• Krátkometrážní

Jeff, který žije s mámou (2011)

Jednoduchý americký nezávislák s prekvapujúcim obsadením, z ktorého vyčnievajú Segel so Sarandonkou. Komplikovaného ústredného hrdinu uchopil Segel úplne fantasticky a jeho správanie skvele zapadá do úsmevného feelingu filmu. Bez akýchkoľvek ambícií... vtipenejšie, než som čakal.

V zajetí (2020)

Napínavé potešeníčko. O filme absolútne nič nevedieť je v tomto prípade zlato. Zimomriavky!

Ďábel (2020)

Distribučný názov by som zmenil na výstižnejšie "Diabol v každom z nás". Je to vhodná parafráza na tento snímok, ktorý zachytáva nie práve najšťastnejšie okamihy života chudobnejšej časti obyvateľstva stredozápadu USA. Oceňujem herecké osadenstvo nielen v spôsobe stvárnenia postáv, ale aj zvládnutím miestneho dialektu, väčšina hercov vôbec nie sú Američania a tak typické zaťahovanie a prostota rozprávania skvele dotvárala atmosféru. Netflix opäť raz zafinancoval pozoruhodný snímok, ten však dopláca na dĺžku stopáže a prepálenosť.

Hlasy (2020)

Ako inak, Španieli. Výborná duchárska jazda v neoriginálnom obale, avšak vo vnútri divák nájde mnoho nekonvenčných a prekvapivých prvkov. Postavy dostávajú, hoci aj cez deň, skutočne zabrať, nejde len o strašenie na efekt. Vo svojom žánri jeden z najlepších príspevkov posledných rokov.

Koruna - Hyde Park Corner (2016) (epizoda)

Hyde Park Corner je jedným z absolútnych vrcholov seriálovej tvorby. Priebeh dopadu udalosti za sprievodu hudby na pozadí záverečného monológu Winstona Churchilla je strop precíznosti v tomto úžasnom remesle.

Jeho dům (2020)

Okorenenie tohto žánru utečeneckou tématikou je príjemným osviežením. Práve filmoví fanúšikovia by to mohli oceniť a neriešiť, či sledujeme bielych Američanov, žltých Japoncov alebo čiernych utečencov. Ale poďme k filmu... ten je viac sociálnou drámou ako hororom, napriek tomu príde na niekoľko mrazivých scén. Tempo je poslabšie, no vďaka dobrému neopozeranému hlavnému duu hercov tá hoďka a pol slušne zbehne.

Tickle Monster (2017)

Výborný kraťas, ktorý dokazuje, že ani zo šteklenia nemusí byť do smiechu. Pozri tu.

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Veľmi zjednodušene a skratkovito poňatý pohľad na najpálčivejšie problémy našej planéty. David tentoraz na problémy len nepoukazuje, ale ponúka aj odpovede na otázky, ako dosiahnuť to, aby sme tu boli aj o dvesto, tristo rokov. Práve simplicita dokumentu je vhodná na túto dobu, kedy je ľudstvo hlúpejšie, povrchnejšie a arogantnejšie než kedykoľvek predtým. Attenborough zavŕšil svoj úžasný život jedným z najdôležitejších dokumentov vôbec, ktorý by sa mal začať okamžite premietať na školách.

Pearl Jam: Let's Play Two (2017)

Ak aj nie ste fanúšikom baseballu, tento doslova hollywoodsky príbeh Chicago Cubs, vrcholiaceho vo svetovej sérii roku 2016, vás chytí za srdce. Pearl Jam odohrali na Wrigley Field jeden zo svojich najlepších koncertov a Eddie si išiel doslova hlasivky vykričať, ako si to užíval. Parádna záležitosť!

Knihy smrti (2020)

Toto mal dostať do rúk schopnejší režisér. Books of Blood balancuje na hrane bezvýznamného jednoduchého hororu a zaujímavej perspektívnej žánrovky. Nevýraznosť je najcharakteristickejšie slovíčko pre tento film a je to škoda, pretože potenciál bol veľký. Vďaka obom hereckým predstaviteľkám sa drží snímok v dobrých vodách. 2/3*