Azurose

okres Olomouc
Student filmu / Redaktor / Admin ČSFD

4 body

• 5.1.2021  01:17

Velice příjemné a skvěle zpracované dokudrama o Komenském. Žádná nuda, přímá jízda z kopce. Myslím, že přímý historický kontext není potřeba, jelikož je film plný nových informací a prostých detailů, které jako celek výborně fungují. Mrzí mě ale, že v dialozích nezazněl skoro žádný archaismus. Kdyby zaznělo více archaického jazyka, dodalo by to snímku další rozměr a vlastně by to působilo ještě autentičtěji. Přesto je film povedený a rozhodně se řadí mezi filmy, o kterých se bude ještě dlouho mluvit - a to nejen v kontextu české historie.

• 14.12.2020  01:45
    The Prom (2020)

Muzikál, ve kterém se toho stane hodně, ale vlastně nic. Příběh nemá žádnout pevnou linku a furt se odbíhá od jednoho tématu k jinému... Nezáživné, zmatené. Je fajn, že tvůrci pracovali s LGBT tématikou, ale používat v každé desáté replice slovo “lesba” je už fakt moc. Myslím, že ačkoliv se fim snažil působit mile, moc se to nepovedlo a celé to vlastně působilo jako jedna velká satira. Na druhou stranu skvělé herecké obsazení a dokonalý vizuál, od kterého nelze odtrhnout oči. Znovu bych si to nepustil, ale jednou k odreagování, proč ne.

• 28.10.2020  00:16
    Coronation (2020)

Velice dobrý dokument, který zprostředkovává informace přímo z čínského epicentra koronaviru. Film příjemným způsobem kombinuje linku zdravotnictví a linku jednotlivých lidí, kteří přidávají další informace nebo přispívají pomocí metafor, které dávají objektivnější představu o epidemii. Ve filmu se objeví značné množství opravdu dlouhých záběrů, díky kterým tvůrci většinou ukazují prostředí. Bohužel někdy už začnou záběry po třech minutách nudit. Musím vyzdvihnout hudební složku, protože jednoduché melodie na dechové nástroje dávají filmu prostě další rozměr.

• 15.10.2020  01:26
    2040 (2019)

Snímek uvádí řešení, která v současné době fungují, jak změnit osud planety a zachránit jí před klimatickými změnami. Množství získaných informací bylo dosti bohaté a obsah byl někdy až šokující. Film se divákovi nevnucuje, ale nabízí mu (i malá) řešení, jak planetě pomoci. Tvůrci brali vše objektivně a s nadhledem. Forma zpracování je velice zajímavá, ať už zmenšenými účinkujícími zasazenými do reálií či skvělými vizuálními efekty. Koncept s vyprávěním své dceři upevňuje snahu, aby film působil příjemně a zároveň přátelsky. Pokud je nějaký dokument zaměřený na osud budoucnosti, tak je to právě tento. Bezpochyby by měl mít celosvětovou distribuci, protože je potřeba něco dělat. Zítra může být už příliš pozdě.

• 14.10.2020  22:23

Zajímavý dokument plný informací o vitamínech. Bohužel je ale více než polovina filmu složená z osobních příběhů různých lidí o tom, jak velké či malé množství vitamínů ovlivnilo jejich zdraví. Každý příběh by se dal povědět v pěti větách, ne 10 minutách, díky čemuž byl zbytečně zahlcen čas, během kterého by se daly divákům sdělit nové a důležitější informace. Druhým bodem mrazu je, že se ve snímku blíže rozebere jen čtvrtina vitamínů - to neberu zle, ale je to škoda. Zajímavé bylo vyprávění o tom, jak se vitamíny vyvíjely a film zkoumal historii vitamínů do hloubky. Kladně hodnotím hudební vsuvky, které příjemně film osladily. V závěru má film výborný námět, samotné zpracování je ale o něco horší.

