Smrtící výstup (2022)

Lezení za prvé nerozumím a za druhé ho nechápu. Ale když tomu někdo chce jít naproti, tak se rád v teple domova podívám, jak někdo kvůli něčemu takovému trpí. Jo, já to říkal, že to nechápu. Ale pro ty, co tímhle žijí, je tento film asi mnohem pochopitelnější. Teda jestli se takoví lidé vůbec dívají na filmy a nejsou rači někde na stěně... Když je to v originále Summit Fever, tak nevím, proč se to i v češtině nejmenuje Vrcholová horečka, ale asi to jako oficiální termín neexistuje. Nevím, jak se takový horolezecký film natáčí, ale jde vidět, že něco se opravdu natáčelo v reálných exteriérech a za to má celý štáb můj respekt. Respektive na IMDB píšou, že většina se natáčela v reálných podmínkách, protože režisér je v tomhle nadšenec. Jinak nevím, jestli Freddie Thorp v hlavní roli byl zrovna ideální volba (no není!), ale respekt i jemu za to, že se kvůli filmu naučil lozit. A díky za roztomilou Mathilde Warnier, která má tu svou francouzskou tvářičku moc pěknou a celkově z ní ten šarm tak nějak srší. A Ryan Phillippe tady hraje druhé housle, aby bylo jasno (i když se všude píše na prvním místě). Co se týká děje, jsem se dočetl, že něco je tam inspirováno i skutečnými událostmi, co se někdy někde staly, ale pak tu taky máme tu výplň jako: úvodní představení postav, lásku, strach o lásku, neutuchající vášeň k lezení a taková ty horolezecká klišé, jako různé způsoby smrti. Ale i když jde vidět, že jde spíš o druhou ligu, nebylo to vůbec špatné, vůbec špatné.

Boratův navázaný telefilm (2020)

Kdo zná Borata, nemůže ho nic moc překvapit, ale ta snaha hezky provokativně šokovat je přesně to, co černohumorné publikum potřebuje. A těm ostatním to přijde čistě trapné. Já sice miluju černej humor, ale co se týká tohoto filmu, jsem tak nějak na pomezí. Našlo se tady několik vynikajících scén, jako třeba tanec plodnosti nebo jak z Tutar vypudit dítě, ale propojit všechny ty šílenosti do jednoho filmu... to drhlo. Vycucat z toho to nejlepší a mít to jako samostatné krátké scénky, tak se skvěle bavím.

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Nevím, kam se podělo svědomí těch, kteří tímhle chtěli navázat na klasické MIB. Vidím v tom vidinu zisku a ne zájem o pobavení diváků. No jestli tam ten zájem přece jen byl, tak si s tím neporadili právě dobře. Řekněme, že děj bych zase tak neřešil, protože ono už i to cestování časem z trojky nebylo zrovna kdovíjak chytré. Ale řešením rozhodně není: nacpat sem co nejvíce bizarních mimozemšťanů, kteří mají mít vtipné průpovídky (které vtipné nejsou), nacpat sem Chrise Hemswortha připomínající svou nevtipnou hloupostí podobné chování Thora z MCU, nacpat sem Tessu Thompson jakožto ukázku toho, že v MIB by měly být i ženy (a místo Willa Smithe tmavé pleti tady přece taky museli tmavou pleť u někoho zachovat). Prostě mám dojem, že tohle vymyslel nějakej Kabla nak-šulin.

Městečko Wander (2020)

Nakolik to v průběhu vypadá zajímavě konspiračně záhadně, natolik to skončí dost hloupě a nedotaženě. Zajímavé tady nakonec zůstane jen to, že se nám tu sešli dva Two-Faceové (takže když si to sečtete, tak jeden Four-Face) Aaron Eckhart a Tommy Lee Jones. Díky bohu alespoň za tu Heather Graham, na kterou se dobře dívá i po letech i v jejích 50 letech. A jinak městečko Wander se mi jako filmový zapadákov moc líbilo, akorát škoda, že mi asi něco uniklo.

