claudel

claudel

Michal Fridrich

okres Praha
Velký filmový nadšenec


47 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48
  • 14.3.2018  00:41
  Až po uši - Série 2 (série) (2017)
  ***

  Po naprosto skvělé první sérii přišel propad a útlum. Je to určitě výborná oddechovka, zasmál jsem se několikrát, ale děj mi připadá příšerně přemrštěný, překombinovaný někdy zahnaný do extrému, jindy až ad absurdum. Pozitivně hodnotím příchod nových postav - naprosto skvělí Majer se Šulajovou, naopak bych se klidně obešel bez herecké stálic Němce a Medvecké, zvláště linie s postavou Františka Němce byla naprosto zbytečná. Stačilo, třetí sérii raději nee.

  • 10.3.2018  22:59
  25. Český lev (TV pořad) (2018)
  ****

  Obával jsem se, abych nebyl zklamaný a naštvaný poté, co mě potěšily Ceny kritiků. Kromě toho, že bych přál nějakou jednu, dvě ceny navíc Špíně a aspoň jednu cenu pro Kvarteto, jsem spokojený a myslím, že i večer probíhal tak nějak v klidu, bez trapností a nějaký ten tradiční česko-slovenský vtípek nebo naopak rýpnutí do aktuální situace u nás i na Slovensku. Nejvíc se mi líbil proslov Kronerové a překvapil mě Sláma bosý :-) Oldřich Kaiser po letech půstu začíná sbírat ceny a je to dobře, protože už dlouho tvrdím, že Kaiser a/nebo Lábus zachraňují spoustu českých filmů poslední doby, Po strništi bos je toho zářným důkazem.

  • 5.3.2018  00:33
  8-Ball (2013)
  ****

  Filmová výzva 2018 - Finsko. Další pořádná nálož od finského filmového boha Aku Louhimiese. V ČR se ochladilo a já jsem odcestoval na služební cestu do Helsinek, kde je zase hlouběji pod nulou, všude kolem sníh a náledí. A já pošetilec jsem si objednal ještě nejchladnější hotel ve městě, neboť předtím budova složila jako věznice. Co jiného si pustit než finskou depku, ať to má tu správnou symboliku, Necítil jsem se příjemně ani jednu jedinou minutu, Jessica Grabowsky je velmi pěkná a o to víc mě zasáhlo, jak si svůj život ničí, hraje jako z partesu. Eero Aho mě zaujal už v Rozkaze, opět nezklamal a předvádí brilantně odpudivý výkon. Jediná postava, která mi nesedla, byl ubrečený a nemotorný policista, myslím, že bych tu postavu mohl směle označit za zbytečnou. Silný zážitek - asi už třetí sociální drama v řadě, v zájmu zachování duševní integrity si musím pustit nějaký lehčí žánr.

  • 3.3.2018  22:51
  Nemilovaní (2017)
  *****

  Filmová výzva 2018 - Rusko. Výborný film, jenž velmi dobře vystihuje v několika silných a vyhrocených scénách partnerskou krizi, která má nedozírné následky pro dítě, a tak to bohužel ve skutečnosti je, že všechny rozpady, rozchody a rozvody nejvíce odnesou právě děti. Smutné, bolestné, ale zatraceně pravdivé a reálné. Dlouho jsem neviděl ruský film a navíc tak skvělý.

  • 27.2.2018  02:24

  Trestuhodné, jak tenhle film nezískal více oscarových nominací. No jo, zase mě nepřekvapí, že bude více uznáván a veleben ve Francii, než kdekoli jinde. Smutná realita, mistrné herecké výkony debutantek i zkušeného Willema Dafoe a výtečná kamera. Takhle si představuji, že má vypadat sociální drama bez příkras, násilí či zbytečně mnoha naturalistických scén, které mi jinak nevadí. Jeden z nejlepších filmů roku 2017.

  • 26.2.2018  18:38

  Příliš, dokonce až přespříliš americké. Doufal jsem, že si odpustí to svoje trapné tleskání a výskání, ale bohužel. Průměrný film se zárukou kvalitních hereckých výkonů osvědčeného tria (Steep, Hanks, Letts). Navzdory delší stopáži jsem se nenudil, Spielbergovi se podařilo udržet diváka v napětí, co bude následovat.