• 14.10.2020  01:39
    Transděcka (2019)

Opravdové a emotivní. Již dlouho ve mně žádný dokument nezanechal pocity, jako právě tento. Vituál není příliš zajímavý, což ve výsledku ani nevadí, jelikož jsou stěžejní protagonisté a jejich příběhy. Díky tomu, že tvůrci sledovali více protagonistů, je film zajímavější a bohatý. Je škoda, že se ve snímku neobjeví opak obsahu celého filmu, nepřijmutí transgender teenagery rodinou a blízkými. I přesto ale snímek přináší velké množství informací a dává unikátní pohled za oponu transgender světa nejen v Izraeli.

• 13.10.2020  21:11

Tento bohatě výpravný film zaujme nejen vizuálem, ale i výborným sound designem. Snímkem provádí samotná režisérka Ožvold, jejíž komentář přidává snímku další rozměr. Velice oceňuji souhru faktů, filosofie a fotogenie. Je náročné nerozplývat se nad obrazem na úkor poslouchání výpovědí jednotlivých účinkujících. Avšak způsoby, jakými byly "mluvící hlavy" do snímku zakomponovány - formou přehrávání na televizích či pomocí projektorů - je dle mého názoru geniální. Film si bez pochyby zaslouží zhlédnutí a zaslání napříč divákům z celého světa. "A teď. Titulky."

• 19.9.2020  20:22

Bizarní, vtipné, originální, satirické, barevné! Naprosto skvělý film, který ale nebude pro každého. Film je unikátní svým humorem - ženy si navzájem “darují děti”; dítě se změní na psa; žena si strčí pod šaty fotbalový míč a porodí ho; a vrcholem všeho bylo stříhání vlasů, při kterém z vlasů teče krev. Velmi vyzdvihuji kameru a zvukové efekty, které filmu dodávaly další rozměr. Bere-li divák film s nadhledem, bude mu určitě líbit. Větší šílenost snad ani neexistuje.

• 14.9.2020  21:57

Toto je rozhodně snímek, který ve mě za poslední dobu zanechal nejvíce pocitů. Hodinu a půl dlouhá dávka energie, napětí a nejistoty. Snímek ve velkém reflektuje dnešní mladou společnost a to je jeden z důvodů, proč si ho oblíbí především mladiství. Cením propracovaný scénář, přestože se toho ve filmu moc neděje (pozn. celý film se odehrává na 4-5 lokacích). Práce s kamerou je úchvatná a pestrost záběrů nezná mezí. Vůbec by mi nevadilo snímek zhlédnout na plátně ještě jednou.

• 1.6.2020  01:53
    Egg (2020)

Nevím, jestli jsem právě zhlédl desetiminutovou reklamu na vejce nebo metaforickou esej. Musím uznat, že myšlenka je originální a nápaditá, krom toho mě na filmu vlastně nic nebavilo a říkal jsem si "Co to sakra je?". Zamyslím-li se, je to docela fajn oddechovka při dlouhé chvíli. Ani dobrý, ani špatný - prostě taková jednohubka, která neurazí.

• 1.6.2020  00:49
    Cru (studentský film) (2019)

Tento snímek ukazuje, že do každého jídla musíš dát kousek sám sebe. Ironické, ale ikonické. Výborný snímek, který si zaslouží obdiv.

• 1.6.2020  00:34

Brilantní krátkometrážní snímek. Dokonalé popsání vyrovnání mysli pomocí nestandardních prostředků. Kamera a hudba byla už jen třešničkou na dortu.

• 31.5.2020  22:25

Ironické, emotivní, geniální. Film, který zanechá bohatou katarzi. Už dlouho jsem neviděl tak výborný krátkometrážní snímek.

• 19.5.2020  15:51
    AJ a královna (TV seriál) (2020)

Příjemná oddechovka, která diváka vtáhne do sebe. Ve scénáři jsou značné díry a nelogické zvraty, ale protože tenhle seriál bere každý s nadsázkou, tak to jde skousnout. Super hudba od samotné Mamma Ru a herecké výkony drag queens nebyly špatné, ačkoliv se tak všechny chovají i ve skutečnosti. Každopádně musím uznat, že je tento seriál iconic a těším se na další série.

