claudel

okres Praha
Velký filmový nadšenec

<< předchozí 1 2 3 4 15 30 44 58
    • 10.5.2021  18:42
    Jak se opovažuješ (TV seriál) (2019)

Určitě nejsem cílová skupina, ale stejně se mi seriál líbil. Nejvíce na něm oceňuji zvláštní atmosféru dokreslenou výbornou hudební složkou. Věřím, že to tak vychází z knižní předlohy a nejspíš se to umně povedlo přenést do televize. Dusno a napětí je skvěle vybudováno na půdorysu tři hlavních ženských postav, jejich napětí, emoce, vzájemná přitažlivost a svým způsobem odpudivost vytváří správný thrillerový koktejl. A když thriller obohatí kriminální linka, je o zábavu postaráno. Jako milovníka detektivek mě samozřejmě štve nedokončenost, respektive první série končí tak, jak končívají seriály, u nichž se předpokládá série číslo dvě. Působí to na mě jako podvod na diváky a fanoušky, takhle přece nemůže být seriál ukončen, stačilo v případě nezájmu produkce dotočit aspoň tři, čtyři další díly, které by nabídly uspokojivé odpovědi na legitimní otázky, které si diváci museli jednoznačně položit. Snad se Netflix vzpamatuje...

• 2.5.2021  20:49

Filmová výzva, žánry - pohádka. Nechápu ty nadšené ohlasy, že se jedná o nejlepší českou pohádku za poslední léta. Dokážu si to vysvětlit u velmi mladého publika, které už tolik neregistruje klasickou a tradiční českou pohádku. Princezna zakletá v čase totiž nepůsobí vůbec česky a dokonce mi tak nepřipadají ani naše hrady, které jsou skvěle nasnímány. Kdybych neznal Křenkovou, Lamboru, Zacha a spol. tak bych měl pocit, že sleduji zahraniční pohádku. Povedla se sexy zlá čarodějnice v podání Simony Zmrzlé, sympaticky a věrohodně působil Roman Zach a jako vždy se mi líbila Eliška Křenková. Filmy využívající časovou smyčku mohou udělat terno anebo také působit zmateně či nudně. A já jsem se celou dobu docela dost nudil, přemáhal jsem spánek.

• 1.5.2021  15:47

Moje předtucha a doporučení přátel nezklamaly. Druhý díl byl povedenější než první díl. Akční, napínavý, efektní a Captain America s Black Widow k sobě ladí. Stejně působivě vystupují jejich protivníci, tudíž můžeme sledovat jednoduchou, ale poutavou zápletku. Vyloženě se těším na třetí díl.

• 26.4.2021  22:58
    Na krátko (2018)

Filmová výzva, žánry - knižní adaptace. První vlaštovka a v zásadě dobré. Zfilmování knih Petry Soukupové vyžaduje obrovskou odvahu a nesmírnou pečlivost, proto určitě stojí za zamyšlení oslovit samotnou autorku, aby se ujala scénáře. Výsledek je opravdu slušný, přestože musím subjektivně konstatovat, že mě film tolik nechytl za srdce jako kniha, resp. povídka.

• 25.4.2021  23:58

Filmová výzva, žánry - western. Poslední dobou sleduji trend dvouhodinových stopáží, u nichž příběh sehrává vedlejší roli a hlavní roli obstarávají dlouhé záběry, kamera, nulová či minimální zápletka. Zpočátku jsem tento dojem nabýval i u Zpráv ze světa, pak ale přišla klasická westernová scéna, která mě vytrhla z letargie a přiměla film pozorněji sledovat. Pak dojde zase ke zpomalení, ale v zásadě slušný western s velmi dobrým výkonem Heleny Zengel.

• 25.4.2021  23:55
    Minari (2020)

Minari a Zemi nomádů spojuje jedno - můžete se od obrazovky vzdálit na pět, deset, patnáct, dvacet, možná i třicet minut, a u děje nezpozorujete žádný zásadní vývoj, posun, dramatičnost. Děj si totiž jen tak plyne, kamera zabírá krásné záběry, ale postavy nerozehrají nic světoborného. Na dvě dramatičtější scény dojde, ale tím to končí. Nominace na Oscara za hlavní mužský herecký výkon působí vedle Anthonyho Hopkinse a Garyho Oldmana zcela nepatřičně.

