Nezvěstní (2014) (seriál)

Pre mňa o chlp lepší seriál ako True Detective. Tam kde TD bol vykreslovaný ako noir z amerického predmestia s filozofujúcim McCounagheym, ktorému som občas ani nerozumel, je The Missing priamočiarejší, jednoduchší a osobitejší. Postavy sú výborne zahrané, prostredie príťažlivé, stret rôznych národností exotické, dialógy a dej skvelo napísané. Mnoho twistov a prelínanie časových rovín len dopomáhajú skvelej atmosfére a dosahuje kvalít môjho obľúbeného The Killing.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Technicky a vizuálne dokonalé, čo je u Scotta viacmenej stávka na istotu. Príbeh sme už mohli viackrát vidieť a hoci námet je zaujímavý a ponúka viac možností na originálnu víziu a interpretáciu režisérom (Noah), scenár vsádza na istotu a vyberá si tú jednoduchšiu (?) cestu a to relistické zobrazenie Mojžišovho života. A práve táto snaha spolu s kombináciou urýchleného deja a malým priestorom pre vedľajšie postavy podráža snímku nohy a vôbec nefunguje. A nudilo ma to. Tento rok v rámci biblických príbehov jednoznačne víťazí osobitnejší Aronofskeho Noah so Scottovým gladiátorom.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Za moje vysoké hodnotenie určite a žiaľbohu môžu nižšie očakávania aké by som mal mať pri Jacksonových filmoch. Technicky je to dokonalé, hoci a opäť predigitalizované, dejovo prázdne (čakal ale niekto poriadny príbeh?) na druhú stranu film/vojna ubieha rýchlo a záver skutočne dojemný, posledná scéna krásne nostalgická. Vedľajšiu dejovú linku s Gandalfom hodnotím ale pozitívne a ako príjemné spestrenie, prepojenie s pôvodnou trilógiou mohlo byť výraznejšie (napr. Balin a Moria). No a neviem čo sa stalo Shore-ovi, ale mám pocit ako keby sa k hudbe len podpísal - veľmi priemerné a nevýrazné soundtracky s dvoma-troma zapametateľnými motívmi. Na záver ale musím dodať, že ako fanúšik LotRa a Tolkiena som rád, že sa napriek všetkým komplikáciam Hobbita podarilo zrealizovať (hoci mohli ostať pri dvoch častiach) a v budúcnosti si nie jeden krát pustím celú (rozšírenú) hexalógiu.

Šéfové na zabití 2 (2014)

Hoci za jedničkou to trochu zaostáva, kvantita a hustota vtipov (vydarených i tých slabších) a rýchly spád nedávajú priestor na slabšie úseky a tým pádom to rýchlo odsýpa. Charlie Day už toľko nevrieska ako prvýkrát, zato Jason Bateman tu má úplne nevďačnú rolu a správa sa ako totálny dick. A hoci mnoho vtipov je založených na mumlaní Daya a Sudekisa, keď si k tomu prirátam niekoľko genálnych fórov (sprcha, názov firmy, Speed, video, pohovory...) vychádza mi z toho výborná zábava. Hoci možno oproti jedničke funguje len na jedenkrát.

Železná srdce (2014)

Je to vlastne klasický Ayer. Realistické vykreslenie atmosféry, prostredia, postáv a ich charakterov mu ide na 120%. Celé je to špinavé, brutálne, krvavé - také, ako asi 2. svetová naozaj vyzerala. Casting je opäť výborný, chémia v tanku funguje. Klasický Ayer ale aj v tom, že film viacmenej nemá žiadny príbeh resp. úplne jednoduchý a teda obsah je podriadený forme. Preto to nie je za päť.

Hercules (2014)