• 18.5.2020  10:10
    Too Hot to Handle (TV pořad) (2020)

Nechuť dokoukat tuto realityshow ve mě kypěla díl od dílu více a více. Totálně primitivní účinkující, drama taky nulové. Jediné, co se mi líbilo, je vizuál.

• 22.3.2020  21:50
    R.U.R.: Genesis (TV film) (2013)

Naprosto senzační adaptace originálního drama R.U.R. Celá hra v 7 minutách? Pecka! Film si krásně hraje s metaforou, ale pro člověka, který si nevšímá podstaty věci, tohle film nebude.

• 5.3.2020  11:46
    UglyDolls (2019)

UglyDolls je námětem zajímavý film, zpracováním ale už nikoliv... Postavy šablonovité, písničky jedna jako druhá, a zápletka zvláštně vystavěná a ještě divněji vyřešená. Děti ale film bude určitě bavit.

• 19.1.2020  22:04

Film o klukovi, který se snaží stát se slavným přes sociální sítě. Jeho manažer ho dostane na koncerty jiných mladých influencerů a stejně se slavným nestane. Nebavilo mě se 99 minut koukat na kluka, kterému jde jen o slávu. I přesto je film ale dobře zpracovaný.

• 19.1.2020  21:59
    iHuman (2019)

Velice zajímavý snímek, který donutí diváka přemýšlet. Dozvídáme se jaké negativní dopady může mít rychle vyvíjející se svět kódů, robotů a algorytmů. Film je opravdu skvěle zpracovaný a v divákovi zanechá spostu otázek.

• 17.1.2020  14:46

Emotivní dokument o náctileté školačce, kterou ve škole šikanují. Dokument mě dojal a dívka je pro mě hrdinkou. I přes ne přívětivou kameru hodnotím film pěti hvězdičkami.

• 20.12.2019  11:57

Poetický snímek, který nemá moc děj, ale klade důraz na pocity a emoce. Pokud divák bere snímek jako báseň, baví ho. Nestandardní zpracování nutí diváka přemýšlet a odvodit si, o co momentálně jde.

• 20.12.2019  11:56
    Poklad (2015)

Předposlední snímek rumunského režiséra Cornelia Porumboiua je příjemnou oddechovkou. Film pobaví a nezklame. Jednoduché statické celky a žádná hudba divákovi nenutí emoce. Humorná zápletka ale diváka rozesměje sama o sobě. Film je dobře zpracovaný a baví.

• 20.12.2019  11:56

Tento krátkometrážní film pojednává o příběhu, kdy se kluk po propité noci probouzí vedle cizince. Snaží se zjistit, o koho jde, a zároveň ho skrýt před svou partnerkou, která se právě vrátila z ciziny. Celý film je divák, jako hlavní hrdina, napjatý, kdo muž je a co se minulou noc stalo. Zajímavě stylizovaný film je zakončen nečekaným zvratem. Vedlejší příběh oslavy návratu dívky se moc neprolíná s hlavní myšlenkou, ale je to příjemná backside story.

• 20.12.2019  11:55

Aneta, protagonista tohoto snímku, se snaží společnosti, ve které žije, dokázat, že i ona něco znamená a vyvést všechny z omylu, že mohou společnosti dominovat pouze muži. Film je velice dobře napsaný a je dramatický. Subjektivní kamera zaobírající se Anetou předává divákovi Anetiny emoce a divák se může s protagonistkou ztotožnit. Snímek si díky svému kontroverznímu tématu získá velký úspěch.

• 20.12.2019  11:55
    Noora (2017)

V tomto norském snímku se hlavní představitelka Noora snaží vyrovnat s faktem, že si musí vzít muže, kterého ji vybrali rodiče. To se ale bohužel moc nedaří. Autoři nepracují s gradací a ve filmu neuvidíme žádné vyvrcholení, na které se divák celou dobu připravuje. FIlm je zpracován hezky - zajímavá kamera a příjemné barevné korekce filmu přidávají na norské atmosféře.