claudel

okres Praha
Velký filmový nadšenec

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48
    • 13.5.2018  23:34

Filmová výzva 2018 . Rumunsko. Rumuni a Cristian Mungiu opět zazářili. Výborně vystavěný a nasnímaný příběh, který jednak tepe rumunskou realitu dnešních dnů, ale současně prostřednictvím dlouhých a chytře promyšlených dialogů klade řadu zásadní otázky pro jedince, ať žije kdekoli. Za doslova mistrnou záležitost považuji rozhovor Romea a jeho matky o tom, kam se má ubírat život Romeovy dcery. Rumunština mi opět připomenula, že se jako románský jazyk hodně podobá francouzštině a italštině.

• 8.5.2018  16:41
    Klient (2016)

Filmová výzva 2018 - Írán. Pomalu mířím do finále a už si pouštím medailisty z poslední výzvy. Opět jsem vsadil na režiséra Farhadiho, ale taková pecka jako Rozchod Nadera a Simin se v případě Klienta nekoná. Přesto nemohu říct, že Farhadi nepotvrdil svoji kvalitu. Velmi dobře napsané a zahrané komorní drama s divadelní vložkou a s nebývale strhující závěrečnou třicetiminutovkou. Nyní možná spoiler pro ty, kteří dosud neviděli Katalin Varga - rozuzlení a pointa mi tenhle film okamžitě připomenulo, jelikož divákovi klade podobné otázky ohledně viny, trestu a pomsty.

• 7.5.2018  20:46
    Volver (2006)

FIlmová výzva 2018 - Španělsko. Prazvláštní snímek, v některých ohledech typicky almodóvarsky, částečně jsem zachytil stopy magického realismu a hlavně na mě dýchal klasický španělský temperament a esprit. V popředí stojí jako vždy ženy, ženy a znovu ženy. A troufnu si tvrdit, že se snad nemůže najít ani jeden jediný heterosexuální divák, který by prohlásil, že Penélope nebyla k nakousnutí od začátku až do konce :-)

• 29.4.2018  23:46

Přiznávám, že jsem se párkrát od srdce zasmál, ale pustil jsem si to pouze jako oddechovku, abych nemusel nad ničím a nikým přemýšlet. Tento účel Holky na tahu splnily, ale jinak to byla typická americká komedie spíše ve špatném slova smyslu s neúměrně mnoho klišé. Snad nás nečeká dvojka.

• 28.4.2018  23:02
    Jolene (2008)

Filmová výzva 2018 č.2 - filmové krásky podle uživatelů claudel, Enšpígl a Malarkey, Jessica Chastain. Tuto výzvu jsem začal pěkně zostra, ještě nikdy jsem Jessicu neviděl tolikrát odhalenou a v tolika odvážných scénách. Nenápadný a poměrně neznámý film, hodně smutný, svíralo se mi srdce nad tím, kolik facek Jolene od života dostala. Jessica byla ve své roli vynikající a myslím, že všichni pánové si s chutí střihli vedlejší postavy, které jí zkřížily cestu. Super začátek filmové výzvy č.2.

• 16.4.2018  21:40

Filmová výzva 2018 - Švédsko. První film od švédského velikána, na nějž jsem se podíval. Určitě se nejedná o jeden z jeho nejzásadnějších počinů, ale věrně dokázal zachytit tu naivnost, jež mládí a mladistvé lásky často doprovází. Posledních dvacet minut už je jako by vystřižených z realistického nebo naturalistického románu. A tak to chodí i v životě, kdy se velká romantika přemění v tvrdou realitu. Nemohu si odpustit poznámku, že pokud se do komunistického Československa tento snímek dostal, zcela jistě byl opatřen legendární hvězdičkou :-) Závěrem si říkám, že na můj rozjezd s Ingmarem Bergmanem určitě správná volba.

• 16.4.2018  01:48

Filmová výzva 2018 - Brazílie. Další brazilský film, jenž mě jednoznačně utvrdil v přesvědčení, že Brazílii dobrovolně nikdy nenavštívím. Stačí se podívat jen na politickou situaci v Brazílii v posledních deseti, patnácti letech. Prohnilý systém, který přežije všechno a všechny a nelze jej zničit, ta pověstná italská chobotnice má v Brazílii s ohledem na velikost a počet obyvatel rozměry godzilly.

• 15.4.2018  22:44

Filmová výzva 2018 - Dánsko. Jeden z mých jasných favoritů jde do čela žebříčku. Již po deseti minutách jsem si říkal, že těch deset minut je lepších než minimálně osmdesát procent celé americké produkce. Dánové umí a na severu neochvějně kralují. Susanne Bier vytvořila další znamenité psychologické drama konkurující leckteré antické tragédii. Potvrzuje, že stojí s Von Trierem nejen na dánském piedestalu, ale může se měřit s velikány v evropském i světovém měřítku. Sázka na hvězdu Her o trůny jednoznačně vyšla, Coster-Waldau hraje jako o život, předvádí famózní výkon, druhý Nikolaj Lie Kaas a Ulrich Thomsen nepřekvapí stejně výtečnými výkony. Jeden z největších filmových zážitků v tomto roce.