• 25.4.2021  23:52
    The Father (2020)

Filmová výzva, žánry - divadelní adaptace. Mistrovský výkon Anthonyho Hopkinse - v 83 letech sehrát takový divadelní výstup plný dialogů a mimik znázorňujících a zdůrazňujících absolutní duševní zmatek, si zaslouží respekt, obdiv a ocenění. Snímek je navíc natočen tak, aby byl divák pohlcen tím všudypřítomným vnitřním chaosem, jenž se zarývá silně pod kůži a vyvolává v něm pocity paranoi, schizofrenie, bludů i halucinací. Při tom všem si musí každý klást otázky - kdo je kdo, kde se nachází pravda, která z těch postav skutečně žije či se v okolí Anthonyho vyskytuje a jak to bylo vlastně s druhou dcerou. Tvůrci museli Anthony Hopkinsovi nutně přihrát skvělou herečku, jež zvládne part jeho dcery. Olivia Colman nemůže být špatnou volbou. Konečně jsem mezi těmi Oscarovými snímky nalezl svého osobního favorita, kterému neváhám nasázet plný počet hvězdiček, a kterému budu z celého srdce za pár hodin fandit, aby urval co nejvíce to půjde. Anthony, Olivia a celý tým si zaslouží.

• 25.4.2021  14:34

Filmová výzva, žánry - Road movie. Silně doporučuji všem příznivcům, obdivovatelům a obhájcům Spojených států amerických. Já žádnými iluzemi netrpím, tudíž se nepovažuji za správného diváka tohoto snímku. Nelze zpochybnit režijní zručnost a kameru, o tom nemůže být sporu. Ale příběh? Základní poselství o stavu Spojených států amerických může být sděleno i jinak než filmově. Musel jsem se hrozně přemáhat, abych se na Zemi nomádů vůbec dodíval, místy to pro mě představovalo silné duševní utrpení. A Frances McDormand a já spolu nebudeme nikdy v souladu. Je to za mnou a doufám, že dnes v noci tento snímek nevyhraje v kategorii nejlepší film, jsou tam jiní a mnohem lepší adepti.

• 24.4.2021  23:43

Ze všech letošních na Oscara nominovaných snímků je rozhodně Sound of Metal námětem nejoriginálnější. Žádný takový ani podobný film jsem nikdy neviděl ani o žádném podobném neslyšel. Nejsilnější pasáže vnímám úvodní vyrovnávání se s šokující situací a závěr za účasti Mathieu Amalrica s francouzským hudebním doprovodem. Film bych zkrátil jako asi skoro všechny letošní oscarové filmy.

• 24.4.2021  23:36

Vypadá to, že v Kentucky se nikdo nenudí. Nejsem odborníkem na jednotlivé americké státy, ale pokud bych měl vycházet z tohoto snímku, tak bude patřit mezi ty přehlíženější, alespoň u těch elitářských na východním pobřeží. Silný příběh natočený podle skutečných událostí pod taktovkou zkušeného Rona Howarda. A utvrdil mě ve dvou faktech - Amy Adams a Glenn Close předvádějí herecký koncert, takže v případě Glenn Close by snad osmou nominaci na Oscara mohla konečně proměnit. Pokud jde o Amy Adams, jsem toho názoru, že společně s Jessicou Chastain patří mezi nejnedoceněnější herečky své generace.

• 19.4.2021  00:01

Rád bych si od Akademie nechal vysvětlit, kdo v tomto filmu hrál hlavní roli, když Kaluuya a Stanfield jsou nominováni za vedlejší role. Martin Sheen? :-D Spatřuji v tom jasný kalkul, aby mohli dát Oscara Bosemanovi (Budiž mu lehká zem a za Ma Rainey bez polemik a diskusí zaslouženě), musí přesunout Kaluuyu do vedlejších rolí. Je mi z těch kvót opravdu na zvracení. Dobrý film, podle skutečných událostí, ano a dosti smutných a otřesných. Ale proč by měl být ověnčen cenami? Ničím nevybočuje a neskví se. Ach jo...

• 18.4.2021  20:24

Já jsem se moc a moc těšil a byl jsem odměněn vynikajícím a promyšleným thrillerem v čele s nezvykle drsnou a sebejistou Carey Mulligan, již mám uchovanou v paměti především s jemnými a něžnými ženskými typy. Bavila mě tajemnost, která obestírala Cassie a neustále jsem přemítal nad tím, co se stalo v minulosti a vedlo ji k chování, které po nocích vykazuje. A u finále jsem řičel nadšením.

