)

Pořád jeden a ten samý příběh, jedna a tatáž šablona, ale také se dá pěkně pokazit a diváka unudit, anebo se to po x-té povede a divák se dobře pobaví a vyleká, jako se to stalo v mém případě u Within. Pomalý rozjezd, gradace napětí a finále trochu příliš rychlé, ale i tak výborné.

• 17.7.2018  22:42

Zvláštní a zajímavý akčně-psychologicko-dramatický thriller s netradiční ústřední postavou, čímž film otevírá samovolně velké téma a s ním další související, aniž by k tomu tvůrci měli jakékoli ambice, o čemž jsem téměř jistě přesvědčen. Já jsem Bena Afflecka měl vždy rád, takže i tahle netradiční role mě potěšila, všichni ostatní jsou rovněž výborní a John Lithgow nezklame nikdy.

• 17.7.2018  10:06

Jako drama i thriller výrazný podprůměr, je smutné vidět Jessicu Biel po dechberoucím a vynikajícím SInner v takovém (video) béčku. Zapomenutelný film na výplň rozmezí 23.00-1.00, pokud nemáte žádný jiný film či knihu po ruce.

• 16.7.2018  22:36

Nebývale dlouho jsem míjel další z výtečných filmů nezapomenutelných devadesátých let. Tradičně přesvědčivý a suverénní Dustin Hoffman, půvabná Geena Davis a sympatický Andy Garcia ve vtipném zamyšlení na téma hrdinství - kdo je správným hrdinou a kdo ne, kdo umí zapůsobit na davy a kdo naopak raději zůstává ve stínu. Hezký filmový zážitek.

• 16.7.2018  20:02
    Země jahod (2016)

Film, u nějž oceňuji vyváženost - pokrytectví a nabubřelost Švédů a vyčuranost a nevděčnost Poláků. Další variace na zakázanou lásku dobře zahraná a dobře napsaná. Příjemný, nenápadný snímek spíše pro klubového diváka.

• 16.7.2018  19:19
    matka! (2017)

Byl jsem na netradiční horor hodně zvědavý, když jej předcházela taková rozporuplná pověst a zavinil rozpad partnerského vztahu mezi režisérem a hlavní herečkou. První půlhodina ve mně udržovala nejasné napětí a předtuchu něčeho děsivého a oplývala poměrně slušnou atmosférou. V druhé polovině filmu děj zamířil do totálních bažin a závěr se mi vysloveně zhnusil. Myslím, že každý zvláště čerstvý otec či matka závěrem musí být zhnuseni. Nemám nic proti jakýmkoli filmovým prostředkům ,sebevíce šokujícím či kontroverzním, ale zde mám vážné pochybnosti o trapné účelovosti.

• 12.7.2018  12:35
    Čertoviny (2017)

Je to takový mix více českých pohádek v jednom s lepšími a slabšími pasážemi. Čertoviny neaspirují na pohádku roku, ale dětského diváka by mohly pobavit a potěšit a dospělého neurazit. S čerty nejsou žerty zůstanou nejspíš dlouho nepřekonány jako nejlepší čertovská pohádka. Dvě a půl hvězdičky, v dnešním rozpoložení zvyšuji směrem nahoru.

• 10.6.2018  01:15

Příliš málo typický Woody Allen, na něhož jsem zvyklý, na nějž se vždy těším a jakákoli menší změna mě vychýlí z rovnováhy. A tady nastala změna veliká. Poměrně nudný a tuctový příběh, jejž osvěžila snad jen typická hudební složka, malý pyroman a věrně vykreslená atmosféra lunaparku.

• 10.6.2018  01:03
    Volyň (2016)

Filmová výzva 2018 - Polsko. Prvních dvacet minut jsem nadával, že pokud bych se chtěl dívat na nějaké polsko-ukrajinské lidové zvyklosti a tradice, pustím si nudný dokument a ne dvouhodinový celovečerní film. Celou dobu jsem nadával na příšerný, divný a doslova debilní střih. Ale tím svůj výčet výtek končím a pak už jen pěji chválu. Nejprogresivnější polský režisér současnosti opět nezklamal s velkou mírou naturalismu a silným příběhem. A navíc objevil další polskou Michalínu, která sbírá a ještě bude sbírat ceny. Druhá půle filmu mě znechutila, něco tak odporného jsem snad ještě nikdy neviděl a v životě by mě nenapadlo, že se člověk k jinému člověku může tak brutálně chovat, zvláště k ženám a dětem. Některé scény byly nesmírně drastické. Něco takového se už nikde nikdy nesmí opakovat.

• 3.6.2018  22:12
    Dukla 61 (TV film) (2018)

Velmi dobře natočené i zahrané, navíc se skvělou hudební složkou. Letošní produkce ČT 1 válí, nejdřív Metanol, nyní Dukla 61. Jediné, co se mi nezdálo, byl místní dialekt, nicméně to nechávám na posouzení diváků z daného regionu. Silný zážitek.