Pred zhliadnutím Hercula som mal zmiešané pocity. Na jednej strane ma námet, hlavná postava i ďalší antický príbeh na veľkom plátne lákal (po Pompeii je čo žehliť), na strane druhej Brett Ratner a i hoci vždy sympaťak Rock, tu pre mňa asi castingový prešľap roka vzbudzovali vo mne pochyby. Žiaľbohu prekvapenie sa nekonalo a po titulkoch som bol asi viac naštvaný ako po už spomenutej Andersonovke. Primitívny, nie sto ale tisíckrát obohraný príbeh, akože hláškujúca partička kamarátov a snehovobiele zuby Hercula, ktorý "chce byť len dobrým otcom a manželom" (what?!). Ľutujem hercov (hlavne Rocka, ktorý údajne stával o 5 do posilky), lebo je vidno že sa snažia, ale scenár a dialógy im v tom vôbec nepomáhajú. A hoci ako ukážkový konzument letnej blockbusterovej americkej kinematografie som ochotný na úkor zábavy odpustiť tieto "maličkosti", spraviť to nemôžem. A to kvôli trom dôvodom. Za prvé, film vôbec nebaví, strašne ma nudil a absolútne mi na nikom nezáležalo. Za druhé, pokus o realistický svet (kentaurovia) je úplne smiešne. A za tretie, akcia. Tej je až podozrivo málo, tá "najlepšia" je v polke filmu (aj to sa nevyhneme porazeniu armády vojnovým kočom) a to finále považujem za podraz, ktorý nemá obdobu. Vygradovať film pár vystrelenými šípmi a zhodenou jednou sochou, na to treba gule. Ratner je manták a dúfam že už nikdy nič nenatočí, ani videoklip pre Mariah Carey alebo Jessicu Simpson. Jediné pozitívne hodnotím Velázquezovu hudbu s krásnym motívom.

Pečeť vraha (2003)

Film mi viac pripomenul Kiss the Girls ako tu často zmieňovaný Se7en. Námet, atmosféra, prostredie a aj zápletka sú fajn. Aj všetky tie prvky thrilleru (pesnička v rádiu, dážď, červená farba) sú okej a v rámci žánru, druhá polovica čo do napätia je výborná, hlavne naháňačka a scéna pred tunelom. Žiaľbohu ale, keďže snímok je juhokorejský, niektoré veci mi veľmi nesadli (násilná činnosť policajtov, samozrejme všetci sa bijú ako Jackie Chan), dlhšie mi trvalo kým som pochopil vzťahy a motiváciu hlavných postáv no a v neposlednom rade záver, ktorý môže fungovať, v tomto prípade ma ale dostatočne neuspokojil a preto som upustil jednu hviezdičku.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Dracula Untold má celkom v pohode námet a hoci je myšlienka spoločného univerza s Frakentsteinovým monštrom, múmiou atď kus uletená, vôbec sa jej nebránim. Žiaľbohu to by malo štúdio mať nejakú ucelenú predstavu, zaujímavejší scenár, ktorý by ťažil z tejto idey a v neposlednom rade o niečo rozmanitejší dej. Pretože niektoré nápady sú fajn (vampír v jaskyni, osmanská nadvláda, premena na kŕdeľ netopierov), nie sú vyťažená ani z polovice a ďalšie scény sú úplne žalostné (bitka v lese, vzbura proti Draculovi) a dodávajú snímku punc chabého béčka. Film sa žiaľ tejto nálepky nezbaví a nepomôže mu ani záver, kde som teda čakal skôr odkaz na spoločné univerzum s ostatnými príšerami. Škoda nevyužitého potenciálu. Ale ako jednorázová popcornová a jednoduchá zábava určite fajn. Priznám sa, že som čakal niečo horšie.

Batman: Útok na Arkham (2014)

Fajn animák, ktorý mi podobne ako pred pár rokmi Hulk Vs. predstavil vtedy pre mna neznámeho Thora a Asgard, tentokrát ma oboznámil so Suicide Squad. Jednoduchý príbeh s fajn akciou, sympatickými anti-hrdinami a Batmanom. Samozrejme opäť, ako pri väčšine DC snímkoch, oceňujem na animovaný film nekompromisne vykreslené prvky brutality a tentokrát aj dokonca erotiky.

Need for Speed (2014)

Trápenie na plnej čiare a vedomosť, že scenáristi, režisér a štúdio sa spoliehali na osvedčenú gamerskú značku, na ktorej sa zvezú a zarobia obrovské milíony. Žiaľbohu sa im to podarilo. Absolútna nuda s najpriemernejšou dejovou linkou, ktorú tak očakávam akurát tak od Seagala a nie od hollywoodskeho blockbusteru. Casting je nemastný neslaný, Aaron Paul dokazuje, že bez pevnej režisérskej ruky hrať nevie (čo verím zmení v Scottovom Exodusovi) a zjavne nemá na hlavnú rolu. Hudba je vážne otrasná, absolútne zle umiestnená, prekrýva sa so zvukovými efektami a je nevýrazná. Fajn sú závody, na ktorých ale ocením len to, že sa použilo minimum CGI. Viacmenej toto dokáže aj Cobra 11. No a samozrejme odkazy na hru - kamera v aute a krajina ako keby skopírovaná z hry. Ak pokračovanie, tak radšej rovno reboot.