• 18.4.2021  20:16
    Mank (2020)

Dopřejme Davidu Fincherovi, že si natočil takový film, jenž je určen pro něj, pár jeho skalních příznivců a hrstku fajnšmekrů. Za zážitky spojené se Sedmičkou či Klubem rváčů si může dovolit splnit patrně nějaký svůj umělecký sen. Protrpěl jsem prvních čtyřicet minut, kdy jsem si rval vlasy, že to tak dlouho nevydržím. Karta se otočila scénou večeře u Williama Hearsta. Od té několikaminutové vybroušené konverzace mě Mank chytnul a přes pár opět slabších a nudných scén jsem do konce již vydržel i se zájmem. Nelze předpokládat, že běžný divák bude obeznámen s osobností Uptona Sinclaira, okolnostmi Velké hospodářské krize či Orsonem Wellsem. Já jsem také některé postavy neznal a dohledal si je a rozšířil si tak faktografické obzory, což u filmů miluji - dokáží mě obohatit vědomostně i jazykově. Gary Oldman si připsal další vynikající výkon, Charles Dance nepřekvapil svým uhrančivým pohledem a Lili Collins tomu černobílému obrazu dodala aspoň trochu fyzické krásy a půvabu. Diametrálně se liší můj pohled po začátku filmu a na jeho konci. Mank si zaslouží pozornost, ale vyžaduje faktografické znalosti, trpělivost a uvolněnou náladu - pustit si to v týdnu po práci, asi to vypnu hned.

• 17.4.2021  22:03

Těžký film a těžké téma, jež dokáže vyvolávat nesčetné kontroverze a polemiky. Mně tento film přinesl další herečku na seznam těch, které je třeba sledovat - Vanessu Kirby. Podala znamenitý výkon, nesmírně psychicky i fyzicky náročný a zcela zaslouženě aspiruje na Oscara, přestože v konkurenci Afroameričanek s velkou pravděpodobností neuspěje. Shia LaBeouf ji zdatně doplňuje a ve vedlejší roli exceluje velezkušená Ellen Burstyn. K domácím porodům jsem vždy zaujímal velmi negativní stanovisko, které se tímto snímkem ještě zesílilo. Každá žena a každý pár má samozřejmě svobodnou volbu, avšak může nastat toliko komplikací, na které sebelépe připravené domácí prostředí nemůže adekvátně zareagovat tak, jako nemocnice vybavená personálem a přístroji.

• 17.4.2021  11:14

Filmová výzva, žánry - Hudební. Domníval jsem se, že tam bude příliš mnoho hudby a zpěvu a málo slov. Bylo tomu přesně naopak - divadelní předlohu lze cítit od prvních minut a smršť dialogů na sebe nenechá dlouho čekat. Panuje mezi nimi značná nevyváženost. A utkvěl mi jeden silný monolog, ten je v podání Chadwicka Bosemana vskutku oscarový. O hereckém mistrovství Violy Davis nepochybuji, takže i její nominace je logická a oprávněná. Stejně tak rozumím tomu, že mezi nejlepší filmy tento snímek zařazen nebyl. Tři hvězdičky jsou adekvátní.

• 12.4.2021  21:26

Filmová výzva, žánry - Animovaný. Americké až na půdu, v tomto ohledu nesnesitelné, ale když se u toho vaše dítě dobře baví, jedno oko přimhouříte. Na druhou stranu vtipný nápad s jídlem padajícím z nebe, to by se mi sem tam líbilo.

