Směr jih (1994) (seriál)

1. série: Tenkrát to bylo to lepší, na co se dalo koukat, dnes už je to spíš takovej horší průměr. Diefenbaker je strašně, ale strašně přehnaná postava. Že s ním má Fraser furt takové vážné rozhovory, to časem přestane být vtipné, ale horší je to, že je to takovej überhund, resp. überwolf. Až mě zamrzelo, že je skoro stejně trapnej jak Komisař Rex. Navíc ho hraje jinej pes nebo husky, než v pilotu (ale že to je vlk, tomu taky nevěřím) a bůhví jestli má ještě cenu furt připomínat, že má být hluchej, i když to tak vůbec nevypadá (časem jsem dospěl k názoru, že vlastně vůbec hluchej není, ale prostě jen poslouchá, co/kdy chce). Jinak ty jednotlivé díly - no, viděli jste jeden a viděli jste všechny. Trochu přeháním, ale není to holt nic světoborného. Bohužel ani to není tak vtipné, jak mi to připadalo tenkrát v dobách, kdy existovala jen ČT a Nova. A pak je tam strašně moc logickejch děr a amatérského zprac(s)ování. A taky strašně moc neuvěřitelnejch náhod, kdy se připletou k nějakému případu jen tím, že tam zrovna jsou. A ani nebudu kritizovat ty Fraserovy přehnané schopnosti (zejména čichové a chuťové). Jinak proti dvěma hlavním hercům nic nemám, jsou to sympaťáci, devadesátkoví sympaťáci. Objevilo se tam několik herců, kteří se víc proslavili až časem - Mark Ruffalo, Ryan Phillipe a můj oblíbenec Leslie Nielsen, kterej byl chvíli divně vážnej, ale pak docela typicky vtipnej. A pak samozřejmě postava mrtvého otce, která baví, dokud bavit nepřestane. Českej dabing stojí docela za prdlačku, ale dá se to přežít. Je to taková oddychovka pro odlehčení hlavy. 2. série začne zábavným prvním dílem s dobrými hláškami (a Ray se nechal konečně ostříhat), ale dál to stojí docela za houni. Díly jsou divné až nudné a místy dost prapodivné, prostě vyloženě trapné díly střídají ty průměrné. Taky poslední díl mě naštval, protože to je klasická sestříhávačka z předchozích dílů, což podle mě značí lenost tvůrců. Potěšila znovuúčast Leslieho Nielsena a taky sympatická Fraserova šéfka (asi Camilla Scott) to tam pěkně oživuje. Pak jsem si všimnul už jen Marie Bello nebo Carrie-Anne Moss a pár známých-neznámých tváří, ale to je tak všechno. Teda... "To je zdravá úvaha, pane." - ta Fraserova mluva je prostě sen, chch. 3. série aneb tady na ČSFD spatně rozděleno na 2 různé seriály: téma č. 1 je výměna Raye a je to dost smutné. Né kvůli zvolenému herci - ten je v pohodě. Co je ale dost těžkopádné, tak to vysvětlení, proč je tam teď nový Ray - ze začátku jsem nevěděl, jak to přijmout - jestli si tvůrci jen dělají prdel nebo to myslej vážně. Mysleli to opravdu vážně, ale odporují tomu neodpustitelné scénáristické dementnosti. Hlavně to, jak všichni dělají, že novej Ray je jakoby starej Ray. Ale to úplně nejhorší je, že se k němu chovají jak ke starému Rayovi a ten se taky tak chová a přitom to vůbec nemá žádné opodstatnění. I Fraser ho bere, jak kdyby spolu zažili všechno, co se starým Rayem. Prostě to bylo jak kdyby se nechtěli oprostit od charakteru starého Raye, ale už se jim nechtěli přepisovat scénáře. O co jednodušší by bylo říct, že původní Ray umřel nebo prostě nechat diváky smířit se s tím, že ho holt bude hrát někdo jinej... Téma č. 2: logika a děj a Fraserovy schopnosti. Tohle už opravdu nemůžou myslet ani ze srandy. Ten děj je kolikrát děravej jak ponožky a já často nerozumím tomu, co se tam vlastně stalo nebo mělo stát. Vodítka je sice vždy zavedou k happy endu, ale jak k nim došli, to mi kolikrát uniklo. Ty děje jednotlivých dílů jsou taky kolikrát strašně hloupé (i když ani v předchozích sériích to nebyla žádná hitparáda). A pak neuvěřitelnej superborec Fraser - to už ani nemá cenu zmiňovat, co vše dovede a jak si umí poradit vždy a všude. Někdy je to tak přehnané, že už to není vůbec zábavné. Pak tu máme Fraserovu séfku, která je teď ostříhaná na krátko a podle mě změna k horšímu. Jediné plus jsem viděl hlavně v tom, že hloupej konstábl Turnbull dostal více prostoru a docela pobavil. Naopak Rayova ségra Francesca je hrozná kráva a navíc otravná a vlezlá kráva. Z nostalgie zůstávám na 2 hvězdách... 4. sérii jsem statečně dokoukal, ale často to bylo velké utrpení. Obzvláště ta ségra původního Raye, Francesca, v podstatě kdykoliv se tam objevila, vypadlo jí z huby nějaké hovno a mě se v kapse otevírala kudla. Opravdu hooodně často jsem musel kroutit hlavou, oči v sloup a pocit, že je to strašně trapné. Jestli si v South Patku dělají prdel z Kanaďanů, tenhle seriál je asi ten důvod proč. Za celou sérii mě pobavila jedině až černohumorná zmínka z posledního dílu, kdy si v kanadské divočině jeden místní horal stěžuje, jak je to na horách poslední dobou přelidněné a že tam někde jsou i ztroskotaní argentinští fotbalisti, kteří se požírají navzájem, chch. Poslední dvě série si opravud zaslouží tak 1 hvězdu. V podstatě mě to už nebavilo. Takže rozsudek je jasný - můj verdikt se přiklání spíš na stranu nudy, bohužel.