• 13.5.2018  23:34

Filmová výzva 2018 . Rumunsko. Rumuni a Cristian Mungiu opět zazářili. Výborně vystavěný a nasnímaný příběh, který jednak tepe rumunskou realitu dnešních dnů, ale současně prostřednictvím dlouhých a chytře promyšlených dialogů klade řadu zásadní otázky pro jedince, ať žije kdekoli. Za doslova mistrnou záležitost považuji rozhovor Romea a jeho matky o tom, kam se má ubírat život Romeovy dcery. Rumunština mi opět připomenula, že se jako románský jazyk hodně podobá francouzštině a italštině.

• 8.5.2018  16:41
    Klient (2016)

Filmová výzva 2018 - Írán. Pomalu mířím do finále a už si pouštím medailisty z poslední výzvy. Opět jsem vsadil na režiséra Farhadiho, ale taková pecka jako Rozchod Nadera a Simin se v případě Klienta nekoná. Přesto nemohu říct, že Farhadi nepotvrdil svoji kvalitu. Velmi dobře napsané a zahrané komorní drama s divadelní vložkou a s nebývale strhující závěrečnou třicetiminutovkou. Nyní možná spoiler pro ty, kteří dosud neviděli Katalin Varga - rozuzlení a pointa mi tenhle film okamžitě připomenulo, jelikož divákovi klade podobné otázky ohledně viny, trestu a pomsty.

• 7.5.2018  20:46
    Volver (2006)

FIlmová výzva 2018 - Španělsko. Prazvláštní snímek, v některých ohledech typicky almodóvarsky, částečně jsem zachytil stopy magického realismu a hlavně na mě dýchal klasický španělský temperament a esprit. V popředí stojí jako vždy ženy, ženy a znovu ženy. A troufnu si tvrdit, že se snad nemůže najít ani jeden jediný heterosexuální divák, který by prohlásil, že Penélope nebyla k nakousnutí od začátku až do konce :-)

• 29.4.2018  23:46

Přiznávám, že jsem se párkrát od srdce zasmál, ale pustil jsem si to pouze jako oddechovku, abych nemusel nad ničím a nikým přemýšlet. Tento účel Holky na tahu splnily, ale jinak to byla typická americká komedie spíše ve špatném slova smyslu s neúměrně mnoho klišé. Snad nás nečeká dvojka.

• 28.4.2018  23:02
    Jolene (2008)

Filmová výzva 2018 č.2 - filmové krásky podle uživatelů claudel, Enšpígl a Malarkey, Jessica Chastain. Tuto výzvu jsem začal pěkně zostra, ještě nikdy jsem Jessicu neviděl tolikrát odhalenou a v tolika odvážných scénách. Nenápadný a poměrně neznámý film, hodně smutný, svíralo se mi srdce nad tím, kolik facek Jolene od života dostala. Jessica byla ve své roli vynikající a myslím, že všichni pánové si s chutí střihli vedlejší postavy, které jí zkřížily cestu. Super začátek filmové výzvy č.2.

• 16.4.2018  21:40

Filmová výzva 2018 - Švédsko. První film od švédského velikána, na nějž jsem se podíval. Určitě se nejedná o jeden z jeho nejzásadnějších počinů, ale věrně dokázal zachytit tu naivnost, jež mládí a mladistvé lásky často doprovází. Posledních dvacet minut už je jako by vystřižených z realistického nebo naturalistického románu. A tak to chodí i v životě, kdy se velká romantika přemění v tvrdou realitu. Nemohu si odpustit poznámku, že pokud se do komunistického Československa tento snímek dostal, zcela jistě byl opatřen legendární hvězdičkou :-) Závěrem si říkám, že na můj rozjezd s Ingmarem Bergmanem určitě správná volba.

• 16.4.2018  01:48

Filmová výzva 2018 - Brazílie. Další brazilský film, jenž mě jednoznačně utvrdil v přesvědčení, že Brazílii dobrovolně nikdy nenavštívím. Stačí se podívat jen na politickou situaci v Brazílii v posledních deseti, patnácti letech. Prohnilý systém, který přežije všechno a všechny a nelze jej zničit, ta pověstná italská chobotnice má v Brazílii s ohledem na velikost a počet obyvatel rozměry godzilly.

• 15.4.2018  22:44

Filmová výzva 2018 - Dánsko. Jeden z mých jasných favoritů jde do čela žebříčku. Již po deseti minutách jsem si říkal, že těch deset minut je lepších než minimálně osmdesát procent celé americké produkce. Dánové umí a na severu neochvějně kralují. Susanne Bier vytvořila další znamenité psychologické drama konkurující leckteré antické tragédii. Potvrzuje, že stojí s Von Trierem nejen na dánském piedestalu, ale může se měřit s velikány v evropském i světovém měřítku. Sázka na hvězdu Her o trůny jednoznačně vyšla, Coster-Waldau hraje jako o život, předvádí famózní výkon, druhý Nikolaj Lie Kaas a Ulrich Thomsen nepřekvapí stejně výtečnými výkony. Jeden z největších filmových zážitků v tomto roce.

