Sicario: Nájemný vrah (2015)

Oscarový černý kůň mě nesmírně zklamal. Zatímco v předchozím případě se Zmizením mi Villeneuve uhranul, tak Sicario mě na dvě hodiny čistého času rozladilo. Emily Blunt se nám celou dobu tváří zoufale, vyděšeně a tak křehce, jako by ji všichni herci a nejspíš i diváci měli obejmout a už nikdy nepustit. Celou stopáž se jen ptá, kde je, co děla, proč to dělá a vlastně nám pan scénárista její pohnutky ani neosvětlí. První půlhodinu se jezdí jen v autech po Mexiku, abychom zjistili, jak to tam stojí za starou belu. Se scénářem si teda fakt nikdo hlavu dlouho nelámal a nějaká ta efektní akční scéna slabý scénář nedokáže kompenzovat.

Nebuďte policajta (1988)

Včera jsem sotva přišel z práce, stihnul jsem sebou jen hodit do postele a spát. Když jsem se probral a na ČT 2 dávali tuhle kriminálku, tak jsem neváhal. Nebuďte policajta mi náramně sedlo a mně osobně vyhovují a mnohem víc se mi líbí kriminálky s Delonem než s Belmondem. Tady navíc zářil Michel Serrault, šel z něho opravdu strach a vypadal jako by nepociťoval vůbec žádnou emoci.

Zazděná (2009)

Je osvěžující se podívat na film bez přečtení obsahu předem a ještě víc osvěžující je mylně se domnívat, že jde o úplně jiný žánr a jiný příběh. Na páteční noc po náročném dni v práci je Walled In poměrně slušná oddechová zábava, navíc s mojí oblíbenou "Marissou". Jen je škoda asi posledních třiceti minut, rozuzlení mohlo být o něco sofistikovanější.

Machete zabíjí (2013)

Danny Trejo se pro tuto roli opravdu narodil, takže já moc rozdíl mezi jedničkou a dvojkou nedělám, možná tedy v míře ujetosti a rozjetosti, je fakt, že se Rodriguez úplně utrhl ze řetězu. Střílející prsa, lidský chameleon, vystřelené oči, klony útočí...jedna bizarnost střídá druhou a jeden ujetý nápad trumfuje další. A když se někdo podívá do mojí TOP 10 hereček, nemůže se divit mému naštvání a zklamání po prvních deseti minutách. Tři hvězdičky, ale ani o chlup víc.

Hry lásky šálivé (1971)

Docela zdařilé a vtipné, ale Passoliniho Dekameron je přece jen někde úplně jinde.

Laputa (2015)

Včera v noci jsem si zapnul film, který mě musel chytnout do pěti minut, jinak bych usnul. A ačkoli jsem si nepustil žádný akční thriller, vydržel jsem a tohle nenápadné dílko si vychutnal. Taky jsem v životě chtěl mít někdy takovou kavárnu-ostrova, jako si pořídila Johanka, za jejíž ztvárnění si Terezka minimálně nominaci na Lva zasloužila, bohužel v témže roce se na plátna kin vrátila Alena Mihulová. Mužské osazenstvo se také předvedlo, Stach je výborný vždy, ale například Orozovičův výkon se mi poprvé líbil. Celkově moc pěkný, komorní film bez překotného děje, ale s několika hezkými myšlenkami a sympatickým melancholickým nádechem.

Hercules (2014)

Další americká blbost, která vykrádá/przní evropskou historii. Mě ale tato blbost náramně bavila a skvěle jsem se u ní odreagoval. Nad americkými klišé jsem zavřel oči a vychutnával si poloboha "The Rocka", jak se svojí sympatickou družinou kosí stovky nepřátel. Brett Ratner umí natočit záživnou oddechovku.

Donšajni (2013)

To mělo být co? Pokus o Kameňák s Micimutrem v opeře? Pokud byl snímek zacílen na filmové a operní fanoušky, tak musel naštvat obě skupiny, nemluvě o té třetí, kam se směle řadím i já, kteří mají rádi oboje. Děj nula, herecké výkony ujdou, sem tam pěkný záběr. Nevím ani, proč nedávám rovnou odpad, nejspíš proto, že mám rád Hartla a Hubu. A propos, tuhle příšernost jsme poslali na Oscary? Pokud to náhodou nějaký porotce viděl, tak má u něj Česká republika utrum na dalších dvacet let.

Touha po moci (2014)

Bradley Cooper a Jennifer Lawrence spolu evidentně hrají rádi a vždy je z toho zajímavý a kvalitní počin. Susanne Bier nezapře svoji dánskou náturu, kdybych měl hádat, jaké národnosti byl režisér tohoto snímku, dánská by byla mezi hlavními favority. Drsný příběh, napínavý děj, pěkné lokace, čeští herci jako stafáž, mně se Serena moc líbila.

96 hodin: Zúčtování (2014)

Rozhodně nejslabší díl, hlavně scénáristicky. Místo to vypadalo na "hrajeme si na Rychle a zběsile". Přese všechny výhrady tuhle sérii mám celkem rád, film ubíhal, Liam a Forrest byli tradičně výborní. Slabší tři hvězdičky.