• Krátkometrážní

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Moja generácia mala Quatermaina, Indyho a čo ja viem aké ďalšie dobrodružné fantasy, súčasné decká budú mať novodobé Dungeons & Dragons. Mal som obrovské predsudky, v kine som sa ocitol náhodou a očakávania boli nulové. Dostalo sa mi však sviežej fantasy blbiny, ktorá je maximálne zrozumiteľná, rýchlo odsýpajúca a predovšetkým pekelne zábavná. Aj najväčší fantasy analfabet rýchlo pochopí simplicitu deja a unáša sa zábavnými perlami naprieč tunajším svetom. A to je vec, ktorú oceňujem najviac.

Jedeme na teambuilding (2023)

Jo, moja skepsa sa vytratila už v úvodnej korporátnej polhoďke. Toto je na firemný teambuilding skutočne úplne ideálne kino. Zopár výbuchov smiechu sa dostavilo, zázraky však nečakajte, často sa ide výrazne za hranicu vulgárnosti.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Budem sa opakovať, no tvorcovia opäť prekonávajú samých seba a máme tak čo dočinenia s ešte zbesilejším akčným šialenstvom, než čo sme doteraz videli. Nápaditosť a štýlovosť sa nevytratila, pasáž v budove, kde boli súboje snímané z vrchu, sú akčným majstrštykom posledných rokov. John Wick je mlátený, padá zo schodov, zrážajú ho autá, je ostrelovaný a kryje sa len sakom, no vždy sa postaví a nepriateľov headshotuje ako sliepky na nintende. Ak ste to neakceptovali doteraz, na tieto pravidlá si už nezvyknete a tento svet jednoducho obíďte.

Napoleon (2023)

Historický epos, ktorý napriek 158 minútovej stopáži pôsobí skratkovito a nekonzistentne. Jednotlivé pasáže nemajú náväznosť a namiesto vtiahnutia do deja som bol len divák sledujúci pohyblivé obrázky. Postavy nemajú hĺbku, pôsobia parodicky a doteraz neviem, či to bolo zámerom. Akokoľvek, podobné historické epopeje sú jednorožcami a buďme radi, že sa stále nájde niekto schopný ich natočiť. Bitky sú veľkolepé, dychberúce a Ridley si ich môže dať do vitríny medzi jeho najžiarivejšie diela. Režisérsky zostrih si časom určite nenechám ujsť. Verím, že napraví pošramotený dojem.

Oppenheimer (2023)

Nolan je už kúsok kontraproduktívny, jeho filmy nedovolia vydýchnuť a na poli 180 minút ide o vyčerpávajúci fakt. Stále sa však bavíme o niekom, koho level filmárčiny je na úplne inej úrovni, než všetko a všetci ostatní. Zimomriavkový zážitok.

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

Flanagan prináša späť kvalitu, ktorú nám odprezentoval v sérii The Haunting. Navrstvený príbeh, prehnité charaktery, silné dialógy, rôzne časové línie a motívy popreplietané skrz naskrz. Všetko parafrázovaním pokryvenosti moderného sveta s dávkou mysteriózna. Veľmi dobrá práca!

The Covenant (2023)

Nejde o zásadné dielo v žánrovej tématike. Sledujeme však poctivý a príjemne odsýpajúci akčňák, kde je akcia až na druhom mieste. Prím hraje odhodlanie a chémia dua hercov. Prvý raz som videl, že bol vo filme Gyllenhaal niekým zatienený. Chlapácky film.

Zlo si umí počkat (2023)

Odvážny počin, ktorý si posadnutie interpretuje podľa vlastných pravidiel. Film je silný vo svojich momentoch a slušným tempom udržuje pozornosť. Ako to už býva zvykom, pozitíva nevydržia celú stopáž, celý záverečný akt by som si vedel predstaviť úplne inak.

ZLOvensko (2023)

Najhoršie je, že tieto lidičky žijú medzi nami, každý deň ich stretávame po ceste do obchodu, v práci, dokonca ich máme v rodinách. Preto treba permanentne a vytrvalo ísť svojou cestou príčetnosti. A nenechajme sa prosím týmito zmätenými indivíduami uniesť, dezolé je vždy najviac počuť. Kraťas je skvele zostrihaný a nikomu sa určite príjemne pozerať nebude.

Avatar: The Way of Water (2022)

Pochopiteľne, nedostatky či výhrady sa v mnohých smeroch dajú nájsť. Nič to však nemení na fakte, že ide o udalosť (minimálne) roka, pretože Cameron to opäť dokázal. Vzal nás so sebou do sveta fantázie, učaroval krásnym audiovizuálom, ponoril do príbehu známych či nových postáv a nechal nás prežívať s nimi ich životy. Aspekty sociálne, enviromentálne, integračné, dostáva sa nám všetko a ešte omnoho viac, než v prvej časti. Stopáž nech nie je strašiakom, uletí ako voda. Veľmi sa teším na pokračovania.