• 15.4.2018  22:33
    Leatherface (2017)

Další film ze slavné série o jedné šílené rodině a je to vlastně pořád dokola, byť tentokrát jsme svědky inovace a ačkoli už jsme viděli Texaský masakr: Počátek, tak jdeme ještě hlouběji do historie. Herecky celkem sympaticky zvládnuté, tradičně příliš brutální, asi je to už i za hranou anebo už nemám tolik trpělivosti a shovívavosti jako dříve.

• 12.4.2018  23:44

Filmová výzva 2018 - Belgie. Od bratří Dardenneů vždy vím, co mám čekat a dostanu přesně to, co chci. Jen v tomto konkrétním případě, kdy se film věnuje příběhu snaživé a pracovité Albánky, jež se zmítá a otáčí podle toho, jak pískají tři muži v jejím životě, se neuchyluji k nejvyššímu hodnocení. Čtyři hvězdičky jsou adekvátní a přiléhající.

• 9.4.2018  22:14
    Saulův syn (2015)

Filmová výzva 2018 - Maďarsko. Dlouho a možná nikdy jsem neviděl film natočený způsobem, který mi absolutně nevyhovoval a ještě mě z něj bolely oči. Co bylo smyslem? Abych si jako divák připadal jako v nějaké sugestivní a idiotské počítačové hře, kde ani na vteřinu nevím, co mě čeká, protože všechno kolem vidím rozmazaně a slyším jen řev a hluk? Tady jsem se s režisérem vůbec nepotkal. Potvrdilo se mi, že z V4 je Maďarsko ve filmové oblasti nejslabší.

• 3.4.2018  22:54

Na Rudou volavku jsem se moc těšil a moc se mi líbila, není to čistých pět hvězdiček, ale jelikož jsem se nechal krásně obalamutit jako některé postavy ve filmu, přikláním se směrem vzhůru. Jennifer Lawrence jsem nemohl dlouho přijít na chuť kromě jejího úžasného sexy hlasu. Ale po American Hustle jsem otočil a v Rudé volavce hlásám chvála jí. A výběr vedlejších rolí? Kongeniální - Jeremy Irons, Mathias Schoenaerts a Charlotte Rampling - výstavní postavy. K tomu všemu hezký hudební doprovod. Snad se dočkáme pokračování.

• 2.4.2018  23:54

Filmová výzva 2018 - Izrael. Filmy z izraelské produkce se mi hodně těžko hodnotí a komentují, tak to ani tentokrát nebudu moc rozvádět. O něco vtipnější a o něco slabší než Citronový sad od stejného režiséra. Začátek dobrý, prostředek velmi dobrý, konec zvláštní.

• 2.4.2018  22:35
    Wadjda (2012)

Filmová výzva 2018 - Saúdská Arábie. Jednoznačně jsem si potvrdil, že bych v Saúdské Arábii nikdy žít nemohl, protože představuje vzdálený svět v mnoha ohledech. Pak se ani nelze divit, že hlavní zápletka devadesátiminutového filmu se točí kolem toho, že si malá holčička chce pořídit kolo a jezdit na něm. A taková zápletka mě úplně k sedačce nepřikovala.

• 31.3.2018  00:14
    Humr (2015)

Filmová výzva 2018 - Řecko. Absolutní filmový úlet - v pozitivním slova smyslu, pokud jde o námět a úvodní půlhodinku, v negativním slova smyslu o celkové zpracování námětu a dvě zbývající třetiny filmu. Velká škoda, protože z toho mohl být jeden z nejzajímavějších filmů posledních let. Výborně obsazení, Colin a Rachel dohromady s ledově chladnou Léou tomu jen nahrávaly. Nicméně vznikl bezmála dvouhodinový film, který se od slibného začátku potácí, až se utopí v nudě. Bylo potřeba jen zručného scénáristy a dramaturga, který by se nebál. Mám rozporuplné pocity a jedno vím zcela jistě, na tento film i po letech nezapomenu, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu.

• 29.3.2018  19:37

Filmová výzva 2018 - Chile. Nečetl jsem si obsah a pořád jsem si říkal, že je něco jinak než obvykle. A buď jsem natvrdlý anebo jsem tak liberální, že nemám předsudky a podvědomě přijímám jakoukoli odlišnost. Jak se věci mají, mi došlo až asi po hodině od začátku a tehdy jsem pochopil, proč se k Marině všichni chovají tak divně nebo hnusně. Částečně zvláštní, částečně zajímavý, hodně intimní, umělecky bravurně zvládnutý a herecky velmi dobře zahraný snímek. Čistě subjektivně bych ale v případě Oscara za nejlepší zahraniční film upřednostnil Nemilované, jenže ruský film Oscara asi hodně dlouho nedostane. Holt politika, nicméně ocenění pro Fantastickou ženu mě nijak neuráží.

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 37 49