• Krátkometrážní

V zajetí démonů 2 (2016)

Wan je už dostatočne skúsený a vedomí si svojich kvalít. Pokračoval presne v tej istej práci, ktorá ho katapultovala na vrchol súčasnej hororovej tvorby a urobil dobre. Pokračovanie jedného z najlepších hororov tejto doby sa nesie v duchu jednotky a už od začiatku si nedáva servítky pred ústa. Dvojke som pomohol kinom a napriek tomu musím tvrdiť, že neprekonala kvalitatívne prvú časť. Scenár bol trošku kostrbatý a niektoré veci by som si vedel predstaviť inak. Tak či onak, je to svižné, atmosférické a desivé. Wan je hororový majster a ja len dúfam, že ho tento žáner nikdy neomrzí.

The Boy (2016)

Dievča zavreté v cudzom dome je námet klišoidný až príliš. Nevšednosť chlapca však postupne stupňuje napätie a atmosféra domu tomu pomáha. Na Lauren Cohan by som oči nechal a je fajn, že hlavnú úlohu zvládla aj herecky. Chlapec nie je hororový klenot, režisér sa má od svojho kolegu ešte veľa čo učiť, napriek tomu ide o pozerateľnú jednohubku na piatkový upršaný večer pri zhasnutom svetle.

Captain America: Občanská válka (2016)

Moje očakávania od Civil War boli dosť vysoké. Na rozdiel od #vkaždejritivrazených konkurentov bol marketing tohto snímku na pomery Marvelu až nečakane nenápadný, čo mi sadlo. Pohodlne usadený do kresla s okuliarami na očiach a vrešťajúcim IMAXom v ušiach som sa snažil zážitok zmaximalizovať. Captain po tretie už nesamotárči a ide o akýchsi Avengers 2.5, kedy znalosť predchádzajúcich častí je prinajmenšom vítaná. Motivácie charakterov nie sú vycucané z prsta a na pôde necelých 2,5 hodiny dostávajú priestor všetci zainteresovaní, vrátane skvelých nováčikov (Spidey, Panther...). Nenápadného záporáka vykúzlil Daniel Bruhl, ktorý aj bez fyzického útoku dáva Avengerom poriadne na prdel. Civil War mohla vystúpiť z radu ako najlepšia Marvelovka doteraz, to by však musela ponúknuť ešte jedinečnejšie a originálnejšie prvky... alebo sme už presýtení a treba sa posunúť ešte ďalej. Uvidíme v ďalších rokoch.

Čarodějnice (2015)

Oceňujem zručnú réžiu a majstrovské budovanie atmosféry anglického vidieka sedemnásteho storočia. Ohlodávanie charakterov až na kosť a postupné vnášanie schyzofrénických pochybností do myslí postáv je brilantné. I tak to pre mňa osobne trvalo až príliš dlho a samotného "pokúšania" bolo v konečnom dôsledku pramálo. Ak však prišlo na hororovú scénu, až ma mrazilo. Pozoruhodný malý mysteriózny horor, ktorý mohol byť výnimočný.

Suburra (2015)

Od obyčajného zlodejíčka až po najvyššiu politickú špičku. VIP šlapka, parlamentný poslanec, taliansky cigáň, vyhoretý mafián - veterán, títo všetci majú niečo spoločné a je fantastické sledovať, ako sa ich osudy pretínajú a preplietajú jeden cez druhý. Bez servítky podané spracovanie príbehov zopár obyvateľov Ríma počas niekoľkých dní je podčiarknuté skvelou symbolikou so samotným pápežom. Hudba Pasquala Catalana v kombinácii so skladbami od M83 famózne dopĺňa a dotvára atmosféru jednotlivý scén. Skvelý zážitok.

Ash vs Evil Dead (2015) (seriál)

Ash sa vracia v celej svojej paráde a popri ručnej motorovke a brokovnici má so sebou plný mech nekorektných hlášok, ktoré sú perlou celého projektu. Epizódkovosť novému Evil Dead sedí jak riť na šerbel a nádych odlschoolu spolu s hektolitrami krvi ponúkajú skvelú dynamiku, tempo a hlavne zábavu, bez ktorej by to skrátka nebolo to pravé.

Gunman: Muž na odstřel (2015)

Slušná žánrovka, akých bolo pár desiatok rokov dozadu tucty. Gunman vyniká slušným hereckým obsadením a hlavne tempom a dynamikou. Správnou surovosťou akčných scén hlavne v druhej polovici je divákovi vynahradená trpezlivosť s úvodným vykreslovaním vzťahov. Nasteroidovaný Penn potešil, rovnako ako epizódkový Elba alebo neopozeraná Jasmine Trinca.

Deadpool (2016)

"Pool. Dead." Nápadité úvodné titulky naznačujú, akým štýlom sa bude nová Marvelovka uberať. Prvých pár minút je z pohľadu diváka rozpačitých a je len otázkou času, kedy človek nabehne na rovnakú úroveň šialenosti. Deadpool nemá obdobu. A i keď existuje zopár komixoviek ašpirujúcich na porovnanie s týmto snímkom (táto alebo táto), Deadpool konkurenciu nemá. Je to čistá šialenosť, hlášky brutálne - x krát počas tých najneočakávanejších momentov ("Nezabudol som vypnúť sporák?") a korektnosť hlboko v mínuse. Deadpool si robí srandu zo všetkého, vo väčšine prípadov však zo seba a samotného Marvelu... a to je dobre. Film prekvapujúci a v 99% prípadov neakceptovateľný starším divákom. Jediným cieľom je číra zábava a to sa podarilo, keďže pocity po zhliadnutí sú výborné. A potitulková scéna? Paráda!

Legendy zločinu (2015)

Herecká exhibícia Toma Hardyho, proste koncert! Ten chlapisko je fantastický a tunajšiu dvojúlohu zvládol s bravúrou. Jeho homo-hard-insane verzia Kraya je najzábavnejším prvkom filmu. Zvyšok je fajn, dve hoďky pozerateľný, no potenciál bol omnoho väčší.

Stážista (2015)

Najcharakteristickejšie pre tento film je slovíčko milý. Taký good feeling, aký z toho srší, aký pôsobí hlavne teda zo samotnej postavy De Nira, to sa len tak nevidí. Nancy Meyers vytvorila z tuctovky skvelý film a poskytla nám Stážistu, ktorý diváka zadarmo vytrhne z každodennej rutiny a vyčarí úsmev na tvári. Najpohodovejší film roka!