  • 26.2.2018  00:32

  Nejtemnější hodina není strhující, úchvatná ani výjimečná filmová podívaná, ale navždy si ji budu pamatovat jako film, v němž Gary Oldman předvedl nejlepší herecký výkon v kariéře, je to doslova a do písmene jeho životní role. I když jsem zarytým fanouškem Daniela Day-Lewisa - nejlepšího herce všech dob a Rogera Federera filmového plátna, tak uznávám, že si Gary Oldman za rok 2017 toho Oscara zaslouží. A samozřejmě také maskéři, kteří ho proměnili ve Winstona Churchilla. K filmu toho nemám moc co napsat, stojí na Oldmanově fantastickém výkonu, ale nic moc nového nepřináší ani ničím nezaujme.

  • 26.2.2018  00:25
  Dunkerk (2017)
  ****

  Řemeslně mistrná práce, po formální stránce velmi neotřelé, až jsem se místy v tom rychlém střihu ztrácel, kde se vlastně nacházím a v jakém čase. Podařený snímek, který po technické stránce září a v kině divákovi dozajista nabídne senzační podívanou. Kenneth Branagh dokáže zahrát postavy z obou stran konfliktu.

  • 25.2.2018  18:21

  Neupírám snímku jisté umělecké kvality a zdařilou atmosféru lombardského venkova, "kde zdechl pes" a v létě nemusíte dělat nic jiného než se válet u vody a přemýšlet o tom, s kým byste si vyrazili na taneční zábavu nebo se pomuchlovali. Ale druhá část filmu mě tématem již neoslovila a domnívám se, že byla zbytečně natažená. Oscarová nominace pro Chalameta je pravděpodobně omyl, anebo je udělena pouze za závěrečnou mistrně emocionálně procítěnou scénu. Za vrchol filmu považuji monolog Elieho otce - "Když to nejméně čekáš, příroda si lstivě najde Tvoji slabinu..." Slušný atmosférický snímek.

  • 24.2.2018  00:03
  Já, Tonya (2017)
  ****

  Dokázal bych vést polemiku s obsahem distributora, že jde o černočernou komedii. Z mého pohledu jde tak akorát o černočerné drama, z něhož mi je smutno na duši a nejlíp to vystihl komentující novinář - "vše způsobili dva největší kreténi v příběhu, kde jsou všichni kreténi". Celý příběh je od začátku depresivní, nevíme přesně a asi se už nikdy nedozvíme, jak se to vlastně všechno odehrálo, kdo vše zavinil, nicméně, pokud Tonya Hardingová prožila dětství, dospívání a vztah s manželem alespoň z poloviny tak, jak je ve filmu vykreslen, tak se nelze divit (nikoli však omluvit), pokud byla do útoku na Nancy Kerriganovou aktivně zapojena. Po zhlédnutí snímku jsem si pustil krátké video, které novináři natočili krátce po útoku a sevřelo se mi srdce, bolest, bezmoc a zoufalství, které z Kerriganové čiší, jsou nesnesitelné a zdrcující. Herecky vynikající Margot Robbie, jež má skvěle našlápnuto, protože dostává rozmanité herecké příležitosti. No, a pokud budeme a rozhodně můžeme vést polemiky o oscarových hereckých nominacích, v případě vedlejší ženské role žádné polemiky nepřichází v úvahu - Allison Janney je odporně skvělá a skvěle odporná - na její vítězství na Oscarech bych vsadil klidně i deset tisíc korun - myslím ale, že kurz bude natolik malý, že to ani nemá cenu.

  • 21.2.2018  00:44
  Tvář vody (2017)
  *****

  Rozhodně nepatřím mezi velké fanoušky Guillerma del Tora, s jeho poetikou jsem se nikdy úplně nepotkal až do dnešního dne. Jsem sám překvapený, myslel jsem, že se na Tvář vody ani nepodívám, a o to víc jsem rád, že jsem nepodlehl předsudkům a dal tomuto snímku šanci. Dostalo se mi náramně krásné podívané, bezesporu specifické, na kterou se divák buď napojí a bude nadšený, anebo nenapojí a bude zklamaný nebo až rozlícený, na co se to sakra vlastně díval. Originální příběh s jedinečnou atmosférou, podmanivou hudbou a excelentními hereckými výkony. Já osobně bych pouze vyměnil oscarové nominace u Octavie Spencer, která má poslední dobou spolu s Denzelem Washingtonem nominace předplaceny, za Michaela Shannona, jenž si střihl ukázkového záporáka. Ale nebudu se v tom pitvat a kazit si moc pěkný umělecký zážitek. Oceňuji nenápadné otevření několika zásadních témat ve formě rýpnutí, dloubnutí, krátké scény - velmi elegantní způsob vyjádření režisérova názoru. Po Lady Bird můj další oscarový favorit.

