Na samote bez samoty (2002) (TV film)

Príjemný dokument o rodinke na samote v Poloninách. Ukážky každodennej práce a miestnych zvykov striedajú nádherné obrazy prírody.

Cesty Slovenskom (2011) (TV film)

Najlepšia cesta Slovenskom akú som zatiaľ na obrazovkách videl. Vpratať do necelej hodiny najkrajšie miesta Slovenská s komentárom viac poetickým ako historickým pre mňa bolo veľmi príjemne pozeranie. Striedanie prírodných krás s krásnymi mestami od Bardejova až po Bratislavu, cez pekne hrady, zámky a kostoly robí z tohto dokumentu výnimočný kúsok. Niekedy by sme možno kameru na daných miestach nechali dlhšie, pozreli si ešte viac, ale keďže nás čaká cestá cez celé Slovensko nie všade sa môžeme pohľadom kochať dostatočne dlho. Máme veľa dokumentov o našich horách, archeologických pamiatkach, historických udalostiach a taktiež o faune a flóre našej krajiny. Tento dokument ale považujem za to najlepšie spracovanie všetkého dokopy a ak by som chcel niekomu predstaviť našu krajinu a nemal by som veľa času tak mu pustím tento dokument.

Život (2009) (seriál)

Tie najkrajšie a najúžasnejšie zábery prírody aké som kedy v živote videl. Zatajený dych a oči prilepené na obrazovke pri všetkých desiatich častiach zaručujú doživotné miesto tohto dokumentárneho seriálu v mojej úplnej topke čo sa dokumentov týka. Bambus ktorý vyrastie deväťdesiat metrov za 3 mesiace? Borovica ktorá ma 5000 rokov? Motýľ ktorý zimu prečká zmrznutý na strome? Opička ktorá si donesie oriešok na kamenný stôl a lúska jeden po druhom? Varan ktorý ma 60 zubov a jediný pred kým ma rešpekt je väčší varan? Áno !!! Všetko to je pravda a to bol len malý zlomok z fascinujúcich informácií ktoré sa divák dozvie. Originálne balenie tohto dokumentárneho cyklu som dostal ako darček a v ten moment už ma iné darčeky absolútne nezaujímali. Je to pre mňa niečo ako modla v ktorej sa nachádzajú tie najkrajšie zábery aké som doposiaľ o rastlinách a živočíchoch videl.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Ach jaj. Že budem musieť trpieť trápne ženské keci pri Tarantínovej tvorbe mi nikdy nenapadlo. Jeho vyšperkované rozhovory ktoré ponúkol v predchádzajúcich filmoch ako keby boli od niekoho iného. Nešlo by len o to. Rozhovory ma nebavili a myslím že žiadneho chlapa asi nie. Jedno šťastie že sa na nich dalo aspoň pozerať. Minimálne Mary Elizabeth Winstead ma vo svojej žltej roztlieskávačskej uniforme bavila celý čas odkedy sa ukázala v krásnom žltom Mustangu. No tu sa to asi celé končí. Akčné scény boli vykúpením od ťahajúceho sa príbehu plného naozaj nezáživných kecov od afektovaných slečien. Prvá vražda autozabijaka bola samozrejme skvelá a svitla tu nadej že nezaspím. No dokedy som sa dočkal akcie druhej a poslednej bol som už naozaj otrávený. No a po druhom výjazde nášho autozabijáka som už nebol otrávený ale znechutený. Spojenie blbých kecov a naháňačka ako z Kobry 11 ma nepustilo viac ako na dve hviezdy, z čoho jedna je pre skvelého scarfaca Kurta.

Až na krev (2007)

Dokonalý filmový zážitok ktorý si ma zaviazal k pozornosti už svojím perfektným nemým začiatkom. Baníka Daniela sme hneď na začiatku videli na dne. Myslím že hlbšie pri hľadaní úspechu už nemusel ísť lebo od tohto momentu sa začína jeho cesta hore za úspechom, ktorá aj tak konči na dne. Takže? Takže nie je dno ako dno. Daniela a jeho cestu som aj obdivoval ale nedokázal som ho nenávidieť. Aj keď z morálneho hľadiska to je skôr antihrdina ako hrdina. Bol krutý ale na druhej strane na všetko ako keby mal nejakú príčinu ktorú musíme akceptovať. Nedokázal som ho pokladať za lotra aj keď si o to celý film koledoval. Slizká tvár alebo aj Eli bolo jeho meno, ma celý film iritoval presne tak ako má. Veď na konci sa každému kto mal ten istý pocit dostane zadosťučinenia keď s nim Daniel nacvičí krátke divadlo a v bowlingovej hale ho pošle rovno na rozsudok k Bohu ktorého vraj tak miloval. Film by som si síce vedel predstaviť aj v kratšej metráži a vyhodiť z príbehu jeho falošného brata ktorý príbeh podľa mňa nijako neobohatil ani nič nevysvetľoval. A zopár scén ktoré príbeh ani nerozvíjali len trošku predlžili. Veľmi kvalitný film ku ktorému sa ešte určite vrátim.

Alone in the Wilderness (2004) (TV film)

Richard Louis "Dick" Proenneke a jeho odchod do divočiny mi vytrel.....zrak? Nie. Vytrel mi srdce a dostal sa tam. Nie nezaľúbil som sa ale videl som na obrazovke sfilmované moje vzdušne zámky ktoré si staviam keď pokladám odchod na samotu za to správne riešenie v tejto dobe ktorej veľmi často nerozumiem. Odvaha, zručnosť, vytrvalosť a pracovitosť toho muža spolu so samotou v krásnej divočine sa mi tak páčia a fascinujú ma že toto dielo ma zaslúženú priečku v mojich obľúbených filmoch.

Muž ve stínu (2010)

Moja prvotina od Polanského ktorá mi dala jasnú odpoveď že nepokračovať v pozeraní jeho tvorby by nebolo správne. Začiatok možno nenaznačoval nejaký silný príbeh na ktorý by sme sa začali tešiť. Práve naopak, písať knihu o politikovi mi skôr prišla nudná téma, alebo minimálne téma ktorá nebude vedieť zaujať - nebude vedieť zaujať mňa. Bola by veľká chyba súdiť film za prvých desať minút ale predsudku sa človek sem tam nevyhne. No už pri odchode z úspešného pracovného pohovoru dostal "Duch" hneď dve pecky bez možnosti výberu hlava alebo brucho ako zvykol ponúknuť Bruce v Poslednom skautovi. Takže už pri poháriku v odletovej hale je nám jasné že neletí za príjemnými chvíľami ale motivovaný štvrť miliónom dolárov do toho predsa ide. Od tohto momentu Vás už film nepustí mysľou niekde inde lebo či už falošné alebo pravé vodítka sa len stupňujú a je ich viac a viac. Preto je subjektívne vyšetrovanie diváka možno niekde inde ako má byť ale „Duch" je tam nato aby nás usmernil a hneď nato zmiatol, nakoľko to hrá výborne. Odpoveď? Až do konca Vám nie je jasné kto s kým, kedy a kde. Aj keď by som radšej zápletku nazval skôr vyšetrovaním a pritom „Duch" nie je vyšetrovateľ ale spisovateľ. Výborný výkon Ewana kde mu rola sadla presne na mieru a Pierce ktorý sa ukazuje síce menej ale verím mu všetko. A pochmúrne prostredie to cele zabalí tak že z mojej strany je to 5 hviezd bez dlhšieho rozmýšľania.