The Zero Theorem (2013)

Stejně jako každej Gilliam, i tohle je divné. Ten jeho styl mi prostě nesedí. Vizuálně je to teda většinou paráda, ale celý je to zabitý dějem. Tohle bylo podle mě úplně o hovně. Nechtělo se mi ani snažit se to pochopit, protože mě to prostě nebavilo. Prostě všechno tam bylo ok, až na ten děj, no...

Akira (1988)

Je málo věcí, které tomu musím vytknout. Za prvé ta přehnaná japonská afektovanost (pokud jsem to slovo použil správně) - asi každej tuší, co tím myslím - takové to japonské uóóóó yoširotoširó-kun-datai - oni prostě neumí mluvit normálně. Prostě typické asiatské hraní. Ta druhá věc je animace, ale chápu dobu, ve které to vzniklo a že tehdy by si nikdo ani nepomyslel na to ji kritizovat. Ale nemyslím tím veškerou animaci, spíš jen ty lidské postavy - ten zbytek je dost famózní, ať už jde o akci, ničení, monstrozity, sny a různé nadpřirozeno - tady musím smeknout. A smekám i nad zbytkem celého filmu. Ať už jde o extrémně originální děj, který snad nemůže nikdo tak úplně opravdu chápat (já to totiž vlastně nepochopil... což není žádnej mínus). Ať už jde o soundtrack, kterej doslova miluju - je tak "jinej", než všechny ostatní, že se nedá s ničím zaměnit. Parádně podtrhuje sci-fi atmosféru a přitom zas tak sci-fi nezní. Zní prostě... jinak. Parádně. A pak musím velmi velmi pochválit, že se tvůrci nebáli i nahoty a nepřeberného množství smrtí v nejrůznějším, často těžce brutálním podání. Celé to má super atmosféru a budoucnost je do detailu promyšlená - ať už jde o motorkářské gangy, náboženské fanatiky, revoluci a její potlačování bezpečnostními složkami, šílené vědce a nevysvětlitelné schopnosti jakýchsi gerontních dětí. Jo, ještě mi teda neseděla jedna věc - že jestli jsem to dobře pochopil, tak Kanedo a Tetsuo byli vlastně pubertální školáci, takže se nedalo moc věřit tomu, že dělali, co dělali. Ale jinak je to prostě parádní.