Mayday (2023)

Velmi jednoduchý děj, kdy kapitán neví, jestli má být víc Gerard nebo Butler. Každopádně se z něj stane akční hrdina, protože to je přece Gerard Butler. Sekunduje mu k tomu Luke Cage, kterej takovou podobnou vizáž měl už i v pár epizodách tohoto seriálu. A je to ve filipínské džungli, což je tak jediný originální aspekt. Že budou nepřátelé padat jak hrušky, s tím se tak trochu počítá. Jako oddechovka ideální. Nic víc se od toho ale čekat nedá. A já vlastně ani nečekal, takže cajk. Jo a ty záběry na letadlo v obležení CGI efektů si mohli odpustit.

Papežův vymítač (2023)

Už jsem dlouho neviděl žádnou vymírátnu, takže můžu říct, že tahle mi docela bodla. Nevím teda, kolik z toho si skutečný Otec Gabriel Amorth vymyslel a kolik tam toho přidal Hollywood, ale jako horor se to docela povedlo. Respektive je málo, o čem si myslím, že se tam nepovedlo... třeba přehnané otevírání čelistí posedlých (tváře prostě takhle moc natáhnout nejdou). Jinak je to ale klasické vymítací schéma - ponuré místo, kde se vynoří zlo, zjišťování démonova jména, blití, krev, prasárny a sprostá mluva, otáčení hlav a hody tělem... nic, co jsme ještě neviděli. Ocenit ale musím výkon Russella Crowa, který se nezalekl ani italštiny a povedla se mu i ta angličtina s italským přízvukem... a v této roli ani nevadil ten jeho tuk. Taky se mi líbily odlehčující fórky, třeba jak na skútru s nálepkou Ferrari připomíná legendárního Tómu Hluchoněmce z ještě legendárnějšího Tajemství hradu v Karpatech. Kuku. Tak. A teď jenom doufám, že z toho opravdu neudělají 200-dílnou sérii.

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015) odpad!

Zdržovaná prodlužovaná ultra blbost plná nesmyslů a trapáren. Plná nesmyslů znamená, že lépe uděláte, když nad tím nebudete vůbec přemýšlet, jinak vám to vyhlodá v hlavě díru. Lépe uděláte, když se na to nebudete vubec dívat, což jsem měl udělat i já. Důvodů je tolik, že se mi sem nechce vypisovat ani jeden a ztrácet s tím ještě další minutu času. To může bavit už jenom ty, které bavily předchozí filmy. PS: ten červenej obleček z plakátu na sobě neměla ani jednou, pokud vím...

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014) odpad!

Tak tentokrát už mi došla trpělivost. Je to kravina a je to zdlouhavy. Zatímco u předchozích dvou dílů jsem vypudil hodně tolerance, abych tomu nedal jen jednu hvězdičku hodnocení, tady půjdu opačným směrem a dám rovnou odpad. Někdo by řekl: nevím, na co si to hraje... ale já vím přesně, na co si to hraje. Na něco, co na mě neplatí. Počítám, že i kdyby to sloučili do jednoho filmu, byla by to blbost, protože ta předloha je asi taky prostě blbost nebo nevim. Matrix ve své trilogii taky postupně upadal, ale ten aspoň začínal na solidní úrovni. Tady to začalo na průměrné úrovni a teď už nebude kam klesat. Když už to s něčím srovnávám, tak mě taky napadá srovnání s Harry Potterem - stejně jako v jeho filmech, i tady se všechno točí kolem hlavní hrdinky Katniss Everdeen, jak kdyby byla nějak protekční. Ona ani ta Jennifer Lawrence není kdovíjak úžasná, jak se o ní obecně rozhlašuje a jak je opěvovaná. A zbytek herectva tak nějak upadá v šedi sračkoidností, které se na nás z filmu valí. Přemýšlím o nějakém pozitivu, ale tady nenajdu ani diapozitiv.

Zakladatel (2016)

McDonald's nemusím, ale film proč ne. Určitě stojí za skouknutí, protože se člověk dozví, jak to bylo a taky nějaké zajímavé info. Třeba jsem teda vůbec netušil, že to logo jsou dva zlaté oblouky a ne M jako McDonald's. A taky je zajimavy, že když jde o nějakou úspěšnou nadnárodní korporaci, vždy se v jejích začátcích najde nějaká zrada... A ten nápad, že obchodují s realitami, ne s jídlem... to je až zarážejícně geniální, ne? No, stejně tam budu chodit jenom s děckama, z donucení. A Michael Keaton je buď tak dobrej herec nebo ten má asi McDonald's rád...