Bez servítky (2009) (pořad)

Velmi zabavna relacia:) "Kuracie prsia natrieme kecupom, zalejeme horcicou, posypene eidamom a dame zapiect". Bral by som to ako sociologicku studiu o stave nasej spolocnosti. Lebo narod, ktory zerie taketo sracky a este je schopny nazyvat to varenim, je podla mna v ramci Europy dost unikat. Bez servitky je proste taka slovenska commedy reality show:) (disclaimer: Ale ano, obcas sa tam varia aj dobre veci...)

Na nože! (2010) (pořad) odpad!

Absolútne nepochopenie konceptu programu zo strany dramaturga. Relácia vychádza z americkej reality show Masterchef, ceska mutacia je vsak iba obycajny "padělek". Zatial co Gordon Ramsey hlada najtalentovanejsieho "amaterskeho kuchara", Zdenek Pohlreich sleduje absolventov ceskych kucharskych ucilist ako robia "gulasovy zaklad". Cela ta relacia je zla uz od zaciatku, jej tvorcovia sa nevedia rozhodnut, co vlastne chcu a koho vlastne hladaju. Je to skoda, lebo Masterchef ma na celom svete miliardu mutacii a vo vacsine krajin islo o divacky trhak typu American Idol a v mojom pripade aj jeden z najoblubenejsich programov. Na Na noze mi uplne najviac prekaza vyber sutaziacich. Vacsinou ide o neskutocnych sedlakov, ktorych by Ramsey este na prvom castingu poslal "do prdele". Vrcholom je scena, ked vsetci dostanu ulohu spravit kuraciu roladu na hocijaky sposob a vsetci (ale uplne vsetci!) do toho draheho luxusneho francuzskeho kurata narvu zemlovku s petrzlenovou vnatou a vyslahanymi bielkami... Proste grc. (Fakt odporucam pozriet si ten Masterchef)

50/50 (2011)

Citovo vydieračským filmom sa spravidla oblúkom vyhýbam a dlho som váhal, či mi tento snímok stojí za tých 100 minút života. Téma smrteľných chorôb je veľmi tenký ľad, po ktorom sa ťažko korčuľuje bez toho, aby sa človek neprepadol do jazera plného slzotvorných klišé a filozofických pičovín o zmysle života. Všetky tie rakoviny a nevyliečiteľné pohlavné choroby a mentálne postihnutia totiž útočia na prvú signálnu a točiť o nich dobré filmy je preto - uznávam - ťažké. Ak si navyše tvorcovia zvolia ako žáner komédiu, zaváňa to trapasom. V prípade 50/50 to na počudovanie dopadlo skvele. Žiadna veľká sranda to síce nebola, ale človek má väčšinu filmu taký smutno-smiešny úsmev na tvári a hovorí si, že ak existuje spôsob, ako sa s podobnými situáciami vyrovnať, tak by sa to malo robiť približne takto. Seth Rogen opäť skvelý, ten svoj "WTF character" by si už mohol patentovať:)

3 (2010)

1 škaredá Rakúšanka, 1 bisexuálny árijský genetický inžinier a 1 latentný homosexuál s odrezaným semenníkom. To by sme mali postavy. Dej: každý šuká s každým. Celé je to popretkávané pseudointelektuálskymi citáciami od Spinozu a Nietscheho a samozrejme - keďže sme v Nemecku - nevyhneme sa ani klasickému nemeckému nacistickému komplexu (nepamätám si film z tamojšej produkcie, v ktorom by nepadlo ani raz slovo svastika, hitler, alebo nacizmus). Celý ten film je jedna veľká póza, po scenáristickej stránke totálne priehľadná záležitosť a po hereckej - absolútne bez emócií.

Oko dravce (2008)

kedze ide o nemecko-americky pocin, vyjadrim sa tak, aby mi rozumeli clenovia oboch castov, ktori zabludia na csfd: OBER-SHIT! po slovensky oberkokotina, po cesky píčovina, po madarsky picsung, po polsky kurwowyna trilerowa americzka...

The Yellow Handkerchief (2008)

krasny, jednoduchy, neprevratny dobre natoceny film, ktory sa - napriek tomu, ze ide o road movie - nikam neponahla. a nakoniec vo vas zanecha pestru zmes vselijakych pocitov. v mojom pripade prijemnych.

Planety (1999) (seriál)

Z dokumentov BBC mi spravidla pada sanka a mozem ich pozerat znova a znova a sanka pada stale nizsie a nizsie, az mi nakoniec odpadne aj cela čelusť (trochu prehanam:). Bohuzial, pri The Planets tomu tak nebolo. Tym nechcem povedat, ze ide o zly dokument. Ale s Attenboroughovymi Blue Planet, Live in Undergrowth ale predovsetkym Life (!!!) sa to tentoraz neda porovnat. Kazdopadne, The Planets sa oplati pozriet. Aj bez tej neodpadnutej sanky.

South of the Border (2009)

americka kaviarenska intelektualska lavica opat utoci. obcas sa pytam, preco sa ti newyorski salonni komunisti a'la oliver stone, michael moore alebo sean penn neprestahuju do nejakej menej kapitalistickej krajiny, ked im je z tej ameriky tak zle. (*) update: vzdy mam dilemu, ako hodnotit podobne dokumenty: ci z hladiska mojho stotoznenia s vypovedou daneho diela, alebo sa pokusim o odosobnenie a uplatnim cisto "filmarske" kriteria. druha moznost ale v sebe potencialne skryva diabla. sebevybornejsi vizualne dokonaly film oslavujuci napriklad to, aky bol hitler fasa chlap (prehanam), hodnotime z akeho hladiska? so stoneovymi (moorovymi, atd) dokumentmi je to podobne. resumé: v tomto prípade zotrvávam na nizkom hodnotení, ale pridavam jednu z hviezdicku za humor, lebo ked sa clovek fakt trochu odosobni, ten film je v podstate dost fasa sranda (**)

Poznáš muže svých snů (2010)

woody, woody... stale je to dobre, ale toto bol jeden z tvojich najslabsich kusov. nieco tomu chybalo a ked pridem na to, co presne, napisem ti este raz. ale je fakt, ze cim si starsi, tym mas lepsi vkus na herecky - tou naomi si ma potesil a tou indkou si to totalne zabil:)

Panelák (2008) (seriál)

z globalneho hladiska je to "junk ako hovädo", ale z toho nasho slovenskeho to urcite nie je relativny odpad.