• 15.4.2018  22:33
    Leatherface (2017)

Další film ze slavné série o jedné šílené rodině a je to vlastně pořád dokola, byť tentokrát jsme svědky inovace a ačkoli už jsme viděli Texaský masakr: Počátek, tak jdeme ještě hlouběji do historie. Herecky celkem sympaticky zvládnuté, tradičně příliš brutální, asi je to už i za hranou anebo už nemám tolik trpělivosti a shovívavosti jako dříve.

• 12.4.2018  23:44

Filmová výzva 2018 - Belgie. Od bratří Dardenneů vždy vím, co mám čekat a dostanu přesně to, co chci. Jen v tomto konkrétním případě, kdy se film věnuje příběhu snaživé a pracovité Albánky, jež se zmítá a otáčí podle toho, jak pískají tři muži v jejím životě, se neuchyluji k nejvyššímu hodnocení. Čtyři hvězdičky jsou adekvátní a přiléhající.

• 9.4.2018  22:14
    Saulův syn (2015)

Filmová výzva 2018 - Maďarsko. Dlouho a možná nikdy jsem neviděl film natočený způsobem, který mi absolutně nevyhovoval a ještě mě z něj bolely oči. Co bylo smyslem? Abych si jako divák připadal jako v nějaké sugestivní a idiotské počítačové hře, kde ani na vteřinu nevím, co mě čeká, protože všechno kolem vidím rozmazaně a slyším jen řev a hluk? Tady jsem se s režisérem vůbec nepotkal. Potvrdilo se mi, že z V4 je Maďarsko ve filmové oblasti nejslabší.

• 3.4.2018  22:54

Na Rudou volavku jsem se moc těšil a moc se mi líbila, není to čistých pět hvězdiček, ale jelikož jsem se nechal krásně obalamutit jako některé postavy ve filmu, přikláním se směrem vzhůru. Jennifer Lawrence jsem nemohl dlouho přijít na chuť kromě jejího úžasného sexy hlasu. Ale po American Hustle jsem otočil a v Rudé volavce hlásám chvála jí. A výběr vedlejších rolí? Kongeniální - Jeremy Irons, Mathias Schoenaerts a Charlotte Rampling - výstavní postavy. K tomu všemu hezký hudební doprovod. Snad se dočkáme pokračování.

• 2.4.2018  23:54

Filmová výzva 2018 - Izrael. Filmy z izraelské produkce se mi hodně těžko hodnotí a komentují, tak to ani tentokrát nebudu moc rozvádět. O něco vtipnější a o něco slabší než Citronový sad od stejného režiséra. Začátek dobrý, prostředek velmi dobrý, konec zvláštní.

• 2.4.2018  22:35
    Wadjda (2012)

Filmová výzva 2018 - Saúdská Arábie. Jednoznačně jsem si potvrdil, že bych v Saúdské Arábii nikdy žít nemohl, protože představuje vzdálený svět v mnoha ohledech. Pak se ani nelze divit, že hlavní zápletka devadesátiminutového filmu se točí kolem toho, že si malá holčička chce pořídit kolo a jezdit na něm. A taková zápletka mě úplně k sedačce nepřikovala.

• 31.3.2018  00:14
    Humr (2015)

Filmová výzva 2018 - Řecko. Absolutní filmový úlet - v pozitivním slova smyslu, pokud jde o námět a úvodní půlhodinku, v negativním slova smyslu o celkové zpracování námětu a dvě zbývající třetiny filmu. Velká škoda, protože z toho mohl být jeden z nejzajímavějších filmů posledních let. Výborně obsazení, Colin a Rachel dohromady s ledově chladnou Léou tomu jen nahrávaly. Nicméně vznikl bezmála dvouhodinový film, který se od slibného začátku potácí, až se utopí v nudě. Bylo potřeba jen zručného scénáristy a dramaturga, který by se nebál. Mám rozporuplné pocity a jedno vím zcela jistě, na tento film i po letech nezapomenu, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu.

• 29.3.2018  19:37

Filmová výzva 2018 - Chile. Nečetl jsem si obsah a pořád jsem si říkal, že je něco jinak než obvykle. A buď jsem natvrdlý anebo jsem tak liberální, že nemám předsudky a podvědomě přijímám jakoukoli odlišnost. Jak se věci mají, mi došlo až asi po hodině od začátku a tehdy jsem pochopil, proč se k Marině všichni chovají tak divně nebo hnusně. Částečně zvláštní, částečně zajímavý, hodně intimní, umělecky bravurně zvládnutý a herecky velmi dobře zahraný snímek. Čistě subjektivně bych ale v případě Oscara za nejlepší zahraniční film upřednostnil Nemilované, jenže ruský film Oscara asi hodně dlouho nedostane. Holt politika, nicméně ocenění pro Fantastickou ženu mě nijak neuráží.

