Gravitace (2013)

Dychberúci zážitok v 3D na veľkom plátne. Celý film mi ubehol rýchlo, sledoval som ho s otvorenými ústami a v akčných scénach som sa až spotil. A všetky tie maličkosti (Ed Harris, Bullock v spodnom prádle a.k.a Weaver vo Votrelcovi...) robia tento film v podstate bez deja ešte lepším. Hudba (Steven Price? kto to je?) neskutočne dodávala už tak napínavým scénám ešte hutnejšiu a nervydrásajúcejšiu atmosféru. Minimálne jeden Oscar v technických kategóriach je na ceste.

Pařba na třetí (2013)

Priznávam, voči tejto trilógii som zaujatý. Na trojke oceňujem to, že Galifanakis už nie je debilom celý film, len v prvej polke. Na 120 % ho ale nahrádza otravný Jeong, ktorého "herectvo" robí z dopozerania do konca peklo a pochováva celý film. O to horšie, že strávi na obrazovke asi najviac času zo všetkých hercov. V podstate tento diel je o ňom. Phillips ponúka celkom cool obrázky, podtrhnuté veľkolepo akčnou hudbou (neviem síce prečo). Možno by mohol skúsiť čistokrvný akčňák. Záver mi pripomenul dvojku Wolverina - nachádza sa tam totižto to najlepšie, čo film obsahuje. Verím, že trilógia je ukončená, hoci táto kravička by kľudne mohla byť dojená ešte pár rokov.

Útěk z Alcatrazu (1979)

Klasika žánru, z ktorého si taký svojho času populárny Prison Break mnohé požičal. Najviac zarazí záver a ten fakt, že takto nejak sa ten útek naozaj odohral! Kingov Shawskank vyšiel tri roky po filme...

Podfukáři (2013)

Od filmu s kúzelníkmi vykrádajúcimi banky, pri ktorom pomáhal aj Copperfield, by som čakal aspoň štipku reálnosti resp. uveriteľné prevedenie trikov. Práve naopak, kľúčové scény postrádajú akúkoľvek, dokonca i minimálnu logiku, lieta sa tu v bubline, mizne v závese, a povrch budovy je dokonale osvetlený... ani neviem čím a ako. Je škoda, že film sa spolieha na CGI efekty a fakt plytký scenár a všetko to maskuje pekným a nablýksaným vizuálom a stále usmiatymi a dokonale upravenými kúzelníkmi. Záverčný twist ani nejdem komentovať. Jesse Eisenberg mal skončiť s herectvom po Facebooku. Jemu nikto nepovedal, že vie zahrať len jeden výraz a nedokáže intonovat? Na druhej strane, vystúpenia sú pekné, dynamické s príjemnou Tylerovou hudbou.

Projekt X (2012)

Dá sa povedať, že takáto party je snom každého partychtivého teenagera (samozrejme keď sa na nej zúčastnuje ako hosť). Ono je to v podstate film zvládnutý a nakrútený obstojne vrámci žánru i deja, ktorý ponúka cieľovému publiku. Ostatným nemá čo dať, takmer všetko už sme niekde videli, vtipov tu mnoho nie je, humor má vychádzať primárne zo samotných scénok, ktoré sa odohrávaju aj v reálnom živote a hovoriť si pri nich - Noaže, toto poznám, haha, presne.- Polovica hercov je otravných a logika tu tiež nehrá prvé husle. A nechcem nejak moralizovať, ale zo záveru som si odniesol, že ak zničím všetko, čo moji rodičia budovali niekoľko desaťročí, tak si získam rešpekt medzi puberťákmi (možno i pár vysokoškolákmi, dokonca aj u otca) a vysnívané dievča. A možno aj pol kráľovstva.

Zakázaná zóna (2010)

Moje očakávania naozaj neboli veľké, ale tento film je v podstate o ničom. Áno, chválim a obdivujem Edwards-a, čo docielil za taký smiešny peniaz, len berem tento snímok ako jeho vstupenku do Hollywoodu (čo sa mu podarilo), nič viac. Čakal som vo finále aspoň nejakú pointu, zvrat, prípadne otvorený záver na prípadné pokračovanie. Nič také. Dočkal som sa len odbúrania ďalšieho tabu vo filmoch - pohlavný styk mimozemšťanov. Úvodnú scénu a ani jej premosteniu na konci filmu veľmi nerozumiem.

Na Hromnice o den více (1993)

Je veľmi príjemné si v roku 2013 pozrieť komédiu s Murray-om zpred 20-tich rokov a zistiť, že čaro a humor tohto filmu sa nevytratilo. Páči sa mi, že vtedy si tvorcovia vedeli natočiť inteligentú a romantickú zábavu bez rôznych primitívnych vtipov (žiadne fekálie, telesné tekutiny atď), ktoré kraľujú vo väčšine momentálnej komediálnej hollywoodskej produkcii. Samozrejme s takým esom akým Bill Murray určite je, to ide o to ľahšie. A MacDowell, ktorú som nikdy nejak nemusel tu je naozaj sympatická. Shannona v závere som vážne nespoznal.

Pohwa sogeuro (2010)

Kórejský vojnový film natočneý na americký štýl. Vrámci klišé mi chýbal zrejme už len milenecký trojuholník. Neberem to vôbec ako výtku alebo chybu filmu. S prehnaným patriotizmom a s tým súvisiacimi vecami som nikdy nemal problém. Technické spracovanie je na vysokej úrovni, chvalabohu casting je tiež v poriadku, kedže som si chalanov nemýlil (podľa mien sa to moc nedalo usledovať). Možno sa režisér mohol kúsok viac popasovať s psychológiou postáv a emóciami, zrejme ale na to nebol priestor a asi aj ambície snímku boli iné. Stále ide ale o kvalitnú mimoamerickú produkciu. Kiežby sa na Slovensku podarilo natočiť niečo podobné. Námetov je mnoho...

Sindibád: Legenda sedmi moří (2003)

Veľmi príjemné prekvapenie medzi animákmi a jeden z filmov dokonale určený pre celé rodiny. Sympatická a neuveriteľne vtipná posádka lode na čele so Sindibádom (neviem či by som v jeho hlase spoznal Pitta, kebyže o ňom neviem) kraľuje celému filmu. Fakt super a nenásilné vtipy (bradavky, uhorky a vajcia, vykladanie zbraní) sú dávkované počas celej stopáže. K tomu si prirátam množstvo nadupanej a dobre zvládnutej akcie a vynikajúci Gregson-Williamsov soundtrack, pri ktorom dokazuje, že najlepšie OSTčka skomponoval k animovaným filmov. Chcem pokračovanie, alebo veľkorozpčtový blockbuster v rovnakom duchu ako alternatívu ku karibským pirátom.