Sabrinina děsivá dobrodružství - Série 3 (2020) (série)

Treba uznať, že s rastúcimi nárokmi klesá kvalita. Aspoň pri prvej časti som si obrazne búchal hlavu o stenu. Neskôr sa to našťastie o niečo zlepšilo. Neviem síce či je to náhoda alebo to robia tvorcovia naschval, no postava Sabrini je tak blbá a naivná, ako keby sa v tom ich svete práve vyskytla a nechápala o čom to celé je. Cliffhenger na štvrtú sériu je slušný, ale pokračujúci pokles očakávam.

Terminátor: Temný osud (2019)

Povedzme si to otvorene, dejovo už budú všetky filmy o Skynete či Legion o tom istom. Neviem si predstaviť, žeby tvorcovia prišli s niečím novým. Je to taký mišmaš, že si z toho robí srandu skoro každý. Ale stále to dokáže svojim spôsobom baviť. Akcia bola slušná a práve tá a v pohode herci to ako tak vytiahli na prijateľnú úroveň. Mám pocit, že toto nebol posledný návrat do tohto sveta. Zdá sa, že ani neochota divákov ísť na to do kina ich od tohto zámeru neodradí.

Sexuální výchova - Série 2 (2020) (série)

U prvej série som nešetril superlatívami, no táto druhá séria bola ešte lepšia. Lepší all around characters development asi nenájdete. Hudba až uncanny presná a výstižna. Nebudem to viac rozmazovať. Jediným mínusom je to čakanie na pokračovanie.

1917 (2019)

Každému musí byť jasné, že natočený a hlavne nasnímaný je tento film excelentne. Obsahuje scény, ktoré kvalitou vôbec nezaostávajú za inými vysoko kvalitnými vojnovými snímkami. Nebál by som sa ani povedať, že po technickej stránke sme boli svedkami možno aj najlepšie zvládnutého vojnového diela. Do dnes sa pamätám na pocity, ktoré vo mne vyvolala kniha Na západe nič nové a tak mi tento film tématicky celkom sadol. Predsa len téma WWI nie je až tak ohraná ako tej druhej. Herecky koncert to síce nebol, no George MacKay sa mi veľmi pozdával. Nepoviem, že som na 100 % stotožnený s ruchom okolo Sama Mandesa a jeho réžie (bola výborná, ale nebol som nejak ohúrený), no vôbec sa tomu celému nečudujem. Rovnako sa nečudujem, že Akadémia opomenula tento snímok v kategórii editovanie, lebo sa väčšinu času zdá, ako keby bol na jeden záber. Ľutujem, že som nemal tú česť to zhliadnuť na veľkom plátne, no zážitok bol aj tak dobrý. Kvalita, kvalita, kvalita a viac už nedodám.

Veřejní nepřátelé (2009)

Nechápem niektoré názory tunajších „ kritikov “ na tento film. Je otrasný a ja sa takto na adresu filmov vyjadrovať nezvyknem. Neviem ani kde začať. Najprv pozitíva (veľa ich ale nebude): herci hrajú dobre, to je asi jediná silná stránka; prestrelky sú natočené tiež obstojne a pri niektorých scénach som aj normálne nemusel búchať hlavou o stenu, no tu to končí. Začneme príbehom, ktorý je tak tuctový a tak ohraný, že ani nejaká klasika, ktorú počujeme v každej tretej dnešnej reklame, nie je v porovnaní s týmto nejakým gíčom. Réžia sa mi vôbec nepáčila, niektorým takáto dutá a miestami spackaná práca môže v rámci tohto žánru stačiť či vyhovovať, no mňa niektoré povrchnosti tento krát rožkom neopijú. Kamera je ďalším aspektom, ktorý si vezmem na paškál. Bola miestami nesmierne rušivá. Dojem autentickosti bol zrejme zámerný, no dosiahol efekt nejasnosti a znechutenia. No a dialógy ma úplne dostali. Ako niekto napíše, že boli skvelé mi zastavuje nie len plyny, ale aj nervové dráhy do mozgu. To čo museli Marion a Johnny trepať za nezmysly ma aj za nich urážalo. Navyše chémia medzi nimi bola bez mála nulová. Neviem čo mám ešte dodať. Nebyť hercov a nejakých tých vcelku zábavných a záživných scén (tých však ako šafránu), rozmýšlal by som nad odpadom a kto ma pozná alebo sleduje moje hodnotenia musí vedieť, že ja odpad skoro nikdy nedávam. No a ani teraz neprekročím svoj tieň. Ale len o kúsok.