• 6.4.2021  23:56
    Girls - Série 5 (série) (2016)

Já tenhle seriál neskutečně miluju a mám pocit, že pátá série zatím suverénně vede v kvalitě. Všechno do sebe krásně zapadá a závěrečný díl korunuje celou sérii... Je mi nesmírně líto, že mě čeká už jen jedna série. Jsem zvědavý, jak to dopadne s hlavním kvartetem a mým alter egem Adamem :-D

• 5.4.2021  21:37

Filmová výzva v karanténě - oblíbené herečky, Marion Cotillard. Často to dělám tak, že v případě završení výzvy mířím do Francie, protože ji považuji za filmovou královnu. Jenže mám přirozeně velká očekávání toho nejlepšího, co chci od filmu dostat. A ne vždy se to podaří naplnit stoprocentně. Zvláště, když snímek zdobí francouzské herecké hvězdy první velikosti, režíruje jej nesmírný sympaťák a manžel největší herecké hvězdy a dlouhá stopáž slibuje důkladnou psychologii. Určitě se jedná o výborný film, avšak já jsem pořád čekal, kdy přijde pořádná katarze, pořádný citový masakr, kdy vybuchne bomba. A nějak jsem pořád jen čekal a čekal a čekal, až jsem se dočkal kvalitního evropského závěru, ale schází mi tam to něco navíc, čím se francouzské filmy pyšní. I ta Marion je samozřejmě jako vždy výborná, ale určitě si její roli nebudu pamatovat z kategorie výjimečných výkonů.

• 5.4.2021  19:44

Prvnímu asijskému Bondovi zásadně podkopává nohy scénář, děj je nevyvážený a místy nudný. Zíval jsem několikrát, japonská scenérie přitom nabízí potřebnou exotickou kulisu. Hvězdičku směrem nahoru ale nakonec dávám díky deanonymizaci čísla jedna v organizaci Spectre a slušné závěrečné akci.

• 4.4.2021  20:46

Filmová výzva v karanténě - oblíbené herečky, Isabelle Carré. Francouzská herečka Isabelle Carré bude pro mě vždy už navždy spojena s Annou M., díky této roli jsem si ji už navždy vryl do paměti. A už nikdy mě nemohla ničím překvapit, ve všech dalších rolích byla skvělá a výjimečná. Považuji ji za mimořádně talentovanou herečku a jednu z nejkomplexnějších ve Francii. Rendez-vous avec un ange patří mezi ty filmy, v nichž se zdánlivě nic neděje, zatímco pojednává o závažném tématu, na nějž neexistují ani nikdy nebudou existovat jednotné názory. Bohužel pro mě se toho ale ve snímku opravdu děje málo a ani dané téma se nerozebírá více do detailu, slouží spíše jako prostředek lehkého tajemna, které obestírá hlavní postavu.

• 3.4.2021  20:51
    Sbohem, baby (2007)

Dennis Lehane patří mezi oblíbené a vděčné spisovatele, jejichž literární počiny si filmaři vybírají jako svoji látku pro adaptaci. Lehanovy promyšlené romány plné poutavých zápletek a třeskutých zvratů představují ornou půdu pro převedení na filmová plátna. Gone, Baby, Gone vše výše uvedené potvrzuje, netradiční krimi zasazené do problematické čtvrti v Bostonu. Spolupráce bratří Afflecků sklízí ovoce, Casey Affleck v silně obsazeném snímku na sebe strhává pozornost a vyšlapává si cestičku k Oscaru již touto rolí. Michelle Monaghan mi naopak připadala značně nevýrazná a ve stínu všech ostatních protagonistů. Až na závěrečné Patrickovo chování se mi ve filmu líbilo vše, jsem spokojený.

• 2.4.2021  23:17

Velikonoční oddechovka se zmutovanými zvířaty a The Rockem. Dnešní optikou můžeme na Rampage nahlížet jako na předkrm Godzilla vs.Kong. Svižné akční tempo, ničení, řádění a zběsilosti je ve filmu habaděj a divák se nenudí. Kdybych to byl býval viděl v kině, tak bych byl býval možná dal i o nějakou hvězdičku více.

• 28.3.2021  23:37

Sám bych si tento snímek nikdy nevybral. Kanadská francouzština představuje výzvu pro uši a milovníky evropské francouzštiny, paradoxně právě ona byla jediným důvodem, proč jsem se dodíval do konce, zatímco přítelkyně, která film vybrala, jej odpískala po 45 minutách. Téma je rozhodně aktuální, ale počkám si na povedenější zpracování.

• 27.3.2021  21:33
    Halloween (2018)

Dlouho jsem neviděl žádný horor, takže na sobotní deštivou noc ideální žánrová volba. Upřímně si nepamatuji kolik a které díly z celé série jsem viděl a neviděl. Nepamatoval jsem si už ani vztah mezi Myersem a Laurie. Ono to ale zase není až tak podstatné, základní schéma je totožné, vypnete si mozek a sledujete řádění masového vraha, kterého se všichni snaží dostat, živého či mrtvého.

