• Krátkometrážní

Medvěd - Série 2 (2023) (série)

Ukazuje sa, že osem častí na úvod bolo málo a až tu, počas druhej série, som sa do toho dostal naplno. Samozrejme vďačím tomu väčším focusom na postavy. Práca s emóciami je šialená, nadšenie striedali zimomriavky... a aj vďaka ohromnému výberu piesní. Let it rip.

Medvěd - Série 1 (2022) (série)

Neprívetivá a surová realita bistra pre obyč ľudí. Divoké dialógy strielajú množstvá guliek a jednotlivé časti utečú ako nič. Je mi veľmi sympatický spôsob podávania kľúčových informácií, veci sa dozvedáme ledabolo medzi rečou alebo dodatočne omnoho neskôr. Chvíľu trvá, kým sa do toho dostanete, akokoľvek, záverečné tri časti sú pomazleníčko.

Dej mi své jméno (2017)

Film z obyčajna prešiel do drámy. Odzbrojujúci rozhovor s otcom plný silných myšlienok, akceptácie a pochopenia. A úplný záver, ako postavou lomcuje emócia a z prvotného smútku si uvedomuje, aké šťastie mal.. zatiaľ čo za chrbtom rodina pripravovala večeru a nechala ho vyrovnať sa s emóciami po svojom a nezasahovala mu do toku myšlienok. Tieto silné momenty sú ozdobami snímku a pri voľnomyšlienkárskom úvode boli až nečakané. Som rád, že sa nezachádzalo do explicity a aj nie cieľovka tak dokáže film doceniť.

Pink Floyd - Delicate Sound of Thunder (1989) (koncert)

Som fanúšik Pink Floydu, nech je ich hudba z akejkoľvek éry alebo etapy ich existencie. Na môj vkus sa mohli účastníci na pódiu viac baviť a "predať". Pravdou je, že The Great Gig In the Sky ma doslova rozsekal. Kopa starých klasík, zážitok.

Temný případ - Série 1 (2014) (série)

Po všetkých stránkach špičkovo spracovaná miniséria so špecifickou atmosférou nevľúdnej Louisiany posunutá na najvyšší stupienok skvelým výkonom hlavného dua hercov. "Spoznáte dobré roky, keď ich žijete? Alebo čakáte, až kým dostanete rakovinu prdele a pochopíte, že tie roky sú fuč?"

Zlo si umí počkat (2023)

Odvážny počin, ktorý si posadnutie interpretuje podľa vlastných pravidiel. Film je silný vo svojich momentoch a slušným tempom udržuje pozornosť. Ako to už býva zvykom, pozitíva nevydržia celú stopáž, celý záverečný akt by som si vedel predstaviť úplne inak.

Jedeme na teambuilding (2023)

Jo, moja skepsa sa vytratila už v úvodnej korporátnej polhoďke. Toto je na firemný teambuilding skutočne úplne ideálne kino. Zopár výbuchov smiechu sa dostavilo, zázraky však nečakajte, často sa ide výrazne za hranicu vulgárnosti.

Napoleon (2023)

Historický epos, ktorý napriek 158 minútovej stopáži pôsobí skratkovito a nekonzistentne. Jednotlivé pasáže nemajú náväznosť a namiesto vtiahnutia do deja som bol len divák sledujúci pohyblivé obrázky. Postavy nemajú hĺbku, pôsobia parodicky a doteraz neviem, či to bolo zámerom. Akokoľvek, podobné historické epopeje sú jednorožcami a buďme radi, že sa stále nájde niekto schopný ich natočiť. Bitky sú veľkolepé, dychberúce a Ridley si ich môže dať do vitríny medzi jeho najžiarivejšie diela. Režisérsky zostrih si časom určite nenechám ujsť. Verím, že napraví pošramotený dojem.

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

Flanagan prináša späť kvalitu, ktorú nám odprezentoval v sérii The Haunting. Navrstvený príbeh, prehnité charaktery, silné dialógy, rôzne časové línie a motívy popreplietané skrz naskrz. Všetko parafrázovaním pokryvenosti moderného sveta s dávkou mysteriózna. Veľmi dobrá práca!

The Trials of Oscar Pistorius (2020) (seriál)

Výborný dokument mapujúci prakticky celý doterajší život Oscara Pistoriusa. Je obdivuhodné, aké výkony bol schopný podávať v bežeckých súťažiach napriek tomu, že od kolien dolu nemá nohy. A ako sa mu podarilo zmeniť všeobecné myslenie, že aj paralympionik môže súťažiť so zdravými športovcami, pokial spĺňa kvalifikačný limit. Čo sa stalo v roku 2013 je už vec druhá a tento dokument ponúka všetky dostupné odpovede.