Volver (2006)

Pedro Almodóvar v najlepšej forme. Opäť hýri farbami, opäť rozpráva o ženách a opäť máme pocit, že im rozumie ako máloktorý chlap. Penélope asi ešte nikdy nevyzerala a nehrala tak úžasne. Často spomínaná scéna s gitarou a spievajúcou Penelopkou síce mala svoje gule, ale nabudúce už radšej bez playbacku, pán Almdóvar...

Chungking Express (1994)

Títo východní Aziati sú zvláštni ľudia. Namiesto toho, aby jedli normálnym príborom, mordujú sa s nejakými dvoma dlhými paličkami. Namiesto toho, aby v písomnom styku komunikovali efektívne, radšej si kreslia tie svoje nespočetné ťažko naučiteľné háky-báky. No a namiesto toho, aby točili priamočiare filmy s jasnou zápletkou a jednosmerným dejom, robia to presne naopak. Pohľad na svet cez šikmé oči nám tu z Európy pripadá akýsi zvláštny. V mojom prípade príjemne zvláštny. Chungking Express je kinematografickou esenciou všetkého toho farebného a tajomného, čo mám na Číňanoch, Kórejcoch, Japoncoch a v tomto prípade aj Hong Končanoch tak veľmi rád. Btw., môj čínsky kamoš, ktorý mi tento film odporučil, tvrdí, že v Ázii je Chungking Express absolútna kultovka. Že vraj niečo ako u nás Pulp Fiction. No nie je to zvláštne? :))

Kameňák 3 (2005)

Bez mučenia a prvýkrát sa úprimne priznávam, že komentujem film, ktorý som nevidel. Sľubujem, že to robím naposledy. Ale zároveň neverím, že pánovi Troškovi sa vo sne zjavil Woody Allen a po dvoch predchádzajúcich dieloch sa rozhodol natočiť film presiaknutý inteligentným humorom. Ak by to bolo predsalen tak, som ochotný s okamžitou platnosťou zrušiť svoj účet na csfd.cz, nanovo sa zaregistrovať pod menom "i_love_troska" a po celý zvyšok života sa venovať propagácii filmového umenia tohto filmového mága. Hodnotenie Kameňáku 3 si preto ušetrím na tieto chvíle...

Kameňák 2 (2004) odpad!

Už prvý diel spadal do kategórie absolútnej filmárskej a humoristickej dekadencie. Druhý už nie je kam zaradiť. Takéto filmy by si mal jednoducho niekto odsedieť v base.

Najdúch (1992) (TV film)

Touto filmovou adaptáciou sme si už na Slovensku, dúfam, konečne odbili sfilmovanie všetkých tuzemských literárnych klasík. Zároveň sme minuli všetok polystyrén dovezený z rumunských tovární na výrobu plastov, takže sa môžeme smelo pustiť do výstavby "normálnych" filmových kulís. A teraz zase pekne do pôvodnej práce, páni scenáristi!

Kocúrkovo (1971) (TV film)

Klasická slovenská predloha klasicky filmársky sfušovaná. Herecké výkony a scenár povedzme že oukej, ale tie polystyrénové kulisy a statická kamera pôsobia až príliš... aby som použil eufemizmus... "nezávislo". Každopádne 3 hviezdičky za pôvodný námet.

Bambuľkine dobrodružstvá (1982) (seriál)

Päť hviezdičiek z absolútnej nostalgie. A vôbec sa za to nehanbím! Prišla stuhou previazaná škatuľka... No nebolo nám kvôli bambuľke v detstve o poznanie veselšie? A z Moniky Haasovej vyrástla tiež celkom pekná baba :)

Havrania cesta (1962)

Krásny film s geniálnymi hereckými výkonmi predovšetkým v podaní Júliusa Pántika a Štefana Kvietika. Z tohto diela dýcha typická slovenská drsnota a nedýcha z neho súčasná slovenská filmová lacnota. Ak by sa tuzemská kinematografia uberala týmto smerom, dnes by nemusela patriť k absolútnej európskej periférii...

The Short Films of David Lynch (2002)

Ak ste doteraz pochybovali o tom, či mal David Lynch skutočne bezstarostné detsvo, pozrite si túto sériu mini-psycho-dokumentov :)

Návrat (2003)

Príjemný moderne vyzerajúci ruský film zahalený do modro-zeleného kamerového filtra. "Nehostinná chladná príroda konfrontovaná s teplými ľudskými citmi," zaperlil by možno Clint Eastwood, keby vedel po slovensky... A ja iba dodávam, že natočiť citovo-vydieračský film bez použitia eastwoodovských hollywoodskych klišé, to chce umenie.