  • 18.2.2018  22:51
  Hafið (2002)
  ****

  Filmová výzva 2018 - Island. Tento film je tak šílený, jak šílené počasí na Islandu řádí. Island bych chtěl někdy navštívit, ale nikdy bych tam nechtěl žít. Jsem velmi příjemně překvapen, nečekal jsem, že budu tolik nadšený. Během sledování jsem si nemohl nevzpomenout na divadelní hry Srpen v zemi indiánů a Rodinná slavnost. A nyní zjišťuji, že i Hafid byl natočen podle divadelní hry - všechno tak do sebe krásně zapadá. Seveřané rodinná dramata, tajemství, patologii a absurdnosti zvládají nejlépe. Není to příjemné na dívání, alespoň ne pro slabší a citlivé povahy. V té šedi, depresi a vyhrocenosti nám dodávala špetku humoru ta roztomilá babča s cigárem a koňakem v ruce :-)

  • 17.2.2018  16:44

  Filmová výzva 2018 - Kanada. Vstoupil jsem do druhé třetiny moji mezinárodní výzvy a po sérii průměrných a nezajímavých snímků jsem si pustil tuhle intelektuální a uměleckou nádheru, jež musí potěšit každou frankofonní duši, k nimž se hrdě hlásím. Ve jednadvaceti letech většina lidí neví, co se sebou, se svým životem a kam směřovat a Xavier Dolan přitom natočil po obsahové i formální stránce dokonalý film, jemuž přidává na kouzlu bezchybně zvolená hudební složka - budu si nyní asi pořád pouštět Isabelle Pierre. Mám jen slova obdivu a chvály, jak mladý člověk dokáže napsat a natočit příběh o silných pocitech, které dokáží člověka i jeho vztahy srazit až zničit. Melancholie, výtečné dialogy, krásné záběry, mraky cigaret a jedinečná atmosféra. Bravo!

  • 17.2.2018  00:30

  Filmová výzva 2018 - Argentina. Film o období, na něž Argentinci zcela jistě hrdí nejsou. Nesedl mi úplně způsob, jakým je příběh vyprávěn. Bude to znít asi cynicky, ale ve mně na pár výjimek nevyvolal příliš emocí, přestože by s ohledem na téma tak činit měl. Možná jsem se měl dívat v původním znění, možná v jinou denní dobu. Každopádně jsem se opět trochu poučil a něco nového dozvěděl.

  • 16.2.2018  23:22
  Baby Driver (2017)
  ***

  Ani prvoligové obsazení nezajistí dvouhodinovou akční zábavu - nevím, proč se současní režiséři tolik snaží točit sáhodlouhé filmy - devadesát minut bohatě stačí na vše, do takové stopáže se vejde vše, co si žánr vyžaduje. Tady svižné scény střídají hluchá místa. Prvoligové obsazení jsem měl na mysli především u mužské části ansámblu, dámská část je prvoligová především vzhledově a to nechci působit nějak genderově nekorektně :-) Průměr, nic moc, velká šance, že za dva týdny zapomenu, oč šlo. Hlavně žádnou dvojku!

  • 15.2.2018  18:32
  Čára (2017)
  ***

  Filmová výzva 2018 - Slovensko. Menší zklamání, protože jsem čekal nějakou mimořádnou záležitost, ale po slušném a nadějném začátku film upadal a upadal, až se ztratil v nejasném a zmateném konci, jako by scénárista zabloudil do slepých uliček a už v nich navždy uvízl. Tomáš Maštalír vypadá jako by rovnou přešel ze seriálu Za sklom, postavu, kterou hraje Andy Hryc, nemohli obsadit lépe. Ale celkově nic moc.