Zlý časy v El Royale (2018)

Hahá, tohle mě teda dostalo. Nečekané zvraty, docela dost krve a umírání a parádní obsazení. Všichni sice kritizujou Chrise Hemswortha, ale já vůbec nevím proč - podlě mě to hrál dobře. Dokonce i otravná Dakota Jekota Mekota tady hrála roli, kde nemusela stínit šeď. Ostatní herci (Bridges, Hamm, zpívající černošská neznámá Cynthia Erivo nebo mladý ucho Lewis Pullman, kterej se na svýho tatíka fakt docela podobá), paráda všichni. Taky všichni hodně srovnávají s filmy od Tarantina, ale úplně zbytečně - raději by měli být rádi, že se točí kvalitní filmy s černohumornou a krvavou tématikou, které baví. Inspiraci v Rodině Charlese Mansona v tom teda musí vidět i slepej, ale to taky není nic proti ničemu. Trochu mi tam vadilo trochu moc zpívání a ke konci to trošku zesláblo, ale v podstatě to vůbec ničemu nevadilo. Je to totiž přesně ten typ filmu, kterej já můžu a dycky budu moct. Sice dávám maličko přehnanejch 5 hvězd, ale 4 mi zas přijdou málo. Prostě po dlouhé době zas film, kterej mě opravdu chytl. Jinak celé je to v příjemném retro stylu, nejen hudbou, ale i vybavením hotelu (jukebox, automat na jídlo), autama, hadrama a celkově tou stylizací - a musím říct, že na jedničku. Super hotel, hlavně pro úchyly!!!

Sledování (1998)

Nolan nenolan, tohle mě prostě moc nebralo. Ok, respekt, že to natočili za tak nízkej peníz, v omezenejch podmínkách. Za to si zaslouží obdiv. Ale celkově je to spíš nuda a je na tom vidět, že jsou to něčí začátky. Dějově mě to ale prostě nebavilo a to i přesto, že to tak šikovně měnilo časové roviny. Ještě že to bylo tak krátké.

Jižní Pacifik (2009) (seriál)

Co dodat? Prostě je to skvělej a nádhernej dokument o nádherách přírody - takže ten poslední díl bohužel moc nepotěšil. Ale bez něj by to nebylo kompletní a lidi si snad uvědomí, že na Zemi nežijou sami. Sice se tam najdou několikrát opakované záběry v různých dílech, ale vůbec ničemu to nevadí. Dá se na to totiž podívat kdykoliv znovu a znovu a obdivovat tu krásu, vznešenost a sílu přírody a jejích živlů.

Směr jih - Pilot (1994) (epizoda)

Kdysi (když byly v televizi opravdu jen úplné sračky - teď tam jsou taky, ale ne tolik) bylo tohle jediné, na co se dalo v TV koukat - bylo to vtipné a zábavné. Musel jsem se k tomu vrátit, abych si zavzpomínal. Teď sice vidím ty mínusy, ale stejně je to pořád vtipné a docela i zábavné. Sympaťák Paul Gross je do role jak ušitej. Samozřejmě nejvíc bavil ten kontrast - kanadská galantnost + slušnost z divočiny versus americké velkoměsto se svými kriminálními živly a policejním sborem. Zpracování na tu dobu standardně televizní, takže výbuchy, přestřelky, akce, to působí fakt jak z nějaké epizody chabého seriálu - ale jak říkám, tenkrát to tak prostě bylo všude (jinak úplně nejhorší byl ten dabl při řízení saní, kterej byl úplně strašně moc poznatelnej, že to není Fraser). Jinak ta zápletka je na tom úplně stejně - žádné velké zvraty, jen prostě dostižení vinných a to je celé. Ale ta cesta příslušníka Kanadské jízdní policie s nadprůměrnými pozorovatelskými a jinými schopnostmi a s velkým hluchým vlkem místo psa, i po letech mě to prostě bavilo.

Sestra (2018) odpad!

Tak tohle bylo spíš k smíchu, než aby se člověk bál. Rumunsko za to nemůže, ale nejvíc jsem se lekl, když nám v bytě při sledování lupla plovoučka. Jeptiška, co vypadá jak Marylin Manson, mě pobavila jedině tím, jak přehnaně do diváka hustili, že je démonická. Hrůzná atmosféra tam možná někde byla, ale přede mnou se schovala pod rohožku. Tyhlety křešťanské vymítačské filmy jsou většinou na jedno brdo. Použití Farmigovic ségry Taissy do role sestry Irene je pro mě matoucí, protože jsem pořád hledal nějakou spojitost s Verou. Prostě jeptišky jsou pro mě hrůzné jen tím, že jejich povolání vůbec někdy někdo vymyslel.

The Nurse (2017)

Nevím, proč by zrovna tohle mělo zapadat do univerza Conjuring a upřímně, je to nuda. Jen ukážou jakousi zombie sestřičku a to je celé. Nuda. Ale zpracování jakž takž.