Temný rytíř (2008)

Nechápal som ten humbuk akolo Temného rytiera. Videl som a už chápem. Načo komentár, pozrite si a tiež pochopíte.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Ako skalný fanda Indyho som nemohol dopustiť, aby som nový diel nevidel v kine. Predchádzajúce časti som už videl odpredu aj odzadu. Dúfam, že sa to neprehupne podobne ako pri Star Wars a nebudeme identifikovať Indyho ako „Original Trilogy“ a „tá nová trilógia“ – kvadrilogy bude podľa mňa úplne stačiť. V kine som nebol ani nepamätám, naposledy na trilógiu Pána prsteňov. Filmy pozerám výhradne doma v HDTV. Nevadí mi, že si musím na ne počkať, ale mám z nich vždy väčší zážitok ako v kine. Všetko začína tak ako má (len to PG-12 ma troška zarazilo, sakra, takže krv potečie maximálne tak z nosa, no škoda), Indy nasadí na hlavu klobúk, zaznie známa znelka a hneď vieme, že sme na správnom mieste. Čo ma prekvapilo boli digitálne efekty, ktoré troška bijú do očí. Nie, že by boli nejako odfláknuté (pán Lucas a Spielberg si na efekty potrpia), ale k Indymu troška nepasujú. Ale hold, je iná doba. Nevadí mi, že Spiderman bude mať 6 dielov, prepchatými efektami, tam to proste patrí, ale tu mi to dajako nevoňalo. Ale Steven je pán režisér a tých digiťákov tam až zas tak veľa nie je, a keď sú, tak to ani nespoznáte. Ale späť k filmu. Indy začne trúsiť jeho uštipačné poznámky, prevracať oči a nahadzovať ten jeho úškrn(TM). Pristihol som sa, ako sa s kamoškou smejeme na plné hrdlo, a pritom v sále bolo hrobové ticho. Harrison Ford, pán herec, ďakujem, že si Indianou. Čo sa týka ostatných hereckých postáv, som bol vcelku spokojný. Pribudli nejaké nové o ktorých som predtým nikdy nepočul, a troška mi vŕtalo v hlave o kom to vlastne hovoria, a kto do pekla je ten a ten. Náckovia sa zamenili za Rusákov a Cate Blanchett sa tvári, akoby zhltla jeden zo svojich rapírov. Naďabíme tu na rôzne prepletenie s ostatnými časťami, či už tajomný vládny sklad s archou, novodobá naháňačka na motorke otec – syn, barová bitka alá Americké graffiti a podobne. Scénky, ktoré vás nechajú zaspomínať na staršie dobrodružstvá Indyho. Hudba, chváľa Williamsovi, klasika ako sa patrí, tu sa nič nezmenilo. Cestovanie po svete mohlo byť troška pestrejšie, ale exotiky je tu dosť. Príbeh, to je oriešok... Počul som zvesti, čakal som to, uvidel som lebku, bolo mi to jasné, vidím koniec, padla mi sánka. No dobre, čakať som to čakal, ale takto? Sci-fi mám rád, ale toto bolo troška na môj vkus prehnané. Viem, že Spielberg je z inej planéty a pomaly nám núti svoju existenciu v každom jeho snímku (nie, že by som mu to nebaštil, veď vesmír je nekonečný, to by bola sakra náhoda, kebyže sme tu samy), ale do prostredia Indyho mi to dajako nepasovalo. Môže to byť len prvý dojem, určite si na to zvykneme a po viacnásobnom prezretí to budeme brať ako samozrejmosť. Záverečné pocity? No bavil som sa, nebudem klamať. Sem tam som sa troška strácal v rýchlych dialógoch (čo a kam teraz, dumanie nad hádankami...), Ale Indy je proste Indy. Akurát som sa troška zľakol, keď si chcel Indy III nasadiť otcov klobúk, ale v poslednej chvíli mu ho Henry Jones Jr. vyfúkol z pohľadom: „Na to zabudni chlapče!“ Na maximum to nie je, 4 hviezdičky si ale na druhú stranu zaslúži a keďže som s Indym vyrastal, ja si tých 5* neodpustím:-) Tak prečo mám z toho celého zmiešané pocity? PS: Sorry, že som sa tak rozpísal, ale musel som to zo seba dostať:-)

Iron Man (2008)

Ja komixové spracovania na filmové plátno žeriem všetky doradu. A Iron man nie je výnimkou. Ba naopak, skvele som sa bavil na trefných hláškach hl. hrdinu, akcie vždy dákej bolo, a záverečná scénka „boj plechoviek“ nemala chybu. I keď Iron man ešte nevytiahol všetky svoje esá z rukáva, a finálny súboj bol taký dosť na hrane, bude aspoň do budúcna vedieť, že pri súbojoch s plecháčmi treba len jedno... otvarák na konzervy (nie nadarmo ho má každý správny vreckový nožík). Takže Iron man, upgraduj svoj kostým... ehm... oblek, pancier alebo ako to nazvať a uvidíme sa v druhej časti. Tam sa ešte len ukážeš v plnej kráse. Už sa teším.

10 000 př. n. l. (2008)

No ono to nebolo až také zlé. Vlastne som sa pri filme aj bavil, a čakal som ako to dopadne i keď to bolo už od začiatku zrejmé. Akurát ma prekvapili tie prechody rôznych klimatických pásem, ale veď po dni zajtrajšku sa môže prihodiť hocičo, že áno?:) Nudiť sa nebudete, to je isté, a nad zbytočnými rečičkami typu „tak to je ale blbosť, to nie je možné, a hento sa tam kde zobralo“ mávneme rukou, nadlabame si plné ústa popkornu a sledujeme ďalej. Veď filmy sú tu na to aby sme si ich vychutnali a nie tu polemizovali, či je to reálne alebo nie. No nie?