  • 13.2.2018  22:04

  Zpočátku jsem byl zvědavý na záchvěv thrilleru, ale nakonec se z toho vyklubal hodně nepovedený záchvěv a zbytek zůstal hodně prázdný. Škoda, že Rita Ora měla opět tak málo prostoru. Víc nemám co dodat.

  • 13.2.2018  00:13
  Lady Bird (2017)
  *****

  Malý, nenápadný film a hlavně hořkosladký, přesně jako mám rád, asi jsem našel svého oscarového favorita. Pravděpodobně se jedná o první a možná poslední film z prostředí Sacramenta, který jsem kdy viděl a uvidím. Příjemné překvapení a nadšení v mnoha ohledech - naprosto dokonalá Saoirse Ronan, postava Lady Bird jí snad byla napsána na tělo, výteční Laurie Metcalf a Tracy Letts ve vedlejších rolích, stejně tak mladé naděje Hedges a Chalamet - čím to je, že hrají v samých oscarových snímcích? Skvěle napsaný scénář, výborný střih, hudební složka a především mistrně vystižená atmosféra sice hlavního kalifornského města, ale současně toho nejméně známého. Humor je občas břitký, sarkastický až černý, ale smál jsem se nahlas, naopak spousta podnětných myšlenek či silných motivů je zpracována velmi citlivě, nenásilně a působivě - tak nenápadně, že může divákově pozornosti až uniknout. No a sestra Jonaha Hilla jako nejlepší kámoška? To už je třešnička na dortu. V Helsinkách budu 4. března držet pěsti tomuto snímku.

  • 12.2.2018  02:34

  Filmová výzva 2018 - Slovinsko. Velmi divný film o tom, jak zápasí slovinský Ivan Trojan se středoškoláky, z nichž třetina je na pořádnou facku a kopanec do zadní části těla. Největší slabina filmu tkví v scénáři, ději, jeho plynulosti. Samotný námět má obrovský potenciál a několik zajímavých či silných scén se ve filmu objeví, ale jsou poskládány nevhodně a nesouvisle. Něco se načne a následně skončí ve slepé uličce. Některé scény na sebe nenavazují ani logicky. Šikovný dramaturg by s tím poradil, ale dle zdejšího hodnocení vidím, že jsem v menšině, asi mě iritovalo něco, co mnozí ocenili.

  • 11.2.2018  23:57

  Neskutečně zábavné a lepší než první díl - protože přenesení lidí ze skutečného světa do hry je mnohem nápaditější než přenesení hry do skutečného světa. A promíchání charakterů dodává filmu ty správné grády a vtip - to však vyžaduje dobře zvolené herce a nedejte pak šanci komikovi Jackovi Blackovi a akční hvězdě The Rockovi. A když je doplní trapně směšný a směšně trapný Kevin Hart a sex Karen Gillan, o dokonalou oddechovku je postaráno. Takhle přesně si představuji nenáročný film, který mě baví ani chvíli nenudí a vykouzlí mi úsměv na tváři.

  • 11.2.2018  23:53

  Kdybych se nemusel 90 minut dívat na Daisy, jak doslova nic nedělá na zapomenutém ostrově, tak bych šel s hodnocením určitě nahoru možná až na maximum, ale kvůli té příšerné nudě, kterou jsem zažíval, nemohu. Poslední třetina to nesmaže. Takže pro příště sestříhat, sestříhat sestříhat, vypustit zbytečné postavy a soustředit se na to podstatné. Skepticky to ale spíše vidím na nějakých 180 minut.

  • 11.2.2018  00:07

  Pokud se vám líbilo NON-STOP, tak je to vlastně totéž ve vlaku, takže příště se těším na Liama Neesona na lodi :-)

  • 10.2.2018  00:15
  Nepřítel (2013)
  ***

  Někdo si hraje na Lynche smíchaného s Kafkou... Vydržel jsem se dívat, jelikož mě zajímalo, kam to dospěje. No a konec raději ani komentovat nebudu. Naštěstí vše zachránila Mélanie a na Sarah se koukalo také příjemně. Lynch je jenom jeden.

  • 7.2.2018  00:21
  Intermission (2003)
  ***

  Filmová výzva 2018 - Irsko. Zvláštní mozaika příběhů zvláštních lidí a zvláštně natočená. Ačkoli mám Irsko, Dublin a v podstatě vše irské moc a moc rád, tak Intermission mě ničím přiliš neoslovilo, nanejvýš dvěma či třemi nekorektně vtipnými scénami. Rozpačité dojmy...

