Shaolin fotbal (2001)

Tak dlho som sa pri filme nepobavil. Je to pecka. Sranda od začiatku až do konca. Výborná paródia, vrelo každému odporúčam.

Ichi the Killer (2001)

Kakihara: „Sakra... Já tu snad zůstanu na ocet. Nikdo mně nechce zabít.“ Úchylnosť, brutalita, potoky krvi a samozrejme Japonci. Film, ktorý treba vidieť. Pozor, len pre silné žalúdky. Všetko sa dá zhrnúť do jedného citátu. Kakihara: „Fakt demence s pěti hvězdičkama.“

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Na tomto seriáli je zaujímavé, že som si v ňom nenašiel obľúbenú postavu. Všetky postavy sú podrobne vykreslené, majú svoje pocity, túžby, kladné, ale aj záporné stránky. Vedia byť dobré aj zlé, vedia odpúšťať ale aj nenávidieť. Možno to je týmto, že postavy živú svojím vlastným životom. Ďalší seriál, na ktorý nedám dopustiť. Nádherné bitky vo vesmíre, výborné špeciálne efekty, prostredie a o výkonoch hercov už ani nehovorím. Najviac sa mi páči, že postupom času, po nekonečných bitkách s Cylonmi je Glactica doničená, na povrchu vidíme krátery po cylonských zbraniach, je špinavá, začmudená a nič na nej nefunguje tak ako má. Jednoducho, tvorcovia mysleli na všetko. V tretej sérii som sa bál, že príbeh bude upadať, ale mýlil som sa. Vždy nás niečím prekvapí. Či je to už nečakaný zvrat v deji alebo smrť jedného z hlavných hrdinov. Toto všetko vás vťahuje do deja. Nekonečné hľadanie vytúženej planéty Zem je v nedohľadne a my sa môžeme tešiť na ďalšie dobrodružstvá hviezdnej lodi Galactica.

Hrdinové (2006) (seriál)

Z Nového sveta za veľkou mlákou sa k nám valia seriály silou lavíny. Niektoré sú lepšie, niektoré sú horšie. Heroes určite patrí medzi tie lepšie, a možno aj medzi tie najlepšie, čo som za poslednú dobu videl. Zaujímavý námet, ktorý vás vtiahne do deja už v prvej časti. Jednoducho... seriál má svoje čaro. Neviem sa dočkať, kedy už vyjde ďalší diel. Možno niekomu nevoní Sci-fi nádych, ale poznám veľa ľudí čo predtým nepozerali Sci-fi a na Heroes nedajú dopustiť. Skvelé postavy, skvelý príbeh, zaujímavé vizuálne efekty. Po 1. sérii môžem hodnotiť len 5/5. Uvidíme, čím nás prekvapia tvorcovia v druhej sérii. Ale určite nebudeme sklamaní...

Firefly (2002) (seriál)

O tomto seriáli som sa dozvedel v jednom nemenovanom časopise. Mám rád filmy z vesmírneho prostredia, tak som sa naňho mrkol. A čo to? Vo vesmíre nie je zvuk (samozrejme, že som o tom vedel, učili sme sa to ešte na základke, ale vo filme je „vždy“ vo vesmíre zvuk), nie sú tu žiadny emzáci, žiadne laserové zbrane, a budúcnosť nie je až taká ružová ako sa na prvý pohľad zdá. A to je práve ono, čo ma od tohto seriálu nevedelo odtrhnúť. A kovbojský štýl tomu ešte pridáva zaujímavý šmrnc. Ale môj sen skončil skorej, ako sa mohol naplno rozvinúť. Po 14 častiach bola výroba seriálu zastavená. Veľká škoda, ale v Amerike to tak už býva. Tak nám autori aspoň pripravili celovečerný film, kde sa skoro všetko nevysvetlené vysvetlí. Takže, čo nám zostáva? Asi nič. Utrime si nostalgickú slzu a na záver si ešte spolu zaspievajme „Hero Of Canton“. Poďme všetci...

Babel (2006)

Po Amores perros a 21 gramov nám režisér nakuchtil ďalší super filmík. Film rozpráva štyri príbehy, ktoré prebiehajú v rôznych kútoch našej zemegule. Všetky príbehy sú spolu poprepletané (až na ten japonský, ten mi pripadá tak trocha mimo ligu – slabé prepojenie s ostatnými). Film si upúta vašu pozornosť až do konca. Výborné striedanie príbehov pridáva na gradácii deja. Skvelé herecké výkony (najviac sa mi páčili hluché japonské stredoškoláčky). Jednoducho, tento film si nenechajte utiecť. Nebudete ľutovať, a možno nakoniec aj trocha popremýšľate nad zmyslom života.

Skrytá identita (2006)

Filmy od Scorseseho milujem. Nie je to určite jeho najlepší film, a oscara by si zaslúžil už aj za niektoré predchádzajúce diela. Len škoda, že sme už na začiatku vedeli, kto je kto, možno by film vyzeral trocha inak, kebyže nepoznáme „pravú identitu“ obidvoch hlavných protagonistov. Ale inak skvelé dielo, a pre mňa ďalší skvost od Scorseseho do mojej zbierky. Ďakujem Martin.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Komentovať samostatne každý diel trilógie je zbytočné. Každá časť má niečo do seba, ale spolu tvoria jeden veľký celok. Ja to aj tak vidím. Jacksonove diela Pána prsteňov je vlastne jeden veľký veľkofilm, len musel byť rozdelený na tri časti. Vždy, keď sa chcem ponoriť do nádherného sveta Stredozeme, vyhradím si jeden deň a pozriem si všetky časti pekne za sebou. Film je jednoducho brána do iného sveta, vtiahne vás dnu a spolu s Frodom a ostatnými prežijete ich dobrodružstvo po ich bokoch. Nakoniec vás pustí, až keď vyplávate zo Šedých prístavov. A verte mi najradšej by ste boli, kebyže tento sen ani vôbec neskončí. Po 10,5 hodine (ja pozerám výhradne len rozšírenú verziu) zistíte, že je koniec, ale život ide ďalej. Takže utrieť slzy a šup sa do reálneho sveta, ja si idem ešte raz pustiť Pána Prsteňov...

Pavouci z vesmíru (2010)

No a čo. Páčil sa mi District 9 a páči sa mi aj Skyline. No dobre, District bol lepšie natočený a uveriteľnejší, ale Skyline má tiež niečo do seba. Za 10 miliónový rozpočet, za ktorý sa toto celkom obstojné béčko vôbec nemusí hanbiť dostane jeden a pol hodinovú scifárnu s CGI efektami na dobrej úrovni (možno až nadpriemernej), asi tri alebo štyri celkom zaujímavé scénky (tá s bezpilotovými letúňmi ma celkom pridrtila k sedačke zatínajúc palce kedy to tam tá atómka napáli), jednoduchší príbeh (inak tak to má asi byť, keď sa k nám privalia marťania, tiež to bude pre nich prechádzka ružovým sadom bez zbytočného vysvetľovania) a troška dlhšie hluché a nudné scénky, ale dajú sa odpustiť. Vôbec mi nevadí, že Skyline vykráda ďalšie filmy ako napr. Cloverfield, už spomínaný District 9 a dokonca aj hry (mimozemšťania mi strašne pripomínali alienov z Crysis). Herci sa síce tvária ako vygumovaní a bez emócií, ale to taktiež nevadí lebo čo je najdôležitejšie a na čo som skutočne dlho čakal je, že v hlavnej úlohe tentoraz nie sme my. Takže vážení, nečakajte žiaden Hollywoodsky happyend (i keď možno...), tentoraz dostaneme poriadne na prdel. A toto som na Skyline strašne žral. Mňam. Za tých 5 libier za vstupenku do kina to celkom stálo. Bavil som sa celkom dobre a teším sa na pokračovanie. Pre mňa príjemných 7/10.

Rallye smrti (2008)

Až na ten nudný úvod a záver to bola naozaj skvelá jazda. Jason Statham je asi najviac nasratý zo všetkých svojich predchádzajúcich úloh. Naopak Tyrese Gibson mi nepripadal až taký drsný ako sa po celú dobu snažil tváriť. Nejako mu tá rola trošičku ušla. Gore efekty na úrovni. Krvička strieka a ľudské „úlomky“ lietajú všade tade. Bravo. Tlieskam a klaniam sa Paul Anderson. Konečne sa si vyšvihol z toho obyčajného priemeru, do ktorého si bol po dlhší čas namočený. Len tak ďalej.

Ovládací panel
58. nej uživatel Velká Británie