Hvězdný prach (2007)

Neil Gaimanov román na filmovom plátne. Kniha je fantastická, film veľmi dobrý. Niet čo iné dodať. Konečne ďalšia poriadna fantasy po dlhšej dobe. Neviem ako to tvorcovia dokázali, ale určite museli na Michelle Pfeiffer minúť aspoň tonu make-upu, aby vo filme vyzerala ako omladená čarodejnica;-)

Jumper (2008)

Film sa dá porovnať k jedlu. Keď je dobré a chutí vám, ste spokojný a máte z toho dobrý pocit. Podobné je to aj s filmami. Jumpera porovnám k mastnému chlebu s cibuľou. Ale pozor, na mastné sme nemali, tak si musíte postačiť len s chlebom a cibuľkou. Budete mať pekne sucho v ústach. A že by ste to zaliali pekne chladeným pivkom... tak na to rovno zabudnite.

Monstrum (2008)

Sci-fi Blair Witch. Tak jednoducho opísaný film. Nie je to nič nové, niečo podobné tu už bolo už vo vyššie spomínanom snímku, akurát tento má sci-fi podmaz. Ale aj tak to je dačo iné. Na začiatku som sa troška nudil a už som si len šomral, kedy už na plátno vybafne to monštrum. Ale ono sa to potom rozhýbe a zastavia to len záverečné titulky, takže je na čo pozerať. Akurát tento film nie je pre všetkých. Kámoška odišla po pol hodine preč so slovami: "Větší debilinu jsem v životě neviděla! Zbohem, odcházím." a druhý kamoš to celé prespal. V dnešnej dobe HDTV filmov, pre nás tvorcovia upiekli dačo, čo vyzerá ako stiahnutý film z YouTubu a monštrum tam vždy zazrieme len na pár sekúnd. Ja kebyže som ten chalan s kamerou, tak neodtrhnem od príšery oči a natáčam až pokým ma nezožerie:). Ale inak malý rozpočet a veľké zisky zaručujú pokračovania, ale rozmýšľam, že kam to až môže zájsť. Diváka to môže časom prestať baviť, pozerať na "roztrasené domáce nahrávky". Chcelo by to dačo iné. Napr. nakrútiť pokračovanie filmu z pohľadu očí monštra. To vyvaľuješ bulvy JJ Abrams, čo? To ťa nenapadlo, hehe. Tak šup do nakrúcania dvojky, ja sa už teším.

Juno (2007)

K tomuto filmu by som sa možno ani nedostal, ale našťastie tu je môj najobľúbenejší web a skvelé Ďurove každodenné novinky. Zo začiatku som si myslel, že to bude nejaká kópia filmu Nabúchaná, ale ešte viac v tínedžerskom štýle (čiže trápne vtípky, ktoré nie a nie pochopiť), teda nič pre mňa. Ale máme tu ďalších užívateľov nášho skvelého webu, ktorí sa radi podelia o svoje komentáre k filmu. Takže som si snímok pozrel. A čuduj sa svete, ono to vôbec nie je trápne, ani nudné... Ono je to dokonca vtipné (Juno proste nemá chybu, jej hlášky sú jednoducho... no však uvidíte:), ďalej je to (baby počúvajte) poučné, nie moc dlhé, čiže tak akurát. Tento smutno-veselý príbeh jednej 16-tky, ktorá chýbala na hodine sexuálnej výchovy (asi to vtedy rovno praktizovala) sa určite oplatí pozrieť. A je to o kus lepšie ako už vyššie spomínaný snímok. A keďže som vtedy dal známku 4*, Juno si zaslúži ešte o jednu viac.

Fontána (2006)

Tak tento snímok u mňa apeluje na zaradenie medzi moje naj filmy. V poslednej dobe som sa do Rachel Weisz asi zamiloval. Jej ksichtík je neodolateľný a keď ju vidím takto choručkú a bledučkú vo Fontáne, hneď mi vyskočia slzičky (nedávno som pozeral s ňou aj film Sexuálna rekonštrukcia a tam bola teda poriadna mrcha, mal som sto chutí ju poriadne vyplieskať po zadku :-) No proste pani herečka ako sa patrí). Ale späť k Fontáne... Nádherný film, zaujímavé spracovanie, špeciálne efekty a tá hudba. No proste krása. Nesmiem zabudnúť ani na Hugha Jackmana, jeho výkon je tiež neuveriteľný (teda až uveriteľný, ale Rachel je Rachel:) Na tento film len tak ľahko nezabudnem. A keď ho vidíte ešte na poriadnej Full HD telke vo vysokom rozlíšení, tak to je potom pastva pre oči. Tá slina čo dal Hugh Rachel pri oživovaní na konci filmu mi skoro vytiekla z monitora:)

30 dní dlouhá noc (2007)

Fajn, konečne dačo iné. Tak treba na tú háveď. Nie v kožených rukavičkách, čiernym plášťom a katanou na chrbte. Pekne krásne v hrubých palčákoch a sekerou v ruke. Načo sú tu, aj tak nám neustále cicajú krv:) Výborný upíro-krváčik. Iba mohol byť fakt o trošku lepšie zostrihaný a drobec kratší. Potom by som možno prihodil aj o * naviac.