Na nože (2019)

Keď som videl trailer na Knives out pred pár mesiacmi, pomyslel som si, že aká to ďalšia hovadina nás čaká. Našťastie však trailer neukázal zhola nič a aj to, že som vedel vážne málo o čom to celé je, určite zlepšilo môj pôžitok pri zhliadnutí. Knives out je bez srandy jednou z najchytrejších detektiviek čo som kedy videl a ako tu už niekto podotkol, ani A.CH. by sa za ňu nehanbila. Je to navyše veľmi šarmantné, uhladené, skvelo zahrané, príjemne odsypajúce a vážne sa nepamätám, kedy som bol naposledy dejom takto zaujatý. Áno, pár vecí človek dopredu uhádne, niečo si domyslí, no celkovo je to lahoda. Daniel Craig po dlhej dobe ako nie James Bond bol skvelý a isté pošuškávanie po pokračovaní je jasné ako facka. Pokiaľ mám ešte niekoho vyzdvihnúť, je to Ana de Armas. Bože tá je k zakúsnutiu a je vo filme až omamná a po pravde tak milú postavu som veľmi dlho nevidel. Knives out je bez pochyby jedným z filmov roka 2019, čo by som ešte pred asi 3 hodinami rozhodne nepovedal. Rian Johnson si to u nás začína žehliť. Cesta je však dlhá.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

A tak som sa opäť raz, po rokoch, vrátil k svojej najväčšej „ guilty pleasure “ (a to vraví človek, ktorý zbožňuje BackStreet Boys a Spice Girls). A že to veru poriadná „ guilty pleasure “ je. Je to až čudné napísať, no Zohan je dokonalým filmom. Nemenil by som na ňom nič. Je to tak krásne švihnuté, tak magicky okázalé, tak (ne)hanebne hravé, že aj po dlhej dobe, ako už „ dospelý “ človek som často z tohto rozčarovaný, zmätený, zahanbený, prekvapený (človek si ako dieťa toho veľa nevšimne) a nehorázne to milujem. Zaujímavé tiež je, že to bolo prvý krát čo som to nepozeral v českom dabingu (ktorý je inak celkom ok). Povedal by som, že som došiel k záveru, že beriem Zohan: Krycie meno kaderník za najlepšiu Sandlerovú komédiu (a to mám obe kúsky Dospelákov vážne rád). Toľko zábavy som už dlho nezažil a to som to videl už aspoň 10x. Vždycky sa k tomuto rád vrátim. P. S. John Turturo a Rob Schneider - film s nimi dvoma ako niečo kujú by som uvítal všetkými desiatimi.

Jumanji: Další level (2019)

Musím sa proti niektorým tunajším komentárom ohradiť. Rozhodne si nemyslím, že ide o úplnú recykláciu minulého dobrodružstva v Jumanji. Ľudia boli jednoducho minulou časťou natoľko milo prekvapení, že už neprikladajú tejto časti podobný kredit. Je to samozrejme v istých veciach podobné, no nové postavy a nová zápletka sú dostatočnou zárukou kvality. Plus to vyzerá tak, že sa v blízkej budúcnosti oprieme o podobný naratív, ktorý preslávil originál s Robinom Williamsom. Udržalo to moju pozornosť natoľko, že si to odo mňa vypýtalo kladné ovácie. Len to ďalej nepokaziť.

Počátek (2010)

Pokiaľ sa v tom niekto vŕta, tak nejaké tie nejasnosti určite nájde, no o tom by to byť nemalo. Film jednoducho má takýto veľkolepý ráz a to je jeho výhoda. Skvelá réžia, o tom sa baviť nemusíme. Kamera a efekty vážne predbehli v tom čase dekádu. Herecký ensemble niečo neskutočné, Nolan jednoducho má svojich ľudí a tí stále ukážu svoju triedu. Netreba sa v tom veľmi vŕtať. Je to umenie.

V jako Vendeta (2005)

Konečne som túto, dnes už legendárnu záležitosť, mohol zhliadnuť. Malo to väčší potenciál, na tom sa zhodneme asi väčšina, ale ten feeling je presne to, čo tento film robí legendou.