  • 3.2.2018  19:09

  Filmová výzva 2018 - USA. Nikdy se nezbavím toho, že mám od některých autorů, filmů, herců vysoká očekávání. O to silnější je pak zklamání, když to nevyjde. McDonaghovy divadelní hry v Činoherním klubu miluju, královsky jsem se bavil zejména u Ujeté ruky. Stejně tak se téměř kultem stalo V Bruggách, když přijde řeč na Bruggy, téměř s každým stočíme hovor na onen film. No a nyní přišly Zlaté glóby a s tím spojená nadměrná očekávání. Bohužel jsme se tentokrát s panem umělcem nepotkali. Pořád jsem čekal, kdy už se děj konečně rozvine, stane se něco zajímavého, výjimečného a pořád tak nějak nic. I jeho divadelní hry jsou směsicí žánrů, ale vždy jeden převládá, v tomto případě nepřevládá žádný a děj ničím nestrhne. Herecké výkony McDormand a Rockwella jsou velmi slušné, ale jsou oscarové? Jsem vážně zklamaný, není to propadák, ale rozhodně ani film roku.

  • 2.2.2018  23:59

  Filmová výzva 2018 - Ukrajina. Když si člověk vybere 30 filmů s potenciálem kvality, stejně to jednou nebo dvakrát nevyjde. A to u mě nastalo v případě Ukrajiny. Po originálním a znamenitém Kmenu přišlo obrovské zklamání. Nechápu, co se nám pan režisér snažil sdělit, kdyby si ti dva aspoň užívali šedesát minut bezuzdného sexu, dalo by se to vydržet. Bohužel tahle hra na umění se nepovedla. Jedna hvězdička za pár záchvěvů - hezkých záběrů a sexy zrzku. Mám adepta na poslední místo v mé výzvě.

  • 1.2.2018  23:55

  Multižánrový Ozon tentokrát přichází s děsivým erotickým thrillerem a podruhé obsadil Marine Vacth. Vypadá to, že jej fascinuje stejně či podobně jako dříve Ludivine Sagnier. Já jsem opět velmi spokojen, přestože mám výhrady především k hlavní pointě a šílenému závěru, zdá se mi překombinovaný. Herecky jinak výtečné.

  • 29.1.2018  23:43

  Filmová výzva 2018 - Itálie. Děkuji svému slovenskému kolegovi-kamarádovi za skvělé doporučení, stačilo mi, že mi řekl, že se svojí partnerkou tento film už viděl dvakrát v kině a prozradil mi v podstatě jednu základní větu s mobily a následně masakr. A to byl teda masakr, navíc si myslím, že je obzvláště efektní film sledovat v partnerské dvojici, protože v tom filmu si snad každá dvojice aspoň trochu něco najde. V rámci výzvy jsem pro Itálii nemohl vybrat jiný a z posledních let snad ani lepší snímek. Super zážitek.

  • 29.1.2018  01:41
  Paddington (2014)
  ****

  Filmová výzva 2018 - Velká Británie. Paddington je krásný a roztomilý medvídek, kterého by chtěla mít doma asi každá rodina. Film se nevyhnul některým typickým americkým trapnostem, ale jsou natolik podružné, že nezkazí celkový dojem příjemného rodinného filmu.

  • 27.1.2018  22:00

  Pět hvězdiček nedávám proto, že by ten večer byl kdovíjak úžasný nebo vtipný, ale proto, že smekám před kritiky, kteří se jednak neposadili na zadek ze Svěráka a Hřebejka, kteří natočili pitomé filmy, takže na ně zkrátka nepřipadla ani jedna nominace, a jednak také proto, že ceny rozdělili rovnoměrně a dle mého soudu spravedlivě. Nedá se říct, že by některý film vyloženě vyčníval ve všech kategoriích, proto je korektní ocenit všechny nejvíc nominované. Já osobně souhlasím s tím, že nejlepší film za rok 2017 je Špína, takže jsem spokojený o to víc. Tak jen doufám, že po Českých lvech nebudu naštvaný, pokud bude Svěrák sbírat ceny včetně scénáře, i když u Po strništi bos se o scénáři ani nedá mluvit.

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace