Cokoliv (2003)

Neviem si pomôcť, ale fakt nerozumiem tomu, prečo je tento Woodyho kúsok na csfd.cz tak nízko hodnotený. Na Mr. Allena v tomto prípade opäť aplikujem svoju hodnotiacu metódu, ktorú som si pracovne nazval "Keď je niečo priemerne zábavné, je to nuda, ale aj podpriemerný Woody býva zárukou nadpriemernej srandy". Povedané inak: v kontexte ostatnej Allenovej tvorby ide o "iba" o lepší priemer, ale v porovnaní s ostatnými filmami ostatných tvorcov ostatných filmov tohto žánru, ide podľa mňa stále o vysoký nadpriemer. Neznamená to, že budete mať bruchá potrhané na franforce (ako zvyčajne v prípade Woodyho), ale ak máte čo len trochu radi toho sarkastického kaviarenského humoristu, rehotu bude pred televízorom určite dosť. No a Christina Ricci... Fakt som bol prekvapený, že tá herečka dokáže zahrať táákú sexicu :)) resumé: 5 hviezdičiek je úplne na mieste, v rámci woodyho filmografie povedzme, že 4 a pól

Zločiny a poklesky (1989)

Asi najfilozofickejší a najpsychologickejší Woodyho kúsok. Samozrejme, podávaný s neodmysliteľným Allenovským sarkastickým humorom.

Dr. Pyckle and Mr. Pride (1925)

Okrem typických Laurelovských fejsov, ktoré na nás hlavný protagonista hádže v jednom kuse, sa dá v tomto filme zasmiať už len na máločom. Nemú grotesku mám síce viac ako rád, ale nie na všetkých sa dá schuti "zarehotať". Každopádne ale stojí za vzhliadnutie, už len kvôli porovnaniu s ostatnou tvorbou Laurela & Hardyho.

Cirkus (1928)

Ikona nemej grotesky v skvelej forme. Tento film je dôkazom, že humor sa dá robiť aj bez stimulovania sluchových orgánov (80 percent komunikácie prebieha v bežnom živote aj tak v neverbálej podobe). A v tomto bol Charlie fakt génius. Štyri hviezdičky dávam preto, že hoci tento filmík je zábavný až až, Chaplin neskôr nakrútil aj lepšie kúsky.

Příšerky s.r.o. (2001)

Nám sa to síce rehoce, ale čo tie chúdence deťúrence, ktoré sa pri tejto rozprávke triasli strachom?!

Dívka na koštěti (1971)

Pre mňa absolútne nadpriemerná sci-fi-fantasy-komédia, aká sa v našich končinách predtým ani potom nenatočila. Neuveriteľne potrhlý príbeh, nad ktorým by sa mi asi kompletne zastavil mozog, ak by som Dívku na koštěti videl teraz prvýkrát. Btw., napadlo by našich otcov a naše matere, že ten šialene nesympatický zloduch s odstávajúcimi ušami bude o 30 rokov moderovať vlastnú zábavnú talkshow na verejnoprávnom kanáli? Tomu hovorím sci-fi!

Vše o mé matce (1999)

Opäť dokonalý Pedro a opať krásna a autentická Penélope. Tuším som na tú ženskú definitívne zmenil názor (od čias Vanilla Sky). Na Pedra som názor meniť nemusel, toto je jednoznačne jeden zo štvorice jeho najlepších filmov (Volver, Hable con ella, Carne trémula).

Potomci lidí (2006)

Ako by povedal Václav Klaus (alebo iný konzervatívec, napr. Štefan Hríb...), film o tom, ako najväčším problémom ľudstva nebude v budúcnosti globálne otepľovanie, ale nízka pôrodnosť :) V prípade Children of Men ide dokonca o pôrodnosť nulovú. A to už začína byť dosť hardcore, aby sa napr. v Londýne začali diať "nepekné" veci. Pre mňa trošku nadhodnotený film, ale ináč dobre spracovaný, po technickej aj obsahovej stránke. Len tá pointa mi prišla trochu patetická. V každom prípade, niečo mi tam chýbalo, ale nechýbalo mi tam toho zase tak veľa, takže tomuto filmu bude z piatich možných hviezdičiek chýbať tiež iba jedna... 4*

Mexická jízda (2001)

No, zo začiatku som nevedel, čo si mám o tomto filme myslieť. Prvé čo ma napadlo bolo to, že kamoška si zo mňa urobila srandu a namiesto kultového mexického filmu mi na to cédečko hodila béčkové kubánske porno s anglickými titulkami :) Ale ako ma Cuarón spoločne s tromi výbornými hercami vťahovali do deja, prestala ma iritovať aj tá pravidelná šukačka (niežeby som mal niečo proti nej, chápete, ako to myslím...). Krásny príbeh, pre mňa predovšetkým o slobode.

Na dno vášně (1997)

Nechápem, ako to ten človek robí. Po prvé, žiadny chlap nerozumie ženám tak dobre, ako Almodóvar, to je jasné (teraz je jedno, či je homosexuál, stavím sa, že ani žiadny homosexuál im nerozumie lepšie :). Po ďalšie, nerozumiem tomu, ako môže mať niekto taký silný režisérsky rukopis, robiť každý film tak isto a o tom istom a pritom úplne inak a stále o inom. Carne trémula síce nepatrí k "Peťovým" najznámejším kúskom, ale rozhodne patrí k jeho najlepším. A v tomto filme som zmenil názor na Penélope Cruz. Tuším by mala točiť filmy len v rodnej španielčine.