• 23.3.2021  23:31
    Twin Peaks (1992)

Filmová výzva číslo dvě v karanténě - průzkum světové kinematografie, USA. Naprosto kultovní záležitost, kterou jsem desítky let odkládal. Seriál jsem, tedy první dvě série, hltal s nesmírným obdivem a fascinací. A pravděpodobně jsem sledování filmu měl se seriálem lépe časově propojit, takový velký odstup mi určitě neprospěl. Na druhou stranu, seriál se mi natolik vryl pod kůži, že jsem si základní zápletku a vztahy mezi jednotlivými postavami dokázal i dnes živě vybavit. A tak poslední dny a hodiny života Laury Palmerové jsem vnímal možná jinak, než bych je vnímal před deseti či patnácti lety, nicméně jsem v sobě zase vytvořil další možné náhledy na tragicky zavražděnou studentku. David Lynch zůstane navždy originálním a kultovním režisérem, kterého fanoušci budou milovat. A já jsem si asi Twin Peaks šetřil, protože mi zbývalo s Dunou a s ohledem na Lynchovu absenci nových snímků v posledních x letech jsem asi nechtěl přijít o možnost mít v zásobě nějaký jeho film.

• 21.3.2021  19:54

Divadelní a komorní forma mi vůbec nevadí, naopak díky své lásce k divadlu takové filmy vítám a pokud v něm hrají kvalitní herci a herečky, mohou poskytnout výjimečný zážitek. Zendaya hraje skvěle a neméně skvělé jsou šaty, do nich je během první poloviny stopáže oděna. Washington junior se také nenechal zahanbit. Oba dokáží utáhnout film, jenž sahá téměř ke dvěma hodinám. Já bych jim do scénáře přidal zásadně jiné repliky, bohužel se do jejich dialogů příliš promítají témata, jež rezonují v USA a v Holywoodu, a jež považuji za absurdní a přemrštěná. Slušné tři hvězdičky.

• 21.3.2021  19:49
    Neodbytný bytný (TV film) (2020)

Viděl jsem mnohem horší thrillery, je to jasné béčko, ale z mého pohledu nemůže být řeč o 26procentním filmu. Zápletka je tradiční, psychopaté se chovají vesměs podle stejných nebo podobných vzorců. Žádné veledílo, ale jako oddechová jednohubka ucházející.

• 14.3.2021  23:09

Trumpovské USA si Boratovo pokračování více než zaslouží, takže jsem se celkem dobře bavil a několikrát se nahlas zasmál. V hlavní ženské roli určitě zaujme Maria Bakalova, Cohenovi zdatně a vtipně sekunduje. Tak uvidíme, jaké USA nám Borat ukáže v roce 2030...

• 14.3.2021  19:28

Jsem velmi spokojen. A jsem rád, že jsem se zase něco dozvěděl o historii. Obecně jsem měl povědomí o Černých panterech, nespokojenost zvláště mladých lidí se zničující válkou ve Vietnamu, ale o těchto konkrétních událostech jsem neměl ponětí. Koho vyzdvihnout herecky? Herecká sestava je velkolepá, největší pozornost na sebe strhává Sacha Baron Cohen, pro mě poněkud překvapivě. Svého oblíbence Eddieho Redmayna nemohu opomenout, stejně tak jako zpravidla vždy dokonale odporného Franka Langellu. Ale byl bych nespravedlivý, pokud bych stejně tak nevyzdvihnul výkony Jeremy Stronga, Marka Rylance nebo Alexe Sharpa. Překvapilo mě, že se na Glóbech Chicagský tribunál více neprosadil. Třeba na Oscarech posbírá sošek více.

• 13.3.2021  20:41
    Thunderball (1965)

Scénáristicky neukotvené, hlavní záporák vlastně pořádně neukotven rovněž, převážnou část filmu jsem se děsně nudil a jediné, co mě dokázalo trochu emocionálně zaujmout a rozparádit, byla Domino. Na všem zlém se dá nalézt něco dobrého, takže si jdu sehnat nějaký francouzský film, v němž se blýskla. Společně s Vesper zatím pro mě nejpůvabnější Bond girl.

<< předchozí 1 2 3 4 15 30 44 58