• 27.3.2018  13:12
    Houbaření (2012)

Filmová výzva 2018 - Estonsko. Myslel jsem, že ukrajinský úlet s názvem Oranžová láska už žádný film nepřekoná, ale estonské Houbaření je ještě větší zhovadilost. Devadesát minut sledovat jak tři praštění lidé chodí v lese a potkají jiné dva praštěné lidi a z toho se vyklube nějaká zápletka mi připadá jako absolutní ztráta času. Estonci mě zklamali, v minulé výzvě si přitom vedli velmi dobře.

• 25.3.2018  15:36
    The Sinner (TV seriál) (2017)

Skvělé, vynikající a mnohem lepší, napínavější a zajímavější než všemi vychvalované a přeceňované Sedmilhářky s hysterickými Witherspoone a Dern. Především oceňuji perfektní volbu dvou hlavních postav - Jessica Biel je mimořádně přesvědčivá a zapomenutá hvězda devadesátých let Bill Pullman slaví patřičný návrat na výsluní. Oběma jejich postavy náramně padnuly, Billova zarputilost a tvrdošíjnost mi imponovala. Ta minisérie potvrzuje moje soukromé vnímání světa a rovnováhy v něm, proto mě oslovila mnohem více než hysterické vřískání kolem toho, že nějaké dítě dalo jinému dítěti ve školce pusu. Bravo a s nadšením přijímám informaci, že se chystá druhá série.

• 19.3.2018  00:22

Filmová výzva 2018 - Česká republika. U filmů Petra Václava je patrné, že mají mezinárodní přesah což je pravděpodobně dáno Václavovým pobytem ve Francii. Jeho snímky můžeme směle posílat kamkoli do světa, Václav není zatížen malým českým rybníčkem se vším dobrým i zlým, co v něm plave. Spojení Roden-Vlasáková nám už nabídl v Paralelních světech a i tentokrát funguje skvěle, byť v naprosto jiném rozpoložení. Roden podle mě podává ještě mnohem lepší výkon než ve vychvalovaném Masarykovi. Nesmím zapomenout na Miroslava Hanuše - divadelní i televizní diváci si jej mohou užít dosyta, ale ve filmu se zase tolik neobjevoval. Určitě by měl dostávat více hereckých příležitostí aby si jej většina národa nepamatovala jen jako odporného Korejse z 1. oddělení. A abych jen nechválil - bez Rodenovy nechutné scény na toaletě bych se klidně obešel a myslím, že se scénářem si Petr Václav mohl pohrát ještě více a lépe.

• 18.3.2018  18:40
    Šejdrem (TV film) (2008)

Nejsem příliš nadšený, slabší tři hvězdičky za tradičně výborného Trojana a částečně povedené vykreslení klasického konfliktu město versus venkov. Jako největší slabinu spatřuji scénář, což mě vzhledem k autorovi dost překvapuje. Zapomenutelná televizní záležitost.

• 17.3.2018  23:24
    Definice lásky (TV film) (2012)

Celkem dobré, ale chyběla tomu tak trochu nějaká dramatičtější zápletka nebo zajímavější a de facto skutečné propojení ústředních postav. A přitom scénář psal sám Michal Viewegh, který si určitě poradit umí. Shrnul bych to jako nevyužitý potenciál.

• 14.3.2018  00:41
    Až po uši - Série 2 (série) (2017)

Po naprosto skvělé první sérii přišel propad a útlum. Je to určitě výborná oddechovka, zasmál jsem se několikrát, ale děj mi připadá příšerně přemrštěný, překombinovaný někdy zahnaný do extrému, jindy až ad absurdum. Pozitivně hodnotím příchod nových postav - naprosto skvělí Majer se Šulajovou, naopak bych se klidně obešel bez herecké stálic Němce a Medvecké, zvláště linie s postavou Františka Němce byla naprosto zbytečná. Stačilo, třetí sérii raději nee.

• 10.3.2018  22:59
    25. Český lev (TV pořad) (2018)

Obával jsem se, abych nebyl zklamaný a naštvaný poté, co mě potěšily Ceny kritiků. Kromě toho, že bych přál nějakou jednu, dvě ceny navíc Špíně a aspoň jednu cenu pro Kvarteto, jsem spokojený a myslím, že i večer probíhal tak nějak v klidu, bez trapností a nějaký ten tradiční česko-slovenský vtípek nebo naopak rýpnutí do aktuální situace u nás i na Slovensku. Nejvíc se mi líbil proslov Kronerové a překvapil mě Sláma bosý :-) Oldřich Kaiser po letech půstu začíná sbírat ceny a je to dobře, protože už dlouho tvrdím, že Kaiser a/nebo Lábus zachraňují spoustu českých filmů poslední doby, Po strništi bos je toho zářným důkazem.

