Teorie všeho (2014)

Famózny, excelentný, geniálny, fenomenálny, jednoducho perfektný herecký výkon Eddieho Redmaynea. Myslím si, že Oscar mu náleží úplne zaslúžene. Čo k tomu dodať... No snáď len toľko, že samotný film, keď neberiem do úvahy grandiózny výkon herca v hlavnej úlohe, hodnotím na štyri hviezdy. Niečo mi tam chýbalo, a možno je to len tým, že ma príbeh neohúril na "päťku". Každopádne, bolo to oveľa lepšie ako Birdman. Je to vcelku pekne natočený, vkusne učesaný a miestami aj vtipný (prepáčte mi môj čierny humor, ale aj Hawking sa na sebe občas zasmeje) celovečerák, u ktorého sa rozhodne nebudete nudiť.

Harry Potter a já (2002) (TV film)

Výborný dokument, v ktorom sa dozviete, kde vznikla prvotná myšlienka Harryho Pottera, na koho sa podobajú hlavné postavy v skutočnosti, čo znamenajú symboly King's Cross či Weasleyových modrý Ford Anglia, a veľa ďalších zaujímavých faktov o Jo Rowlingovej a magickom svete Harryho Pottera.

J.K. Rowling: A Year in the Life (2007) (TV film)

Tento skvelý dokument o Jo Rowlingovej zachytáva rok jej života, v ktorom dokončila svoje veľdielo - sériu Harryho Pottera. Ak ste fanúšikom čarodejníka s jazvou v tvare blesku na čele, tak vás určite zaujme aj príbeh jeho talentovanej autorky, ktorá to v živote nemala vôbec ľahké.

Stay (2013)

Príbeh je dosť nezáživný, teda aspoň pre mňa... V obsahu je vystihnutá celá podstata a nič nové sa divák nedozvie. Mladá Abbey a jej starší priateľ Dermot sa evidentne potrebujú vyventilovať a určiť si priority, tak sa načas oddelia. Abbey si nie je istá, či chce byť matkou a Dermot si po čase uvedomí, že mať dieťa nie je až taká zlá vec. Zívačka, ale stále lepšie ako zízať na plafón.

Temné kouty (2015)

Do poslednej chvíle som podozrieval hocikoho, aj samotnú Libby Day. Strašne zamotaný príbeh, možno až moc, čo je na škodu veci. Nakoniec to nejakú logiku malo, i keď pri takýchto mysterióznych thrilleroch moc o logike hovoriť nemôžem. Ale dobre! V konečnom dôsledku sa to dalo pozrieť. Aspoň všetkými nezrovnalosťami dokázali udržať moju pozornosť. Nijaké špeciálne čaro pre mňa tento film nemal, no dokázal ma udržať v napätí až do kľúčovej rozuzľujúcej scény, kde všetko začalo do seba zapadať. Ďalšie plus je, že to netrvalo dlhšie ako hodinu aj pol. Dlhšie by som na to asi nervy nemal. Hodnotím to ako lepší priemer.

Zabijáci (2014)

Ďalšia severská kriminálka, do ktorej som sa pustil, ma nesklamala. Bolo to také, ako sa na škandinávske detektívky patrí – temné, drsné, krvavé, záhadné a pútavé. Dej sa pekne postupne vykresľoval a v slede udalostí som sa nestrácal. Je to vkusne natočené, lahodiace oku diváka s parádnym výberom hereckej dvojice v hlavných úlohách. Hodnotím to ako lepší priemer a to z toho dôvodu, lebo ma dej ničím zvláštnym neprekvapil. Videl som už množstvo kriminálok a tieto severské sú určitým spôsobom špecifické, ale náplň je vždy tá istá. Stále sa rieši prípad a zvyčajne vždy sa aj dotiahne do úspešného konca. Nie som si istý, či sa dajú takéto detektívky hodnotiť aj lepšie ako tromi či štyrmi hviezdami (pokiaľ sú fakt perfektné), pretože vždy vidíme to isté, len v inom obale. Ak v budúcnosti narazím na nejaký detektívny unikát, ktorý prekoná všetky klasické, či už severské alebo iné kriminálky, tak nebudem váhať a naparím tomu pokojne „päťku".

Nezlomný (2014)

Prvý film, ktorý som videl v režisérskom podaní Angeliny Jolie a musím povedať, že to vôbec nebolo zlé. Dalo sa to úplne v pohode pozrieť, i keď zase som mal po hodine aj pol pocit, že by to už mohlo končiť. Možno pani Hillenbrandová pred písaním tohto románu pozerala Forresta Gumpa a nechala sa ním mierne ovplyvniť, ale to už je opäť len môj subjektívny názor. Vlastne celý príbeh by som prirovnal k Forrestovi. Až na to, že ide o trochu bystrejší, drsnejší a hlavne horší model. Nepochopím však, ako sa Louis mohol nakoniec tak pomiasť, že sa išiel do Japonska zmieriť so svojimi trýzniteľmi. Síce, vzhľadom na počet rán do hlavy, ktoré náš hlavný hrdina počas väznenia schytal, sa vlastne ani nečudujem. To človeku vymyje mozog horšie ako pravidelné navštevovanie rímskokatolíckych omší. Záverečná pesnička od Coldplay je, ako vždy, skvelá.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Skvelé vizuálne efekty, prestrelky, súboje so svetelnými mečmi, skrátka všetko potrebné to malo, ale nedokážem sa ubrániť pocitu, že načať novú trilógiu bolo úplne zbytočné. Keď som stál v rade na pukance, dvaja chlapíci za mnou sa bavili: „...Ja tú džedájsku ideológiu neuznávam..." a druhý odpovedá: „...Radšej tú sitskú, že?" Takže takýmto týpkom Džej Džej Abrams stopercentne vyhovel. Keďže pre mňa sa séria Star Wars skončila šiestou (resp. treťou) epizódou, sedmičku beriem ako vizuálne a príbehovo skvelý film, ktorý však vnímam ako samostatnú nadbytočnú jednotku. Už to pre mňa nemá to práve čaro.