Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Horor

Recenze (1 821)

Rajský pokoj (2015)

Jeden ze starých dobrých nenápadných evropských snímků. Vtipné bylo, že jsem se díval na nějakou verzi v češtině, kde ale podstatnou část děje spolu postavy hovořili ve svých rodných jazycích a vzhledem k tomu, že balkánskými a severskými jazyky nevládnu, musel jsem si děj domýšlet. Ale i tak se mi snímek líbil, herecky a hodně silná byla hudební stránka snímku.

Top Gun: Maverick (2022)

Top Gun a jeho pokračování pro mě znamená nostalgii, dojímání i symboliku z několika subjektivních i objektivních důvodů. Na první díl jsem šel jako malý kluk s tatínkem do maloměstského kina s dřevěnými sedačkami. Po třiceti letech jsme si tento zážitek v maloměstském kině zopakovali ale už v komfortní sedačce, jichž pár naše kino při rekonstrukci pořídilo. Val Kilmer, asi nejdojemnější prvek pokračování - jak se scénář popasoval s jeho životním osudem a alespoň symbolicky jej do příběhu zakomponoval. Tom Cruise, herec, který patří mezi mé nejoblíbenější desítky let, a sakra, ať to dělá jak chce, takhle kdybychom všichni chlapi v šedesáti vypadali, tak je svět plný krasavců. Totéž platí o Jennifer Connelly v ženském kontextu. Neskutečně jsem si každou minutu a každou scénu užíval, souhlasím, že se jedná o jedno z nejlepších pokračování všech dob a letos o jednu z největších filmových událostí. Bojové scény jsou parádně nadupané a hyperkorektnost mi tentokrát vůbec nevadila. Takže nakonec chybělo asi jen "Take my breath away"...

Maturitní ročník (2022)

Další americká sračka z produkce Netflix, u níž ještě vše zhoršují kvóty, takže zahltíte film zbytečnými, otravnými a bezduchými postavami, pro něž nelze ani napsat relevantní monology či dialogy. Rebel Wilson zaslouží obdiv za to, co dokázala udělat se svojí váhou, ale smál jsem se s ní více u Podfukářek. Kdybych se na to nedíval s přítelkyní, jež snímek vybrala, tak jdu možná i do nejhoršího hodnocení.

plakát

Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Asi nejhorší DC ze všech. Čekal jsem třetinu, polovinu, dvě třetiny, kdy se konečně stane něco zajímavého a scénář nebude tak stupidní. Jesse Eisenberg by neměl raději vůbec hrát, nechápu, proč jej Woody Allen vůbec někdy někam obsadil (a nejednou). Raději zapomenout a pustit se do nového příběhu, případně úplně na začátek.

Štěstí (2021)

Zvláštní film, částečně by se dalo říci, že i milý. Největší problém spatřuji ve scénáři, s ním si to autorka příliš ulehčila a nechala to na divácích. Nechá děj jen tak plynout, příliš nám toho o ústředních postavách, o vedlejších nemluvě, nesdělí a jen nás nechá pozorovat svět jednoho menšího nevěstince, v němž se zrodí něco jako láska a něha. Žena za kamerou je rozpoznatelná v citlivosti podání, ale ten film nefunguje hlavně v dějové linii.

plakát

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

V mém případě by bylo více než žádoucí osvěžit si všechny filmy z celého světa Marvel, případně doplnit těch pár, které jsem dosud neviděl. Některé odkazy a hlášky si totiž nedokážu dostatečně spojit a vybavit si patřičné souvislosti. Naštěstí je každý snímek natočen tak, aby z něj měl divák zážitek bez ohledu na jeho znalost předchozích děl. Mnohovesmír šílenství není naštěstí příliš zmatený a nepochopitelný, ale neposkytl mi úplně tu nejúžasnější zábavu. Proměna Elizabeth Olsen v sexy zlou čarodějku mi konvenovala, Benedict Cumberbatch nezklame nikdy a úspěšně jsem zapomněl, že sem patří také Rachel McAdams. Všehovšudy tři hvězdičky, asi čisté.

Naše ženy (2015)

Pro mě překvapivě je tahounem Richard Berry, přestože jej mám moc rád, mým nejoblíbenějším francouzským hercem je Auteuil. Ten však tentokrát podle mě nepodává nejlepší výkon. Vyloženě druhé housle hraje Thierry Lhermitte. Místy jsem měl pocit, že všichni lehce sklouzávají k přehrávání. Divadelní pojetí mi vyhovuje, nejvíce mi však uchvátila nádherná francouzština, jež lahodila mým uším. Všichni tři si dávali záležet a díky tomu posouvám směrem nahoru, protože by to za mě bylo mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

Lékořicová Pizza (2021)

Paul Thomas Anderson pro mě bude asi navždy tříhvězdičkovým režisérem. Jeho styl neodpovídá mým preferencím a tomu, co mám rád. Na druhou stranu v tomto konkrétním případě kromě označení snímku za zvláštní bych vyzdvihl velmi přesné vystižení dobové atmosféry umocněné hudební složkou, pěknou kameru a bizarní humor. Ústřední duo mi nesedlo, i když chápu směřování autora, že nechtěl film obsadit plakátovou herečkou a hercem. Tak snad mě někdy posadí nějaký počin pana Andersona na zadek...

Ztracené město (2022)

Neoriginální, klišoidní skoro parodie, jež po první třetině začne neskutečně nudit. V podstatě si vezměte Expedici džungle, zaměňte The Rocka za Channinga Tatuma, Emily Blunt za Sandru Bullock, přidejte nereálnou postavu v podání Brada Pitta, pár nudných, zbytečných a kvóty splňujících postav, uberte mysteriózní podtext a prokleté dobyvatele a máte Ztracené město. Nechápu, proč z Tatuma museli udělat úplně neschopného idiota a z Harryho Pottera hlavního záporáka. Tady nefunguje téměř nic... Jen Sandra Bullock vypadá dobře a angličtina Daniela Radcliffa se dá poslouchat.

Poslední závod (2022)

Pěkný víkend v Hluboké nad Vltavou vedl k objevu klasického komorního biografu, v němž promítali českou novinku. Přesně takový film takovému kinu slušel, proto jsme s přítelkyní neváhali. A ten víkend nám díky Poslednímu závodu začal příjemně. Velmi dobře zahrané, natočené, napsané a nastříhané. Poslední půlhodina dokázala pořádně píchnout u srdce. Kvalitní český film.