• 5.3.2018  00:33
    8-Ball (2013)

Filmová výzva 2018 - Finsko. Další pořádná nálož od finského filmového boha Aku Louhimiese. V ČR se ochladilo a já jsem odcestoval na služební cestu do Helsinek, kde je zase hlouběji pod nulou, všude kolem sníh a náledí. A já pošetilec jsem si objednal ještě nejchladnější hotel ve městě, neboť předtím budova složila jako věznice. Co jiného si pustit než finskou depku, ať to má tu správnou symboliku, Necítil jsem se příjemně ani jednu jedinou minutu, Jessica Grabowsky je velmi pěkná a o to víc mě zasáhlo, jak si svůj život ničí, hraje jako z partesu. Eero Aho mě zaujal už v Rozkaze, opět nezklamal a předvádí brilantně odpudivý výkon. Jediná postava, která mi nesedla, byl ubrečený a nemotorný policista, myslím, že bych tu postavu mohl směle označit za zbytečnou. Silný zážitek - asi už třetí sociální drama v řadě, v zájmu zachování duševní integrity si musím pustit nějaký lehčí žánr.

• 3.3.2018  22:51
    Nemilovaní (2017)

Filmová výzva 2018 - Rusko. Výborný film, jenž velmi dobře vystihuje v několika silných a vyhrocených scénách partnerskou krizi, která má nedozírné následky pro dítě, a tak to bohužel ve skutečnosti je, že všechny rozpady, rozchody a rozvody nejvíce odnesou právě děti. Smutné, bolestné, ale zatraceně pravdivé a reálné. Dlouho jsem neviděl ruský film a navíc tak skvělý.

• 27.2.2018  02:24

Trestuhodné, jak tenhle film nezískal více oscarových nominací. No jo, zase mě nepřekvapí, že bude více uznáván a veleben ve Francii, než kdekoli jinde. Smutná realita, mistrné herecké výkony debutantek i zkušeného Willema Dafoe a výtečná kamera. Takhle si představuji, že má vypadat sociální drama bez příkras, násilí či zbytečně mnoha naturalistických scén, které mi jinak nevadí. Jeden z nejlepších filmů roku 2017.

• 26.2.2018  18:38

Příliš, dokonce až přespříliš americké. Doufal jsem, že si odpustí to svoje trapné tleskání a výskání, ale bohužel. Průměrný film se zárukou kvalitních hereckých výkonů osvědčeného tria (Steep, Hanks, Letts). Navzdory delší stopáži jsem se nenudil, Spielbergovi se podařilo udržet diváka v napětí, co bude následovat.

• 26.2.2018  00:32

Nejtemnější hodina není strhující, úchvatná ani výjimečná filmová podívaná, ale navždy si ji budu pamatovat jako film, v němž Gary Oldman předvedl nejlepší herecký výkon v kariéře, je to doslova a do písmene jeho životní role. I když jsem zarytým fanouškem Daniela Day-Lewisa - nejlepšího herce všech dob a Rogera Federera filmového plátna, tak uznávám, že si Gary Oldman za rok 2017 toho Oscara zaslouží. A samozřejmě také maskéři, kteří ho proměnili ve Winstona Churchilla. K filmu toho nemám moc co napsat, stojí na Oldmanově fantastickém výkonu, ale nic moc nového nepřináší ani ničím nezaujme.

• 26.2.2018  00:25
    Dunkerk (2017)

Řemeslně mistrná práce, po formální stránce velmi neotřelé, až jsem se místy v tom rychlém střihu ztrácel, kde se vlastně nacházím a v jakém čase. Podařený snímek, který po technické stránce září a v kině divákovi dozajista nabídne senzační podívanou. Kenneth Branagh dokáže zahrát postavy z obou stran konfliktu.

• 25.2.2018  18:21

Neupírám snímku jisté umělecké kvality a zdařilou atmosféru lombardského venkova, "kde zdechl pes" a v létě nemusíte dělat nic jiného než se válet u vody a přemýšlet o tom, s kým byste si vyrazili na taneční zábavu nebo se pomuchlovali. Ale druhá část filmu mě tématem již neoslovila a domnívám se, že byla zbytečně natažená. Oscarová nominace pro Chalameta je pravděpodobně omyl, anebo je udělena pouze za závěrečnou mistrně emocionálně procítěnou scénu. Za vrchol filmu považuji monolog Elieho otce - "Když to nejméně čekáš, příroda si lstivě najde Tvoji slabinu..." Slušný atmosférický snímek.

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48