• Krátkometrážní

Kmotr III (1990)

Po 16 letech od Kmotra II natočil Francis Ford Coppola Kmotra III a dokončil příběh trilogie. Herci jsou opět skvělí (Pacinův Michael opět prochází proměnou, lituje svých činů a usmiřuje se s Kay ve skvělém podání Diane Keaton; Andy Garcia jako Santinův nevlastní syn Vincent je Pacinovi důstojným spoluhráčem a jeho přítelkyně Michaelova dcera Mary je věrohodně zahraná Sofií Coppolovou. Perfektně zahraní jsou i záporáci v čele s famózním Joe Mantegnou [Joey Zasa] a Eli Wallachem [Don Altobello]). Třetí díl mafiánské ságy je akčnějsí než předchůdci a důvod je jasný: doba ve které se film odehrává (rozmezí 70. a 80. let). Inspirace skutečnými událostmi a lidmi je opět zřejmá (Joey Zasa - John Gotti, Papež Jan Pavel I.). Potěší i to že i v menších rolích se objeví stejní herci jako dřív (Richard Bright [Al Neri]) a objeví se i postavy z prvního dílu Calo a Johnny Fontane (taltéž stejní herci jako před 18 lety). Tentokrát se film ještě více zaměřuje na osobní život v rodině Corleone (Michael zpovídající se ze svých hříchů a usmíření s Kay; vztah Vincenta a Mary, který se nelíbí Michaelovi; nenávist Joey Zasy a Vincenta; Vincentova touha být Donem...). Skvělý scénář na kterém Puzo a Coppola spolupracovali víc než dřív, režie opět excelentní, kamera Gordona Willise opět nabízí úžasné záběry, skvělá hudba podkreslující atmosféru, a znamenitý závěr. Prvotřídní zakončení trilogie. Komentář napsán 18.1. v 16:04 (2009).

Kmotr II (1974)

Úžasné pokračování, zachovávající si stejnou kvalitu jako první film. Brilantní herci (Al Pacino zvládl výraznou proměnu Michaela na výbornou, John Cazale skvělý jako Fredo, Robert Duvall zahrál věrného Consiglieriho Toma Hagena stejně dobře jako v první části a Robert De Niro mladého Vita zahrál stejně dobře jako Brando. Skvěle hráli i ostatní herci (Lee Strasberg, Michael V. Gazzo, G. D. Spradlin, Gastone Moschin). Věrné zobrazení mafie v pozdních 50. letech (senátní výslechy mafiánských bossů, vydírání senátora Gearyho) i událostí, které se mafie více či méně dotýkali (Fidelova revoluce na Kubě). Část s mladým Vitem taktéž výborná (Mano nera Fanucci vybírající výpalné od italů, seznámení Vita s Clemenzou, Vitova pomsta), atmoséra 20. let je vystižená skvěle. V osobním životě rodiny Corleone se už nedaří téměř nic (Slabošský Fredo žárlící na Mikea ["Jseš můj mladší bratr a staráš se o mě?], Michealův rozchod s Kay). Stejně jako v prvním díle i zde jsou některé postavy a události podle skutečnosti (Hyman Roth - Meyer Lansky, Kubánská revoluce). Film má opět vynikající scénář (Mario Puzo), režii (Francis Ford Coppola), kameru (Gordon Willis), hudbu (Nino Rota) a střih. Komentář napsán 18.1. v 11:10 dopoledne (2009).

Kmotr (1972)

Film, který je skvěle obsazený, úžasně zrežírovaný, s výborným scénářem a pefrektními hereckými výkony. Marlon Brando skvěle zahrál Dona Vita, Al Pacino geniálně ztvárnil Michaela, který ve filmu projde značnou proměnou, James Caan výborný jako cholerický Sonny a pochvalu si zaslouží i ostatní (Duvall - Hagen, Castellano - Clemenza, Keaton - Kay, Shire - Connie a John Cazale - Fredo). Film realisticky zachycuje mafii (cosa nostra) ve 40. a 50. letech, ve dvou rovinách. První je byznys, např. obchod s drogami, nepřátelství mezi rodinami, pomáhání různým lidem (Johnny Fontane), nabídky, které se nedají odmítnout a na denním pořádku je i zrada. Dále film zachycuje také osobní život mafiánů, např. vztah Vita a Michaela, Michaelův život s Kay, problémy Connie a Carla, které chladnokrevně řeší Santino atd. Ve filmu jsou i narážky na skutečnou historii (příkladem pro postavu Johnnyho Fontanena byl Frank Sinatra, pro Moe Greena Benjamin Siegel). Úžasnou atmosféru filmu podkresluje nádherná hudba Nina Roty. Komentář napsán 11.1. ve 12:48 (2009).